EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!  (Read 19235 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« on: January 17, 2007, 07:58:08 PM »
Mnogi ljudi gledaju na zdrav nacin života kao na nešto teško dostižno i kao nešto što uopšte nije zabavno. Tradicionalne dijete su nas ucile da ukoliko želimo da smršamo, moramo da brojimo kalorije, vodimo evidenciju o svemu što jedemo, kao i da limitiramo kolicinu i vrstu hrane koju unosimo u organizam. Dijete nam govore tacno koju vrstu hrane i koliko da jedemo, ne uzimajuci u obzir naše sklonosti i individualni odnos prema gladi i sitosti. Držanje dijete nam može kratkorocno pomoci da izgubimo na težini (masne naslage, mišice i vodu), ali je to toliko neprirodno i nerealno, da nikada ne može postati životni stil, koji možemo da pratimo, a kamoli da u njemu uživamo!

Dok veoma mali broj dijeta poducava o zdravoj kupovini, kuvanju i strategijama za obedovanje u restoranima, mnoge nude nerealne preporuke i ohrabruju restrikcije koje ugrožavaju zdravlje. Što je još važnije, dijete nas ne uce najsigurnijem i najefektivnijem nacinu vežbanja; ne uce nas kako da se izborimo sa žudnjama i željama, ili kako da postupamo prema osecaju gladi i sitosti. Kad tad, ce nam presesti složenost, glad, nedostatak ukusa, nedostatak fleksibilnosti, gubitak energije, kao i osecaj lišavanja. Nastavak je sasvim logican, odustajemo od dijete i nabacujemo nazad sve kilograme koje smo izgubili; a neretko dobijemo i još koji gratis!

Svaki sledeci put kada pocnemo neku drugu restriktivnu dijetu, postaje znatno komplikovanije izgubiti težinu, te postajemo još ocajniji i obeshrabreniji. Zatim pocinjemo da jedemo više i vežbamo manje, izazivajuci sebi novi talas frustracija, obeshrabrenja i depresije. Upadamo u potpuno pogrešan zacarani krug. Pocinjemo da se pitamo, ''Zašto se uopšte muciti?'' Pocinjemo da krivimo sebe za nedostatak snage volje, a u stvari ono što nam treba je jasna informacija zasnovana na naucnoj osnovi, pomocu koje cemo razviti zdraviji stil života, koji možemo da upražnjavamo do kraja života.

Svesna i namerna restrikcija unosa hrane, sa ciljem gubitka telesne težine ili sprecavanja njenog dobijanja, poznata kao dijeta, je put koji slede milioni ljudi širom sveta, kako bi dostigli željenu težinu ili fizicki izgled. Preterana zaokupljenost oblikom tela, velicinom i težinom stvara nezdravi životni stil emotivnih i fizickih restrikcija. Dijete nam oduzimaju kontrolu nad životom.

Mnogi od nas koji drže dijete bivaju uhvaceni u tzv. ''jo-jo'' efekat odnosno ciklus, koji pocinje sa niskim nivoom samoprihvatanja, a za posledicu ima strukturni nacin ishrane i života, jer nam nedostaje poverenje u naše telo i zato što smo nevoljni da poslušamo i pratimo njegove signale kada su u pitanju glad i sitost. Na dijetama, ne verujemo i ignorišemo unutrašnje signale apetita, gladi, kao i potrebu da budemo fizicki i psihološki zadovoljni. Umesto toga, zavisimo od plana ishrane, merenja porcija i prepisane ucestalosti obroka.

