EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike  (Read 355189 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #130 on: April 25, 2008, 12:56:49 PM »
Da li neko zna sta je klirens, eto ima nesto sto ne znam.  :blush: :blush: :blush:

Ne znam tacno da ti odgovorim sa sigurnoscu,ali klirens znaci koncentracija,u ovom slucaju pretpostavljam uree i kreatinina,posto ti je to tema...to oznacava sposobnost organizma da izbaci te materije,tj. kako bubrezi filtruju.
Sto je klirens manji,znaci da bubrezi dobro filtruju i da dobro rade,...sto je veci,znaci ima neki zastoj,...pacijenti sa kamenom ili peskom ili bilo kojom bubreznom opstrukcijom imaju visoke vrednosti kreatinina,tolerise se do 110.
Sad da li sam dobro objasnila,pojma nemam  :innocent:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #131 on: April 25, 2008, 02:52:13 PM »
u kom kontekstu se pominje?
obicno predstavlja minimum necega koje ne smeta ......


Hvala Tanja.   :blowkiss:  Pre neki dan mi je postavljeno pitanje : kolike su ti urea, klirens i kreatinin?  Nije mi bila asocijacija ni na sta u vezi vrednosti koje se mogu uvideti kontrolom urina ili krvi. Pa sam uskratila odgovor na to pitanje  :dunno:


Ne znam tacno da ti odgovorim sa sigurnoscu,ali klirens znaci koncentracija,u ovom slucaju pretpostavljam uree i kreatinina,posto ti je to tema...to oznacava sposobnost organizma da izbaci te materije,tj. kako bubrezi filtruju.
Sto je klirens manji,znaci da bubrezi dobro filtruju i da dobro rade,...sto je veci,znaci ima neki zastoj,...pacijenti sa kamenom ili peskom ili bilo kojom bubreznom opstrukcijom imaju visoke vrednosti kreatinina,tolerise se do 110.
Sad da li sam dobro objasnila,pojma nemam  :innocent:

Hvala ti Ico, odlicno si objasnila, ima smisla to sto si rekla.   :blowkiss:
Sto se tice vrednosti uree i kreatinina to mi je jasno i odlicne su cak sta vise niske su,  :clap: ali me je klirens totalno zbunio.  :blush:
Tj. mogu da kazem da mi iz bubrega 2.5 puta manje od normalnog protice urin, zbog celokupne situacije ( hidronefroza, suzenje ), ali da mu je funkcija odlicna tj. ucestvuje sa 47 % u ukupnom radu bubrega od 100 %. Za one koji ne znaju oba bubrega zajedno cine 100 % funkcije rada bubrega, a ne pojedinacno i kod veoma malog broja ljudi je ravnomerno ta funkcija i rasporedjena, tj. 50 % na jednom i 50 % na drugom bubregu.  :clap: :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #132 on: April 25, 2008, 06:20:57 PM »
 :clap:
uz Icinu pomoc smo desifrovali :)
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #133 on: April 25, 2008, 06:45:32 PM »
 :clap: da, a mi smo isle kao kisa oko Kragujevca.   :dunno:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #134 on: May 03, 2008, 05:11:24 PM »
Vec nekoliko dana pokusavam da na internetu pronadjem neki clanak ili neki odgovor na vec postavljeno pitanje u vezi trudnoce bubreznih bolesnika. Nigde nisam pronasla nesto sto bi potkrepilo moja interesovanja. Na jednom forumu dobila sam veoma stur odgovor, tako da nisam uspela nista da saznam sto me interesuje,a sto vec ne znam. Kao da ljudi nisu bili zainteresovani da mi priblize moguce situacije koje se mogu desiti svakom bubreznom bolesniku.
Mozda im nije bilo interesantno da mi odgovaraju jer su moji rezultati idealni ( bar sto se tice uree, kreatinina, globalne bubrezne funkcije) i ne smatram se bubreznim bolesnikom( ni klinicki, a ni licno se ne smatram). Medjutim sta je sa onim sto je kod mene neizvesno, a to je da li ce parenhim i dalje opadati ili ce se igrati samnom kao i do sada,( cas raste , cas opada) Da li ce funkcija ostati takva kakva jeste, i da li ce kreatinin i urea i sve ostalo i dalje biti odlicni.
Mislim da lekari ne zele da nekome koga interesuje i  pita, skrenu paznju, usmere ih, upoznaju sa necim sto pacijenta interesuje.
Mislim da smatraju da se problemom treba baviti onda kada nastane, a za mene ce u tom trenutku, mozda biti malo izbora jer nisam informisana. Mozda bih ja, da sam znala sve ono za sta sam ostala uskracena da saznam i postupila drugacije kako bih sacuvala svoje zdravlje i zdravlje ploda.
Tako da vas sve molim, ako neko zna neki sajt koji se bavi ovom temom, bilo bi mi veoma drago da me obavesti o istom.   :)


Hvala svima unapred.  :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #135 on: May 03, 2008, 10:27:37 PM »
postavicu zadatak mom drugaru doktoru nauka za sportsku medicinu da se raspita sve oko toga i da vidimo kakav se  info pruza..kada dobijem kompletnu informaciju dostavljam ovde..evo upisana si u moj potsetnik  :yes:
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #136 on: May 04, 2008, 11:09:32 AM »
postavicu zadatak mom drugaru doktoru nauka za sportsku medicinu da se raspita sve oko toga i da vidimo kakav se  info pruza..kada dobijem kompletnu informaciju dostavljam ovde..evo upisana si u moj potsetnik  :yes:


 :wow:    Hvala ti MNOGO.
To ce biti informacija iz prve ruke, kakvu, veruj mi, nisam ocekivala, ali mi veoma mnogo znaci.   :yes:
Takodje hvala mnogo na pozrtvovanju koje pruzas, kako bi svakome kome je dostupno citanje ovih postova sto vise i pomogao.     :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Ines81

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 4
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #137 on: May 07, 2008, 10:35:52 AM »
Pozdrav!
Nova sam na forumu, i nisam uspjela pregledati sve postove, ali kako vidim jako ste dobro informirani, pa me zanima zna li mi neko reci, sta znaci kada se ima povisen kreatinin i urea u nalazima? Radi se o mom rodjaku, kojem je prije 3 mjeseca odstranjen jedan bubreg, i sada su mu nalazi ovo pokazali. Zna li neko neki prirodni lijek kako bi se mogle ove vrijednosti smanjiti?
Unaprijed hvala!

