EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova  (Read 14530 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Al Mir

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1129
  • Gender: Male
Dizanje tegova je jedan od najstarijih olimpijskih sportova. Izuzetno naporan sport koji zahtjeva koncentraciju, gipkost, explozivnost i snagu koja dolazi vremenom. Dizanje tegova se sastoji od dvije discipline
-trzaj i izbacaj.
-Kod trzaja dizac podize teg iznad glave u jednom pokretu, sto se izvodi snaznim i explozivnim trzanjem tega iznad glave. Kada se teg dovuce u visinu pojasa, dizac se podvlaci u cucanj dok koristeci brzinu vucenja i snagu ruku teg izvlaci iznad glave i tada se nalazi u polozaju tzv "hoke" nakon cega ustaje u uspravni polozaj.
-Kod izbacaja teg se sa poda dize na prsa u jednom pokusaju a zatim sa prsa ide na dva nacina. Prvi je izbacaj sa prsa u tzv "skare" tj iskorakom a drugi je izbacaj sa prsa tzv "Svung" gdje dizac propada u cucanj istovremeno izbacajuci teg. "Svung" zahtjeva izuzetnu razgibanost i popularan je kod kineza i grka.

Ono što je vrlo bitno za dizanje tegova je sto vjezbe iz dizanja tegova koriste apsolutno svi sportovi koji imaju za cilj podizanje eksplozivnosti, snage i skocnosti istovremeno jacajuci noge, ramena i ledja. Tako recimo koriste visoki trzaj sa poda(tzv trzaj snagom u kome se ne ide u cucanj), visoki nabachaj sa poda, te iste vjezbe od koljena radi postizanja sto vece explozivnosti koju koristeci se tegovima mozete dobiti vjezbajuci samo ove vjezbe. Nadalje se koristi cucanj sa hvatom za trzaj te vjezba zvana "motorika cucnja " u kojoj vjezbac radi zadnji cucanj i prilikom ustajanja izbaca teg iznad glave bez dizackog iskoraka(fantasticna vjezba za explozivnost ruku i nogu, pogotovo borilackih sportova, rukomet, kosarka i drugih).
Znači BACK SQUAT..
Znači, ko ga ne radi ko da i ne trenira..
Znači, dobro pročitaj ovo dvoje iznad..

Offline Alex91

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
  • Volja je najveci talenat!:)
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #1 on: August 09, 2008, 12:31:52 AM »
heh fin text.. da te pohvalim :)
Sloboda je mogucnost da sami izaberemo teret koji cemo nositi..

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #2 on: August 09, 2008, 12:20:57 PM »
da da trzaj i izbacaj...fenomenalne vezbe...mi rvaci ih stalno radimo i odlicne su za explozivnost
al se nekad dobro jelo

Offline Alex91

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 27
  • Gender: Male
  • Volja je najveci talenat!:)
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #3 on: August 09, 2008, 02:12:44 PM »
inace se to zove speed lift.. dizes maksimalnom brzinom,a spustas lagano..:)
Sloboda je mogucnost da sami izaberemo teret koji cemo nositi..

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #4 on: August 09, 2008, 10:50:18 PM »
mislim da si pomesao neke stvari...kod disciplina kao sto su trzaj i izbacaj teg ti stoji iznad glave( explozivan deo kad vuces ka gore ) a kad spustas teg pustis da gravitacija odradi veci deo posla...posto bilo bi malo glupo da teg koji ima npr 100kg spustas polako od iznad glave pa do patosa :) nadam se da si razumeo sto sam hteo da kazem
al se nekad dobro jelo

Offline luka.l

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #5 on: August 10, 2008, 02:49:41 AM »
Jos bolje reci nemoguce :) Teg samo usmeris da padne na pod tu negde blizu tebe...
Powerlifting seems to be one of the only sports that you can be attempting to break a record and the guy whose record you're breaking is screaming at you to get it.

