EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Cokolada  (Read 54784 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Cokolada
« on: January 16, 2007, 11:54:38 PM »
COKOLADA - ANALGETIK ZA ZENE, AFRODIZIJAK ZA MUSKARCE

I ako je dobar izvor energije jer obiluje masnocama i secerom, to nije glavni razlog uzimanja cokolade. Za njom posezu zene da ublaze tegobe s mjesecnicom, a muskarci da povecaju seksualnu moc. I jedni i drugi daruju je kada zele pokazati ljubav, pa je najcesci poklon za Valentinovo.

Cokolada nikada nije bila samo poslastica?

Uz nju se odavnina ispredaju mirisne, slatke price o moci i ljubavi. Na dvorovima Asteka i Maja mahuna kakaovca imala je vrijednost novca, a ljubavni napitak dobiven od kakaoa obvezno se posluzivao navecer kako bi se poboljsale nocne aktivnosti.

I danas, erotske figurice od cokolade trebaju pomoci da se pokaze ljubav ili omoguci zainteresiranima da se lakse zblize. Zbog toga je cokolada najcesci poklon za Valentinovo, dan kada se darivaju voljeni.

No, na tome ne zavrsava njezina uloga. Kada se sprema ekspedicija na Sjeverni pol ili osvajanje Mount Everest, clanovi sa sobom nose cokoladu, kada specijalci idu na zadatak uzimaju cokoladu, djecu nagradujemo cokoladom...

Zarazna ugoda

Govori se da je cokolada "energent" za muskarce, a zenama dragocjeni "pomocnik" u rjesavanju njihovih mjesecnih problema. Sigurno je samo da u njoj podjednako uzivaju i oni i one. Sto to cokoladu cini tako trazenom, vjecnom i potrebnom? Zbog cega su neke zemlje prepoznatljive po cokoladi i zasto postoji Udruzenje ovisnika o cokoladi?

Mnogi vjeruju da je cokolada afrodizijak, a pazljivim promatranjem moze se vidjeti da je muskarci uzimaju prije upustanja u ljubavnu igru. To nije novo ponasanje, vec je cuveni zavodnik Giacomo Casanova konzumirao cokoladu prije osvajanja zena. Ne zna se kakve su doista bile njegove ljubavne performanse, ali moze se pretpostaviti da je trebao snaznu psiholosku podrsku, a nasao ju je upravo u cokoladi.

Tako se reputacija cokolade kao snaznog afrodizijaka odrzala sve do danasnjih dana. Kako je to moguce, razjasnili su psiholozi koji su opisali sto se dogada u ustima kad se tamo nade svjeza cokolada svojstvenog okusa i slatkoce.

Ona se polagano topi i nestaje, no ostaje gladak i trajan osjet pod jezikom, koji bradavicama na njegovim rubovima pruza osjecaj ugode. A, sve sto je ugodno trazi ponavljanje... Tako jedan komadic trazi drugi, a jedna cokolada drugu!

Naravno, misli se na pravu cokoladu koja je nacinjena od kakao maslaca, a ne na brojne imitacije pripravljene od losih masnoca.

Terminator napetosti

Moze li se govoriti o ovisnosti i je li ta ovisnost samo psiholoska ili cokolada sadrzi neke tvari zbog kojih se s vremenom moze postati ovisnik?

- Da, ja sam cista ovisnica samo o jednom tipu cokolade, i moram je jesti nekoliko puta dnevno - kaze jedna clanica americke Udruge ovisnika o cokoladi, koji imaju cak i svoje web stranice. A takvih je na tisuce u svakoj zemlji i po svemu sudeci njihov se broj stalno povecava.

I Hrvatska se moze podiciti svojim strastvenim konzumentima. Urednica i novinarka Radija 101, Zrinka Vrabec-Mojzes, priznala je svoju ljubav prema cokoladi kao i nacin njenog uzimanja - "Kad se uzrujam ili me zbog necega spopadne strah i panika, smirim se cokoladom".

Nasa rekorderka u skoku u vis, Blanka Vlasic, doslovce unistava cokoladu - nervozu pred nastup rjesava cokoladom! Strucnjaci procjenjuju da je oko 50 posto zena u svijetu legalno ili ilegalno ovisno o cokoladi!

Ludosti tijela

Pred mjesecnicu vecina zena doslovce "poludi" za njom! Kazu - "Moje tijelo jednostavno trazi cokoladu, i ako mu je ne dam, izluduje me!" Mnoge zene tvrde da im je uz cokoladu lakse, i pritom je svejedno uzimaju li onu mlijecnu, za kuhanje ili griotte.

Znanstvenici taj fenomen objasnjavaju na vise nacina. Jedni su pristalice kemijskog, a drugi psiholoskog ili cak kulturoloskog podrijetla tog problema. Americka neurobiologinja, dr. Debra Zellner, smatra da cijela prica o cokoladi pociva na psihologiji.

No, druga znatno brojnija strana, tvrdi da je sve plod kemijskih dogadanja u mozgu. Naime, u cokoladi se krije vise od 400 kemijskih spojeva medu kojima su i psihoaktivne tvari - kofein, teofilin, serotonin, triptofan i anandamid. Kako prije mjesecnice u mozgu zene nastaju promjene koje se pokazuju kao promjena raspolozenja, poput svadljivosti i netolerancije, cokolada - zbog bogatstva magnezija te mikro kolicina serotonina - moze pomoci da se brze uspostavi normalno stanje.

Pri tome ne treba zaboraviti da cokolada obiluje i triptofanom, aminokiselinom koja predstavlja "gradevinski" materijal u sintezi serotonina, cije pomanjkanje "potkopava" zensko raspolozenje prije mjesecnice i u menopauzi.

Psihoaktivni koktel

Neki strucnjaci cokoladu zovu "psihoaktivnim koktelom", jer sadrzi male kolicine anandamida, za kojeg se u slobodnoj interpretaciji moze reci da je slican "unutarnjem" kanabisu.

No, da bi se njime izazvala prava ovisnost trebalo bi pojesti oko 12 kg cokolade, sto je nemoguce! Sve slastice, a cokolada posebno, izazivaju u mozgu izlucivanje endorfina, takozvanih unutarnjih opijata, koji izazivaju osjecaj ugode i zadovoljstva.

A pojacano izlucivanje endorfina smanjuje osjetljivost na bol cime se moze objasniti blagotvorno djelovanje cokolade na bolove neposredno prije i za vrijeme mjesecnice.

A nesto treba reci i o feniletilaminu, tvari koja je kemicarima dobro poznata kao love-chemical (ljubavna kemikalija). Ta se tvar normalno stvara u mozgu - posebno kod zaljubljenih - i pretvara u dopamin u centrima "zadovoljstva", u kojima se dozivljava orgazam.

Ako se feniletilamin uzima u cistom obliku i u velikim kolicinama, izaziva promjene ponasanja koje su vrlo slicne onima kod djelovanja droge amfetamina. Dakle, izaziva euforiju! A cokolada na neki nacin potice stvaranje i aktivnost feniletilamina.

Zdrava za srce

Smatra se da je cokolada neprikladna za jelo jer sadrzi gotovo 30 posto masnoca i secera. Pritom se zaboravlja da sadrzi mnogo polifenola, koji su snazni antioksidansi, ali i obilje magnezija i bakra.

Najnovija istrazivanja pokazuju da bi tamna cokolada kao i kakao u prahu mogli biti zdravi za srce unatoc visokoj kolicini masnoca jer gotovo za 10 posto povecavaju proizvodnju dobrog kolesterola, HDL, koji stiti krvne zile.

Dokazano je da se uzimanjem 22 g kakao praha i 16 g tamne cokolade dnevno, znacajno smanjuje talozenje loseg kolesterola na stijenkama krvnih zila. Zato u cokoladi treba uzivati bez griznje savjesti.

Tim vise sto su u poznatom znanstvenom casopisu Journal of American Dietetic Association, iz 1999. godine, dva istrazivaca "pretresla" sve radove o cokoladi objavljene u 75 casopisa tijekom dvadesetak godina, i utvrdila da uzrok ovisnosti lezi u specificnom omjeru kemijskih, emocionalnih, psiholoskih i osjetilnih okolnosti povezanih s poremecajem hormonskog ciklusa kod zena. A, toga naravno kod muskaraca nema.

www.mediaclub.cg.yu
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Master ZILE

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 20
  • Gender: Male
Odg: Cokolada
« Reply #1 on: January 31, 2007, 12:42:46 AM »
ja sam iz pouzdanih izvora cuo da je cokolada dobra za mishice
"Using no way as way"
"Having no limitation as limitation"

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Cokolada
« Reply #2 on: January 31, 2007, 03:22:07 PM »
ja na cokoladu imam samo lepe uspomene i secanja ;D
over & out

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Cokolada
« Reply #3 on: February 01, 2007, 03:14:16 AM »
mmm cokolada....luci se endorfin i onda sam hepy :twisted:
al se nekad dobro jelo

Offline Filly

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1343
  • Gender: Female
  • Be yourself
Odg: Cokolada
« Reply #4 on: March 25, 2007, 09:00:32 PM »
oboooooooozzzzzzzaaaaaaaaaaavvvvvvvvvvaaaaaaaaaaaaaaammmmmmmmm
cooookoooolaaaduuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wow: :wow: :wow:
Da bi ostvario ono sto zelis, moras prvo da odlucis sta tacno zelis.

Offline Jelena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 79
Odg: Cokolada
« Reply #5 on: March 25, 2007, 10:27:59 PM »
ne mogu bez nje!  :evillaugh:

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Cokolada
« Reply #6 on: March 25, 2007, 11:07:45 PM »
sve se moze kad se hoce  ;D ;)

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Cokolada
« Reply #7 on: March 25, 2007, 11:09:18 PM »
Tiki je bila smrt za cokolad...hajde,reci im? :evillaugh: :blowkiss:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Cokolada
« Reply #8 on: March 25, 2007, 11:57:13 PM »
jesam  :blush:
znaci ubijala sam je.. bila u stanju da pojedem koliko hoces...
al sad.. nono  :lol: :lol: :lol:
ima ponekad malih kriza ali nadoknadim sa necim drugim...  ;D ;D
kao i vlada... iste stvari primenjujemo ... al to je tajna  :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Cokolada
« Reply #9 on: March 25, 2007, 11:59:51 PM »
zasto tajna...proteinske cokolade...whey sa ukusom iste ;)
over & out