Kao rezultat, mnogi od nas su izgubili sposobnost da obeduju u skladu sa sopstvenim fizickim potrebama; doživljavamo osecaj lišavanja, koje za posledicu ima preterivanje i neumerenost u hrani, da bismo konacno okoncali naš ''zdrav'' program ishrane. Ovo sve vodi do osecaja krivice, poraza, vracanja kilaže, niskog nivoa samopouzdanja, da bismo zatvorili krug povratkom na pocetak jo-jo efekta dijete. Umesto da se osecamo bolje i da budemo zadovoljni sami sobom, dijete nas vode na put neuspeha i erodiraju naše samopouzdanje.
Stavovi i praksa steceni kroz godine gladovanja ce najverovatnije imati za posledicu opsednutost prekomernom težinom, nisko samopouzdanje, lošu ishranu i prekomerno ili neodgovarajuce vežbanje. Gubitak težine ostvaren pracenjem rigoroznih restriktivnih dijeta je najcešce samo privremen. Mnoge dijete su suviše drasticne da bi se redovno sprovodile; nerealne su i neprijatne; fizicki i emocionalno su stresne. A vecina nas kasnije jednostavno nastavi sa starim navikama vezanim za ishranu i fizicko vežbanje. Dijete kontrolišu nas, dok mi gubimo kontrolu! Ljudi koji pokušaju da žive po navodima i pravilima dijete nauce jako malo ili ni malo o pravilnoj ishrani i o tome kako da uživaju u obrocima, fizickoj aktivnosti i jednom zdravom nacinu života. Jednostavno niko nije u stanju da do kraja života sprovodi restriktivnu dijetu, lišavajuci sebe pravog zadovoljstva zdrave ishrane i fizicke aktivnosti.

Nismo mi ti koji ne uspevamo, vec dijete!

Decenije istraživanja su pokazale da su dijete, kako one izabrane po nekom licnom uverenju, tako i dijete sastavljene od strane profesionalaca, neefikasne u pogledu dugorocnog zdravlja i gubitka ili održavanja željene težine. Kada vas vaša dijete izneveri u otklanjanju suvišnih kilograma, možda cete prebaciti sebi nešto u stilu: '' Da samo ne volim da jedem toliko...'' ili ''Da sam samo moga da vežbam malo cešce...'', '' Da sam samo imao malo više volje i istrajnosti...''. Problem ne leži u nedostatku karaktera ili volje. Samo 5% ljudi koji slede neku dijetu su na kraju uspešni. Tako da vas molim da shvatite jednu cinjenicu nismo mi ti koji izneverimo program dijete, vec je dijeta izneverila nas.

Razlog zbog koga 95% svih tradicionalnih restriktivnih dijeta ne uspeva je jednostavan. Kada zapocnete niskokalorijsku dijetu, vaše telo misli da gladujete; ono zapravo postaje još efikasnije u pohranjivanju masnoca i to tako što usporava vaš metabolizam. Onog trenutka kada prekinete sa takvim nerealnim planom ishrane, vaš metabolizam je i dalje spor i neefikasan, tako da tada dobijate na težini cak i brže, iako možda sada jedete manje nego kada ste zapoceli dijetu.

Niskokalorijske dijete takode izazivaju gubitak kako masnoce tako i mišicnog tkiva u podjednakim kolicinama. Medutim, kada povratite težinu nazad, to je iskljucivo masno tkivo, a ne mišici, što ima za posledicu još sporiji metabolizam. Krajnji rezultat, teži ste nego pre dijete, telesna kompozicija vam je manje zdrava i imate manje privlacno telo.

Dijete od vas traže da se žrtvujete i to tako što cete gladovati; one vam ne dozvoljavaju da uživate u hrani koju volite. Takode vas ne uce navikama koje treba da zadržite nakon završetka dijete. Vecina dijeta vas prisiljava na kalorijski unos koji je na opasno niskom nivou. Prihvacena teorija je da ukoliko jedete manje kalorija nego što ih utrošite u toku dana gubite na težini. To je tacno sve do trenutka dok kalorijski unos ne smanjite do nivoa, koji je manji od onog koji je vašem telu potreban kako bi održalo bitne životne aktivnosti. Tada zapravo gubite cistu mišicnu masu, a ne masne naslage. Vaše telo razgraduje sopstveno mišicno tkivo, kako bi sebi obezbedilo energiju neophodnu za preživljavanje.

Tradicionalne dijete koje propagiraju znatnu restrikciju unetih kalorija, kako bi se izgubila težina nisu više prikladne. Uspeh vecina dijeta se meri prema kolicinih izgubljenih kilograma u pokušaju mršavljenja. U obzir se ne uzima kvalitet korišcenog procesa za gubljenje težine, kao ni mala verovatnoca da se kilogrami nece vratiti. Kako bi postigli dugorocno zdravlje, morate pobeci od niskokalorijskih dijeta i usredsrediti se na vama prijatnu fizicku aktivnost i pravilnu ishranu. Redovno vežbanje i konzumiranje kvalitetnih kalorija, sacinjenih pre svega od proteina i ugljenih hidrata, kao i smanjenje unosa kalorija iz loših izvora masnoca, ce vam pomoci ne samo da izgledate i osecate se bolje, vec ce i znacajno smanjiti rizik raznih oboljenja.

Širom sveta se potroše stotine miliona evra na razlicite metode ''popravljanja'' ljudi. Ako bismo se više usredsredili na prevenciju i unapredivanje naših svakodnevnih navika , mogli bismo da prepolovimo troškove vezane za zdravstvenu zaštitu. Nasuprot opšte prihvacenom mišljenju, vodenje zdravog nacina života ne mora da bude teško i neprijatno, kao što i ne oduzima mnogo vremena. Ukoliko napravite postepene, jednostavne promene u ishrani i bavljenju fizickim aktivnostima, to ce sa druge strane bitno unaprediti vaše opšte i zdravstveno stanje, kao i drasticno smanjiti rizik oboljevanja.

Ukoliko želite da vaš program održavanja željene težine bude uspešan, sve što pojedete, kao i svaka fizicka aktivnost treba da vam predstavljaju zadovoljstvo. U suprotnom mali su izgledi da cete se pridržavati programa. Ovi mali, postepeni i bezbolni pomaci predstavljaju srž jednog novog i uzbudljivog životnog stila, koji je tu pred vama.

Izbacite frustracije, krivicu i restrikcije iz vašeg programa održavanja ili dostizanja željene težine, i dozvolite sebi da usvojite postepene i realne promene u životu, koje ce zdrav nacin ishrane i fizicku aktivnost uciniti izvorom stalnog zadovoljstva. Uskoro cete otkriti da je vaše telo pocinje da se transformiše i da izgledate, delujete i osecate se mnogo bolje. Želim vam puno uspeha i da uživate u koristima koje donosi zdrav i aktivan životni stil.

Tomic Jelena
viši sportski fitnes trener i instruktor aerobika
tomic.jela@gmail.com

Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #1 on: January 17, 2007, 08:03:36 PM »
Kad ce ljudi da shvate da dijeta nije gladovanje,vec regulacija ishrane........................
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline N_e_z_n_a_l_i_c_a

  • Clan
  • *****
  • Posts: 1507
  • Gender: Male
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #2 on: March 27, 2007, 05:38:22 PM »
Neka gledaju Milošev Secret Of The Pros DVD 3 sve je jasno, dakle smanjit UH, povecat Proteine, stvorit motor koji ce krenut da trosi te UH da ne idu u bokove i guzove i tako dalje, laički opisano ali kad zbrojiš klikere tako je za one koji su cijeli zivot radili sa viljuškom i nožem...a još pri tom se ne bi ni oznojili...nego se onda iscrpljuju i padaju dublje i dublje tj, samo vracaju jos vise kg na sebe a da toga nisu ni svijesni...
Član više foruma, al počeci se nikad ne zaboravljaju :)

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #3 on: March 28, 2007, 01:47:51 PM »
svaki rezim ishrane je dijeta, a one dijete koje se pominju po casopisima, novinama, emisijama za gojazne...nisam ni jednu video do sada da nesto valja. ne znam zasto uopste dozvoljavaju sve to da se pise, valjda zbog para, a i svako ima neku dijetu koja mu odgovara, odnosno da sto manje menja svoje navike. cak sam cuo jednom i za dijetu pivom i kikirikijem :vertag:

sve moje tetke, rodjake i ostale poznanice koje su stalno na nekim dijetama od kad ih znam uvek su deblje i deblje kad ih vidim narednog puta.
over & out

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #4 on: March 28, 2007, 01:50:59 PM »
svaki rezim ishrane je dijeta, a one dijete koje se pominju po casopisima, novinama, emisijama za gojazne...nisam ni jednu video do sada da nesto valja. ne znam zasto uopste dozvoljavaju sve to da se pise, valjda zbog para, a i svako ima neku dijetu koja mu odgovara, odnosno da sto manje menja svoje navike. cak sam cuo jednom i za dijetu pivom i kikirikijem :vertag:

sve moje tetke, rodjake i ostale poznanice koje su stalno na nekim dijetama od kad ih znam uvek su deblje i deblje kad ih vidim narednog puta.
..

PA I TO JE DIJETA...ZA MASU :thumbup1: :thumbup1:

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #5 on: March 28, 2007, 01:57:30 PM »
cak sam cuo jednom i za dijetu pivom i kikirikijem :vertag:



ili ananas dijeta... jedes sve osim ananasa  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D  :hitself: :hitself: :hitself: :hitself: :hitself: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1: :wallbash1:
S T R A S N O !!!!

Kad sam bila mladja drzala sam neke dijete a bog zna zasto uzas..istripovala se a bila mrsava...pa sam osetila one negativne strane ... poremenila sve zivo u organizmu.. uzas..od tad svako ko mi pomene rec "dijeta"  :hitself: :hitself: :hitself: :hitself: :hitself: :hitself: :hitself:

Offline Leyla

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1102
  • Gender: Female
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #6 on: March 28, 2007, 02:22:42 PM »
dijeta hammm...

mogu samo reci da su zene poludjele za ovom un dijetom kad su vidjele indiru pjevacicu kako izgleda plus kad je rekla da je drzala tu dijetu tri mjeseca cini mi se, tako su onda kod mame na poslu pocela da kruze price, pa se to iskopirlao svima i dok svaka svoje ubaci malo pored tog papira bude svasta :lol:..sve u svemu to traje 7 dana i onda idemo neku drugu jer ta ne funkcionise :p u biti svi padaju na dijetu da sto krace traje s vecim gubitkom kg ,naravno nigdje nikakve aktivnosti samo ishrana i nerovza tokom tih 7 dana pa "sto se ne desava nista "  ;D

Offline N_e_z_n_a_l_i_c_a

  • Clan
  • *****
  • Posts: 1507
  • Gender: Male
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #7 on: March 28, 2007, 02:35:12 PM »
Ma svi ti pjevaci, glumci, lole, uvuku malcice jednu cjevcicu pod kozu i krkaj opet kume...prodavaju jadnoj masi iluziju... :wallbash1: :wallbash1:
A kako sam cuo od nekih ljudi KOKAIN je dobar fat burner... :thumbup1: :clap1: :strong:
Član više foruma, al počeci se nikad ne zaboravljaju :)

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #8 on: March 28, 2007, 02:37:00 PM »
imamo i zive primere na estradi...   :banned5:

Offline Leyla

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1102
  • Gender: Female
Odg: Dijete jednostavno nemaju efekta!!!
« Reply #9 on: March 28, 2007, 02:45:59 PM »
pa sve u svemu ne zaboravimo kolko marketing sam igra ulogu ..ogromnu sto se tice toga...
bombarduju preko tv-a ovo ono, cajevi , tablete stave im osobine sve naj naj kao preko noci da ce sve da nestane a tek ako uzimas 3 mjeseca (vise pakovanja jefitnije :evillaugh:) i onda ljudi sta ce , preostaje im da sve to isprobajui bar po jedanput , a s druge strane sam marketing preko potrosaca, od usta do usta je najveci, ako je nekom nesto pomoglo malo ,kaze drugom taj drugi proba kaze trecem itd.... :lol: