EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: borilacki sportovi  (Read 66555 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: borilacki sportovi
« Reply #10 on: March 01, 2007, 04:22:28 PM »
Tradicional Wing Chun je jedini Wing Chun koji funkcionice. Krule pominje efikasnist Popovicevih tehnika? Uh, zapitam se da li su ljudi videli nesto drugo....

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: borilacki sportovi
« Reply #11 on: March 02, 2007, 11:42:30 AM »
Objasni zasto je bas Tradicionalni wing chun jedini koji radi , koje su to prednosti u odnosu na ostale stilove , posebno u udnosu na stilove koji nemaju veze sa Yip Man-om . Ovo nije prozivka  vec bi hteo da naparavis poredjenje i ukazes na stvari koje tvoj stil cine superiornim , naravno ako imas vremena i dovljno poznajes svoj sistem , kao i druge sisteme  da bi to poredjenje napravio. I jos nesto , ako zelis da isprobas efikasnost svog sistema borbe , nadji neki kyokushinkai klub i sparinguj malo sa nekim napredim ucenikom  ,ovo nije savet samo za tebe vec za svakoga ko hoce da proveri da li ono sto trenira ima realnu upotrbnu vrednost . 
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: borilacki sportovi
« Reply #12 on: March 02, 2007, 05:42:05 PM »
kyokushinkai klub? Zasto bi trazio neki Karate klub gde ne postoji udarac u glavu rukom? Malo smesno i to vise lici na ulicnu makljazu nego na vestinu.
Ok, da obrazlozim ono sto sam napisao.
Posto se bavim duze vreme Wing Chun-om, Cheung-ove linije, upoznao sam sve druge varijante Wing Chuna i uspeo da nadjem dosta zamerki kao i osnovnih logickih i fizickih gresaka. Osnovna prednost Wing Chuna koji mi radimo je to sto je stav 50-50%, cvrstina, prakticnost i brzina. Sto se tice ostalih stilova Kung Fu-a, obilazio sam mnoge skole po NS-u i imao prilike da gledam sve i svasta po Srbiji, tako da na kraju mogu da donesem merodavno misljenje. Mislim da ce ti rezultat Otvorenog prvenstva Balkana u Krusevcu 2001. reci dosta. Od 18 kategorija uzeli smo 14 zlata, srebro i bronzu. Tu su bile prakticno sve vestine na jedniom delu. Bilo je i nindjicua, kojekakvih kik boxera,, jiujicu-a i sl.
Isao sam u jednu skolu u NS gde se praktikuju dosta stlova Kung Fu-a, i na prosto pitanje nisam dobio zadovoljavajuc odgovor. Naime majstor je poskazivao neke tehnike u Ma bo stavu i nije mogao da mi odgovori na pitanje "Kako se vi krecete u tom stavu?". Postoji toliko drugih stilova koji imaju neke kvalitete, na primer Mantis pray koji je izuzetan odbrambeni stil, ali nema adekvaran napad...

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: borilacki sportovi
« Reply #13 on: March 02, 2007, 10:43:19 PM »
Ocekivao sam mnogo vise podataka, a kyokushinkai ne bi trebalo podcenjivati, jer covek moze da bude neprijatno iznenadjen . Evo pokusacu ja da iz ugla "tradicionalonog" wing chuna predstavim navodne prednosti u odnosu na "modifikaciju"
Modifikovani wing chun koristi liniju centra koja je  samo jos jedna linija ispred tela ( ovo nije tacno jer svi stilovi wing chuna imaju komplaksne mada medjusobno razlicite sisteme linije centra, a neke su dobrano kompleksnije od sistema centralne linije u TWC-u). Pokreti wing chuna dolaze iz sredine koristecisistem linije centra tako da borac primorava protivnika da izlozi maksimalan deo svog tela . Isto tako odbrana ne funkcionise ako se ne izvede pod dobrim uglom u odnosu na napadacevu ruku ili nogu ( naravno ovo vazi za sve borilacke vestine a ne samo za wing chun , bilo modifikovani , bilo tradicionalni) .  Wing chun sistem insistira na simultanim odbaranama i napadima .Sistem linije centra to u vecini slucajeva ne dozvoljava (mada se niko nije potrudio da objasni u kojim to slucajevima ne dozvoljva da se nesto izvede , takodje svaki sistem wing chuna je potpun sistem koji ima tehnike i strategiju koja je konzistentna sa sistemom linije cetra koju doticni stil praktikuje ) TWC  koristi sistem centralne linije, gde borac u stvari koristi dve linije , jednu za kontranapad i jednu za odbranu. Centralna linija za odbranu koristi se pod otptimalnim uglom tako da se borac mora suociti sa tackom dodira , kontranapad se nalazi na drugoj liniji koja se krece od ramena borca prema cilju na protivniku.
TWC koristi pocetnu tehniku da savlada prepreku , a modifikovani  samo ide ka protivniku ( ulazna tehnika je dobra stvar i nije "trade mark' TWC-a ima je i u drugim vestina , a sto se tice bezglavog juranja na protivnika to uopste nije tacno , ko je lud da sa spustenim rukama jurne na bilo koga , strategija takozvane modifikacije se prilagodjava situacuiji i svaki scenario zahteva drugaciji odgovor , stav tehnike , itd, odnosno kontatakt se uspostavlja kako situacija nalaze)
TWC koristi lakat i kolenena prosudi odakle napad dolazi , toga u modifikaciji nema ( tacno , samo ne znam koliko je ovo korisno, ne mislim da kritikujem , jednostavno nisam trenirao na taj nacin pa ne mogu da ocenim efikasnost napred pomenutog)
Modifikovani wing chun koristi uglavnom direkt za napad .Medjutim u mnogim situacijama ako se protivnik ne suocava frontalno , direkt nece imati mnogo efekta, TWC to kompenzuje udarcem ivicom dlana , gurajnem ivicom dlana ,, guranje sa oba dlana .itd,(sve ove tehnike se u slicnim situacijama koriste i u "modifikaciji)
 Forme su potpuno razlicite ( sto je normalno jer se radi o razlicitim sistemima, ali se na prvi pogled vidi da forme imaju zajednicko poreklo , i ja licno sumnjam da je Cheung stil koji sad radi naucio od Yip Man-a)
Modifikovani wing chun ima samo paralelni jednorucni i paralelni dvorucni chi sao , TWC ima pralelni jednorucni i ukrsteni jednorucni i paralelni dvorucni i ukrsteni dvorucni chi sao ( kao sto rekoh svaki sistem je razvio sopstveni nacin treninga )
U modifikovanoj verziji nema napada na vitalne tacke -dim mak ( ima i te kako)
U modifikonaj verziji nema treninga celicnog dlana ( ovo je potpuno netacno, praktikanti  TWC-a smatraju modifikacijom sve stilove sem svog ,Yuan Kai San i njegov brat yuan Chai wan inace osnivac vijetnamskog  wing chuna su bili nadaleko poznati majstori celicnog dlana i majsori koriscenja metalnih strelica za gadjajne)
Eto toliko o prednostima TWC-a pa savko neka izvuce zakljucke za sebe.
E da ne zaboravim, pomenuo si raspodelu tezine 50/50 kao glavni adut , pa svi u borbi koriste takvu raspodelu tezine , i bokseri i karatisti i wing chuner..., mada teorijski trening u nekim stilovima ima gomilu razlicitih stavova sa razlicitom raspodelom tezine.
pozdrav , i neka nikone shvati ovo kao napad na jedan sistem i odbranu drugog , prosto sam izneo cinjenice
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: borilacki sportovi
« Reply #14 on: March 04, 2007, 11:28:39 PM »
Pozdrav Tkikice :) ja se bavim Aikidom 9 godina i imam polozen 1 kyu ili braon pojas,a bavim se jos i Wing Chunom 7 godina i imam polozen 4 ucenicki stepen.

Eagle kralju da te pitam ja nesto vezano za AIKIDO! Mozda je ovo glupo pitanje koje ti svi postavljaju ali stvarno me zanima koliko ti je vremena treniranja trebalo da naucis sve te zahvate i cake kako bi se odbranio recimo da te startuju na ulici? Ja sam veoma zainteresovan za ovaj sport ali sam u dilemi jer ne znam koliko ce mi trebati da postignem ono sto zelim! Tj. kad me neka budala bude dirala da ne moram ko klosar da ga isutiram vec lepo civilizovano izlomim u par pokreta! Znam da je sve ovo stvar tehnike i usavrsavanja i da se stalno uci...ali ja bi nekako ako moze da treniram jedno godinu do godinu i po, pa da li je to dovoljno za ovo sto sam gore napisao?
Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline Lucky1

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 59
  • Gender: Male
  • Karate majstor 3DAN, Rescue Diver
Odg: borilacki sportovi
« Reply #15 on: March 05, 2007, 12:58:15 PM »
Ni jedna borilacka vestina se nemoze gledati koliko je dobra kroz takmicenja i donosenja ovoliko ilionoliko zlatnih medalja jer sam cilj  sporskog borenja se drasticno razlikuje od tradicionalnog nacina ucenja i borenja .
Koliko vremena treba da se savlada osnovni deo borilackog umeca to je idividualna stvar koja prvo zavisi od same licnosti dali je talentovan(ima smisla za borilacko umece),od rada i naravno od onog ko te obucava.
I ni jedna borilacka vestina se neuci od danas do sutra ,sto znaci ako nakon 5 godina vazbanja napravis pauzu od primera 3 meseca vise nisi u istom stepenu sposobnosti da izvedes neku tehniku toliko svrseno kako kad treniras redovno bez prekida .Isto tako mnogi misle da se brzina moze povecati ,nazalost ne  brzina je urodjena a osecaj za reakciju se moze povecavati sistemom trninga .
Borenje se uci dok si ziv i opet ga nisi naucio....
u zdravom telu zdrav duh.........

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: borilacki sportovi
« Reply #16 on: March 05, 2007, 07:26:14 PM »
Za zutog cara.
Evo pokusacu ja da iz ugla "tradicionalonog" wing chuna predstavim navodne prednosti u odnosu na "modifikaciju"-rece ti.
Prvo pitanje, kako mozes da ocenjujes nesto iz ugla koji kao sto vidim ne poznajes najbolje, bez uvrede, ali pokusacu da ti pojasnim gde gresis. No idemo redom.
Modifikovani wing chun koristi liniju centra koja je  samo jos jedna linija ispred tela

Ovo je vrlo tacno. Modifikacija ne pomera svoju centralnu liniju, kao izvoru opasnosti, vec je zadzava, zajedno sa slepljenim nogama za tko u totalno nelogicnom polozaju, okrenutom ka izvoru napada.
 Sistem linije centra to u vecini slucajeva ne dozvoljava (mada se niko nije potrudio da objasni u kojim to slucajevima ne dozvoljva da se nesto izvede
Na delu sam mnogo puta video kako se prodaje slepa strana i kako se otvara telo. Mislim da gora greska nije moguca.
TWC koristi pocetnu tehniku da savlada prepreku , a modifikovani  samo ide ka protivniku
Totajno tacni i ne zelim da dajem pojasnjenja.
TWC koristi lakat i kolenena prosudi odakle napad dolazi , toga u modifikaciji nema ( tacno , samo ne znam koliko je ovo korisno, ne mislim da kritikujem , jednostavno nisam trenirao na taj nacin pa ne mogu da ocenim efikasnost napred pomenutog)
Ovo u zagradi te opravdava i probaj na sparingu ili u bilo kojoj situaciji da gledas "srednju kapiju" i videces koliko je percepsija i reakcija ubrzam. Da bi udario rukom ili nogom, moras prvo pokeriti lakat ili koleno.
Modifikovani wing chun ima samo paralelni jednorucni i paralelni dvorucni chi sao , TWC ima pralelni jednorucni i ukrsteni jednorucni i paralelni dvorucni i ukrsteni dvorucni chi sao ( kao sto rekoh svaki sistem je razvio sopstveni nacin treninga )
Mekano, sporo, i neprakticno. TWC je mnogo napredniji u ovom sektoru.
U modifikovanoj verziji nema napada na vitalne tacke -dim mak ( ima i te kako)
Ako ih ima, sto ih neko ne upotrebi?
U modifikonaj verziji nema treninga celicnog dlana ( ovo je potpuno netacno, praktikanti  TWC-a smatraju modifikacijom sve stilove sem svog ,Yuan Kai San i njegov brat yuan Chai wan inace osnivac vijetnamskog  wing chuna su bili nadaleko poznati majstori celicnog dlana i majsori koriscenja metalnih strelica za gadjajne)
Ne videh da neko od modifikanata ima Iron palm.
i neka nikone shvati ovo kao napad na jedan sistem i odbranu drugog , prosto sam izneo cinjenice
Pokusao si da ga branis, ali ako cemo realno, znas i ti koje su vase mane, a koje nase prednosti. Ne napadam, postujem.
Pozdrav



Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: borilacki sportovi
« Reply #17 on: March 05, 2007, 10:26:06 PM »
za freelander1111
Nisam ni tvrdio da sam strunjak za TWC, ali sam dozvolio sebi da koristim litraturu kao i svoje iskustvo u treniranju wing chuna . Dakle zamerke u odnosu na tzv modifikaciju sam preuzeo iz nekoliko knjiga koje su pisali Cheung i njegovi ucenici , a nisam pokusao nikog da branim , jednostavno nije pristojno iznositi bilo kakve zamerke a da se ne cuje i druga strana .Ja sam zauzeo neutralan stav i izneo argumente obe strane . Iz tvog izlaganja vidim da si imao prilike da vidis samo ljude koji rade kod nas -mislim na ,,modifikaciju,, , kako oni rade ne zelim da komentarisem , ali bi moga o da vidis sta se radi po svetu i kako , da se u pojedinim stilovima chi sao radi mnoooogooo zestoko, inace moje misljenje je da chi sao sluzi za razvije reflksa a ne za rvanje , guranje i slicne aktivnosti, a i ne videh Cheunga i njegove top instruktore da rade chi sao na nacin na koji si ti opisao , rade ga meko , glatko , prosto se vidi da su ljudi majstori . Sto se tice principa linije centra ili centralne linije ili kako je vec gde zovu , rekao sam vec da je svaki stil razvio svoj sistem , ida nije tako jednostavan kako cheung i njegovi ucenici tvrde , a to sto neko ne zna da ga primeni nije greska sistema nego praktikanta . Istina je da ce covek bolje nauciti nesto iz prve ruke a ne iz pete , sedme ... , a jedino Cheung redovno dolazi ovde i drzi seminare , eto ti odgovora zasto TWC ima u proseku bolje uvezbane praktikante .
Primena ,,dim mak,, je dobra u teoriji ali u parksi je jako tesko izvidljivo , pa je zato niko ne koristi , inace ,,dim mak,, poznaju gotovo sve borilacke vestine , cak i dzudo . Za gvozdeni dlan sam naveo stilove koji ga rade , inace ono sto mi zajednickim imenom zovemo iron palm , je u stvari sku potpuno razlicitih tehnika i nacina ojacavanja saka za razlicite namene -napadacke tehnike , i svaka borilacka vestina ima svoj sistem jacanja saka .
 Na kraju, dobro je da postoji konsruktivna rasprava ,i ma koliko se stavovi i misljenja razlikovali , i ma koliko se ne slagali u nekim stvarima , to je nacin da se dodje do novih saznanja
pzdrav
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: borilacki sportovi
« Reply #18 on: March 06, 2007, 04:44:55 PM »
Sad ja:)
Koristis literaturu? Ja prakticno radim TWC od 1998. tako da sam sve i svasta gledao.
Pricas o Chi Sao-u. Moj Si fu je prvak Evrope, sa Otvorenog Kung Fu prvenstva u Chi Sao borbama u Karlsrueu, Nemacka 2002. Sto se tise odnsa i nacina rada, mislim da rezultati koje postignes, najmerodavnije govore o tome kako radis, zar ne? inace moje misljenje je da chi sao sluzi za razvije reflksa a ne za rvanje , guranje i slicne aktivnosti, a i ne videh Cheunga i njegove top instruktore da rade chi sao na nacin na koji si ti opisao , rade ga meko , glatko , prosto se vidi da su ljudi majstori . Izgleda da nisi video kako Cheung radi Chi Sao, na cemu insistira i sl. Ja sam imao prilike to uzivo da gledam i veruj mi da se jedna stvari rade za kameru a druge za ucitelje. Pogledaj kako "Rashun", na primer" radi "mekano";) i oktali veliki majstori TWC-a. Sam Chi Sao se koristi za uvezbavanje kontaktnog refleksa, brzina i cvrstina su izuzetno vazni. Ne znam da li si nekada imao prilike da gledas pravu Chi Sao borbu koja se rdi na odbrojavanje. Ono sto ces videti je jako cvrsto i brzo, jer tu mekoci nema mesta. To sto ti nazivas mekocom je obican roling koji se radi mekano i na treninzima. Borbe i efikasna primena Chi Sao-a je nesto sasvim drugo.
a jedino Cheung redovno dolazi ovde i drzi seminare , eto ti odgovora zasto TWC ima u proseku bolje uvezbane praktikante .
Idi jednom na seminar, zvacu te kad bude sledeci, pa ces proveriti ovu svoju tvrdnju;)
Primena ,,dim mak,, je dobra u teoriji ali u parksi je jako tesko izvidljivo
Ja sam jos ucenik i ne zelim da pricam o stvarima koje ne poznajem, ali koriscenje vitalnih tacaka se uci od samog pocetka. Zato je centralna linija zanimljiva i originalna tvorevina TWC-a jer se na njoj nalaze sve vitalne tacke, celom njenom kruznicom. Gadjanje tih tacaka dovodi do "anesteziranja" protivnika i omugucava lako onesposobljavalje.
Sto se tise Iron palm-a istina je da mnoge vestine to koriste, a li ja ti govorim o nasim prostorima na kojima retko ko ima zavrsen celogodisnji trening. Znam samo za jednog lika koji je izdrzao nekih 4 meseca. Kao i za mog ucitelja koji je zavrsio isti.
Nisi mi reako kod koga treniras i sta?
Pozdrav

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: borilacki sportovi
« Reply #19 on: March 06, 2007, 07:08:44 PM »
Ja sam nekad trenirao sotokan karate , malo dzudo-a i malo wing chuna , sve nesto po par godina kako su treneri bili dospuni(tada sam ziveo u centralnoj Srbiji ) , ali ima tome petnaestak godina . Sad po malo radim kate i ving chun forme koliko da se ne ugojim previse i da odrzavam po malo kondiciju . Trenirao sam jos neke stvari ali jako kratko . Inace Cheungove forme mi se vise svidajaju nego forme ostalih Manovih ucenika , ali vidim da ih danas malo drugacije rade u odnosu na pre petnaestak i vise godina kada sam ih ja ucio, no nema veze ja ih radim onako kako znam .
Dokle si ti stigao sa treniranjem (mislim "koji si pojas" sto bi reko nas narod )
pozdrav
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .