EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Petar Celik  (Read 93575 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Petar Celik
« on: March 28, 2007, 05:06:51 PM »
 :)
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Petar Celik
« Reply #1 on: March 28, 2007, 05:12:23 PM »
 :)
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Petar Celik
« Reply #2 on: March 28, 2007, 05:13:00 PM »
 :)
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Petar Celik
« Reply #3 on: March 28, 2007, 05:35:37 PM »
 :)
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Petar Celik
« Reply #4 on: March 28, 2007, 05:38:57 PM »
 :)
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Petar Celik
« Reply #5 on: March 28, 2007, 05:55:00 PM »
Petar Celik I Biserka Sipka.... :thumbup1:
u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
Petar Celik
« Reply #6 on: March 28, 2007, 06:28:22 PM »
Povratak šampiona, piše: Zoran Kisić

Bila je to ekspanzija bildinga kakva se sigurno više nikada neće ponoviti. Godine 1984. organizovao sam i Svetsko prvenstvo u Beogradu, a onda sam počeo sa proizvodnjom zdrave hrane za bildere, odnosno proteinske napitke. Par godina kasnije, očito je bilo, nekome sam zasmetao. Počele su ucene i pretnje, prozivke i druge neprijatnosti. Optuživali su me za sve i svašta, za besmislice, a 1986. godine su me i uhapsili. Po njihovim tvrdnjama, "delovao sam mimo zvaničnih sportskih organizacija", te su me proglasili "stranim telom u socijalističkom društvu"

Početkom šezdesetih u Ljubljani je izazio časopis Olimpijski triatlon , koji je pisao o dizanju tegova, treniranju i povremeno objavljivao fotografije o vježbama bodi-bildera. Ovaj mladi i nepoznati sport kod nas u početku se nazivao "kulturizam", pa tako i prvi izbor za mistera Jugoslavije 1964. godine nije mnogo doprinijeo popularizaciji ovog sporta. Kasnije će to biti "atletska gimnastika", a prvi pobjednik na ovom takmičenju (1968) bio je Petar Mladenović iz Beograda. Sedam godina kasnije počelo je biranje mistera Jugoslavije, a titulu je uzeo Petar Čelik, čovjek koji će obilježiti jugoslovenski bodi-bilding.

Tek kada je na bildersku scenu stupio Petar Čelik, ovaj, do tada gotovo nepoznati sport kod nas doživio je ekspanziju kakva se vjerovatno više nikada neće ponoviti, a Bačku Palanku je upisao u legendu, kao kolijevku bodi-bildinga bivše Jugoslavije.

"U to vreme bilo je jako malo ljudi koji su znali nešto više o bildingu kod nas, kao i onih koji su pravilno trenirali. Zato sam se okrenuo Evropi i pokušao da o bildingu što više saznam i prenesem to u našu zemlju. Učio sam, trenirao i crpio znanje od tadašnjih vrhunskih bildera, kakvih je bilo mnogo u Nemačkoj u to vreme", prisjeća se Petar Čelik prve polovine sedemdesetih.

Vrijeme učenja

"Bilo je to vreme kada se zaista moglo i imalo od koga učiti. U to vreme sam upoznao mnogo bildera, od kojih je danas veliki broj mojih prijatelja. Kad sam se vratio u Bačku Palanku, pokrenuo sam časopis Herkules. Sve sam učinio da bih ovaj novi sport kod nas predstavio u što lepšem svetlu i pojasnio mnoga pitanja i nedoumice u vezi s njim", kaže Petar Čelik i dodaje da je ovaj časopis u vrijeme svog izlaženja od 42 broja, ostvario fantastičan tiraž od dva miliona primjeraka.

"Godine 1980. osvojio sam titulu prvaka Evrope svih kategorija, a onda se desilo čudo, kako za mene lično, tako i za naš bilding. Svi tiražni listovi tog vremena koji su se bavili ovom tematikom preneli su tu vest, opisali me kao novog šampiona i našu zemlju predstavili na najlepši mogući način", objašnjava Čelik i nastavlja: "Od tada se bilding počeo uvažavati i kod nas, a tada sam i sam organizovao niz takmičenja u našoj zemlji. Bila je to ekspanzija bildinga kakva se sigurno više nikada neće ponoviti. Godine 1984. organizovao sam i Svetsko prvenstvo u Beogradu, a onda sam počeo sa proizvodnjom zdrave hrane za bildere, odnosno proteinske napitke. Par godina kasnije, očito je bilo, nekome sam zasmetao. Počele su ucene i pretnje, prozivke i druge neprijatnosti. Optuživali su me za sve i svašta, za besmislice, a 1986. godine su me i uhapsili. Po njihovim tvrdnjama, 'delovao sam mimo zvaničnih sportskih organizacija', te su me proglasili 'stranim telom u socijalističkom društvu'. Kada sam izašao iz istražnog zatvora, morao sam se povući. Bukvalno povući! Iz prostog razloga da me ne bi snašlo nešto još gore, a za dlaku sam izbegao i atentat koji je organizovan te iste godine", nerado se sjeća Čelik tih dana kada je tretiran kao disident, nepodobna osoba i neprijatelj društva, uprkos legalnosti i ispravnosti svega što je radio i činio na širenju znanja o bildingu kod nas. Petar se ipak radije prisjeća onih ljepših stvari iz tog perioda, poznanstava i prijatelja. "Sa mnogim poznatim ličnostima iz sveta ovog sporta i danas se družim i održavam kontakte. Kada je reč o Arnoldu Švarcenegeru, bilderu svih vremena, glumcu, a sada aktuelnom guverneru Kalifornije, sa njim redovno održavam veze i u kontaktu smo, mada je on sada prezauzet i sve je manje vremena za to. Upoznali smo se davne 1969. godine u Londonu, na izboru mistera Univerzuma. Kasnije smo se viđali redovno po raznim takmičenjima, a otuda se i izrodilo iskreno prijateljstvo, koje i danas traje", kaže Čelik i dodaje: "Danas, koliko ja vidim, nema tih drugarstava, te iskrenosti i sve je, nekako, izveštačeno. Sport je previše profesionalizovan, pa su i odnosi takvi. I kriterijumi u bildingu su drugačiji. Ne ceni se toliko estetika tela kao ranije. Posledica svega je činjenica da nema velikih zvezda kao što je to bilo nekada. Razlog tome je i neprirodnost, forsirano treniranje i doping sredstva koja su uzela sve više maha i na našim prostorima. U moje vreme koristili su se samo poneki, provereni proteini, dok se danas uzima sve i svašta a da se i ne zna poreklo tih sredstava."

Petar Čelik skoro da i ne zna koliko je osvojio titula, bilo to na domaćim takmičenjima ili drugim koja su osnovana širom Evrope i Amerike. Posljednji put je osvojio titulu prvaka Jugoslavije 1996. godine, a ovih dana, nakon pauze od nekoliko godina, ponovo je u formi i najavljuje svoj povratak na bildersku scenu. Iako je već u 55. godini života, Petar Čelik kaže da mu to uopšte ne predstavlja problem da se takmiči, a kroz šalu dodaje da se osjeća u skladu sa svojim prezimenom.

Lepo.... :)

u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline Ljiljaa

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 83
  • Gender: Female
Petar Celik
« Reply #7 on: April 29, 2007, 09:59:51 PM »
Povratak sampiona, pise: Zoran Kisic

Tek kada je na bildersku scenu stupio Petar Celik, ovaj, do tada gotovo nepoznati sport kod nas dozivio je ekspanziju kakva se vjerovatno vise nikada nece ponoviti, a Backu Palanku je upisao u legendu, kao kolijevku bodi-bildinga bivse Jugoslavije.



To je potpuno tačno, s obzirom da sam Čelikova sugrađanka, znam koliko je posvećen bodi - bildingu.

Offline superchick

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 93
  • Gender: Female
Petar Celik
« Reply #8 on: July 08, 2007, 08:46:03 PM »
Covek je stvarno legenda! Ne znam ima li i jedan covek u bivsoj Jugi da ne zna ko je on...

Offline greywiendog

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 18
  • Gender: Male
Petar Celik
« Reply #9 on: July 08, 2007, 11:41:05 PM »
I ja imam neke njegove magazine i postere, moram ih potraziti! Nego, jel se seca neko snimka u kome je njegov sin cini mi se (ili mozda ucenik), dete uzrasta do 10 godina?! To dete je bilo puno misica, ali je izgledalo meni bas bezveze, kao mini sportski motori!  :lol:
Mislim da to nije bas zdravo za decu u razvoju, a vi me ispravite ako gresim...