EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Konstitucija, visina, trening - Savjet  (Read 5812 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline blbojana

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Female
Konstitucija, visina, trening - Savjet
« on: March 26, 2009, 10:15:56 PM »
          Veliki pozdrav svima na forumu, narocito vama koji ste zaista odlican izvor informacija nama -okruzenima takozvanim profesionalcima koji su citavu filozofiju treninga, zdravlja, ishrane i ostalog zasnivali po sebi, plasirajuci svima ostalima. No dobro, navikla sam da sve moram sama da procackam u zivotu :)
Nego, dosta sam toga saznala ovdje, na forumu, oko ishrane narocito, i oko treninga neke detalje. Te informacije su mi pomogle da sastavim licni plan treninga, ishrane - naravno u hodu se uci, ali s obzirom da nisam naisla na neki primjer slican meni, po konsituciji i sl. (daleko bilo da sam firk, vec mislim na visinu prevashodno i tip gradje), zamolila bih na neke komentare u vezi sledeceg:

Visoka sam 180 cm, 66kg. Da ne bih duzila kratko cu reci da sam izuzetno sportski tip (sada samo u dusi:))  a sport je nazalost postao samo rekreativni dio mog zivota.
Dugo sam povezana sa teretanom i ostalim, ali kao sto rekoh rekreativno. Pitanje je oko moje konstitucije i savjeta.
Iako sam zadovoljna svojim izgledom u velikoj mjeri, postoji dio sa kojim se nisam bas najbolje snasla.
Ovako, gornji dio tijela mi izgleda relativno mrsav u odnosu na donji dio tijela. Istina, dugo sam isla u teretanu i sl. i dosta sam forsirala donji dio, pokusavajuci da se oslobodim masti sa tog dijela, mislim na zadnjicu, koja je  opustena iako se ispod tog "sala" osjeti misic.
Recimo ovako, zadovoljna sam kako mi izgledaju kvadricepsi i noge uopste, ali voljela bih rijesiti visak sa unutrasnjeg i vanjskog dijela butina, i da sprzim "donji dio zadnjice", i naravno kao i svaka zena sto zeli - da svoju zadnjicu ucinim cvrstom na izgled i na dodir naravno. Dobro, to zelim u globalu, ali taj dio mi je "jedini" kritican.
 Radila sam u zivotu :) dosta cardio treninga i neazobilaznih vjezbi za noge, koje sam izvodila 3 puta sedmicno a za ostale misicne grupe sam vise usput radila ali sa pristojnim tezinama. (ok, malo pogresna filozofija, sada sam toga svjesna:))
Ne bih da smrsam sem mozda max1-2kg ako bas moram, inace cu se gore sasusiti, grudi ce mi se iscrpiti isl

U principu znala bih sta bih da mi je gornji i donji dio proporcionalan: udebljala bih se malo i dobro zategla.
Mislim, nije to toliko ekstremno ali salo mi se ne skida sa tog dijela, uvjek ga ima, i kada sam imala 62 kg bilo ga je. Tacno se rukama moze uhvatiti i odsjeci visak:)
Dobro, kao sto sam rekla sada cu prvi put pokusati pristojno da se rijesim tog dijela preko apsolutnog korigovanja ishrane, koja bi mi pojacala masu misica i odrzala me na ovoj kilazi a unistila to salo sa donjeg dijela, i tu vi nastupate.:)
Vjezbe koje radim tim dijelom tijela- da li ima smisla da budu u vidu vecih ponavljanja tj duzih i brojnijih serija, ili da se normalno i opusteno baziram i na tezine i radim skoro proporcionalno vjezbama za gornji dio?
Gornji dio bih voljela uciniti jacim, a eto posto mi je sitniji (sitniji u smislu mrsavosti, iako sam i njega obradjivala u teretani) taj gornji dio znaci li to da trebam raditi sa vecim tezinama i manjim ponavljanjima? Jedna meni porazavajuca cinjenica je da ni 1 zgib ne mogu da uradim!
Znaci, donji dio manje tezine i vise serija (ili vece tezine i srednje serije), a gornji dio vece tezine i manja ponavljanja?

