EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike  (Read 355207 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #100 on: March 15, 2008, 08:46:01 PM »
 :) Ma OK sto je strucnom terminologijom pisano, to je najmanji problem, ali sta god da nadjes znas da je ovde dobrodoslo.  :yes:
Veoma mi je drago sto znam da sam bar jednoj osobi ovde pomogla da bubrege shvati veoma ozbiljno i da ce voditi racuna o njima, jer kao sto si i sam procitao njihova zdrava funkcija je viseznacna za ceo organizam.  :clap: :clap: :clap:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline marelli

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 137
  • Gender: Male
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #101 on: March 15, 2008, 11:21:54 PM »
@Tijana

...  :yes:...  :blowkiss: ....  :rolleyes01: ....

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #102 on: March 17, 2008, 10:54:52 PM »
                       Gnojno zapaljenje bubrega i bubrezne karlice


Zapaljenje bubrega u bubrezne karlice nastaje usled pojave mikroba koji dolaze iz krvi i koji mogu da inficiraju bubrezne celije i na taj nacin mogu da stvore gnojnice ili ti mikrobi kroz bubrege mogu da prodju bez nekih ostececa bubrega, ali mogu povrediti bubreznu karlicu i samim tim izazivaju gnojenje u njoj.
U nekim slucajevima infekcija moze da dodje i putem mokracovoda, kroz mokracnu besiku do bubrega. Ovakav nacin infekcije nastaje ako postoje prepreke, kao sto je kamen u mokracnoj besici ili mokracovodu. Tada dolazi do prosirivanja ovih organa i zastoja mokrace, sto omogucava da se infekcija pojavi i siri ka bubreznij karlici i bubregu.
Ponekada se infekcija moze pojaviti i linfnim putem.. Trudnoca, takodje utice na ove infekcije i to najcesce u periodu od 4 - 6 meseca, kada povecana materica potiskuje mokracovode. Takodje i tumori mokracnog sostema mogu pritiskom izazvati zastoj mokrace u gornjim putevima i time izazvati pojavu gnojne infekcije u bubreznoj karlici i u bubregu.
Koli bacil ( bacterium coli) je najveci izazivac ove vrste obolenja i to as oko 70% slucajeva, posle kobacila u mokraci se nalaze i stafilokoke
Pocetak bolesti nastaje tako jer se ne osecate dobro nekoliko dana, lomni ste, osecate bolove u slabinama( jednoj ili obe u zavisnosti da li su oba bubrega zahvacena bolescu), bolovi su praceni drhtanjem, apetit je slab, stolica je neujednacena, jake i ceste glavobolje, temperatura i znojenje uz cesto  mokrenje i bolovi pri kraju mokrenja.
Lecenje se sastoji u odmoru-lezanju, strogoj dijeti uz dosta toplog caja, supa, raznog povrca bez masti, kopota, slatkog. Samo lekar moza da odredi vrstu leka koji nejbolje odgovara za postojecu infekciju, sto se odredjuje putem analize urina na mikrobiologiji gde se precizno odredjuju koje su bakterije uzrocnici infekcije kao i osetljivost bakterija na odredjene lekove. To su obicno sulfamidi, penicilini, straptomicini, teramicini.......

                       Zapaljenje mokracne besike

Ovo je najcesce obolenje mokracnog sistema. Cesce je kod zena nego kod muskaraca, jer je kod zena mokracni kanal kraci nego kod muskaraca, a infekcije obicno dolaze sa spolasne strane.
Takodje postoji, kao i kod bubrega akutno i hronicno zapaljenje.
Uzroci su razliciti, moze se pojaviti kod gonoreje, ukoliko se ne leci na vreme, kod lica koji imaju probleme sa prostatom, jer je protok urina otezan. Najcesci uzrocnici su bacili koji putem krvi dodju u besiku preko bubrega i inficiraju bubreznu karlicu i ureter. Prilikom nazeba besika postaje osetljivija, a samim tim i podloznija infekcijama, ali sam nazeb bez infekcije ne dovodi do izapalenja besike.
Kod akutnog zapalenja besike, mokrenje je veoma cesto preceno bolovima, narocito na zavrsetku, kada se mokracna besika isprazni. Zapalenje moze da bude toliko jako da se oseca potreeba za mokrenjem veoma cesto, pa cak i svakih 5 min. i uvek se ima utisak da postoji jos mokrace.
Mokraca je mutna i na kraju se cesto i vidi po koja kap krvi, a bolovi su prisutni i kada se ne  mokri.
Kod hronicnog zapalenja nagon za mokrenjem nije toliko ucestao, a i bolovi su slabiji. Obicno postoji osecaj pecenja u  mokracnom kanalu, a mokraca je manje-vise mutna. Mokraca moze da izgleda najpre kao bistra, a kasnije, posle nekoliko dana moze da izgleda i kao cist gnoj.
Lekovi, koje iskljucivo lekar propisuje mogu da budu antibiotici ili sulfamidi. Samo u najtezim slucajevima se ispira mokracna besika i u nju se direktno uliva lek.
Akutno zapalenje besike traje izmedju 5 i 7 dana.
Hronicno zapalenje je dugotrajno i povremeno se pogorsava. Ovde se trazi uzrok, koji najcesce dovodi do drugih organa.
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #103 on: March 19, 2008, 10:17:05 PM »
                                            Tuberkuloza bubrega


Tuberkuloza bubrega je veoma cesto i podmuklo oboljenje i predstavlja 1/3 svih zapaljenja bubrega. Najcesce oboleva jedan bubreg, dok je drugi zdrav. Uglavnom obolevaju ljudi od 20-40 god. mada mogu oboleti i deca i starije osobe.ovi bolesnici su vec bolovali od tuberkuloze samo nekih drugih organa i to prvenstveno tuberkuloze limfnih zlezdi, kostiju, ili plucne maramice. Cesto je raniija bolest vec davno zalecena kada se javi tuberkuloza bubrega kao manifestacija postojanja tuberkuloze organizma. Tuberkuloza bubrega se siri od bubrega do mokracne besike, a ne obrnuto kao sto se to ranije mislilo.
Nekada se desava da oboli i drugi bubreg i to tako sto inficirana mokraca iz mokracne besike natapa usce mokracovoda do tada zdravog bubrega.
Simptomi tuberkuloze i tumora bubrega su povremeno mokri krvavu mokracu ( od pocetka do kraja mokrenja ) bez bola u kanalu i u besici.
Bolest pocinje zapalenjem besike sa cestim mokrenjem i danju i narocito nocu koje je praceno neizdrzivim bolovima. Svako zapalenje mokracne besike koje se dugo i tesko leci takodje moze da bude znak da se radi o tuberkulozi bubrega.  U mokraci se javljaju i bela i crvena krvna zrnca, Kohov bacil se u mokraci veoma retko nadje. Obicno se njegovo prsustvo trazi u mokraci od 24 sata. ( To ne znaci da ne treba mokriti 24 sata, kao sto sam u bolnici cula da je neko to pitao ). Ovako, mokraca koja se izmokri u toku celog dana (24 sata) se sakuplja u jednu veliku posudu, od te sve mokrace, ( 2,5 L - 3 L ) zavisi koliko je tecnosti uzeto u toku dana uzima se uzorak u sterilnu laboratorijsku bocicu za urin ( znaci oko 1 dcl. ) i na osnovu tog uzorka vrse se analize. U koliko se bacil ne pronadje treba ponoviti ovaj postupak. Pored ovog nacina, naravno, moguce je i Rendgenom utvrditi tuberkuloza bubrega.
kada je neko oboleo od tuberkuloze bubrega na izgled je zdrav i telesno se ne vide promene u kilazi sve dok bolest ne napreduje. Javljaju se povremene temperature i mrsavljenje. Mokraca je obicno mutna, nekada manje , nekada vise, a ponekada se iscisti u potpunosti. Bas onda kada se mokraca izbistri javljaju se veoma jaki bolovi koji dolaze od gnoja koji je ostao u bubregu i koji zbog nedostatka tecnosti ne moze da otice u besiku. Tada temperatura raste, a cim se bibrezna casica isprazni, temperatura pada, a mokraca se jako zamuti. U toj situaciji cesce se ide na mokrenje i oseca peckanje.
Kod dece se ovo obolenje jako retko javlja, ali je mnogo teze nego kod odraslih, jer najcesce obolevaju oba bubrega, a kod starijih ljudi se obicno vise usmerava ka obolenju prostate i zaboravlja na mogucnost tuberkuloze bubrega. Kada obabubrega obole, desava se da je jedan manje oboleo, a drugi vise. U koliko se uspe izleciti onaj koji je manje oboleo, tada se preduzima hirurska intervencija na teze obolelom, gde lekovi nisu mogli da zalece postojece ostecenje.
Tuberkuloza bubrega moze da se nadje i u kombinaciji sa kamenom u bubregu, sa tumorom ili nekim drugim obolenjima bubrega Takodje i neke druge infekcije mogu da se nadju u kombinaciji sa tuberkulozom bubrega i da daju utisak nekog banalnog zapalenja bubrezne karlice i mokracne besike.
Postojanje tuberkuloze bubrega se utvrdjuje pregledom mokrace, nalaza turbekulonog bacila u mokraci, cistoskopijom, Rendgenom i drugim metodama koje se obavljaju u bolnici.
Lecenje se sprovodi upotrebom antituberkuloznih lekova, ako i kod lecenja obolelih od tuberkuloze pluca, a moze i hirurskim putem.
Ranije je postojao stav da se bubreg treba operisati cim se utvrdi postojanje tuberkuloze bubrega, medjutim sada se ipak putem lekova pokusava spasti i to ako je funkcija bubrega, kao i mokracna besika u dobrom stanju. U koliko lecenje lekovima ne uspe, pristupa se operaciji, tj. vadjenju obolelog bubrega. Pre operacije jednog, potrebno je utvrditi da li je drugi bubreg zdrav.
Ako je tuberkuloza zahvatila i drugi bubreg, sto se desava iskljucivo kod zapustenih slucajeva, pokusava se lecenje lekovima. Ukoliko se jedan bubreg poboljsa, tj. izleci, a stanje drugog bubrega ostane nepromenjeno ili se pogorsa, bubreg se vadi.
U koliko se stanja oba bubrega poboljsaju ili pogorsaju u istoj meri, ili ostane nepromenjeno, ne pristupa se operaciji !!!!!!!
                                 Tuberkulozno obolenje pasemenika

Pasemenik je pocetni deo muskog semenog puta i obavija semenik u obliku polukruga i ovo obolenje se retko javlja kao akutno.
Najupecatljiviji simptom je zadebljanje na donjem delu pasemenika, koje postepeno zahvata i gornji deo. jako je tvrdo i cvornovato, nije jako bolno na pritisak. Obolenje moze da zahvati i kozu mosnica i to narocito sa zadnje strane, moze se i zagnojiti i provaliti gnoj kroz koju izlazi gust gnoj.
Semevod je uvek zadebljan, sto se potvrdjuje poredjenjem sa zdravim koji je tanji. Mokraca je obicno bistra i retko se nadje tuberkulozni bacil, osim ukoliko postoji tuberkulozno obolenje bubrega ili prostate, tako da ukoliko se neko zapalenje dugo leci, treba posumnjati na tuberkulozno obolenje, narocito ukoliko je vec postojalo nek otuberkulozno obolenje.
Ovo obolenje se moze leciti streptomicinom, suncanjem, klimatskim lecenjem i dobrom ishranom, ako ovo ne pomogne pristupa se operaciji i odstaranjuje pasemenik.
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #104 on: March 22, 2008, 11:50:51 AM »
                                      Kamen u mokracnoj besici


Kamen iz bubrega moze da stigne u mokracnu besiku i ti da se zadrzi. Prilikom njegovog zadrzavanja u mokracnoj besici dolazi do talozenja materija i sam kamen moze da od zrna sociva naraste do velicine oraha, pa cak i do kokosijeg jajeta. Pored toga sto  kamen moze da dospe u mokracnu besiku, on u istoj moze i da nastane i to narocito kod osoba koje cesce obolevaju od gnojne upale mokracne besike ili imaju neke izvesne mehanicke prepreke koje otezavaju protok urina. Na prvom mestu dolazi do povecanja prostate kod starijih osoba ili suzenje mokracnog kanala. Takodje moze da nastane i kod ljudi srednjeg doba koji su u mladosti imali gonoreju(triper)
Kamen moze da bude pokretan ili nepokretan( tj. fiksiran u jednom predelu mokracne besike ).
Hemijski sastav kamena takodje moze da bude  OKSALATNI I FOSFATNI kao i kod kamena u bubregu.
Simptomi. Osecaju se jaki bolovi u prilikom kretanja i to narocito prilikom truckanja, prilikom voznje u kolima, kao i prilikom trcanja. U koliko j ekamen pokretan, prilikm mokrenja u jednom trenutku dolazi do prekida u mokrenju, jer kamen zatvori mokrecni kanal i onemogici dalji protok  urina. prekidanje je precneo jakim bolovima, a takodje i krvarenjem na kraju mokrenja.  kamen moze da se zaglavi u mokracnom kanalu i da izazova potpun zastoj mokrenja. Pri tome urin se zadrzava u mokracnoj besici, dolazi do napetosti iste koja se veroveli ili ne prosiri do pupka ( imala sam prilike da vidim na sebi, imala sma utisak kao da sam u drugom stanju. Po velicini stomaka otprilike trudnoca od 2 meseca, da ne preterujem, jer nisam nikada bila trudna ) i tom prilikom moze da sadrzi oko 1L ili 2 L urina. Tom prilikom kada odete na mokrenje mlaz je veoma slab bez obzira sto u mokracnoj besici ima toliko urina ( ako ni po cemu drugom, onda po ovome mozete da vidite da nesto nije uredu i da odsetate do lekara ). Tada je neizbezna intervencija lekara, gde se pomocu katetera urin odstranjuje, kamen vadi ili potiskuje u mokracnu besiku. Mada moram napomenuti, ja nisam imala kamen u mokracnoj besici, ili mi nije prilikom pregleda tamo pronadjen, jer takva situacija sa natecenoscu mokracne besike se javila ranije nego sto je ustanovljeno ostecenje bubrega, a ni krvi prilikom zavrsteka mokrenja nije bilo.
Dijagnoza kamena u mokracnoj besici se ustanovljava citoskopijom, je r je to direktan pregled i golim okom se moze videti koliko ima kamecica, koje velicine, oblika i boje ( sto znaci da se moze odrediti i njegov sastav )
Ako je kamen mali on se moze izbaciti prirodnim putem ( mokrenjem ), medjutim ukoliko je kamen velicine lesnika on se izvlaci instrumentima, a ako je veci i od velicine lesnika iskljucivo operacijom.
Lecenje je isto kao i kod kamena u bubregu.


:boxed: :( Sada dolazi  nesto sa cim sam imala veoma bliski susret. :boxed: :crybaby:

             
                                       Bubrezni kamen
                                 ili medicinska oznaka N23
 


Kamen u bubregu je jedna od veoma cestih bolesti i javljala se od davnina.
Na stvaranje kamena u bubregu uticuklima, nacin zivota i ishrana, sto se ovo poslednje veoma mnogo vezuje za nase podrucje. U vecini slucajeva na javljanje kamena uticu i promene i razmenama materija i sastavu urina, pored kojih veliki uticaj imaju i lokalna obolenja. Pre nego sto su mi obavljene sve analize moji roditelji su sumnjali ( pa i sada sumnjaju, jer ne zele da prihvate da mi je ovo obolenje urodjeno. Ukoliko bi to prihvatili smatrali bi svojom licnom krivicom jer nisu rodili zdravo dete, a to ne mogu da prihvate i ja ih razumem, verovoatno bih i ja tako isto reagovala ) da je upravo to slucaj i samnom, jer sam negde otprilike oko 3 meseca pre nego sto sam saznala za bubrezne probleme izbacila iz ishrane meso, pocelo je postom koji sam nastavila i posle posta, ali sam ukljucila u ishranu mlecne proizvode i jaja, valjda, ( ne secam se tacno ) protiv cega su se moji roditelji bunili. I sada postim, jer hrana koju jedem za vreme posta se ne razlikuje od hrane koju bih trebalo da jedem i inace. Sem naravno sto postoji i hrana koja mi kao bubreznom bolesniku ne odgovara, bez obzira sto je posna.
Od bolesti kanema u bubreg obolevaju osobe od 20 - 50 godine zivota, a muskarci cesce od zena.
Sastav kamena je razlicit, kao sto sam predhodno navela fosfatni, oksalatni, i mokracna kiselina, ali postoji i mesavina kamena oksalata i fosfata.
Fosfatni kamen je bele boje, kao sto sam vec predhodno napomenula. Moze biti razlicite velicine i oblika, pa i velicinu kokosijeg jajeta, cak i vecu od njega.
Oksalatni kamen je mrke boje i moze dostici velicinu kokosijeg jajeta.
 Uratni kamen retko dostize velicinu zrna kukuruza ili pasulja, a najcesce se javlja u vidu sitnog ili krupnog peska ciglaste boje. Kamen u bubregu koji sam ja imala je bio velicine 5mm. Znaci mali kamen, ali ono sto nisam saznala, a sto je veoma znacajno jeste kog je karaktera bio.   :dunno:
Covek moze da ima kamen u bubregu a da to ni ne zna, jer nema nikakve bolove, sto je veoma nepovoljno, jer bolest napreduje a da vi toga niste ni svesni, kada se oseti prva reakcija, obicno bolest vec bude u poodmakloj fazi, zato : BEZ OBZIRA STO VAM TO MOZDA IZGLEDA SMESNO, CIM OSETITE PRVE PROMENE I MAKAR MALE VAMA NEZNATNE BOLOVE U PREDELU BUBREGA, SA ZADNJE ILIPREDNJE STRANE, A JA SAM IH OSECALA PAR GODINA, 1 ,ILI 2 PUTA GODISNJE, PRE NEGO STO SAM U POTPUNOSTI POSTALA SVESNA BOLESTI. SVAKI PUT SAM NALAZILA OPRAVDANJE U TOME DA SAM SE MOZDA OTKRILA DOK SAM SPAVALA, DA SAM SE PREHLADILA, TJ. NISAM ZELELA DA SLUSAM SVOJE TELO DOK JE ONO ZAPOMAGALO.
Bolovikoji se javljaju kao protest organizma na nastalu situaciju su veoma jaki. Prostiru se od predela bubrega na zadnjoj strani i predela bubrega na prednjoj strani ispod rebarnih lukova( ponavljam se ali su simptomi vazni i nadam se da nije na odmet ponoviti ih. ), dalje bol se na ledjima siri prema sredini plecki, a sa prednje strane ka mokracnoj besici ( duz uretera ), (kod muskaraca i do mosnica ) prema unutrasnjoj strani butina, do kolena, pa cak i do unutrasnje strane stopala. javlja se zujanje u usima,( kod mene bubnjanje ), mucnina, visoka temperatura, visok krvni pritisak. To su bolovi koji se javljaju iznenada, bez obzira bila to noc ili dan, nema pravila. narocito nastaju posle nekog obilnog obroka, a najcesce kada se dosta tecnosti unese u organizam u kratkom periodu. ( Sto je bio slucaj kod mene. Tih dana sam pila ogromne kolicine caja jer sam bila prehladjena, pa sam tog presudnog dana za samo 1 sat popila 1,5 L caja, jer mi je vec bilo dosta te prehlade koju sam dugo vukla i zelela sam da je "napadnem", ali bubreg je napao mene   :crazy: )  Takodje prilikm nekog dugog putovanja sa mnogo truckanja, moze doci do pomeranja kamena u bubregu i nenajavljenog pocetka uzasnih bolova. Takodje u tim situcijama moze doci i do zatvaranja mokracnog kanala, nagomilavanja urina u bubreznoj karlici i casicama, tada se vrsi pritisak na bubrezno tkivo, jer se parnhim bubrega, usled nemogucnosti oticanja urina siri. Tada se stanjuje parenhim bubrega i gube casice ( kao sto je to slucaj kod mene ), jer urin sebi pravi mesta, a samim tim dolazi do poremecaja u funkciji bubrega.
Dolazi do ostecenja bubrega, pojava infekcije, visoka temperatura, narocito ako bubrezni napad traje duze. Kada napad prestane dolazi do obilnog mokrenja sa izbacivanjem mutnog urina ( Sto se mene tice, za mutan urin i obilno mokrenje ne znam, jer se taj bol desio pre nego sto sam saznala za tu opstrukciju ), velike kolicine peska, pa cak se moze izbaciti i kamen, gnoj ili krv ( sto u ovoj situaciji nije bio slucaj ).
Kada dodje do prestanka bolova dobija se zelja za hranom, tj. vraca se apetit, moze da se ustane i slobodno da se krece, kao da se nista nije desilo ( sto je bio slucaj i kod mene, za hranu se ne secam ).
Snimanja koja se obavljaju kako bi se utvrdilo postojanje kamena, funkcija bubrega, njegov oblik i celokupna situacija, obavlja se putem : [/b]ultrazvuka, rendgena, intravenskog snimanja( IVU ), radiorenigrama, staticke scintigrafije, dinamske scintigrafije,[/b]. Kontrast koji se ubrizgava je veoma jak. Prilikom ubrizganja kontrasta krv, kako sam to vec ranije rekla se razredjuje i daje bolju sliku stanja u bubregu. Kontrast je veoma jak, tako da posle snimanja sa kontrastima je pozeljno da se ne bude u blizini male deci ni trudnica, jer zraci.
Postoje kamencici koji se ne vide rendgenom, jer propustaju zrake i za njihovo utvrdjeivanje se koristi IVU.
Kod kamena u bubregu i stanja koje je kod mene postojalo, ne postoji mogucnost da se operacija obavi lokalnom anestezijom. Mozda ce vam ovo izgledati smesno, pogotovo ako neko od strucnih ljudi bude ovo i citao, ali imala sam ogroman strah kada mi je predlozena operacija, i bez obzira sto sam bila u sigurnim rukama lekara, zelela sam da budem budna i da znam sta mi u svakom trenutku u telu rade, a i plasila sam se totalne anestezije. Tako da bez obzira sto sam znala da nije moguce, pitala sam za tu mogucnost. Da, znam da cete misliti da je nepoverljivost bila prisutna, ne bio je samo ogroman strah od nepoznatog. Tako da sa ovakvim pitanjima izgledamo glupi za one koji su profesionalci u svom poslu, a mi smo ustvari samo preplaseni zbog neizvesnosti ishoda.  :dunno:
Naime, ukoliko se pojave jaki bolovi, treba bubrege utopliti, mozda nekim termoforom zavijenim u peskir, ili leci u kadu punu vode, ili pak pariti noge u kljucaloj vodi, piti limunadu, nositi pojas oko bubrega ( sto i sada radim nocu dok spavam ). Ovo pomaze kad je kamen mali, medjutim kada se radi o velikom kamenu obavlja se operacija. Moze doci i do vadjenja bubrega, ako je kamen u velikoj meri ostetio bubreg, a funkcija smanjena za vise od 2/3
Ishrana zavisi kao sto sam i ranije rekla od toga kojoj vrsti kamen pripada, a  to sve ima predhodno navedeno u ishrani bubreznih bolesnika

Sve ovo, nastanak kamena i operacija je usledila zbog:


                                SUZENJE MOKRACNOG KANALA
                                      STENOSIS URETHRAE

Suzenje mokracnog kanala nastaje kao sto sam napomenula :
1. U toku porodaja;
2. Kao infekcija;
3. Urodjeno;
4. Zbog organske prepreke koju sam imala na tom suzenju, uzrok moze da bude i tumor.
5. Uzimanjem velike kolicina lekova koja se izbacije preko bubrega i usled nadrazivanja organa( bubrega) dolazi do reakcije organa na takvu situaciju i ureter se suzava.
Kod laksih slucajeva obicno sew nalaze 2-3 suzenja. Takodje ova suzenja se mogu popraviti, mislim da se nikako ne mogu ukloniti, putem  buziranja.
Buziranje je metoda prosirivanja uretera koja se obavlja lokalnom anestezijom i to putem sonde koja se sa ledjne strane u predelu bubrega ubacuje kroz bubreg do suzenog uretera i tu ostavlja da stoji, tj da odrzava pravilnu sirinu uretera. Medjutim, sonda ne ostaje u ureteru za stalno, ona se menja. Kod mene nije bilo moguce ovo uraditi, jer sam imala organsku prepreku na ureteru koju je bilo potrebno odstraniti, a iskreno, mislim da je ovo poslednja mogucnost na koju bih i pristala kako bih sacuvala bubreg. Radije bih imala opet operaciju.
Dolazi do zastoja urina i mokracna besika se siri do velikih razmera. Suzeni mokracni kanal obicno nije cist i sadrzi ili manje ili vise gnoja. Gnojenje se ne moze izleciti sve dok se  ne obavi ili buziranje ili operacia.
Urin je mutan, a postoji cesto i zapalenje mokracne besike, koje se moze leciti tek kada se omoguci protok urina. Redje su komplikacije koje se javljaju na bubreznim karlicama, ali ako nastupe vrlo se tesko i lece.
U retkim situacijama se besika mora operisati.  :boxed:




Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #105 on: March 22, 2008, 02:23:58 PM »
Po velicini stomaka otprilike trudnoca od 2 meseca, da ne preterujem, jer nisam nikada bila trudna ) i tom prilikom moze da sadrzi oko 1L ili 2 L urina.


 :blush: Tacnije, kada bolje razmislim, kao trudnica u 3 mesecu trudnoce.  :blush:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #106 on: March 23, 2008, 05:25:18 PM »
Ishrana zavisi kao sto sam i ranije rekla od toga kojoj vrsti kamen pripada, a  to sve ima predhodno navedeno u  ishrani bubreznih bolesnika.

Greska, izvinjavam se. Ne nalazi se u "Ishrani bubreznih bolesnika", vec u "Cuvanju bubrega'  :blush:  :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #107 on: March 24, 2008, 09:29:28 PM »
 :clap: Pa da se i ja malko pohvalim sa necim.   :rolleyes01:  Danas sam kontrolisala krv i urin, rezultati su mi odlicni iako postim.   :wow:
Urea, kreatinin i mokracna kiselina su mi na minimumu, pa cak i ispod granice, sto znaci da su stetne materije koje vrse opstrukciju bubrega veoma male.  :yes: Jedino je kolicina RBC nesto manja, ali to je normalno za mene.  :dunno:  :clap:  :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #108 on: March 27, 2008, 10:07:50 PM »
                                        CAJEVI ZA BUBREGE


    1. Caj od tresnjinih peteljki

- 1 L vode
- 30 gr. peteljki, to je od prilike jedna saka
Voda se prokuva i prelije preko peteljki ili preko jabuka secenih na kolutove, stoji 20 min. procedi se i pije u toku dana.
Takođe, čaj od Trešnjinih peteljki je veoma dobar jer utica na smanjenje celulita.

    2. Kukuruyna svila

- Izbacuje fosfor iz tela i u pogledu toga je najefikasniji caj.
- 1 L prokuvane vode se prelije preko
- 100 gr kukuruyne svile
Stoji do pola sata, procedi se i pije u toku dana.

    3. Celer

- Celer se jede svez, bez obzira radi li se o korenu ili listu celera, ydarv je podjednako.

    4. Caj od persuna

- 100 gr. korena persuna popariti sa
- 1 L prokuvane vode,
stoji takodje do 30 min. posle cega se procedi i pije se 2-3 solje dnevno.

    5. Sirup od 5 korena

- koren spargle,
- koren misjeg trna,
- koren celera,
- koren persuna,
- koren mirodjije
od ove smese se napravi caj, a od caja i secera 5:9, 10:10, 1000:1800 gr sirupa
piti od 60-100 gr. sirupa dnevno.

    6. Djurdjevak

- Veoma je dbar za bubrege i za srce, ima ga u kapima
- Pije se od 25-100 kapi dnevno

    7. Vijosnica

- Izbacuje gnoj, pesak i kamenje
- 20 gr. ili 1 saka Vijosnice se popari sa
- 1 L  prokuvane vode
Piti 2-3 solje dnevno.

    8. Breza

- Sok od Brezinog stabla narocito u prolece ga je dobro piti, jer zbog svojih sastojaka izbacuje belancevine.
- 10 gr. lista Breze, moze i 50 gr.,
- 1 L vode,
- 1 gr. sode bikarbone,
Lisce Breze popariti sa vrelom vodom i ostaviti ga da se ohladi, tj. da bude mlak, u caj staviti 1 gr. sode bikarbone da bi se rastvorili lepljivi sastojci Breze. Tako ostaviti 6 sati, posle cega se procedi i pije.

    9. Caj od Koprive

- Caj od koprive zaustavlja krvarenje,
- 200 gr. koprive se popari sa 1,5 L prokuvane vode
Ostaviti da odstoji oko 30 min, procediti i piti u toku dana.

    10. Caj od Belog Jasena

- Dobar je za reomu
- 1 kafena kasilica lista Belog Jasena se popari sa  soljom kljucale vode ili
- 50 gr. semena Belog Jasena,
- 15 gr. Gumirabike,
- 400 gr. secera,
- 400 gr. vode,
- prvo se popari seme, pa tek nda Gumirabika i secer.
Procediti i kuvati do gustine sirupa.
Piti 60 - 100 gr. dnevno.

    11. Caj od Crnog Jasena

- Dobar je za bubrege i izbacuje gliste.

    12. Rastavic

- Tera na mokrenje,
- Zaustavlja krvarenje,
- Povecava kolicinu minerala u telu bolesnika
- 50 gr. Rastavica
- 500 gr vode prokuvane.
Treba da stoji 30 minuta, procediti i popije se u 2 puta : ujutro, na prazan zeludac i uvece pre spavanja.
- Dobar je za pluca, jetru i astmu.

    13. Kleka- Venja

- 5 : 100-150 gr. vode ili 30-40 gr. Kleke na 1 L kljucale vode
- Ne sme stalno da se pije, samo jedna nedelja mesecno!

    14. Zova

Sok od ploda iscedjen iz svezih zrna i ukuvan do gustine sirupa.
Pije se po jedna kasicica na sat vremena. Pije se kao diuretik.

    15. Crna Ribizla

- Cisti krv od Azota, smanjuje krvni pritisak, veoma je dobra protiv skleroze krvnih sudova i ublazava bolove kod reome.
- 5 gr. Crne Ribizle se popari sa 100 gr, prokuvane vode.
Dnevno se pije do 500 gr.

    16. Maticoka

- Izbacuje otrove i preciscava mokracu
- 5 : 100 gr. pije se 2-3 solje u toku dana
- Slican je Maticnjaku.

    17. Vinova loza

Grozdje treba jesti u svakom obliku, veoma dobro za krv. U potpunosti popravlja krvnu sliku . Dovoljno je da se jednom mesecno pojede 100 gr. suvog grozdja kako bi ste bili sigurni da vam krv nece oslabiti. Grozdjani secer je takvog sastava da veoma brzo ulazi u krv i hrani  je svim potrebnim sastojcima. Bez obzira sto je veoma znacajno za covekov organizam postoji razlika izmedju  minerala koji postoje u belom i crnom grozdju, tj. u njihovim kosticama.
Veoma je kvalitena i sira ( sok od grozdja ), a od lista moze da se napravi caj i sarma.

    18. Limun

- Limun je veoma zdrav, utiče na smanjenje temperature, ukoliko je imate, takođe veoma je dobar za eliminisanje celulita, daje svežinu kozi i nedozvoljava stvaranje kamena u bubregu, tj. pročišćava bubrege i ceo organizam.

Takodje veoma dobro je jesti ili piti : caj od Nevena, jesti Lubenice, Dinje, Maline, Jagode, Ren, Plavi patlidzan, laneno seme.
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #109 on: March 30, 2008, 11:52:16 PM »
Za mnoge ljude je grozdjani sok najprihvatljiviji izvor kalijuma. Hemijski sastav i hranljiva vrednost jestivog dela grozdja( bez semenki i ljuski ) odgovara vrednostima :

                       Voda    - 77,4 %
                       Proteini - 1,3  %
                       Masti    - 1,6  %
                       UH       - 19,2 %
                       Ostalo  -  0,5  %

Analiza uzorka grozdja mneralne sadrzine od 100 gr. grozdjanog soka dala je rezultat :

                       Kalijum        - 11,49 %
                       Natrijum      -   0,97 %
                       Kalcijum       -  1,63 %
                       Magnezijum  -   1,21 %
                       Gvozdje       -   0,36 %
                       Fosfor         -   7,08 %
                       Sumpor        -   1,01 %
                       Hlor             -   0,42 %

Grozdjani sok cak i  manjim kolicinama gasi zedj. Njegovo brzo delovanje objasnjava se cinjenicom da grozdjani secer prelazi neposredno u krv jer ne mora da prodje ni kroz kakav proces varenja, pa nije potreban poseban napor organa za varenje u razgradnji hrane.
Само јаки можемо све, буди јака