EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Plan ishrane i treninga  (Read 8481 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bobica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Plan ishrane i treninga
« on: May 13, 2013, 09:45:15 PM »
Pozdrav,

Da li bi se nasao neko ljubazan da mi pomogne oko ishrane i treninga? Dosta sam citala i naucila osnove uglavnom za ishranu, ali mi trening nije jaca strana. Imam 21godinu, 175cm i 68kg. BF mi je 29%.
Zelim da skinem BF za 10% i da lepo oblikujem misice.

E sad, volim da trcim. Trcim svako jutro na keju vec mesec dana 4km i 3km nazad hodom. Procitala sam da trcanje na duge staze izaziva katabolizam misica. 4km svaki dan to nece izazvati, je li?

Danas sam ponovo krenula u teretanu, i plan mi je da treniram svaki dan. Da li je dobro trenirati svaki dan ili da napravim pauzu makar jedan dan u toku nedelje?

Sto se tice ishrane, trudim se da se hranim low carb hranom i da unosim dovoljno proteina. Medjutim ne mogu da jedem meso vise nego jednom dnevno, pa sam pre neki dan na preporuku prijatelja kupila  proteine. Ovaj put sam resila da se ozbiljno posvetim vezbanju  :blush:
Pijem fish oil, 6 kapsula dnevno (NOW foods). Pijem i Natural Wealth ABC plus vitamine. Pijem svaki dan vise od 3l vode i uz sve to i zeleni caj.

Dakle, imam sve predispozicije da ispunim svoj cilj, ali mi fali organizacija. Bilo bi lepo da mi neko napise plan ishrane i kad je najbolje da pijem proteinski sejk (ako treniram ujutru na prazan stomak?). Najbolje se drzim rutine, tako da dajte slobodno predlog koji bi primenjivala svaki dan, uz male korekcije.

I trening za 6 dana. Dovoljno je da mi neko napise imena vezbi, sama cu izguglati koje su to vezbe i kako se rade, ako neku ne budem znala.

Unapred hvalaaa  :clap:

Offline Bobica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #1 on: May 14, 2013, 10:57:50 PM »
Eto posto niko ne odgovara, odgovoricu sama sebi.
Jutros sam doruckovala 5kas mesavine ovsenih, razenih i jecmenih pahuljica sa mericom whey-ja. Nakon toga 2 puta po 50g mixa kikiriki, badem, lesnik, indijski orah, jer nisam bila u mogucnosti da jedem nesto drugo osim iz pekare, sto nisam zelela. Sl put cu se organizovati bolje za rucak.  :blush:
Posle toga narandzu pre treninga, nakon 30min kardia merica whey-ja, pa trening.
Trening je bio ubilacki pa mi je organizam sam trazio UH, pa sam kad sam stigla kuci pojela 2 kivija i jedan kolutic jafe, jer nemam snage da se odvucem pod tus.
Za veceru planiram neka przena jaja, jer sam skontala da proteini i masti daju sporo razlaganje proteina u toku noci. Ili je to samo ako je u pitanju kazein, tj napr. Ella sir?

Jos nesto, pijem dva puta dnevno Gluformin 500mg, jer imam insulinsku rezistenciju, pa mi je to prepisao endokrinolog. Da li da smanjim lekove s obzirom da pazim sta jedem i treniram? Bas sam u dilemi. A sledeca kontrola mi je tel krajem juna...

Offline dzanica

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #2 on: May 14, 2013, 11:44:06 PM »
Od tih lekova ces se osusiti  :) Koliko dugo ih pijes? Samo ih pij onako kako ti je endokrinolog rekao, nista to ne smeta treningu. I ja sam na hormonskoj terapiji tiroidne vec dosta dugo, ne mozes da verujes kako rade svoj posao kad organizmu terapija odgovara. Pre nego sto usledi povecanje doze usvinjim se najstrasnije u rekordno kratkom vremenu, povecam dozu, i sve izadje napolje.

Zar ti endokrinolog nije dao specijalan rezim ishrane? Cak i da ga se ne pridrzavas sto posto, ti ces mrsaviti... zamisli kakvi su onda rezultati kad ga se pridrzavas  :clap1:

Offline Bobica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #3 on: May 14, 2013, 11:57:38 PM »
 Nije mi dala nikakav program ishrane. Ja sam je pitala, ona je rekla da ne moram da promenim nista u ishrani. To je jako glupo sto je rekla, jer treba leciti uzrok, a ne lekovima zamazivati simptome. Metabolicki sindrom (IR) se leci low carb rezimom ishrane. Ja imam periode kada pazim sta jedem, pa onda u PMS-u kad mi podivljaju hormoni, ne pazim. No sad sam resila da se izborim s time i da ne dam da me hormoni nadjacaju  :)

Lekove pijem vec oko 6 meseci. Nisam smanjila kilazu, i dalje stojim na oko 68. Znam da ljudi od Gluformina smrsaju, ali to se verovatno odnosi na one sa velikim viskom kilograma, ne znam, jer na mene ne deluje.
Koje lekove ti pijes? Ja sam imala hormon stitne zlezde na donjoj granici, znaci za hipertireozu. No doktorka je rekla da joj ne delujem tako, s obzirom da nemam nikakvih simptoma (nervoza, nesanica, znojenje, povisen pritisak, slabost, izbuljene oci).

Ja mislim da bi ja trebalo da smanjim dozu lekova, jer oni sluze da povecaju osetljivost celija na insulin, a ako ne unosim toliko UH, onda nema ni tolike navale glukoze, pa nema potrebe ni za velikom kolicinom insulina. No valjda ce se javiti neko ko ima vise iskustva u ovome da nam pojasni  :yes:

Offline dzanica

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 13
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #4 on: May 15, 2013, 12:16:40 AM »
Pa to, verovatno si vec i naucila da zivis sa tableticama. Tako i ja. Malo mi hormoni ne idu u korist, ali sve se to da regulisati.
Imam drugaricu koja je dobila i rezim ishrane. Ne trenira, ne pridrzava se jelovnika stoprocentno, i mrsavi kao luda. Njen jelovnik se sastoji iz obaveznih 5 manjih obroka, u kojima mora da jede namirnice sa niskim glikemijskim indeksom. Mislim da je on kod tebe presudan, ali hajde da jos neko potvrdi.  :clap:

Insulin je blokator mrsavljenja, i ako on nije u ravnotezi minimalne su sanse da ces smrsati. To ti kazem iz licnog iskustva. Iako jedna jafa ima malo kalorija, onda pogubno utice na ravnotezu insulina. To vidim po sebi kad u potpunosti izbacim namirnice sa visokim GI, tako sam se proslo leto osusila. I onda sam dozvolila sebi da vise ne budem disciplinovana, pocela sam da jedem slatko u jako malim kolicinama svakodnevno i ugojila se skoro 10 kg uz svoj hormonski problem, treniranje 4 puta nedeljno i uravnotezenu ishranu. Dovoljno mi je bilo to sto sam jela tri vocke na dan i jela crnu cokoladu svakodnevno. I jos plus mi je bilo neophodno povecanje doze. Medjutim, ni to nije strasno kad pogledas neke druge devojke koje sebi mogu da dozvole celu tablu cokolade i da su mrsave kao grane.

Ja imam hipotireozu. Disciplinovala sam se opet, ali rezultati mi jako sporo dolaze zbog usporenog metabolizma. Ali ne odustajem, sad sam se nastimovala, pa mi nije tesko. Cim izbacis slatko, vise nemas ni potrebu za njim. Barem je to kod mene tako.

Offline Bobica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #5 on: May 15, 2013, 12:30:16 AM »
Hormoni su stvarno jako bitni. A sto je najgore vecina ljudi nema pojma da ima hormonski problem i onda muce muku sa kilazom koja nece da ode. Ja bi prvo sve debeljuce poslala na OGTT test, da se lepo vidi da li imaju poremecaj metabolizma ili prosto previse jedu  :lol:

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #6 on: May 15, 2013, 02:17:56 AM »
Eto posto niko ne odgovara, odgovoricu sama sebi.
Jutros sam doruckovala 5kas mesavine ovsenih, razenih i jecmenih pahuljica sa mericom whey-ja. Nakon toga 2 puta po 50g mixa kikiriki, badem, lesnik, indijski orah, jer nisam bila u mogucnosti da jedem nesto drugo osim iz pekare, sto nisam zelela. Sl put cu se organizovati bolje za rucak.  :blush:
Posle toga narandzu pre treninga, nakon 30min kardia merica whey-ja, pa trening.
Trening je bio ubilacki pa mi je organizam sam trazio UH, pa sam kad sam stigla kuci pojela 2 kivija i jedan kolutic jafe, jer nemam snage da se odvucem pod tus.
Za veceru planiram neka przena jaja, jer sam skontala da proteini i masti daju sporo razlaganje proteina u toku noci. Ili je to samo ako je u pitanju kazein, tj napr. Ella sir?

Bolje da kardio radis posle treninga(tegova) i whey pijes nakon toga. Sve i ako radis prvo kardio pa tegove, nemoj whey da pijes posle kardia jer ce prosto receno biti bacen, popij ga posle tegova u tom slucaju.

Izbegavaj uh u kasnim vecernjim casovima.

Przena jaja bolje da si pojela kao obrok u toku dana (mada su bolja kuvana), a za veceru da pojedes tunjevinu, meso, sir ... masti ne dovode do usporenog(ravnomernog) razlaganja, vec do odolozenog,jako bitna stvar i razlika. Bio je negde lep clanak/post o tome, videcu ako nadjem da ti okacim.

ps na kom keju trcis ?  :wow:
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline Bobica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #7 on: May 15, 2013, 11:47:27 AM »
Relacija tramvajski most-25.maj (BG)  :yes:

E pa vidis to nisam znala za masti i proteine.

A sto se tice whey, ja sam skoro procitala negde da je ustaljeno da proteine treba piti posle treninga, ali da ih u stvari treba popiti pre treniga! Ali sad ne mogu da se setim gde sam to procitala, tako da cu pokusati da iskopam to posle u history-ju.

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #8 on: May 15, 2013, 02:16:20 PM »
Znaci sa druge strane reke si mi  :wow:


Koja je svrha, logika popiti protein pre treninga ? :) Msm ako se zna cemu sluzi i sta je potrebno za njegov "ucinak" i delovanje, koji bi bio razlog ispijanja pre treninga ?

Zaboravio sam da te pitam, sa cime pijes protein ? Koristis li neki secer ?
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline Bobica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
Odg: Plan ishrane i treninga
« Reply #9 on: May 15, 2013, 02:26:49 PM »
Samo sa vodom  :) moram li da pijem sa dekstrozom? Koja je funkcija secera u proteinskom sejku ? I mogu li da pojedem neko voce onda dok pijem sejk :)
A i ti trcis ? Jel si redovan ? Koliko trcis ?