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #138 on: May 07, 2008, 05:09:00 PM »
Pozdrav Ines i za tebe.
Prvo, jako mi je zao sto se takve stvari desavaju Vasem rodjaku, jer preziveti to sve nije lako.
Takodje hvala na ovom pitanju, jer ste me podsetili da bih i o tome mogla nesto napisati.
Urea predstavlja otpadni materijal koji se sakuplja u organizmu, a koji uzimamo putem hrane, koji bi nas organizam trebao da razgradjuje i koji bi trebao da se izbacuje putem urina.
Otkriveno je da je bolesnik u losijem stanju ukoliko ima povisene vrednosti uree u krvi. To bi znacilo da bubrezi ne filtriraju dovoljno dobro krv i da se stetne matreije sakupljaju u organizmu, tj. u krvi.
Povisena urea,koliko sam shvatila, se kod tezih slucajeva bubreznih bolesnika uklanja putem dijalize.
Dijaliza se obavlja 3 puta nedeljno (ponedeljkom , sredom i petkom). Imala sam dvojicu komsija koji su imali problema sa bubrezima i obojica su isli na dijalizu i obojica su umrli. Jedan je imao oko 40 god. , a drugi je isao na dijalizu 20 godina( sto je medicinski fenomen) i umro je u 60 god. nije ni malo utesno, ali opet sa iskrom nade da neko ipak moze da zivi i sa dijalizom toliko vremena. Moram priznati da je covek IZUZETNO VODIO RACUNA O ISHRANI koja mu je bila propisana.
Veoma je tesko i posmatrati kada kola hitne pomoci dolaze da bolesnika vode na preciscavanje krvi.
Elem, nivo uree je najvisi ponedeljkom, pre dijalize, ( kada je i organizam bolesnika veoma naduven), a najnizi petkom kada je "normalnog " izgleda( stavila sam pod navode jer su bubrezno bolesnici veoma bledi, tj. on je bio zut i veoma mrsav.
kada se govori o dijaliznoj terapiji , ona se izracunava K- kllirens uree u mililitrima u minuti, pri cemu se meri nivo uree pre dijalize i posle dijalizi, vrsi analizu metabolizma proteina i prikazuje kolicinu proteina koja postoji u organizmuu datom trenutku u svojoj ishrani. Tj. ako bi se smanjio unos proteina, urea bi sama pocela da pada. Ne znam da li tvoj rodjak moze, ali putem posta, gde se izbacuje hrana zivotinjskog porekla, moze da smanji nivo uree. Ja postim, savrseno se osescam, jer ima veoma mnogo hrane koja se moze jesti, a koju bi i svaki bolesnik i zdrav covek trebao da jede. najbolje bi bilo da se o tome posavetuje sa lekarom.
Brojne analize su pokazale da bolesnici sa trajno smanjenom eliminacijom imaju vece zdravstvena problema, a samim tim i veci rizik smrti.
Naime normalne vrednosti uree u organizmu se krecu od 2,1- 8,3 mmol/L
Kreatinin nastaje iz kreatina, krvlju dolazi do bubrega gde se delom izbacuje iz organizma.Koncentracija kreatinina zavisi od filtracije koju bubrzi vrse, pa sto je protok bolji i bolja je njihova funkcija. Tj. sto je funkcija slabija postoji vise kreatinina u krvi.Kreatinin moze da bude povecan kod akutne i hronicne bubrezne insuficijencije, prepreka, ukoliko ih postoji u mokracnim putevima, kao i ostecenja koja se nalaze u bubrezima izazvane otrovima ili lekovima. Kreatin kinaza deli kreatin fosfat i tada se dobija neophodna energija za funkcionisanje organizma. Ovim enzimom su bogati mozak, srcani misic, misici generalno, kao i skeletni, pa se njegovo povecanje javlja ukoliko je doslo do ostecenja ovih tkiva.
Normalne vrednosti kreatinina se krece od 60-11 umol/L
Kada sam postila prosli put kreatinim mi je bio 58, a urea 2,6.
Ja nisam lekar i ne znam kako bih Vasem rodjaku mogla u potpunosti pomoci, ali na ovim predhodnim stranicama sam negde pisala koje cajeve koristim, svi oni imaju  2 funkcije.
1. da prociscavaju krv, sto je i Vasem rodjeku potrebno.
2. da poboljsavaju funkciju bubrega, sto je i Vasem rodjaku potrebno
Nadam se da sam Vam u vezi ovoga pomalo pomogla. Iskreno se nadam da ce Vasem rodjaku biti bolje, a  takodje ukoliko imate jos pitanja, bilo bi mi drago da Vam pomognem ukoliko mogu, jer znam da je mnogo lakse pitati  o nekim stvarima nekoga ko je kroz to prosao, nego lekara. Ali ipak napominjem ja nisam lekar, ovo je samo nesto sto sam uspela da " prikupim " i citam izmedju redova za ovo vreme.
 :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: Program vezbanja i ishrane za bubrezne bolesnike
« Reply #139 on: May 07, 2008, 10:15:21 PM »

Normalne vrednosti kreatinina se krece od 60-11 umol/L


Greska,
Normalne vrednosti kreatinina su od 60 - 110 umol/L
Само јаки можемо све, буди јака