EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: AMERICKI FUDBAL  (Read 33463 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
AMERICKI FUDBAL
« on: January 15, 2007, 07:35:50 PM »
Americki fudbal

 
    

Lopta za americki fudbal.
Americki fudbal (en. American football) je sport nastao nastao iz ragbija u SAD krajem 19og, pocetkom 20og veka. Modifikacije koje je trpeo pun vek, u potpunosti su ga odvojile od sporta iz kog je nastao, te ih je danas besmisleno porediti. Na Americkom kontinentu se naziva jednostavno fudbal i igra se uz nesto drugacija pravila u SAD i Kanadi. Igra se jajolikim rekvizitom, na terenu od 120 jardi, svaka ekipa na terenu ima po 11 igraca.Cilj igre je uci sa loptom u end zonu (en. end zone).Teren se osvaja trcanjem, pasom ili pak sutem na gol.


Teren

 
Izgled terena
Teren je duzine 120 jardi (110 m) i na krajevima se nalazi polje duzine 10 jardi koje predstavlja end zonu, polje do kog je cilj doci kako bi se postigli poeni. Ostatak terena podeljen je na polja duzine 5 jardi, dok se golovi nalaze na krajevima end zona.

Tok igre, osvajanje terena i nacin
Tim koji poseduje loptu (napad) ima 4 pokusaja da predje deset jardi i tako se izbori za nova 4 pokusaja (en. first down).Ukoliko timu koji napada to ne podje za rukom, mogu u cetvrtom pokusaju da ispucaju loptu sto dalje od svog gola (en. punt), ili da pokusaju i u poslednjem da osvoje novi napad. Ako ne uspeju, na teren izlazi napad protivnickog tima sa mesta iz kog je krenuo cetvrti napad.Postoji vreme za napad i ukoliko u tom vremenu napad ne krene u osvajanje terena dobice kaznu 5 jardi i u sledecem napadu morati da osvoji 15 za novi. Lopta se postavlja na LOS (en. line of scrimmage) i akcija pocinje kada centar tima koji napada izvede (en. snap)loptu i prosledi je svom kvoterbeku (en. quaterback).Pre nego sto centar izvede loptu niko ne sme da predje LOS. Kada se lopta uspesno izvede i nadje u rukama kvoterbeka na njemu je da je prosledi nekom od trkaca: raning beku (en. running back) ili ful beku (en. full back) (handoff), da pasom pronadje nekog od svojih hvataca (tight end-a ili wide receiver-a), ili pak da sam istrci i tako osvoji teren. Kada jedan tim uspe da udje u end zonu bilo pasom ili trcanjem osvaja 6 poena (en. tuchdown) i ima priliku za dodatno pretvaranje sutem za 1 poen (en. extra point) ili ponovo akcijom za 2 (en. 2 point conversation). Ako tim u trecem pokusaju bude zaustavnjen na udaljenosti sa koje njihov suter moze da pogodi gol (field goal) u cetvrtom ce pokusati tako da osvoje poene i to 3. Ukoliko bilo koji napadac tokom neke akcije bude uhvacen u svojoj end zoni, ekipa kojoj to podje za rukom dobice 2 poena (safety) kao i posed lopte.

Trajanje meca
Svaka cetvrtina traje 12 minuta, vreme se zaustavlja kada igrac izadje sa loptom van terena, prilikom lose upucenog pasa kao i u koliko neki tim zatrazi tajmaut kojih svaka ekipa u poluvremenu ima 3. Igra se dok ne istekne vreme odnosno ukoliko je tim krenuo u napad dok se isti ne zavrsi. Pobednik je ekipa koja ima vise poena, a ukoliko posle 4 deonice bude nereseno pristupa se produzetku, u kom pobedjuje ekipa koja prva postigne poen na bilo koji nacin. Ako i u produzetku bude nereseno utakmica ce se takvom i proglasiti.

Delovi tima (Igraci)
Svaki tim na terenu ima po 11 igraca, dok zbog velikog broja razlicitih pozicija odnosno velikog broja izmena jedan tim broji mnogo vise (u NFL-u americkoj profesionalnoj ligi: 56). Najveca podela igraca je na odbrambene, napadace i igrace specijalnih timova.

Napad
Napadacki deo jednog tima ima za cilj osvajanje terena i unosenje lopte u end zonu ili postavljanje iste dovoljno blizu za sut. U napadu se razlikuju sledece pozicije : ofanzivna linija (gardovi (en. guard, teklovi (en. tackle i centar), bekovi (kvoterbek (en. quaterback, raning bek (en. running back) ili trkac i ful bek (en. full back) i hvataci ((en. 'teight end i krilni hvataci ([[engleski jezik|en.]] wide receiver).
Napadacka ili ofanzivna linija broji 5 ljudi. Njihov cilj je da naprave blokove u odbrani i omoguce svojim trkacima napredovanje, ili da brane svog kvoterbeka kada on zeli da uputi pas. Kada brane svog kvoterbeka linijasi formiraju krug oko njega (dzep) omogucavajuci mu dovoljno vremena da uputi pas. Pored centra koji izvodi loptu, ovi igraci (levi i desni gard odnosno tekl) su najdominantniji na terenu i u glavnom nemaju kontakt sa loptom. Zauzima najdominantnije mesto na terenu iza centra, kako bi imao najbolju preglednost, i u dogovoru sa trenerom poziva akcije. Mora da ima izrazen osecaj za igru, preciznu i jaku ruku te je zato kvoterbek jedan na terenu, a ujedno i najvazniji clan svakog tima. (en. Tight end se nalazi tik uz ofanzivnu liniju i pored toga sto pomaze ofanzivnoj liniji u njenim zadacima, moze da hvata loptu. Postoje jos i krilni hvataci (([[engleski jezik|en.]] wide receiver) koji se nalaze siroko uz aut i pre svega za cilj imaju da se oslobode, uhvate loptu i po mogucstvu dalje napreduju. U zavisnosti od formacije postoje akcije u kojima nabrojane pozicije nisu jasno definisane. Npr. tim moze da napada bez bekova, sa 5 krilnih hvataca.

Odbrana
Odbrambeni tim ima za cilj da spreci protivnicki napad u osvajanju terena. Odbrambeni igraci zaustavljaju protivnicke obaranjem (en. tackle), moze da presece pas (en. interception) ili da ga odbije (en. deflected). Ukoliko igrac prilikom obaranja uspe protivniku da izbije loptu iz ruku pre nego sto on padne na zemlju ili izadje u aut lopta postaje slobodna (en. fumble). Tada lopta lopta postaje slobodna i svako moze da je osvoji. Obaranje kvoterbeka dok se nalazi iza svoje linije naziva se sek ([[engleski jezik|en.]] sack). Napredovanje napada se momentualno zaustavlja ukoliko igrac sa loptom izadje u aut ili ne uspe da uhvati istu. U odbrani se razlikuju sledece pozicije: defanzivna linija, korenr bek (en. corner back), lajnbeker (en. linebacker, sejfti (en. safety). Defanzivna linija se nalazi odmah ispred ofanzivne, sa cijim igracimlj stalno vodi duel pokusavajuci da uhvati kvoterbeka (sack) ili da obori bilo kog drugog igraca. Ova pozicija razlikuje krajnjeg igraca (en. end ) i ostale ([[engleski jezik|en.]] tackle). Laajnbekeri se nalaze odmah iza linije i pre svega imaju zadatak da zaustave trcanja i krace pasove, korner bekovi se u glavnom koriste za markiranje krilnih hvataca dok safety, kao sto im ime kaze cuvaju teren od bilo kakvog dubokog prodiranja bilo pasom ili trcanjem. Pozicijama u odbrani nisu jasno definisane ni uloge ni broj na terenu.. U koliko tim zeli da se odbrani od trcanja tada ce na terenu biti vise linijasa i moze biti vise linijasa i linebacker-a. Takodje je moguce da bilo ko, npr. poslednji covek odbrane safety krene u juris ka kvoterbeku i takava akcija odbrane naziva se blic (en. blizz).

Specijalni timovi
Svaki mec americkog fudbala pocinje ispucavanjem, kada suter izadje na teren sa zadatkom da posalje loptu sto dalje od svog gola u ruke timu koji vraca loptu pokusavajuci da osvoji sto vise terena.. Cilj tima koji ispucava loptu (en. kickoff) je da zaustave napredovanje tima koji istu vraca (en. kick return). Kao i u toku igre, svaki specijalni tim na terenu ima 11 igraca. Drugi bitan specijalni tim je pant tim (en. punt), koji se koristi u situacijama kada tim koji napada u cetvrtom pokusaju mora da osvoji veliki deo terena. Tada se ekipa odlucuje da izvede na teren svog pantera koji loptu ispucava sto dalje ka golu protivnika. Jedan igrac tima koji vraca pant se nalazi najdalje od svih i on hvata loptu i ementualno napreduje sa njom, dok mu ostali blokovima pokusavaju da naprave put. U koliko igrac koji hvata loptu zeli da samo uhvati loptu i da sa tog mesta krene njegov napad on to signalizira rukama ([[engleski jezik|en.]] fair catch) i tada niko ne sme da ga dotakne. Ako pant zavrsi u end zoni ekipa svoj napad krece sa linije od 20 jardi (([[engleski jezik|en.]] touchback). Kada se napad u cetvrtom pokusaju nadje na mestu sa kog njihov suter na teren izlazi specijalni tim i to je tim za sut odnosno blokiranje istog. Pored sutera vazni igraci su sneper koji izvodu loptu daleko ka holderu soveku koji pridrzava loptu i omogucava suteru da postigne poene. U specijalnim timovima pozicije (osim sutera i pantera) nisu jasno definisane i poponjavaju ih ljudi sa posebnim talentom, kao sto je npr. brzina. Neretko u ovim timovima se nalaze mladi igraci kojima se pruza prilika da se iskazu.

Kazne
U americkom fudbalu postoji veliki broj pravila kao i kazni za krsenje istih. Na terenu postoji 7, svaki je zaduzen za odredjeni deo terena ili segment igre dok je glavni sudija, uocljiv po belom kacketu, zaduzen da uvazi ili opovrgne prekrsaj i isti saopsti. Uoceni prekrsaj sankcionisu ubacivanjem zute zastavice. Najcesci prekrsaji: (en. offside) : U koliko se bilo koji igrac odbrane nadje sa protivnicke strane LOS u momentu kad se lopta izvodi. (en. false start) : U koliko se igrac napada nelegalno pomeri. (en. holding) : Nepropisno drzanje igraca (koji ne nosi loptu) (en. block in the back) : Zabranjeno blokiranje igraca s` ledja. (en. facemask) : Zabranjeno je na bilo kakav nacin uhvatiti igraca za facemask. (en. pass interference) : Kontakt sa hvatacem u momentu kada je lopta upucena se kaznjava postavljanjem lopte na to mesto.
« Last Edit: January 16, 2007, 01:29:23 PM by Tanja »
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Marijan Lipsinic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 302
  • Gender: Male
    • www.marijanlipsinic.com
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #1 on: January 29, 2007, 12:55:48 AM »
Upravo se priblizava "2007 Superbowl", koji se igra ovdje na jugu Floride.

"2007 SUPERBOWL"
MIAMI, FEBRUARY 4th
INDIANAPOLIS COLTS-CHICAGO BEARS

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #2 on: January 30, 2007, 02:23:30 AM »
a mislim da ce coltsi dobiti,posle onakve pobede nad new englandom ima da igraju kao drogirani :D
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #3 on: January 31, 2007, 12:50:22 AM »
uuu bice dobra tekma :basketbal :weight_li :showoff:
over & out

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #4 on: February 05, 2007, 11:59:48 PM »
kakva tekma :lol: :yahoo: :yahoo: :clap: :clap:

prvo ispucavanje tac daun :director: :strong: :soccer_h4 :clap:
over & out

Offline Floyd

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #5 on: March 24, 2007, 11:40:19 AM »
Obozavam AF mozda jedan i od najboljih sportova , ali problem je sto moj tim je slab  :( Oakland Raidersi , odkako je otisao Ganon , slabi su .

Offline boshko

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 25
  • Gender: Male
  • The world is mine
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #6 on: January 22, 2009, 02:22:31 AM »
Најјачи спорт на свету. Један од спортова који захтева највише снаге i кондиције.
Такође i један од најзанимљивијих спортова, наравно ако конташ правила.
A тек кад га играш осећај је незаменјив
[uklonjen potpis]

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #7 on: January 22, 2009, 03:09:52 AM »
нј

A ovo je koje slovo u cirilici ?

Milan:Ne filozofiraj
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline akalicanin

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #8 on: January 22, 2009, 07:25:12 PM »
imam jedno pitanje u vezi ovog sporta...hteo  bih da pocnem da ga treninram ali neznam da li sam dovoljno star ili pa mlad za ovaj sport  ;) ... e, da imam 15 godina

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: AMERICKI FUDBAL
« Reply #9 on: January 22, 2009, 09:05:29 PM »
Ne bi rekao da si star a ni mlad...znam ih dosta sto su poceli u tim godinama i super im ide sad
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol: