EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: L-carntin -da li da koristim  (Read 32710 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Teletina

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
L-carntin -da li da koristim
« on: February 01, 2007, 10:35:21 PM »
eh samo jos jedno pitanje ako moze da mi neko odgovori u vezi je L-carntin dali da pocnem i to koristit jer citao sam da stimulise pretvaranje masnoca u energiju i kako mogu znati u gdje se nalaze skrobasti a gdje vlaknasti UH
« Last Edit: February 05, 2007, 11:40:09 PM by Lazic »

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #1 on: February 02, 2007, 11:48:17 PM »
L-carnitine (L-karnitin) je supstanca nalik amino kiselini, a tijelo je proizvodi od amino kiseline lizin. Vitamini C, B6, niacin, željezo i amino kiselina metionine potrebni su za proizvodnju karnitina u tijelu. Glavni izvor karnitina je crveno meso. Karnitin ima različite uloge, a najpoznatija je sposobnost transportiranja masti kroz membrane stanica do mitohondrija, gdje se mast koristi kao izvor energije.

Vodeći se gore navedenim činjenicama kompanije prodaju karnitin tvrdeći da će tijelo transportirati više masti u stanice gdje će se koristiti za energiju, umjesto da se taložiti u podkožnom tkivu. Smatra se da će dodavanjem karnitina prehrani tijelo biti u mogućnosti izgarati još više masti i time dijetu učiniti učinkovitijom.

Studije koje su promatrale rezultate dijeta koje su koristile karnitin kao dodatak prehrani malobrojne su i prilično nejasne. Više istraživanja provedeno je u slučajevima u kojima se karnitin koristio kao dodatak koji povećava sportsko-energetske perfomanse. Nažalost, niti ova istraživanja nisu impresivna. Pokazalo se da zdravi ljudi imaju dovoljno karnitina u svojim stanicama i da im nije potreban kao dodatak prehrani.

Iskustveno, povratne informacije korisnika karnitina su razočaravajuće. Kroz sve ove godine koje sam proveo kao sportaš, trener i pisac, još nisam sreo osobu koja je uspjela smanjiti postotak masnog tkiva samo dodavanjem karnitina svojoj prehrani.

Karnitin može eventualno utjecati na snižavanje LDL (lošeg) kolesterola i povišenje HDL (dobrog) kolesterola. Preporučuje se i pojedincima s određenim srčanim smetnjama.

Ako ipak želite pokušati smanjiti postotak masnog tkiva uz pomoć karnitina, morate koristiti barem 500 mg i to nekoliko puta dnevno. Neka istraživanja preporučuju od 5000 mg do 6000 mg dnevno, što karnitin čini vrlo skupim dodatkom prehrani.

www.nutrix.hr
« Last Edit: June 04, 2007, 08:44:30 AM by Lazic »
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #2 on: February 03, 2007, 02:20:26 AM »
L karnitin nije to sto se prica,tj za sta se predstavlja..tako da ti je moj savet da te pare potrosis na neki drugi sagorevac masti..

Izvori skrobnih uh: zitarice (psenica, ovas,jecam,raz…), smedi pirinac, krompir, kukuruz, pasulj, grasak i drugo mahunasto povrce.

Izvori vlaknastih uh: spargla, prokelj, kupus, karfiol, sargarepa, celer, boranija, tikvice i salate, voce
« Last Edit: February 05, 2007, 11:40:45 PM by Lazic »
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline habul_m

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 46
  • Gender: Male
  • Bodybuilder
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #3 on: February 05, 2007, 09:36:19 AM »
L karnitin nije to sto se prica,tj za sta se predstavlja..tako da ti je moj savet da te pare potrosis na neki drugi sagorevac masti..

Izvori skrobnih uh: zitarice (psenica, ovas,jecam,raz…), smedi pirinac, krompir, kukuruz, pasulj, grasak i drugo mahunasto povrce.

Izvori vlaknastih uh: spargla, prokelj, kupus, karfiol, sargarepa, celer, boranija, tikvice i salate, voce

Zbog cega Lazicu L-carnitin nije to sto se prica. Ja kako sam cuo ako se uzima 2 gr dnevno u kombinaciji sa jos nekim fat-burnerom i odgovarajucom prehranom imas odlicne rezultate.
« Last Edit: February 05, 2007, 11:41:08 PM by Lazic »

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #4 on: February 05, 2007, 10:41:32 AM »
To je isto kao kada bi ja rekao da sam suo winstrol daje snagu ali kada se uzima 50 mg uz 750mg testosterona..

znas kako da uzimas fat burner i odgovarajucu ishranu L-carnitin ti i ne treba..treba probati samo njega i onda ce biti to sto sam rekao..da nije to sto pricaju..
« Last Edit: February 05, 2007, 11:41:25 PM by Lazic »
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline habul_m

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 46
  • Gender: Male
  • Bodybuilder
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #5 on: February 05, 2007, 01:15:19 PM »
Koji po tebi fat-burner je najbolji
« Last Edit: February 05, 2007, 11:42:19 PM by Lazic »

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #6 on: February 05, 2007, 01:35:29 PM »
Definitvno animal cut..opet bez kardia, teretane i regulisane ishrane, nece ni on da pomogne..
« Last Edit: February 05, 2007, 11:42:56 PM by Lazic »
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #7 on: February 05, 2007, 01:39:21 PM »
L karnitin nije to sto se prica,tj za sta se predstavlja..tako da ti je moj savet da te pare potrosis na neki drugi sagorevac masti..

Izvori skrobnih uh: zitarice (psenica, ovas,jecam,raz…), smedi pirinac, krompir, kukuruz, pasulj, grasak i drugo mahunasto povrce.

Izvori vlaknastih uh: spargla, prokelj, kupus, karfiol, sargarepa, celer, boranija, tikvice i salate, voce

Zbog cega Lazicu L-carnitin nije to sto se prica. Ja kako sam cuo ako se uzima 2 gr dnevno u kombinaciji sa jos nekim fat-burnerom i odgovarajucom prehranom imas odlicne rezultate.
..

stari....sa odgovarajuceom ishranom ces imati iste rezultate kao i sa l carnitinom...veruj mi.
« Last Edit: February 05, 2007, 11:43:15 PM by Lazic »

Offline Teletina

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #8 on: February 05, 2007, 11:17:16 PM »
ja se trudim da imam sto bolju prehranu uopste nejedem kruh/hljeb jedem uglavnom piletinu i pijem proteine radim cardio na biciklu u dane odmora i uglavnom pratim sve sto mi je lazic preporucio
« Last Edit: February 05, 2007, 11:43:32 PM by Lazic »

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: L-carntin -da li da koristim
« Reply #9 on: February 05, 2007, 11:22:41 PM »
L-karnitin je otkriven davno, početkom prošlog stoljeća. Derivat je amino kiseline lizin, a ime je dobio po tome što je prvi puta izoliran (1905) iz mesa (carnus). Zvan je vitaminom BT, dok se nije spoznalo da ga ljudski organizam samostalno sintetizira. Ipak, u određenim uvjetima potreba za L-karnitinom može nadići sposobnost organizma da ga sintetizira, pa može biti uvjetno esencijalni nutrijent.

L-karnitin se u organizmu sintetizira u jetri i bubrezima i odatle se transportira u druga tkiva. Naveće koncentracije nalaze se u tkivu koje konvertira masne kiseline u energiju, poput mišića skeleta i srčanog mišića. S tim u vezi, L-karnitin ima važnu ulogu u proizvodnji energije transportirajući aktivirane masne kiseline u mitohondrijalnu matricu gdje ona metabolizira, kao i u transportu štetnih ostataka procesa van stanice, sprječavajući akumulaciju nusprodukata.

Nedostatak L-karnitina do razine prepoznavanja općih simptoma relativno je rijetka pojava. Najteži oblik, sistematski nedostatak često je genetske prirode i može se utvrditi rano prema niskoj razini L-karnitina u serumu. Miopatska deficijencija je također genetski poremećaj pri kojem je deficijencija limitirana na skeletalne i srčani mišić. Razine L-karnitina u serumu pri tom su normalne, a simptomi koji mogu početi u djetinjstvu ili kasnije uključuju bol i slabost u mišićima.

Sekundarna deficijencija, bilo nasljedna ili stečena, karakterizirana je smanjenom razinom slobodnog L-karnitina. Dok je razina ukupnog L-karnitina uglavnom normalna, slobodnog nedostaje.

Povećan gubitak L-karnitina moguć je kod bolesnika na hemodijalizi, a čest nedostatak uočen je kod prerano rođene djece hranjene sojinim formulama bez dodatka L-karnitina. Preporuča se da se u formule za nedonoščad dodaje L-karnitin, kojeg uobičajeno ima u majčinom mlijeku oko 11mg/l. Iako je glavni izvor L-karnitina u prehrani crvno meso (naročitio govedina i janjetina), čak i striktni vegetarijanci uspjevaju sintetizirati količine dovoljne da spriječe deficijenciju s težim posljedicama, uz dovoljnu količinu aminokiselina lizina i metionina, te željeza, vitamina C, B6 i niacina u formi NAD-a. Jedan od prvih znakova nedostatka vitamina C, stalni umor, u stvari je vrlo vjerojatno povezan s nedostatkom L-karnitina.

Kliničke studije provedene na pacjentima koji su doživjeli srčani udar i odmah potom, uz primjenu odgovarajućih medikamenata, dobivali 4mg L-karnitina pokazali su povoljne rezultate. U maloj studiji na 160 pacjenata, nakon tretmana od godine dana smrtnost je bila 1.2% u odnosu na 12.5% u placebo grupi. U drugoj grupi od 472 pacjenta razlika fatalnih ishoda bila je bitno manja, no stanje srčane klijetke mnogo bolje u grupi koja je dobivala L-karnitine. Temeljem tih rezultata upravo je u tijeku velika studija na 4000 pacjenata.

Dodatak L-karnitina standardnim kliničkim terapijama za bolesti srca dalo je dobre rezultate. Pacjenti kojima je davano 1.5 mg propionyl-L-karnitina u periodu od mjesec dana pokazali su znatno bolju toleranciju na fizičke aktivnosti. Isto je pokazala i veća studija na 266 pacjenata tijekom 6 mjeseci. 2g L-karnitina davano bolesnicima s anginom pektoris značajno je produžilo vrijeme normalne fizičke aktivnosti.

Novija istraživanja vezana uz starenje pokazala su spektakularne rezultate na laboratorijskim životinjama. Kombinacija acetil-L-karnitina (esterificirani L-karnitin s dodatkom acetilne grupe, koji efikasnije djeluje u mozgu) i alfa liponske kiseline (Alpha Lipoic Acid, univerzalni antioksidant i mitohondrialni kofaktor) povećala je mitohondrijalnu energiju i snažno djelovala na poboljšanje memorije. Bez obzira na uzbuđenje vezano uz ova otkrića o potencijalnom eliksiru mladosti, klinička istraživanja na ljudima, iako u pripremi, još nisu obavljena, barem ne u releventnoj mjeri. Neke preliminarne studije na bolesnicima s Alzheimerovom bolesti pokazuju da pacjenti stari 65 ili manje godina pokazuju određeno usporenje napredovanja bolesti (suplementacija po 3g u 12 mjeseci).

Dva nekontrolirana pokusa na 100 muškaraca pokazala su da je oralna suplementacija L-karnitinom (po 3g u 3 do 4 mjeseca) dovela do značajno veće pokretljivosti sjemena, te da je koncentracija L-karnitina u direktnoj vezi s brojem normalnih spermija i može biti korisna pri utvrđivanju plodnosti. Bez obzira, više kontroliranih istraživanja u tom smijeru bit će neophodno za eventualni tretman određenih oblika neplodnosti.

Interes za povećanje atletskih performansi i potencijalna primjena L-karnitina u tom smislu, direktno je povezana s njegovom važnom ulogom u metabolizmu. Generalno, suplementacija zdravih sportaša u periodu od 3 mjeseca nije pokazala značajno poboljšanje. No krajnji zaključak nije moguće izvesti budući da su ispitivanja izvršena na malim grupama sportaša na vrhuncu svojih mogućnosti - bez kontrolne grupe i u relativno kratkom periodu suplementacije.

Generalno, L-karnitine se dobtro podnosi. Toksifikacija do sada nije zamijećena. Može izazvati blage gastrointestinalne simptome, grčeve i diareu. Suplementacija s više od 3 g dnevno može izazvati neugodan miris tijela (na ribu) . Samo je L izomer karnitina biološki aktivan. Njegova zrcalna slika, D izomer može biti štetan. Studije o sigurnosti primjene na trudnice i doilje nedostaju.
 

Izvori:
Linus Pauling Institute
Department of Molecular and Cell Biology University of California, Berkly
Institute for Brain Aging and Dementia, University of California


www.nutrix.hr
« Last Edit: June 04, 2007, 08:46:02 AM by Lazic »
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."