EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Definicija 'viska kilograma'  (Read 7672 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline superchick

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 93
  • Gender: Female
Definicija 'viska kilograma'
« on: July 05, 2007, 07:05:13 AM »
Cao,
Mene interesuje kako se zna da osoba ima 'visak' kilograma.
Ok, u extremnim slucajevima se vidi iz aviona ali sta je sa umerenom gojaznoscu? Ko zna da izracuna i kaze - E ti trebas smrsati toliko i toliko?!

To se radi po nekakvoj formuli, to sam cula.

Offline Maja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 142
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #1 on: July 05, 2007, 07:19:50 AM »
Mislis na BMI? tezina u kg/(visina na kvadrat) u m? (npr 65kg/1,75 na kvadrat m=21,22)
Izmedju 25 i 30 je visak kg, 30-40 pretilost, 40 je opasno po zdravlje.. Mislim da je ispod 20 premrsavost.
Imas dosta tih kalkulatora po netu... samo proguglaj "bmi kalkulator"

Offline superchick

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 93
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #2 on: July 05, 2007, 07:40:30 AM »
Pa kako onda ovi bilderi ispadoe premrsavi? oni svi imaju bmi jednocifren! :dunno:

Offline Maja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 142
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #3 on: July 05, 2007, 08:14:44 AM »
nene, mjesas BF (body fat) i BMI (body mass indeks).. to nije isto ;)

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #4 on: July 05, 2007, 08:35:41 AM »
Pomesala si sa bf-om... (body fat index) ili  indeks telesnih masnoca. Maja ti je dala formulicu za bmi (body mass index) ili indeks telesne mase koji daje odnos izmedju visine i tezine.
Prvi govori koliki nam je procenat masnoca u telu (u odnosu na misice ;) ) dok drugi daje brojku koja govori koliki nam je rizik po zdravlje ako nam se tezina, u odnosu na visinu, nalazi u odredjenim granicama.
Bf se moze odrediti pomocu jedne spravice (kalipera) kojom se meri debljina koznog nabora na vise mesta na telu pa se na osnovu tih brojki preracuna bf.
U svakom slucaju je mnogo bolje znati svoj bf nego odredjivati bmi posto su misici tezi od masnog tkiva, tako da ova druga brojka cesto ne pokazuje realno stanje stvari.


« Last Edit: July 07, 2007, 04:37:18 PM by Tanja »
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline Maja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 142
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #5 on: July 05, 2007, 08:53:25 AM »
Tanja odlicna slikica, stvarno sve prikazuje - kolko je misic manji od sala iste tezine. Takodjer slazem se da je BF puno vredniji podatak od BMI-a.. Samo nazalost do tog BF-a se tesko dolazi.. Barem ja neznam gdje da odem to provjerit.. Tu kod nas u Zgu u Heliksu frajer koji prodaje preparate ima neki aparat kao za to, i meni je ispalo da imam bf 16%, sto je nemoguce.  :dunno:

Offline superchick

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 93
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #6 on: July 05, 2007, 10:30:10 AM »
Gde se racuna BF? Ja imam neku vagu ali mi je sumnjiva cifra koja izadje jer mi nije jasno kako je izracunata samo preko visine, tezine, pola i godina starosti!  :dunno:

Offline Maja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 142
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #7 on: July 06, 2007, 07:54:55 AM »
A sto ti ta vaga kaze?
Te dobre kucne vage koje mjere postotak masti su jaaako skupe, ove jeftine sto se prodaju nis ne valjaju.. One rade tako da ti puste laganu struju u tijelo preko stopala, pa mjere elektricni otpor koji je nastao u tijelu u misicima i masnom tkivu i na temelju toga odrede koliko masti u tijelu ima..

Offline superchick

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 93
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #8 on: July 06, 2007, 08:50:14 AM »
Ja sam je bas dosta platila iako je bila na promociji. Po njoj imam 19% masnoca, 52% vode i ... jos nesto meri... Sve u svemu, vaga kaze da sam ok.
Al' sam ja gledala sta ovde ljudi pisu sa jednocifrenim bf pa sam se skenjala...  :blush:

Offline Maja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 142
  • Gender: Female
Odg: Definicija 'viska kilograma'
« Reply #9 on: July 06, 2007, 08:55:22 AM »
Znaci sve je pod kontrolom  :yes: