EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Pronacija i Supinacija  (Read 5119 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline бошковић

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Female
Pronacija i Supinacija
« on: July 20, 2011, 01:16:36 AM »
Nedavno sam otrkio ove pojmove i video da na ovom forumu nema zasebna tema sto se toga tice pa jednostavno da podelim moje saznanje, kojim sam odusevljen, sa drugima.

Za izgradnju lepo oblikovanog dvoglavog misica nadlaktice (bicepsa) po meni NEOPHODNO je da se u trening ovog misica ukljuce u odredjenim vezbama ove dve stvari.

Ostavljam linkove sa vec ispisanim obrazlozenjem ova dva pojma pa ukoliko ima nekih nedoumica ne ustrucavajte se pitati me, vrlo sam rad da objasnim svaku vam nelogicnost.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pronation
http://en.wikipedia.org/wiki/Supination


Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #1 on: July 20, 2011, 03:57:58 AM »
u stvari ne samo pronacija i supinacija,vec i neutralan polozaj sake (hamer pregib) uticu na lepo oblikovanje fleksora nadlaktice.E sad to NEOPHODNO je podlozno raspravi...99% vezbaca ce imati najbolji efekat ako jedno vreme radi samo recimo hamer pregib buduci da se njime ukljucuje najvise vlakana.Pogotovo sto se ova vezba retko izvodi....uglavnom je posmatraju kao dodatak
Why so serious?

Offline Invincible

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 310
  • Gender: Male
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #2 on: July 20, 2011, 01:11:29 PM »
Nedavno sam otrkio ove pojmove i video da na ovom forumu nema zasebna tema sto se toga tice pa jednostavno da podelim moje saznanje, kojim sam odusevljen, sa drugima.

Za izgradnju lepo oblikovanog dvoglavog misica nadlaktice (bicepsa) po meni NEOPHODNO je da se u trening ovog misica ukljuce u odredjenim vezbama ove dve stvari.

Ostavljam linkove sa vec ispisanim obrazlozenjem ova dva pojma pa ukoliko ima nekih nedoumica ne ustrucavajte se pitati me, vrlo sam rad da objasnim svaku vam nelogicnost.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pronation
http://en.wikipedia.org/wiki/Supination



A zasto tebi pise da si zensko?
I know what is within me, even if you can't see it yet. I will become what I know I am.

Offline бошковић

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Female
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #3 on: July 21, 2011, 02:16:51 AM »
neam pojma ni gde se to namesta

Offline бошковић

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Female
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #4 on: July 21, 2011, 02:19:54 AM »
Dakako Hans, nikako se ne sme zanemariti ni hammer pregib

Offline бошковић

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Female
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #5 on: July 21, 2011, 02:24:11 AM »
Samo imam jednu nejasnocu. Da li pronaciju i supinaciju treba kombinavati i pri treniranju drugih misicnih partija?

Da pojasnim, npr:
Kod potiska bucicama za grudi; letenja bucicama za ramena; potiscima za triceps, itd...?

Offline lokk1

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2294
  • Gender: Male
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #6 on: July 21, 2011, 02:47:04 AM »
Samo imam jednu nejasnocu. Da li pronaciju i supinaciju treba kombinavati i pri treniranju drugih misicnih partija?

Da pojasnim, npr:
Kod potiska bucicama za grudi; letenja bucicama za ramena; potiscima za triceps, itd...?

pa svaka i najmanja biomehanicka promena utice na aktivaciju vlakana .. ali nije tako jednostavno posto odredjeni pokreti su mozda odlicni za misice i njihov rast ,a razaraju vezivna tkiva itd ..

takodje ako te to vec zanima nauci biomehanicki uloge raznih misica ..tj koje pokrete vrse .. adukcija , flexija  , rotacija itd itd  i onda ce ti stvari biti dosta jasnije posto cesh znati koji pokret je povoljniji sa aspekta stimulacije rasta ..

npr : biceps je primarno rotator podlaktice (ako pogledash prelazak iz supinacije u proponaciju je tehnicki rotacija podlaktice) a uz to i pregibach iste .. zato ces najjachu kontrakciju ostvariti tako sto cesh rotirati podlakticu pri biceps pregibu ..

recimo krenes sa neutralnim hvatom a zavrshis u supiniranom polozaju (''dlan ka gore'' )

i sada ne mozesh to primeniti na druge misice zato sto imaju druge uloge .. ne rotiraju svi podlakticu, zar ne ... prednje rame ima jednu ulogu , zadnje drugu , grudi trecu itd ...

generalno kul je to sto si sam skontao to , ali to u principu nije nista novo i sve se zna odavno .. tako da necesh otkriti nista revolucionarno.. ali lepo sto se zanimash i uchish .. moze to znanje koristiti posebno da bi naucio koje vezbe su rizicne i koji pokreti i ZASTO vode do povreda .. msm to je samo deo price ali bitan .. A ako cemo pragmaticno gledati najbolje vezbe su oooodavno poznate i samo treba da gledash uspesne programe kako su pravljeni i uspesne trenere koje vezbe koriste ... davno je ovaj ''sport'' prosao sito i reseto i nista novo nema da se izvali ... bar sto se treninga sa tegovima tice
OATZ AND SQUATZ !

HATERS GONNA HATE!!

Offline бошковић

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
  • Gender: Female
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #7 on: July 21, 2011, 05:10:03 PM »
Blagodarim lokk, ali mi u esenciji nisi reko nista sto vec neznam.

Evo konkretno,
 
Da li ti pri ravnom/kosom/kontrakosom potisku bucicama za grudi u zavrsnom polozaju ponavljanja, znaci kad je teg iznad tebe, drzis podlakticu u pronaciji ili supinaciji? I naravno zasto?

Offline Hans

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 2519
  • Gender: Male
Odg: Pronacija i Supinacija
« Reply #8 on: July 22, 2011, 05:40:47 AM »
nije ti bas relevantno kod grudi osim sto je supinacija nemerljivo nezgodnija.Triceps-biceps ok,radice vise jedan ili drugi deo vlakana zbog polozaja pripoja na podlaktici kada rotiras zglob sake.Loki ti je vec napisao,koja je funkcija grudi i zasto bi one ista imale sa radio-ulnarnom  rotacijom(rotacijom u zglobu sake) buduci da je zavrsni pripoj pektoralisa na ramenici a ne na podlaktici.
Why so serious?