EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Vrste WHEYA  (Read 5796 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline GRKOVCANIN

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 222
Vrste WHEYA
« on: July 10, 2007, 11:45:04 AM »
Vecini prosjecnih korisnika uglavnom nepoznata tema. Ono sto vecina razlikuje je izolat i koncentrat. To je neka osnovna podjela na osnovu procenta proteina. Iznad 88 % je izolat, a ispod je koncentrat. Medjutim, prava podjela <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">wheya</a> je na osnovu nacina dobijanja. Vecina nas je citala po kutijama sadrzaj, ali je nam ono sto pise nije znacilo uglavnom nista. WPC i WPI podjela je u stvaribitna samo za odredjivanje postotka proteina, a pravi kvalitet proteina je odredjen nacinom dobijanja.
U procesu proizvodnje sira casein koagulira i odvaja se, na vrhu preostaje sirovi <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">whey</a> koji se dalje preradjuje razlicitim metodama. Upravo ovaj nacin prerade odredjuje kakav ce biti kvalitet <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">wheya</a>. Prvo se izdvaja laktoza i masti, preostaje <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">whey</a> koji se dalje obradjuje i nakraju susi na nizim temperaturama da bi se zadrzao kvalitet.
  Ionic exchange <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">whey</a> je najjeeftiniji, jer sam proces proizvodnje kosta 1/5 od recimo mikrofiltracije. Koriste se dve supstance hidrohlorna kiselina i sodium hidroksid, zbog cijeg koristenja se ostecuju ph osjetljive frakcije.  Zbog ovoga je povecana koncentracija stabilnih frakcija kao sto je beta-laktoglobulin. Prednost ovako dobijenog proteina je sto ima manje masnoce i laktoze.
  Mikrofiltracija i ultrafiltracija su vrlo slicne. Razlika je samo u velicini pore na membrani. Kod mikrofiltracije je 1 mikro metar, sdok je kod ultrafiltracje 4 puta manja.
       Cross flow mikrofiltracija(CFM) je bolja nego ion exchange. Osnovne prednost je sto se dobija najprirodniji moguci protein, sa minimalnim ostecenjima, jer se ne koristi hemija niti zagrijavanje. Profil aminokiselina je takodje bolji. Sadrzi vise kalcijuma i manje sodijuma i ne ostecuje boostere imuniteta.
       Hydrolyzed <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">whey</a> je protein u kojem su uglavnom kraci lanci aminokiselina u obliku peptida, sto dovodi do maksimalne apsorpcije u stomaku. Mana ovih proteina je 'praskasti okus', sto ja rjesavam dodavanjem nekog koncentrata. Uglavnom je u proteinima hodroizolat zastupljen sa 20 %. ISO 100 je 100 % hidroizolat.
Konzumacija hidroizolata je moguca rano ujutru i prije treninga, za razliku od ostalih vrsta <a href="http://www.exyu-fitness.com/shop/proteini/80-proteina.html">wheya</a>. Po nekim vrhunskim nutricionistima, John B., najbolje ge je uzimati u PWM i oko 1 h kasnije pa 1 h nakon toga jesti cvrsti obrok.
Bicu i ja u Troji!