 Ne znam kako da regulisem proporciju, mada u principu ono sto me zanima to je da "zategnem" donji dio, a cak mislim da ako se oslobodim tog sala bez gubitka na tezini da ce to biti mozda i dovoljno za proporciju,jer sam dugo vec u teretani i dosta toga je oblikovano ispod povrsine, ali kao sto sam rekla nisam obracala puno paznju na ishranu.
Voljela bih neki savjet za moju   k o n s t i t u c i j u   u vidu ishrane i vjezbi.
Bila bih presrecna da se rijesim celulita sa tog dijela i tog viska koji moze stati u dvije sake :)
Gornji dio tijela mi je potpuno "lean". Inace imam naglasen struk, pa mi i on naglasava taj donji dio za koji mogu reci da bi spadao u kontekst sirih butina, i vrlo naglasen da recimo imam problema sa tezinom.
Ponavljam, zadovoljna sam u velikoj mjeri svojim izgledom samo bih voljela da se oslobodim tog blesavog viska kad vec trcim, vozim bajc, idem u teretanu i ostale stvari...
Ako vam ovo izgleda kao "jos 1 dosadan mail koji se ponavlja" ja se izvinjavam, ali nekako mi se nisu slozile sve kockice od svega sto vec duze vrijeme citam, a i bojim se da nesto ne zeznem u citavoj prici.
Nadam se da nisam unijela konfuziju sa pokusajem pojasnjavanja mog izgleda.

Inace, vjezbam 3 puta sedmicno sa tegovima: 1.dan noge (komplet sa butinama), ledja, malo prsa   2. ruke i ramena (ponekad prsa) 3. dan ledja, noge, itd. Radim 3 serije za svaku grupu, s tim da pazim da pogodim razlicite misice te grupe, nekad i 4 serije.
    Zagrijavanje, a ostalim danima cardio odradim: 20min sobni bicikl, 10 min steper, nekad trcanje, onaj "ski" fazon sprave. Nekad jedno od toga, nekad sve troje, zavisno od vremena. Uglavnom vjezbam ujutro od 10h, po sat-sat i po, a kada vjezbam kuci sa bucicama to radim u popodnevnim satima uglavnom. Da li je pametnije da radim kruzne treninge umjesto ovih?

Malo sam oduzila post, moglo je i dosta krace da bude, ali sam htjela da budete informisaniji kako bi preciznije mogli da mi date neki pametan savjet, jer nisam sigurna kako bi se oko konstitucije trebalo ponasati. (inace gledala sam dio foruma posvecen razlicitim tipovima gradje ali sam nailazila samo na muske gradje, i sl. a meni je ovo ipak bitno da bih eksperimentisala sa necim sto samo pretpostavljam.
Inace, ne znam koliko je vama bitna krvna grupa ali eto da kazem da sam *nulta Rh +*, cisto ako imate i tu nekih stvari da mi kazete u smislu ishrane na sta da obratim paznju. (ako se dobro sjecam cula sam da ne bih smjela puno mlijeka i mlijecnih proizvoda konzumirati, a ne bih htjela da budem u grupi kriticnih za nekih 30ak god za dobijanje osteoporoze...) ili je to nebitna stavka...

Inace, jos samo da dodam nesto oko svojih grudi. Mnogo davno sam imala nesto viska kila i rijesila sam ih se isto tako davno. Tada sam imala odlicne grudi, kako sam smrsala naravno i one su spale, i zbog njih bih voljela da popunim gornji dio tijela, tj da ga malo pojacam (ne da ih povecam same po sebi, vec da u globalu "pojacam" gornji dio), pa bi mi doslo u obzir i da se udebljam (da mast svuda gore ubacim :)) ali da sprzim mast sa donjeg dijela tijela. Ne znam jesam li lupila glupost - iako znam da je nemoguce raposredjivati masne celije po tijelu kako zelimo.

Inace, mnogo me nervira sto npr ne mogu da napravim ni 1 zgib, iako sam dugo u teretani i dizala neku kilazu mada istina nikada nisam puno paznje obracala na gornji dio. Mozda bi onda i trebalo da malo usporim sa donjim dijelom a gornji da raspalim?
TNX :)




Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #1 on: March 26, 2009, 10:27:46 PM »
sta trenutno radis od vezbi za gornji deo tela?
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline blbojana

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Female
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #2 on: March 26, 2009, 10:43:53 PM »
Ovako, radim sa bucicama najvise, prije ih nisam koristila, i standardni trening mi se svodio na fixne sprave u teretani i bucice sam izbjegavala. Sada je to ovako, a nedavno sam se aktivirala u ovom "novom" pravcu

LEDjA:
Uppright Rows 3x10 (5 kg po ruci)
1 Arm DB Rows 3x10 (5kg pr)
Bent Rows 3x10 (10kg)

zgibove pokusavam sa osloncem raditi, ali posto sam visoka malo je nezgodno to izvesti na vratilu u kuci

u narednom treningu odradim druge vjezbe koje zahvate otprilike te misice...
Trenutno ne idem u teretanu i ovo izvodim kod kuce, pa nazalost nisam u mogucnosti se baviti lat masinom i veslanjem
Ovo mi je vise neki "novi" pocetak, pa nisam htjela na vece tezine ici, vise kao neko zagrijavanje do za mozda koju sedmicu...
TNX na expeditivnosti  :blowkiss:

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #3 on: March 26, 2009, 10:46:41 PM »
ako sam razumeo, samo ledja radis za gornji deo tela?
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline blbojana

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Female
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #4 on: March 26, 2009, 11:18:17 PM »
joj izvini, mislila sam da pitas za ledja samo, podsvjest...
radim uz ledja u treningu:

PRSA
Push Ups 3x10 (zenski)
Close Grip DB Presses 3x10 (3kg pr)
DB Flys 3x10 (3kg pr)
DB Presses 3x10 (3kg pr)

u sledecem treningu zamjenim te vjezbe sa drugim srodnim.

Posebno odradim ramena i ruke, u narednom treningu
RAMENA
DB Presses 3x10 (3kg pr)
Bent Over Lateral Raises 3x10 (2kg pr)
Lateral DB Raises 3x10 (3kg pr)
(Uppright Rows - 3x10 (3kg pr))
 

BICEPSi
Hammer Curls 3x10 (5kg pr)
Full Supination Concentration Curls 3x10 (3kg pr)
Crounching Cohen Curls 3x10 (5kg pr)


TRICEPS
DB Triceps Extension 3x10 (3kg pr)
Triceps Kickbacks 3x10 (3kg pr)
Dips 2x20

 To je to otprilike, u svakom treningu gledam da pogodim iste grupe misica razlicitim vjezbama, a da odradim koliko mogu od misica. Neke vjezbe lakse odradim ali pazim da mi paralelni misic ne zaostaje (npr biceps mogu i vise od 5 kg da radim, ali triceps mi je maximum 3kg - malo cudno, ali eto...)


Offline blbojana

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Female
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #5 on: April 20, 2009, 07:22:34 PM »
Nisam htjela smarati insistiranjem na odgovoru pa sam se uhvatila "svog" programa i ishrane i vec mjesec dana radim treninge, mnogo sam zadovoljna rezultatima, gornji dio tijela mi je "ocvrsnuo" prilicno i otprilike vidim sta bih i kako trebala raditi za taj dio... Donji dio je isto cvrsci postao, ukratko razlika se itekako vidi, koliko je to moguce za mjesec dana.
Detalj je sto sam se udebljala za kilogram otprilike iako sam pazila na hranu, jela dosta proteina (riba, teletina, piletina) mada mislim da sam na UHma dosta skrtarila u strahu da cu ih promasiti iznad 100gr (nisam sigurna oko uspjesnosti mjerenja kolicine UH u hrani)... Nus pojava toga bi moglo biti sto iako nisam bila gladna ni u jednom momentu navece sam osjecala ogromnu prazninu zeludca tj jednjaka, ne znam kako da objasnim, ali u globalu mislim da bi to moglo biti od manjka UH?
Inace to sto sam se udebljala naravno da mi nije omiljena stvar ali ipak drugacije izgleda nego da sam se udebljala a da nisam vjezbala,nema sala oko struka i isl.
Sada isto tako vidim da donji dio, prevashodno mislim na zadnjicu i bokove, moram rjesavati sa cardio treninzima i mislim da ce sve biti ok tj onako kako sam zamisljala. Mislim vidjecu vec, a do tad, Lazicu, da te pitam (ili ko god vec) sto se tice nogu:

Vjezbam 3 puta sedmicno, mijenjam redosljed vjezbi i same vjezbe pa evo primjer treninga jedne sedmice:
PON - noge (cucnjevi, iskoraci, isl.) 3-4 vjezbe, i npr ramena 3-4 vjezbe
SRI - ledja i biceps
PET - prsa i triceps (po svakoj grupi 3-4 vjezbe)

Trening mi traje nesto vise od sat vremena a do sada sam znala 2h potrositi na trening, naravno uz zagrijavanje i trbusnjake, e da - a trbusnjake radim svaki trening po 3 serije 20 ponavljanja, i izaberem 1 dan treninga kada ih bas isprzim tj radim sa njima kao za bilo koju misicnu grupu.

E sad, da li bih trebala razdvojiti trening za noge i zadnjicu - 2 puta sedmicno da radim donji dio; ili je dovoljno jednom sedmicno sve spojiti u 3-4 vjezbe? Posto je u pitanju velika grupa misica..
Inace, kako mi noge izgledaju tu sam mnogo zadovoljna (bila a sada i vise), a zadnjica kao sto rekoh treba da se (jos) rijesi masti i da ju malo pojacam, definisem... (takva konstitucija). Gornji dio namjeravam povecavati kilazu sa 8-10 ponavljana,a donji dio mislim da cu se prebaciti na 15-20 ponavljanja (do sada je bilo 12-15), naravno ako mislite da je to produktivnije za ono sto zelim postici, sto ste vjerovatno shvatili..

Hm isto tako nadam se neko odgovoru ;)

Jedan od ciljeva mi je i ozbiljno ojacati ledja, definisati ih i napraviti neki oblik - da ne budu cisto samo ravna, izmedju ostalog i zbog proporcije sa donjim dijelom...

Pozz

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #6 on: April 20, 2009, 07:39:22 PM »
nisi se udebljala, vec otezala, jer si dobila na misicnoj masi.sto je dobro..misic moze da se oblikuje za razliku od sala..
vidi nema tu neke filozofije.radis sa tegovima, dok god radis ima napretka, logicno- zar ne?
program kao program moze da se modifikuje ali dok god ti donosi rezultate nama potrebe da se menja

moj predlog je da vezbas ovako


butine
ledja/grudi
ramena/ruke

sto se tice tezine i ponavljanja, kada sa nekom tezinom radis preko 20 ponavljanja vreme je ili za povecanje tezine ili smanjenje vreme odmora izmedju serija

nemas potrebe da odvajas zadnjicu i butine, jer ne verujem da su ti toliko intezivni treninzi da bi to radila..

i verovatno nisam odgovorio na tvoj trening jer je bio ok..kao sto vidis ;)
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline blbojana

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Female
Odg: Konstitucija, visina, trening - Savjet
« Reply #7 on: April 22, 2009, 11:46:07 PM »
E, thanx na odgovoru!
Inace noge kad radim bas ih odradim u 3-4 vjezbe, znaci do maximuma, tako da sam drage volje razdvojila noge od ostalih vjezbi po tvom savjetu, ogromna grupa pa i zasluzuje da bude posebno tretirana :)

Nego, izvini na gnjavazi, zanima me tvoje misljenje oko ledja- nazalost trenutno nemam pristup lat masini isl. pa sa bucicama vjezbam, kako bilo iskoristim ih maksimalno, ali nekako ne osjetim poslije treninga da sam toliko "zapalila" misice ledja kao npr. poslije vjezbi za neke druge misicne grupe..
Druga stvar- nekako mi se cini neefikasnim da gornje,srednje i donje misice ledja uradim u jednom treningu... Sta mislis da posebno radim srednji i gornji npr dio ledja a posebno donji, ili sva tri odvojeno, i to naravno mislim da npr radim gornji dio po 3 vjezbe (po 3 serije svaka) pa srednji dio po 3 vjezbe, i uz to npr prsa, a neki naredni trening npr donji dio ledja 3 vjezbe uz neku drugu grupu misica... Mozda sam iskomplikovala samo, zanima me sta mislis, ili bi problem bio rijesen najjednostavnije da odem u teretanu i uhvatim se lat masine (mada i na njoj ne mogu do kraja odraditi ledja koliko mogu jer mi bicepsi otkazu)... Ili sam mozda samo utripana da mogu i vise od onoga sto radim  :crazy:

Inace, recimo trening za gornji dio ledja mi ukljucuje Uppright Rows a ta vjezba mi je nekako logicnija za ramena, mada su misici ledja naravno jaci od ramenih jel' pa je to i normalno da mislim... Nekako nezgodno je izolirati misice ledja sa bucicama.... Vjezba koja mi je extra za ledja je bent rows i tu ih super osjetim, ona mi je nezaobilazna, i 1 arm db rows je isto ok ali tu opet biceps gori a ledja srednje, a mislim da radim sve zaista ispravno... mada je kao sto rekoh vjerovatno i normalno da mi se ti manji misici umore s obzirom na omjer u velicini...

Opet ja knjigu ispisah... morala sam malo izdetaljisati da znas sta me tacno zanima
Inace imam i vratilo u kuci ali em nisko stoji em nema sanse da se podignem ...
Za sada Bent Rows dizem 15kg 3x12 ponavljanja, mozgla bih i vise cini mi se ali u zadnjem setu osjetim da mi kicma polako popusta pa necu da se igram i ostajem na ovoj kilazi dok to ne prestane... Ovo ti govorim radi uvida oko snage.

Eto, malo sam konfuzna za ledja, inace ostalo je sve extra.
Pozz