Offline Al Mir

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1129
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #6 on: August 10, 2008, 02:07:22 PM »
Nakon sto se teg uspjesno podigne u treningu baca se na pod ili se spusti na kukove (ukoliko se radi vise pokusaja) bez obzira da li koristite tzv "gurtne" tj remenove ili ga drzite snagom "brave" u sakama.
svaki pokusaj se radi maximalno brzo i u ovim vjezbama se ne radi nikad nista sporo.
Posto se duze vrijeme bavim ovim sportom rado cu objasniti i napisati po koji programcic (ukoliko ima neko koga to interesuje)za  trening kojima pomazemo ostalim sportovima kako bi dobili na explozivnosti i cvrstoci citavog tijela. :powerlift:
Znači BACK SQUAT..
Znači, ko ga ne radi ko da i ne trenira..
Znači, dobro pročitaj ovo dvoje iznad..

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #7 on: August 10, 2008, 08:53:29 PM »
mogao bi da bacis neki program da vidimo
al se nekad dobro jelo

Offline mihajlosd

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #8 on: August 10, 2008, 10:57:53 PM »
E, mene jako zanima, ako bi mogao da napises neki program. Ja recimo treniram rukomet, sve otalo je ok, ali bih bas eksplozivnost hteo da popravim. Ako ti nesto znaci visok sam 185cm, imam 83-84kg i 16god. Jako bih ti bio zahvalan kad bi mi sastavo neki program. Pozz :help:

Offline Al Mir

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1129
  • Gender: Male
Odg: vjezbe koje koriste dizaci tegova za explozivnost drugih sportova
« Reply #9 on: August 11, 2008, 08:24:10 AM »
Vrlo je bitno da se prvo nauci tehnika trzaja i nabacaja na sto je potrebno potrositi najveci dio vremena, kako bi vjezba imala sto bolji efekat i bilo sto manje povreda. Narocito je bitno da radite sa olimpijskom sipkom bez obzira da li je to muska od 20 kg ili zenska od 15 kg.
Kako sam vec naveo postoji vise vjezbi koje se rade od kojih su najbitnije trzaj sa poda, trzaj ispod koljena, nabacaj sa poda, nabacaj ispod koljena, trzaj cucanj te motorika cucanj.
vjezbe oko trzaja i nabacaja je vjerovatno vecina vidjela dok je trzaj cucanj nesto sto se ne vidja cesto. pocetni polozaj trzaj cucnja je teg drzimo iznad glave u sirini hvata za trzaj, ukoliko nemamo cipele za dizanje onda je dovoljno staviti pod pete manju gredicu debljine 5 cm i stanemo u sirinu nesto vecu od sirine kukova, koljena i vrhove prstiju prilikom izvođenja cucnja guramo u stranu.
Motorika cucanj se izvodi na taj nacin sto drzimo teg na ramenima i stojimo u polozaju izvođenja zadnjeg cucnja. Sirina hvata za ruke je otprilike nekih 50-60 cm. Napravimo jedan cucanja i prilikom ustajanja teg izbacamo iznad glave (ne odlazeci u skare nego na prave noge)

pocetnicki program za explozivnost drugih sportova bi otprilike bio ovakav.

1.dan
motorika cucanj 5x5,
nabacaj sa poda 5x5,
zadnji cucanja 5x5,

2.dan
motorika cucanj 5x5,
trzaj sa poda 5x5,
trzaj cucanj 5x5

naravno ovo je osnovni pocetnicki program za uvjezbavanje tehnike dok kasnije dolaze drugacija ponavljanja i jos neka vjezba.
Svjedokom sam bio kako kosarkasi, fudbaleri, boxeri pa i rukometasi nabacaju do 100 kg sto je vise nego izvanredno.
toliko za ovaj put i definitivno ovo su najvaznije vjezbe za sticanje explozivnosti za sportove kojima je to bitno.
pozdrav




Znači BACK SQUAT..
Znači, ko ga ne radi ko da i ne trenira..
Znači, dobro pročitaj ovo dvoje iznad..