EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: GOJAZNOST I POREMECAJ METABOLIZMA MASTI  (Read 15806 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
GOJAZNOST I POREMECAJ METABOLIZMA MASTI
« on: February 02, 2007, 02:15:37 PM »
» Ma ko bio otac jedne bolesti, nepravilna ishrana joj je majka.»
George Herbert , XVI vek

Najkrace receno, gojaznost oznacava preterano prisustvo telesne masti.
Nastaje usled prekomernog unosenja viska energetskih materija, ispoljava se
talozenjem masnog tkiva u organizmu, tako da telesna masa prelazi za 20% idealnu
telesnu masu.



Priblizno se idealna telasna masa izracunava tako sto se od telesne visine u santimetrima oduzme 100 i dobijena vrednost izrazi u kilogramima. U strucnim krugovima , ali u poslednje vreme i sire , vrsi se izracunavanje indeksa telesne mase (BMI), koji je precizniji pokazatelj stepena uhranjenosti i dovoljno je reci da gojazni imaju BMI veci od 30.
Vrlo retko je gojaznost posledica neke bolesti (obolenja stitne zlezde,nadbubrezne zlezde, hipofize i neki tumori pankreasa).
Uglavnom je uzrok gojaznosti prekomerno unosenje hrane, na sta najveci uticaj imaju navike iz detinjstva ili stecene u toku trudnoce i dojenja , odredjena zanimanja (pekari, mesari,poslasticari i domacice) , smanjena fizicka aktivnost (posao u sedecem polozaju) , socijalni uslovi ( srednje bogati i siromasniji se nekvalitetno hrane), nasledni i psihicki faktori (gojazni cesto jedu i kad nisu gladni,pod stresom,u depresiji i sl.).
Uz povecanje telesne mase kod gojaznih se javlja i povecanje masnoca u krvi (holesterol i trigliceridi), cesto je pridruzena secerna bolest , ateroskleroza krvnih sudova i povisen krvni pritisak. Sva ta stanja dovode do bolesti srca ( angina pektoris, infarkt i popustanje srca ), mozdanog udara i obolenja perifernih krvnih sudova, kao i smetnji sa disanjem (nocna apnea), stvaranja kamena u zuci, hormonskih poremecaja, ostecenja zglobova i misica i malignih bolesti.

U sprecavanju nastanka i lecenju gojaznosti potrebno je doneti cvrstu odluku, postavitirealan cilj, potraziti savet i pomoc svog izabranog lekara i u dogovoru sa njim, provesti program redukcije telesne tezine.
Cesti problemi su, u pocetku, naci pravi i trajan motiv za resavanje problema viska telesne mase, a kasnije izdrzati do kraja i sacuvati postignuti uspeh.

U tu svrhu lekar mora davati veliku podrsku svakom naporu i pohvaliti svaki uspeh .
Za potpuni i trajni uspeh u odrzanju postignute zeljene telesne tezine neophodna je podrska porodice i okruzenja u kojem pacijent zivi i radi.
Uopsteno treba izbegavati jako kaloricne namirnice, ali nisu narocito zdrave ni potpuno restriktivne dijete. U dijetetskoj ishrani trebaju biti zastupljene namirnice iz svih grupa (u manjim kolicinama nego do tada ), osim iz grupe masnoca zivotinjskog porekla, koje su potpuno zabranjene .

''Cetri bele smrti'' u vidu secera ,soli, belog brasna i bele masti treba potpuno izbegavati ili ih koristiti u minimalnim kolicinama. Treba jesti crni hleb, posna mesa (govedina,riba,piletina), belance od jaja, obrano mleko, zeleno i lisnato povrce, sveze voce, caj bez secera i malo kafe, a unositi dosta mineralne vode siromasne natrijumom. Namirnice treba kuvati ili jesti sirove , kao salate sa vrlo malo ulja i zacina.

Treba jesti dnevnu kolicinu hrane podeljenu na pet dnevnih obroka, tri glavna i dve uzine, a izbegavati grickanje izmedju obroka.Obroke uzimati u odredjeno vreme i nepreskakati ih.

Neophodno je pojacati fizicku aktivnost i prilagoditi je godinama i zdravstvenom stanju, od umereno brzog hodanja, preko trcanja i voznje bicikla, do bavljenja sportom (kosarka,tenis, fudbal ). Fizicka aktivnost mora biti dozirana i svakodnevno sprovodjena.
Veliki znacaj u odrzavanju psiholoske ravnoteze i kontrole navika u ishrani mogu pruziti mere psihoterapije, koje imaju za cilj podizanje samopouzdanja, obuku za prevazilazenje stresnih situacija i promenu stetnih navika u uzimanju hrane. Moze se provoditi pojedinacno i u maloj grupi. Najveci znacaj ima u fazi odrzavanja postignutih
rezultata.

Povremeno u lecenju gojaznosti treba primeniti i druge postupke, ukoliko prethodne procedure nisu imale uspeha, ukljuciti lekove i biljna pomocna sredstva, konsultovati endokrinologa za iskljucenje gojaznosti usled drugih bolesti, primeniti tzv. nultu dijetu u bolnickim uslovima ili pribeci hirurskom lecenju.

