EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: VAZDUH GOJI!  (Read 5350 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Crazy Diamond

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Female
VAZDUH GOJI!
« on: September 05, 2008, 11:59:23 AM »
Evo jos jednog buckastog novajlije u moru bodybuildera.
Paz’, ako mi vi ne pomognete, nece niko!

Moj problem je otprilike ovakav, isto kao kad vam se kod kuce pokvari shporet, pa umesto da pozovete majstora, vi nesto cackate sami, a blage veze nemate sta radite. Pa kad sve zabrljate, e, tek onda pozovete majstora, da ispravlja greske.

Dakle, problem je izmedju ostalog, motivacija, i mnogo, mnogo neznanja. Medjutim, citam ovo sto pisete na forumu, malo po malo svaki dan, pa kad procitam sve bice to kao da sam zavrsila fakultet.

Ali posto sto vise citam, sve manje znam, da se ja obratim vama za savet oko mog problema, pa da pocnem nesto i da menjam po tom pitanju.

Da pocnem od pocetka...

Prosle godine oko januara meseca sam imala 96kg (molim, bez raskolacenih ociju).
Ljudi obicno ne daju ”komplimente” tipa: ”jao, sto si mi se ubucila”, ali kad to pocnu da rade i oni koji te dobro znaju, pa i oni koji ne, ukapiras da nesto stvarno nije u redu.

E, ja sam u pre toga s vremena na vreme pokusavala da skinem kilazu, ali bezuspesno. I to bezuspesno zato sto sam mogla da spavam po 20 sati, ili dok me neko ne probudi, zato sto sam bila konstantno umorna, nisam mogla da stojim na nogama ni 2 minuta, a da ne pocnem da se preznojavam i tesko disem. Pa sam onda zbog toga bila jako nervozna, sto je to sve tako, i jela, i jela, i jela... A to je stvarno bilo prozderavanje... Upala sam u neku depresiju, jer sam svoju kilazu smatrala da je rezultat lenjosti, da spavam i lako se umaram zato sto sam se ugojila. Pa sam onda malo nalazila uzroke u dugim i mracnim svedskim zimama... Uglavnom, hranom sam se na neki nacin kaznjavala zbog toga, na foru: ”E, kad ne mozes da se trgnes da smrsas, a ti se onda bar ugoji kao stoka!” A apetit je rastao i rastao... A ja nikad nisam bila debela pre toga, i nisam mogla da se nadjem u toj ulozi.

Medjutim, jednom su mi se lice i kapci toliko naduli, kao da me je ujelo milion osa, pa sam otisla kod lekara, jer sam se totalno deformisala. Ustanovili – usporena stitna zlezda. Ponekad je bolest dobrodosla... Ako nista drugo, znala sam da nije moja lenjost uzrok tolikoj kilazi. I eto mi objasnjenja za umor, i apetit, i tesko disanje, i smrznute prstice na rukama i nogama tokom cele godine.
Od endokrinologa sam dobila Levaxin tablete (dodatne hormone, jer ih moja zlezda ne proizvodi u dovoljnim kolicinama), i upozorenje, da hitno moram da pocnem da radim na mrsavljenju, jer imam rizik i za dijabetis (sto nije tako lepa vest). A da, jos da nagovestim i to da imam policisticne jajnike, i vise muskih hormona nego zenskih, pa iz tog razloga pijem i Diane (pilule za kontracepciju) od svoje 13 godine, jer one sadrze estrogene, pa mi se onda ti hormoni normalizuju.

I tako ja krenem na ”dijetu”...

Ne mogu da vam opisem tacno kako sam smrsala, jer je moj zivot totalno neredovan. Posto radim po smenama, nekad ustanem u 4 ujutru, a nekad legnem u 4. Pa sam onda pokusavala da izbacujem jednu po jednu losu naviku. Prvo hleb, pa slatkise, pa masnise i tako to... Nisam jela kao sto vi kazete po malo ali vise puta. Nekim danima jesam, a nekim danima gladujem 6-7 sati, pa se onda nakrkam salate i kilo voca. Malo sam trenirala, malo nisam. Vise nisam, nego sto jesam. I sada, posle 8 meseci, pokusavam da treniranje pretvorim u naviku, i dalje ne ide...

Onda sam u maju otisla na Zlatibor, na onaj ”Cigota program”, taman kad mi je opadala motivacija. Tamo sam skinula 6kg.

Evo, bas sam se danas merila, imam 73,5kg. Dakle, od februara do sada sam skinula 22,5kg. Posle Zlatibora sam nastavila sa dugim setnjama, a posto kuci imam Crosstrainer, to sam koristila u kisnim danima. Medjutim, posto je vec sada skoro svaki dan kisan, jedno vreme sam stalno trenirala na crosstraineru, al mi je to dosadilo, pa eto, zadnjih 2 nedelje nisam cak ni prasinu sa njega obrisala.

Mislim da cu ovih dana, ako se malo ne trgnem po pitanju treniranja, da upisem teretanu, tek da moram da izadjem iz kuce. Nego je sad pitanje, da li zato sto hocu da smrsam treba i dalje da nastavim da se znojim, ili bi bilo pozeljno da tu ubacim i malo teretane? Pre nego sto odem da se upisem, da znam sto mi je ciniti?

Imajte u vidu da mi nije trenutni cilj da izgledam kao supermodel, nego je cilj da skinem ovaj preostali visak kilograma, da bih onda mogla sebi da postavim opet neki drugi razuman cilj.

Ali sada me (i uvek) koci hrana, jer iako pijem Levaxin, Diane mi otvaraju apetit. Pa to izgleda kao izmedju dve vatre. Posle 2-3 nedelje zavidne ishrane, udjem u fazu kada zderem sta bilo, sto masnije to bolje, i sto vise, pa to onda ide ovako: Skinem 4 kg, ugoim se 2.

E, sad sam u fazi zdranja, i sad mi treba pomoc... Pa se pitam imate li neki savet za mene?

Dakle, sta da radim po pitanju teretane? A sta da radim po pitanju hrane?


P.S. Hvala svima vama koji kuckate na forumu, jer svaki put kad ovde dodjem malo se motivisem. Pogotovu kad vidim vase slike, i to neretushirane, pa ukapiram da takvi ljudi stvarno postoje.

Offline leeloo

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 210
  • Gender: Female
Odg: VAZDUH GOJI!
« Reply #1 on: September 06, 2008, 11:54:26 AM »
dobro dosla draga :)

prvo zelim da ti kazem NEMOJ DA BRINES sve ce biti ok. uspeces ti da skines to sto te muci. e sad problemcic je sto ne znam kako ovaj sistem deluje na ljude sa hipotireozom (tata mi je endokrinolog, znam dosta o tome, a i sama sam na granici HIPO ali nisam u zoni koja se leci lekovima) zato sto je ceo stos upravo u 'zezanju' stitne zlezde, zato se varira sa ugljenim hidratima tj. secerom.

mislim da ce Lazic dati svoj konacni sud... ali ako bar 60% budes primenjivala zdravu ishranu-a ova ovde je najzdravija moguca-vrlo brzo ces postici rezultate...

ajde da vidimo sta kazu profesionalci :) a ja sam ti tu za sva pitanja i podrsku. pogledaj moju temu :)

ljubim



Offline Crazy Diamond

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Female
Odg: VAZDUH GOJI!
« Reply #2 on: September 08, 2008, 01:58:01 AM »
Hvala Leeloo na dobrodoslici...  :signthankspin:

Kako bre da se ne brinem? Ne bih bas da dobijem dijabetis, nesto mi igle nisu jaca strana. A mogu da ti kazem da ova zlezda i ostali hormoni stvarno smaraju, osecam se kao narkoman kad treba da i doruckujem i rucam lekove.

Ma sredicu ja to, posto vec moram, samo ne bih vise da se igram sa svojim zdravljem sopstvenim dijetama, ali posle mnogo, mnogo citanja svega ovoga sto imate na forumu, ja i dalje ne znam sta konkretno da primenim na sebi...  :book2:
Strah me da nekim dijetama ne zabrljam jos gore, pa mi se ovo sa zlezdom pogorsa.
Ima li neko neki predlog sta sa tim?

Posto ovde pisete kako posle 15.00 ne smem jesti ovo, posle 18.00 ono, onda da vas pitam sledece:
Ja radim po smenama, pa mi iz tog razloga dorucak nije nesto sto se jede svakog dana u 9 sati, nego se jede kad se probudi, a tako i ostali obroci. Sta onda ovo za mene znaci? Ne mogu valjda od 18.00 do 04.00 da gladujem ako radim nocnu. Kad sta i koliko pred spavanje se sme i ne sme jesti?

Drugo:
Koliko je to voca "mnogo" kad kazete? Meni je to voce dosta pomoglo da smrsam, jer kad god mi se jede slatko ja zgrabim jabuku ili nesto slicno. Pa cak i kad treba da spavam, a ne mogu da zaspim od gladi, pojedem neku vocku, cisto da mi ne kvrci stomak dok se ne uspavam. Otprilike 5 minuta pred spavanje.

E, tako, aj sad ako ste ljubazni napisite mi kako bi otprilike moj jelovnik i redosled obroka trebao da izgleda?

Prestala sam da "brljam" sa hranom otkad sam vam napisala ovo na pocetku... Valjda mi to pomoglo da se malo opet dovedem u red. Sutra cu da napisem otprilike sta jedem, obime, tezinu i sve sto uz to ide, pa mi vi dajte krajnji sud. Slobodno me doooooobro iskritikujte ako vam je volja  ;)

Inace, sto se treniranja tice, i dalje nista... Moracu i to od sutra da pocnem. E, sad ja vas pitam, da li da pocnem da kombinujem teretanu sa treniranjem kuci na crosstraineru, ili je dovoljan samo crosstrainer dok ne smrsam, pa posle da upisem teretanu?

...se pisemo...  :hug09:

Offline Ibis

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 261
  • Gender: Female
Odg: VAZDUH GOJI!
« Reply #3 on: September 08, 2008, 02:22:57 AM »
Pa da ti i ja pozelim dobrodoslicu  :wow:
Pre svega cestitam na dosadasnjem uspehu  :clap:

Jedna vocka (do dve) je sasvim dovoljno na dan i to ne bi trebalo posle 15. Posto ti radis po smenama izracunaj koliko ces jos biti u pokretu i budna pa vidi kada bi smela da se okomis na voce  :evillaugh: Valjda.  :rolleyes01: Isto je i za veceru... Oko 1-2 sata pred spavanje i to treba da bude nesto lagano i proteinsko poput tune, belanaca ili posnog sira (sa nekim vlaknom moze).

Dakle poenta je da ne gladujes.  :) Jedes na svaka 2-3 sata  :yes:. Za ovo sto radis po smenama je mozda dobar primer mene koja kao student radim i nocu neke stvarcice za fax :). Znaci nece mi poslednji obrok biti u 22 h ako ostajem budna do 4 h... U tim kasnim situacijama jedi belanca i neka vlakna grickaj. Tako sam ja i bilo je ok.  :)

Sto se tice problema sa stitnjacom... Koliko sam shvatila ne smes da variras UH  :pullhair:... Samim tim kg teze padaju  :pullhair:

Sa vezbama sto pre kreni... Vidi da u pocetku to bude neka voznja sobnog bajsa ili orbitrek a ne trcanje, traka ili preskakanje konopca da ne bi opteretila zglobove. Isto tako ako nisi u najboljoj kondiciji ova tri vida kardija ti nece lako pasti...  :yes:

Nadam se da sam odgovorila na sva pitanja  :yes:
Ako imas jos neku nedoumicu...  :wow: Reci... :yes:

Srecno  ;)