EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl  (Read 66088 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #10 on: May 03, 2008, 02:51:39 PM »
Ok vazi, prvo cu dobro da se obrazujem pa videcu ima vremena...
Hvala vam...

A ovo sam nasao na netu:

http://www.bodybuilding.com/fun/animalpak50.htm
http://www.bodybuilding.com/fun/dennis6.htm
http://www.bodybuilding.com/fun/vcalia1.htm
http://www.bodybuilding.com/fun/seth11.htm

 :clap: Odlicni tekstovi, pokusacu da prevedem, al prvo da procitam  :whistling  :book2:

Ovo sto si nasao,NE VREDI NISTA.

Ozbiljan powerlifting site izgleda ovako:

http://www.elitefts.com/

http://www.gometal.com/pages.php?gb=1&lang=EN

http://www.westside-barbell.com/

Ostalo ne citaj,do daljnjeg.

Pozz

Offline CRonaldo

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1642
  • Gender: Male
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #11 on: May 03, 2008, 02:56:36 PM »
 :bored: ok sorry taj sajt mi je prvi pao na pamet kao veliki izvor tekstova

Moze odgovor na pitanje "po kom principu misici jacaju da mogu vecu silu da daju?" jako me zanima  :rolleyes01:

Tj kako 1-6 ponavljanja sa velikim tezinama teraju misic da bude jaci?

I jel moze nekako da se kombinuje powerlifting i bb? Ili da se periodicno treniraju oba sporta? Posto kao sto sam vec rekao zeleo bih da i izgledam jako i da budem jak  :innocent:
"No man has a right to be an amateur in the matter of physical training....what a shame it is for a man to grow old without ever seeing the beauty and strength of which his body is capable." Socrates 470-399 B.C.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #12 on: May 03, 2008, 03:02:55 PM »
mozes da budes velik i jak

pazis na hranu i eto,ima strongmana i pl koji izgledaju super,mariusz,pokojni marunde,ed koen nekad,captain kirk karwoski

mene odusevljava onaj milanov specnaz koji radi salto unazad iz mesta,ima 135 kg i bencuje 285
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline ilijabogdan

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 381
  • Gender: Male
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #13 on: May 03, 2008, 03:20:16 PM »
Moze odgovor na pitanje "po kom principu misici jacaju da mogu vecu silu da daju?" jako me zanima  :rolleyes01:

Tj kako 1-6 ponavljanja sa velikim tezinama teraju misic da bude jaci?

Kad misic sokiras kilazom na koju on nije naviko, on tada dozivljava jedan sok i da bi se organizam spremio za moguci sok u buducnosti on pocne da regenerise povredjen misic (upala) posle upale misic malo poraste i tako se sam organizam stiti od povrede na tom misicu, a sto je veca masa misica to je veca i snaga tog misica. Ovo je uprosceno objasnjenje jer strucno objasnjenje za ovo pitanje je na 3 strane A4 formata

Offline aragorn

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 3100
  • Gender: Male
  • Spremam se za rekord
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #14 on: May 03, 2008, 03:25:35 PM »
:bored: ok sorry taj sajt mi je prvi pao na pamet kao veliki izvor tekstova

Moze odgovor na pitanje "po kom principu misici jacaju da mogu vecu silu da daju?" jako me zanima  :rolleyes01:

Tj kako 1-6 ponavljanja sa velikim tezinama teraju misic da bude jaci?

I jel moze nekako da se kombinuje powerlifting i bb? Ili da se periodicno treniraju oba sporta? Posto kao sto sam vec rekao zeleo bih da i izgledam jako i da budem jak  :innocent:

Ne postoji jednostavan tj prost odgovor na ovo pitanje.

Tvoja ozbiljnost ce se pokazati,kada budes poceo da citas i prestanes da zapikujes sve sto mozes da procitas.

A citati moras,DA BI NASAO SISTEM ZA SEBE.

Na onim sajtovima imas sve sto ti treba.

Znaci,recnik u ruke,pa udri..... :yes: :clap: :blowkiss:


Offline CRonaldo

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1642
  • Gender: Male
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #15 on: May 03, 2008, 03:28:15 PM »
@ IlijaBogdan- To vec znam, ali ne bih rekao da velicina misica i snaga misica moraju da budu proporcionalni ;) Cuo sam za neku gustinu misicnih vlakana i zanima me nesto vise o njoj i jel ona ta koja odredjuje snagu misica zajedno sa njegovom velicinom?  :rolleyes01:


@ Milan- Nije mi jasno kako oni mogu da budu tako ogromni recimo onaj Mariusz Pudzianowski  lik je ogroman i izgleda kao bb  :boxed: kad misici rastu od 8-12 ponavljanja  :dunno:

@Aragorn- ok ok necu vise da zapitkujem odo da citam :p

Hvala svima  :blowkiss:
"No man has a right to be an amateur in the matter of physical training....what a shame it is for a man to grow old without ever seeing the beauty and strength of which his body is capable." Socrates 470-399 B.C.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #16 on: May 03, 2008, 03:34:22 PM »
Quote
@ Milan- Nije mi jasno kako oni mogu da budu tako ogromni recimo onaj Mariusz Pudzianowski  lik je ogroman i izgleda kao bb   kad misici rastu od 8-12 ponavljanja

misici rastu od hrane,ne od ponavljanja

sto se tice br ponavljanja ne rade oni samo ispod 5 ponavljanja

uci tehniku,nek te ne brine sad mariuszov izgled,taj pojede par kg hrane na dan i ima podrsku u suplementaciji i aas
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline ilijabogdan

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 381
  • Gender: Male
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #17 on: May 03, 2008, 03:36:52 PM »
broj misicnih vlakana odredjuje DNK, i od broja misicnih vlakana zavisi i snaga koju misic moze da proizvede i jos zavisi od mesta gde su tetive povezane za kost, to je razlika imedju body bildera i srong mena, a mesto gde su tetive povezane takodje odredjuje DNK. Sto se tice rasta misica mosic neraste samo izmedju 10 i 12 ponavljanja vec raste zbog tereta i opterecenja na koji nije naviko, a organizam pokusava tada da se prilagodi okolini i okolnim uslovima i onda misic raste da bi mogo opet da podigne tu kilazu sa kojom si ga ti na treningu iznenadio

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #18 on: May 03, 2008, 10:16:53 PM »
ne bih se slozio sa svim stvarima koje su ovde ispisane, ali mogu ti reci jedno. powerlifting ti cine tri osnovne vezbe, a to su cucanj, bench press i mrtvo dizanje i na njima je potrebno biti najjaci i to na takmicenju, ako se spremas za takmicenje, ako ne onda je druga prica. uopste nemoj da se zamaras nekim velikim tezinama, cepaj ti tehniku do iznemoglosti, mali intenzitet, malo veci obim i malo po malo povecavas, to je jedini put da povrede odlozis na duze vreme, a one ce vremenom sigurno doci. kada izvuces svoj max tehnikom, pa onda pripremis telo i cns za nesto vece, mozes se nadati ozbiljnijim rezultatima. sto je baza sira, vrh ce biti visi. u ostalom pogledaj ovaj power unlimited video ako vec nisi i vidi sta kaze kirk...nemojte se teretiti jer jos niste spremni za vas pravi 1RM iako ce me mozda ovde neki opovrgnuti svojim enciklopedijskim odgovorima. nista nema preko noci, a ojacaces vremenom neizbezno, mada ce u pocetku to delovati zanemarljivo, iznenadices se kroz pola godine koliko si u stvari napredovao i kakva je priroda napretka, bice sporo i ponekad dosadno, ali stvarno smatram da je to najbolje za pocetak.

sto se tice ishrane ona bi trebala da bude ovako koncipirana 60% ugljeni hidrati 25-30% proteini 10-15% masti, od uh to bi trebalo da budu pirinac, krompir, testenine...od proteina u glavnom crveno meso, junetina, konjetina, masti iz orasastog voca i omega 3. mnogi powerlifteri imaju salatu od tune kao medju obrok. proteinski sejk, kreatin, bcaa, multi vitamin i oligo minerali...od suplementacije.

sto se tice nekog programa, bitno je da se radi po ciklusima, periodicno, na kraju svakog ciklusa se radi neka provera, ali ne uvek 1RM (RepetitionMaximum), realan cilj je da nakon 10-12 nedeljnog ciklusa popravis svoje tezine za nekih 10% i tako gulis u beskraj.

nadam se da ti je malo jasnije sada, a sto se tice teme o razlicitim tipovima treninga...to je tema za razlicite tipove treninga, a ti izaberi neki pa vidi i sam, ali imaj u vidu da si pocetnik u pl, a vecina onih je pisana za iskusne takmicare.
over & out

Offline luka.l

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Male
Odg: Prelaz iz bb u pl - i osnovno o pl
« Reply #19 on: May 14, 2008, 03:45:11 AM »
Mislim da se problem u tom "do daljnjeg" treniranja tehnike sastoji u tome sto ti mozes neku tehniku sa malim tezinama da peglas do savrsenstva, ali dok se ne opteretis tezinama bliskim tvom maksimumu, ti ne znas da li ta tehnika u opste odgovara i uklapa se kako treba u tvoj sklop koji ti je odredjen rodjenjem i koji tesko da mozes da menjas.

No nije to sad ono o cemu ovde treba pisati...

A vidim da se stalno ponavlja pitanje "kako je misic jaci", aragorn je spomenuo CNS i to je kljuc. Ilija tu spominje neka shokiranja misica i sl. ali to nije nikakav odgovor. Poenta je da izvezbas mozak da za isti pokret, u isto vreme, angazuje sto je moguce vise misicnih vlakana koja vec postoje kod tebe. To je i odgovor zasto se "iskusniji" powerlifteri koji podizu velike tezine vise umore od svog maksimuma nego sto se pocetnik umori od svog maksimuma i zasto im treba vise vremena da se oporave. Kljuc je CNS i trening je na prvom mestu sklopljen tako da radi na CNS-u. Zato imas situaciju da sitni ljudi iz laganih kategorija mogu da dizu vece tezine od dosta krupnijih ljudi. Dakle ako imas dva misica sa istim "obimom", sa istim brojem misicnih vlakana, sa istom duzinom kostiju i jednako postavljenim pripojima tetiva, vecu silu ce ostvariti onaj misic kome je mozak angazovao vise vlakana u tom trenutku.
Powerlifting seems to be one of the only sports that you can be attempting to break a record and the guy whose record you're breaking is screaming at you to get it.