EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje  (Read 10489 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CRonaldo

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1642
  • Gender: Male
Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« on: July 18, 2009, 01:28:03 AM »
Ovo sam upravo pisao jednom drugaru, ali uglavnom kad se potrudim ovako oko nekoga on me izneveri, pa reko aj bar da pomogne jos nekome s foruma, da stavim i ovde :)

E ovako druze


Ishrana:

Sta je coveku potrebno da unese u sebe u svakom obroku:
-Proteine: proteini se nalaze u mesu,jajima i mlecnim proizvodima. Oni su glavna gradivna materija u telu, sve je sagradjeno od njih(kosti,kosa,nokti, sve sve i ono najvaznije misici!)
-Ugljene Hidrate, skraceno UH: oni se nalaze u zitaricama i proizvodima od zitarica kao sto su hleb i peciva, u testenini, rizi, krompiru, pasulju,... Oni su izvor energije. Ako se sa njima pretera dolazi do viska energije, i telo taj visak skladisti kao salo da bi se to salo moglo iskoristiti u slucaju zaliha, tj za slucaj da ti nekad bude potrebna energija a ne budes je imao. A ako se unosi premalo UH onda se te zalihe trose, tj to salo i to je ono sto mi hocemo da postignemo nasom dijetom!
(ovo sto sam ti naveo iznad su kompleksni UH, postoje i vlaknasti UH, to je povrce oni nemaju nimalo energije u sebi nego samo vlakna koja potpomazu varenje jer kad bi jeo samo meso u obroku zacepio bi bulju :), zato kad si na smanjenom rezimu unosa UH jedes vlaknaste umesto kompleksnih, bice jos reci o tome kasnije)
-minerale i vitamine- znas vec i gde se nalaze i cemu sluze

Ako je tvoje telo auto, od proteina je gradjena sva limarija i svi delovi, od UH je benzin, a minerali i vitamini su ti motorno ulje i ulje za kocnice! To je prava analogija.

Da bi se zdravo hranio i telo funkcionisalo normalno ti ove tri grupe stvari moras da unosis u svakom obroku! Znaci treba da jedes 5 puta dnevno najmanje, i u svakom obroku da ti pola tanjira zauzmu proteini(izaberes bilo koju vrstu mesa, recimo jednu konzervu tunjevine, ili 200g belog pileceg, ili 200g oslica, ili 10 jaja....) pola tanjira UH(izaberes neku vrstu UH, ako su kompleksni na redu onda recimo 100g ovsenih pahuljica ili 100g rize ili 100g pirinca... a ako su vlaknasti onda bilo koje povrce u neumerenim kolicinama znaci sto vise mozes), i pored tanjira neki izvor minerala i vitramina bilo to u tabletama ili vocu i povrcu i drugim alternativama.

E sad u cemu se razlikuje rezim ishrane za masu i za dijetu, pa upravo u kolicini unosa kompleksnih UH o cemu sam iznad pricao. Kad si na masi neces da rizikujes da tvoje telo u nedostatku energije pored masti trosi i proteine iz ishrane(ili ne daj Boze iz tvog misicnog tkiva) kao alternativan izvor energije, zato unosis dovoljno UH da do toga ne dodje. Medjutim kad si na dijeti ogranicis unos UH na minimum da bi se kao energija trosilo salo. Hebiga onda ce se kao sto rekoh trositi i proteini iz hrane i misica, ali zato ih unosis sto vise ishranom!

Evo kako ce izgledati tvoja dijeta:

-od ponedeljka do subote se hranis ovako:
1. obrok: 100g nekog kompleksnog UH(pirinac,testenina,ovsene pahuljice, u krajnjem slucaju hleb) +  neki izvora proteina(10 jaja, ili 200g nekog mesa)
od 2. –  5. obroka jedes: povrce bilo koje(neka salata, ili krastavac, paprika itd sta je vec u to vreme u radnjama) + neki izvora proteina(10 jaja, ili 200g nekog mesa)

-u nedelju se hranis ovako:
od 1. do 4. obroka jedes: 100g nekog kompleksnog UH(pirinac,testenina,ovsene pahuljice, u krajnjem slucaju hleb) +  neki izvora proteina(10 jaja, ili 200g nekog mesa)
5. obrok jedes: povrce bilo koje(neka salata, ili krastavac, paprika itd sta je vec u to vreme u radnjama) + neki izvora proteina(10 jaja, ili 200g nekog mesa)

Zasto ovako? E pa, znaci fora je da unosis minimalno kompleksnih UH da bi tvoje telo koristilo tvoje salo kao energiju, medjutim nase telo je takvo da se vrlo brzo prilagodi malom unosu UH tako sto uspori ceo metabolizam i prestane da topi salo. Zato mu ne smemo dozvoliti da se uspava, i u nedelju unesemo puno kompleksnih UH. I tako i krug, odrzavamo stalno topljenje sala.

Sta je problem ove i bilo koje dijete? Problem su pare i motivacija da izdrzis. Motivacija je po meni laka stvar, dovoljno je da pogledas u svoj salasti stomak i da se naljutis, ili da pogledas kakve bi sve ribe mogao da smuvas bez tog sala itd itd :) Ali bez para je go tuki, hebiga. Jer su proteini jako skupi, meso je skupo, a ako ih ne budes unosio dovoljno sagoreces ne samo salo nego i ono misica sto imas. Saberi se, vidi da li vredi da ulazis u ovu avanturu, koliki ti je budzet, kolika ti je motivacija, and make your choice...
"No man has a right to be an amateur in the matter of physical training....what a shame it is for a man to grow old without ever seeing the beauty and strength of which his body is capable." Socrates 470-399 B.C.

Offline NightHawk

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 249
  • Gender: Male
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #1 on: September 27, 2009, 07:19:52 PM »
ja sam cuo da ne valja po muskarce vise od 2-3 jajeta dnevno jer jaja imaju zenskih hormona... :bored:

Offline Und3i2c0v3i2

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 4223
  • Gender: Female
  • Think I'm Sarcastic? Watch Me Pretend To Care
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #2 on: September 27, 2009, 07:21:15 PM »
zavisi ... ako su muska jaja onda imaju muskih hormona ...  :lol:


Love your Enemies ....
It Fucks wit their Heads

Offline Vexxx

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 517
  • Gender: Male
    • NVO VeraAlerEnergy - Za bolje i cistije sutra
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #3 on: September 27, 2009, 07:48:58 PM »
 :hitself:

Offline Joca93

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 141
  • Gender: Male
  • Sve je to na psihickoj bazi!
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #4 on: September 27, 2009, 07:52:04 PM »
Super text ronaldo !  :clap:  :clap:
zavisi ... ako su muska jaja onda imaju muskih hormona ...  :lol:
:)
When the armageddon's dark and dread
- I get up and make it happen
A lot of weak hearted weep and moan
- I get up and we get it cracking
Only the strong will continue
Do you have it in you?
Come, we've got a journey to go
And when the battle get sour and tread
- I get up and I get it going
A lot of weak hearted wither and moan
- We get up and we keep it flowing
Only the strong will continue
I know you have it in you
I know you have it in you

Offline tenssa

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2787
  • Gender: Male
    • www.flash-dizajn.com
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #5 on: September 28, 2009, 08:38:25 AM »
ja sam cuo da ne valja po muskarce vise od 2-3 jajeta dnevno jer jaja imaju zenskih hormona... :bored:
Loshe si cuo...
hmmm..dobro ..ipak wi znate mnogo wise od mene..poslusacu was..uradicu owako...sad ima da jedem swe ziwo cak cu i surutke i sok  od cvekle da kupim..tj svu zdravu hranu..za 1 mesec cu onda da uzmem metan..a posle metana cu jos wise da jedem.a onda cu stucem jos jednu turu pa posle toga cu 3 meseca da jedem kao stoka..a kasnije ako se wide rezultati nastawicu sta da  wam drugo kazem..uglawno hwala wam puno..pozdraw.

Offline NeWeN_Rs

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1130
  • Gender: Male
  • MENS SANA IN CORPORE SANO
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #6 on: September 28, 2009, 02:00:53 PM »
Dbar tekst Marko :yes:  :clap:
Mada bi ja tu vise radijo varijaciju...:yes:
mda ni ovo nije lose :)
:lol: :lol: :lol:


.. ja prije treninga ne uzimam nikakve uh, pa ni kompleksne jer ce inulin u toku treninra blokirati hormon rasta.. :lol:

ma bre to sto neces da blokiras hormon rasta........ pricas kao da zabadas HG pod kozu...  :evillaugh:
insulin vs GH
:lol:
..........(0 0)
.---oOO-- (_)---.
╔═════════════════╗
MeNs SaNa i CoRpOrE SaNo
╚═════════════════╝
'----------------------oOO
........|__|__|
.......... || ||
....... ooO Ooo  :)

Offline milanceolympia

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 684
  • Gender: Male
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #7 on: September 28, 2009, 02:13:56 PM »
2 jaja dnevno...daj ne zajebavaj molim te...

Offline CRonaldo

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1642
  • Gender: Male
Odg: Kratke osnove ishrane, sa planom dijete za mrsavljenje
« Reply #8 on: September 28, 2009, 11:02:55 PM »
@Joco,Newen:  Hvala  :)
"No man has a right to be an amateur in the matter of physical training....what a shame it is for a man to grow old without ever seeing the beauty and strength of which his body is capable." Socrates 470-399 B.C.