Za postizanje vidnih rezultata u smanjenju prekomerne telesne tezine treba uloziti mnogo volje, truda , znanja i odricanja, pa se neminovno namece zakljucak o neprevazidjenoj mudrosti naroda oslikanoj u poznatoj izreci “ BOLJE SPRECITI NEGO LECITI !”.

Preventivni rad na sprecavanju gojaznosti treba posvetiti radu sa decom i adolescentima, koji imaju sklonost gojenju, zatim trudnicama i dojiljama, zenama u menopauzi i svim rizicnim grupama. Smatra se da osoba, koja u svet odraslih udje normalno uhranjena, u toku svog zivota ne treba da se ugoji vise od 5 kg. Ukoliko se smanjenju telesne tezine mora pristupati zbog medicinskih razloga, cesto upravo ti razlozi ometaju sprovodjenje potpunog rezima za redukciju telesne tezine i tada se mogu ocekivati ogranidjeni rezultati u poboljsanju zdravstvenog stanja.





« Last Edit: February 22, 2007, 09:32:31 PM by Lazic »

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: GOJAZNOST I POREMECAJ METABOLIZMA MASTI
« Reply #1 on: February 02, 2007, 05:10:56 PM »
JA SAM PISAO BOLINCI LAZA LAZAREVIC DA POD HITNO BI TREBALO DA POSALJU EKOPI JEL IMAM JEDNOM ISTAKNUTG CLANA DA GA SPAKUJU TAMO NA VEOMAAAAAA DUGI VREMESNKI PERIOD..

CAK BIH PREPRUCIO DA GA NIKADA VISE I NE PUSTAJU KOLIKO JE POLUDEO....A IANCE OVAKO DELUJE JAKO NORMLANO... :lol: :lol:

Offline hany

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Female
Odg: GOJAZNOST I POREMECAJ METABOLIZMA MASTI
« Reply #2 on: March 05, 2007, 09:55:12 PM »
Ja se ne bih slozila sa tim da se idealna tezina dobije ako se od visine oduzme 100. Ok, ja sam visoka 1.65cm, sto znaci da bi moja idealna tezina bila 65kg, ako sam dobro razumela.
Sa 55kg otisla sam na 58kg  i osecam se grozno. Nisam namerno , da se razumemo. Ostala sam u drugom stanju,ali sam iz zdravstvenih razloga morala da se resim trudnoce . Resih se trudnoce , ali kilogrami ostadose.
E , sad lepo da se malo oporavim , pa krecem sa vezbicama.

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: GOJAZNOST I POREMECAJ METABOLIZMA MASTI
« Reply #3 on: March 05, 2007, 10:28:03 PM »
to za bmi je vec prevazidjeno. to vazi za prosecne ljude kod kojih muskarac ima 42% misicne mase, 12% masti a ostalo su kosti, unutrasnji organi... a zene  38% misicne mase i 18% masti. e sad, sportisti su najcesce oko 50-55% misicne mase i do 12% masti, a bodibilderi idu i do 60% misicne mase(mozda neki i vise) a masti su im na minimumu minimuma, ispod 3% na takmicenjima. i sad neki bb koji je visok 180 i ima 110kg stane na vagu i izracunaju mu bmi 30 njega bi po tome trebalo baciti na neku dijetu sa parcetom leba na nedelju dana i cisternom vode, a opet kao sto mozete videti imamo i mrsave debeljane...ljude koji nemaju 3 kila misica sve ukupno a stomacic solidan, a njima je bmi 18 i oni su zdravi kao. dakle to je sve vrlo diskutabilno. za sad je najbolja bioelektricna impedanca koja se radi u laboratorijskim uslovima u lezecem polozaju, pusti se struja i onda se meri vreme za koje stigne s jednog na drugi kraj. ako ima vise masti nego sto treba, vreme ce biti duze, a ako je sve voda, odnosno misic, bice krace. to je najbolji metod za utvrdjivanje telesnog sastava za sad. kod nas se to moze raditi na fakultetu sporta i fizickog vaspitanja i jos po nekim privatnim klinikama.

sto se tice ovih navika, to je vrlo zeznuta stvar. pricao sam skoro sa tetkom i na to sto se ja hranim relativno zdravo ona mi je odgovorila da ona nije mogla da kuva 15 puta dnevno nego sve o jednom trosku, a takav "idealan" obrok za decu treba da sadrzi sve i povrce i meso i salatu i neko voce i neki slatkis. i naravno deca se naduju, prejedu, pa posle prave problem kad treba da se jede, nastane averzija prema hrani itd. a ovde trubimo na sve strane kako ne treba mesati dve vrste ugljenih hidrata, jesti cesce, a manje kolicinski...znaci ljudi se od malih nogu navikavaju na bolest mesto na zdrav nacin zivota. ja kuvam sam sebi i nekad skuvam sve od jednom, ali ne jedem sve zajedno nego lepo radvojim piletinu, krompir, pirinac...ali jednostavno to je tako kod ljudi, misle da sebi olaksavaju, a nisu ni svesni kolika ce im kamata stici kasnije za taj kredit. evo i moj cale...operisao kamen u zuci, a i dalje samo jede prasetinu, krka kilo ulja i masti u sve sto stigne, stavlja slaninicu da da aromu i ostale gurmanluke. ali to je navika iz najranijeg detinjstva i to se nece izmeniti :(
over & out