EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Na pola puta  (Read 4253 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Skidrow

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
Na pola puta
« on: April 28, 2013, 02:23:58 AM »
Imam 28god, 192cm i 112kg trenutno.

Pre nekih 6 meseci sam zavrsio tromesecni period u kojem sam sa 131 sisao na 107 (u struku spao sa +130 na 102), bez neke preke izmene u ishrani (spadam u one koji su bili fizicki neaktivni) vec iskljucivo svakodnevnim treningom. Vodio sam se idejom da znam da cu svoje navike u ishrani tesko izmeniti i da je za mene jedni nacin da uspem - da "dodam gas". Utoliko mi je bilo lakse jer ne spadam u "gurmane" a alkohol i gazirane napitke jedva da popijem vise od dva-tri puta mesecno.

Trening mi se nakon uvodnih mesec dana sastojao od sat vremena nordijskog skijanja (u hill/random modu na opterecenju 12/20) i jedno 5-6 anaerobnih vezbi (4x12 ponavljanja po vezbi) a desavalo mi se i da uvece dodjem na dodatnih sat vremena "skijanja".

Ono cemu se nisam nadao jeste da sam nakon zavrsetka naredna 3 meseca odrzavao tezinu bez opterecivanja sta i koliko unosim, ali je zato jedan duzi boravak kod roditelja ucinio da se malo vratim nazad :)

Sve u svemu, sad opet stagniram na novoj kilazi pa sam resio da izdvojim vreme i dovrsim zapoceto (recimo do kraja jula). Ali, rekoh da se pre toga konsultujem a sve u nameri da elan koji imam maksimalno iskoristim.

Nemam neki cilj za konacnu kilazu. Znam da ne zelim da izgledam mrsavo i da imam misice koje bih voleo da sacuvam. Mislim da mi je obim struka trenutno najveca briga. Ono sto je olaksavajuca okolnost, jeste sto mi ideja "izgubi jos 20kg" uopste nije strasna.

Ali, zanima me sta da ucinim da ubrzam proces?
- razmisljao sam o suplementima. Znam da l-karnitin nema nuspojave. Ne znam samo da li opravdava ulozeno i da li postoj nesto efikasnije a "zdravo"? Posto planiram da treniram svakodnevno, voleo bih da koristim neki preparat sa kojim bih napravio osetnu razliku u odnosu na rezultat bez tog preparata. Ovako na prvu loptu, one ampule od 2000mg mi deluju najoptimalnije, ali mozda gresim.
- pojas, koliko sam razumeo iz teksta sa sajta, ipak, pomaze u nekoj meri da se salo gubi sa stomaka i to bi mi bila novina, posto su me svi savetovali da je to bacanje para?
- moja ishrana je jako pipava stvar jer sam probirljiv, pogotovu kada su vlakna u pitanju... U principu, mogao bih da organizujem nesto sto bi se u grubim crtama kretalo oko predlozene dijete, ali poznajem sebe toliko da znam da ne bih polagao neke prevelike nade u taj segment... Ono sto mogu jeste da izbegavam nezdravu hranu i skrob nakon 15h.

I s obzirom da mi je kardio osnova treninga, da li da pripazim na misicnu masu? Pre kardia uvek odradim 40tak minuta anaerobnih vezbi. Da se licno pitam najradije bih sve to zamenio za sklekove, propadanja i zgibove, ali zglobovi jos uvek ne mogu da izdrze tu tezinu pa vezbam tricpse u nadi da jednog dana ruke i tezina dodju u podnosljiviju proporciju za mene.

Eto, neka to bude za uvod.

Offline Twin_mama

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 225
Odg: Na pola puta
« Reply #1 on: April 28, 2013, 01:43:46 PM »
Javice ti se stariji i iskusniji clanovi da te posavetuju, ali i ja cu reci da je ishrana najbitnija, ne u grubim crtama nego 99% najvaznija... Ja sam skinula 10kg, ali tek sam u poslednje dve nedelje onako bash aktivna fizicki, posto ja setnju ne svrstavam u trening jer mi je to nesto sto svakako radim svaki dan.... sve u svemu, mogu reci da sam ishranom sve postigla.
Procitaj malo po forumu zasto je dobra ova ishrana, a zasto "domaca kuhinja" nije, sta sve lose unesemo losim spremanjem i kombinovanjem namirnica, nismo ni svesni...

Sve najbolje u nameri da skines visak kilograma  :clap:

Offline Skidrow

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
Odg: Na pola puta
« Reply #2 on: April 28, 2013, 02:50:04 PM »
Razumem ja da je ishrana bitna, ali, poznajem sebe i znam da moram da stavim akcenat na trening ako zelim da uspem.

Zato kazem da mogu da se pridrzavam u grubim crtama - u smislu, da razdvojim obroke, obratim paznju na odnos proteina/masti/UH ali bi bilo neiskreno od mene da kazem da mogu da se striktno pridrzavam dijete sto zbog oblika posla kojim se bavim sto zbog navika za koje je potrebno vreme da bi ih promenio. Na kraju krajeva, i to je bolje nego nista, a zanimaju me ostala 'pomagala' sa kojima mogu da uvecam efekat intezivnih treninga.

Offline LeDu 91

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 889
  • Gender: Male
Odg: Na pola puta
« Reply #3 on: April 28, 2013, 03:48:26 PM »
Mora ishrana da se sredi da bi razmisljao o pomagalima.

Offline Skidrow

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
Odg: Na pola puta
« Reply #4 on: April 28, 2013, 08:02:58 PM »
Zavisi sta se podrazumeva pod sredjenom ishranom.

Ako je sredjena ishrana:
- odricanje od alkohola, slatkisa i grickalica, tj. 'nezdrave hrane'
- paznja da se pred spavanje ne unosi 'teska' hrana
- unosenje manjih obroka nego inace
- programiranje kalorijskog deficita
- jutro uz kafu/zeleni caj

onda sam tu negde. A ako je to iskljucivo pridrzavanje teksta sa foruma onda je to neizvodljivo zbog oblika posla kojim se bavim.

I u tom slucaju, zanima me sta drugo mogu uciniti a da uvecam efekat treninga. Nek je to i 5%, znacice. Ne ocekujem rezultate preko noci, naravno.

Offline Twin_mama

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 225
Odg: Na pola puta
« Reply #5 on: April 28, 2013, 09:59:26 PM »
Procitaj temu o ishrani, i vidi sta se podrazumeva pod sredjenom ishranom. Nije dosta samo izbaciti slatkise, morash znati kako ti organizam radi sa kojom hranom, kad i koliko jesti uh, unos proteina treba da ti je jednak svaki dan i zavisi od tvoje kilaze, a vlakna, tj povrce bi trebao da jedes sto vise, a sad je to bar lako kad ima svakakvih svezih salatica...

Pomagala ti nece pomoci ako ti organizam ne radi kako bi trebao...ne mozes uzimati l karnitin da bi izbacio masti, a pri tome se krkati novim mastima, i ne unositi omega 3....

Trening i ishrana su ti kljucna stvar, posle kada dodjesh do stadijuma da nemas visak kilograma nego zelis da istaknes misice, definises se, onda ubacis sagorevac... To je neko moje shvatanje stvari, ispravice me stariji ako gresim  :)

Offline Skidrow

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
Odg: Na pola puta
« Reply #6 on: April 28, 2013, 10:24:14 PM »
Čitam već dan-dva to... Koliko razumem, treba svaki dan da unosim ~220g proteina (trenutno imam 112, ali to će vrlo brzo iz dana u dan opadati)... i tu i leži moj problem - vrlo često nemam vremena za više od jednog/dva obroka dnevno, a, iskreno, nemam ni neki apetit da jedem toliko često. Meni se često dešava da dnevno unesem ~300g hrane ukupno.

Zdravstvenih problema (da kucnem u drvo) nemam, holesterol je bio sasvim OK na poslednjem merenju, verovatno sam jedan od retkih Srba koji nikad u životu nije pojeo prasetinu niti preferira pečenje uopšte :)

Quote
morash znati kako ti organizam radi sa kojom hranom

a kako da saznam? nutricionista ili nešto drugo?

Offline Twin_mama

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 225
Odg: Na pola puta
« Reply #7 on: April 28, 2013, 10:31:26 PM »
Onda sam i ja od retkih, jer ja ne volim prasetinu uopshte , ali sam ipak nekako nabila i holesterol i trigliceride, a najveci problem mi je glukoza...

No... trebash ceshtje unositi hranu da bi stalno podsticao organizam da radi, 3 obroka i 2 uzine su obavezne... Gramazu proteina racunas na osnovu normalne kilaze, ne trenutne, jer kako su meni rekli salo nije metabolicki aktivno. Ja sam sve saznala ovde... Meni je dosta bila nutricionista kad mi je dala dijetu u kojoj jedem krompir, rizu i hleb uvece ako ogladnim, i rekla mi da ne jedem posle 19h... neznam shta je gore od ta dva  :wallbash1:

Procitaj sve lepljive teme u ovom podforumu.  :yes:

Offline Skidrow

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
Odg: Na pola puta
« Reply #8 on: April 28, 2013, 10:43:22 PM »
Gledam, ali iskreno promaklo mi je to da se u količinu proteina salo ne računa :)

http://www.exyu-fitness.com/forum/problemi-sa-viskom-kilograma/kako-izgubiti-visak-kilograma-uputstvo/ ovde nigde ne piše to.

Dakle, ideja je da izračunam koliko bih težio sa 0% telesne masti i onda 2g proteina po kilogramu?

Offline bojan_92

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 289
Odg: Na pola puta
« Reply #9 on: April 28, 2013, 11:14:34 PM »
0% bf neces imati u zivotu :D Evo ti i zasto
http://www.southfloridafitnessbootcamp.com/wp-content/uploads/2012/10/body-fat-percentage-men.jpg

Ma,odokativno smanji...Jedi npr 150 grama proteina.Sta znam...
Uostalom,mozda neces moci ni 150g da jedes jer neces moci da isfinansiras...

Moras da jedes cesce kako bi ubrzao metabolizam i lakse mrsavio.Mislim da ti je prakticnije to,nego da se kljukas necim...