Trening > ::Ostali sportovi::

borilacki sportovi

(1/10) > >>

Tikica:



Borilacke vestine su, prema legendi, nastale jos u petom veku pre Hrista, kada je indijski budisticki svestenik Bodidarma (ili Daruma, kako ga zovu Japanci) stigao u manastir Saolin, gde je uz proucavanje filozofije zen budizma osmislio narocite kombinacije vezbi za jacanje tela i duha, postavivsi tako osnove gotovo svih borilackih vestina koje se i danas upraznjavaju. To su pre svih kenpo i karate. Ne zna se tacno kada je nastao karate, najpoznatija i najrasprostranjenija borilacka vestina s prostora japanskih ostrva, ali se pretpostavlja da je ova vestina borenja u svom izvornom obliku preneta iz Kine na Okinavu, malo ostrvo (110 km dugo i 10 km siroko) u japanskom arhipelagu Rijuku (http://home.earthlink.net/ ~dpaceiii/ okinawa.htm). Karate (japanski karate do – put prazne sake) je poznat kao borilacka vestina s vecim brojem tzv. stilova odnosno skola koje uz karakteristicne tehnike poducavaju i nesto drugacije filozofske principe. Sva cetiri osnovna stila tradicionalnog karatea (godju-rju, sito-rju, sotokan i vado-rju) vode poreklo s Okinave, a vise informacija mozete procitati na sajtu www.jutsko.com/ anglais/ karate%20styles.htm.

Ostrvo Okinava je izvoriste i malo poznatih a atraktivnih vestina kao sto su ueci-rju i kobudo, koje nisu dozvolile da se prilagode nasem, zapadnjackom nacinu zivota (http://kobudo.okinawa.free.fr). Za razliku od karatea koji je postao olimpijski sport i mnogih drugih borilackih vestina koje su se dosta promenile usled komercijalizacije, ueci-rju je ostao veran korenima, iako se ucenje ove vestine prosirilo van Okinave. Poreklo vodi od kineske vestine poznate pod imenom pangainun („polutvrd, polumek”), koja predstavlja stilizovan nacin borbe tigra, zmaja i zdrala (http://flyingeagleacademy.com/ animal.shtml). Krajem 19. i pocetkom 20. veka ovaj stil je razvijen i postao je poznat u Japanu iskljucivo zahvaljujuci skoli Kanbuna Uecija, koga su postovali i majstori dzudoa i kenda – u to vreme u Japanu skole karatea jos nisu postojale. Posle njegove smrti, njegovi ucenici su ovu vestinu nazvali ueci-rju (Uecijev stil), a skolu je preuzeo njegov sin Kanei (www.intbis.com/ karate/ style.htm). Do nas je ova vestina dospela zahvaljujuci ucitelju Mariju Topolseku (7. dan ueci-rju), sada glavnom instruktoru Evropske ueci karate asocijacije (EUKF). Kada je karate do u pitanju, najrasprostranjeniji karate stil danas u svetu je sotokan (Funakosi je ovaj stil nazvao prema olovci koju je u mladosti koristio za pisanje pesama), koji mnogi smatraju izvornom formom modernog karatea. Medjunarodna sotokan federacija (www.iskf.com) broji preko 50.000 clanova s prostora americkog kontinenta, dok Udruzenje Funakosi (www.fska.com) deluje sirom planete, propagirajuci autenticne principe sotokan karatea. Vise informacija o ovom stilu pronaci cete na adresama: www.shotokanforeveryone.com (lepo osmisljen sajt, namenjen opstoj populaciji, koji sadrzi zanimljive tekstove o istoriji, filozofiji i tradiciji sotokan karatea i jednostavne animacije tehnika i kata; sajt ne popularise nijednu zasebnu skolu niti organizaciju), www.zee.com/ skmn. Kod nas je sotokan karate svakako najznacajnija varijanta ove vestine, buduci da su ovom stilu svoju karijeru posvetili pioniri karate sporta kod nas braca Vladimir i Ilija Jorga. Profesor Ilija Jorga (8. dan) uvazen je i kao osnivac fudokana (1980. godine), najrasprostranjenije varijante tradicionalnog sotokana u Evropi, o kome je tesko naci sajt na srpskom ili engleskom jeziku (http://go.to/ fudokan).

Veoma popularan stil sirom sveta je i kjokusinkai, najcvrsca (ful kontakt) forma modernog karatea koja je poznata po svom nokdaun sistemu borenja (zvanicna Internet lokacija www.kyokushin.co.jp). O istoriji ove interesantne vestine, najznacajnijim licnostima, sistemu rangiranja i cuvenim borbama Masutacua Ojame s bikovima u tokijskoj klanici procitajte na sledecim sajtovima: www.kyokushinkai.de, www.martial- arts- info.com/ ma_kyokushinkai.php, www.iko- kyokushin.com, www.ikohonbu.com.

Veliku popularnost u svetu uziva i aikido (aiki do, japanski – put harmonije duha), vestina samoodbrane koju je razvio i usavrsio sensei Morihei Uesiba. Kao uvod u aikido posluzice sajt s opsirnim informacija o ovoj vestini www.aikidofaq.com, a dobri izvori aktuelnih informacija o aikidou nalaze se na sledecim lokacijama: www.aikidoonline.com, www.aikido.com, www.aikido- world.com, www.aikido- international.org. O istoriji popularne vestine procitajte vise na www.aaa- aikido.com/ history.htm.

Dzudo, prvi olimpijski borilacki sport, ima dugu tradiciju i velik broj vernih poklonika sirom sveta. O istoriji ove vestine, koja se razvila iz jedne varijante dziu-dzicua, informisacete se pomocu sajta www.csubak.edu/ judo/ history.html. Ostale informacije mogu se naci na sledecim adresama: www.judoinfo.com, www.kodokan.org, www.twoj.org.




Gradimir JOKSIMOVIC, Iris MILJKOVIC

^Eagle^:
Pozdrav Tkikice :) ja se bavim Aikidom 9 godina i imam polozen 1 kyu ili braon pojas,a bavim se jos i Wing Chunom 7 godina i imam polozen 4 ucenicki stepen.

Tikica:
ukoliko imas neke fotografije mozes slobodno da ih postavis, kao i da pises sve vezano za taj sport!  :)
btw welcome  ;D

^Eagle^:
Tikice kojim se ti borilackim sportom bavis?

Tikica:
ja se ne bavim borilackim vestinama, jedino sto mogu da se pohvalim je da mi je tata bio karatista  :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version