EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Insulin i GI  (Read 49320 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Insulin i GI
« on: January 31, 2007, 02:32:04 PM »
    Insulin je namocniji anabolicki hormon.Moze vam pomoci da napredjujete u misicnoj masi, ali moze i povecati vase masne naslage.Morate znati vise o ovoj mocnoj anabolickoj supstanci, kako bi se stvari odvijale u vasu korist.
   Hormon insulin je detaljno razmatran u bodibilding krugovima I zdravstvenim organizacijama.Mnogi ljudi pricaju o kontrolisanju secera u krvi I nivoima insulina kako bi izgradili cistu misicnu masu I sprecili stvaranje masnih naslaga.Insulin je peptidni hormon koji se oslobadja iz beta celija pankreasa.U nekim fazama dijeta, cak se ugljeni hidrati skroz izbacuju kako bi se kontrolisali nivoi insulina.Mozda neke zbunjuje kako insulin moze biti odgovoran I za izgradnju misica I za skladistenje masti?
    Insulin je hormon koji skladisti.Oslobadja se usled rasta nivoa secera u krvi i on je primarno odgovoran za usmeravanje metabolizma energije nakon jela.Insulin pomaze da se regulise nivo secera u krvi I da bude u odgovarajucem rasponu.
   Insulin se vezuje za specificne receptore u celijskim membranama i uvlaci glukozu u celije.Insulin takodje pomaze aktiviranje sinteze glikogena , proces u kome se glikogen skladisti u misicnim tkivu.U ovom procesu, dve trecine glikogena se skladisti u misicnom tkivu I jedna trecina u jetri.Glikogen iz jetre se primarno koristi da pomogne da se nivoi secera u krvi odrze stabilnim.
   Iako insulin pomaze razmestanje glukoze u krvi skladistenjem u vidu glikogena u misicnom tkivu, moze takodje konvertovati visak u mast.Zbog toga je insulin zaista mac sa dve ostrice.
    Podizanje nivoa insulina nakon treninga unosenjem prostih ugljenih hidrata I proteina-u tecnom obliku-moze blokirati katabolicke efekte kortizola i omoguciti kljucnim hranljivim sastojcima da obnove misicne celije.Moze takodje povecati sintezu proteina I smanjiti njihovu razgradnju kao posledicu treninga sa tegovima.
    Kada se radi o glikemickom indeksu stvar je jednostavna.Nisu svi ugljeni hidrati stvoreni jednaki, I razliciti izvori se sasvim razlicito ponasaju u nasem telu.GI prikazuje razlike rangirajuci hidrate prema njihovom efektu na nase nivoe secera u krvi.Kada pricamo o PWM najcesce spominjemo dekstrozu jer izaziva nagli skok secera u krvi sto za posledicu ima lucenje insulina, sto ce opet dovesti do efikasnog skladistenja svih hranljivih materija iz vaseg krvotoka tamo gde je najpotrebnije ( u treniranom misicu).
    Stvari postaju malo konfuzne jer GI nije savrsen, I trpi izuzetke.Pored GI postoji II, ili insulinski indeks koji predstavlja insulinski odgovor na odredjenu vrstu hrane.Iako su GI i II cesto veoma povezani I predvidljivi,ipak ima izuzetaka.Na primer, mleko ima jako nizak glikemicki indeks, ali izaziva skok insulina paralelan hrani visoko rangiranoj po glikemickom indeksu.O cemu se radi?Pa, cini se da ima jos nekoliko drugih faktora koji odredjuju oslobadjanje insulina pored sadrzaja hidrata I njihove brzine apsorbcije.
    Kao sto postoje termini kada zelite da povecate nivo insulina kako bi maksimalno iskoristili hranljive sastojke,tako postoje i neki momenti kada zelite da snizite insulin sto je vise moguce kako biste sprecili stvaranje masnih naslaga.Jedan od tih kljucnih momenata je noc, pre odlaska na spavanje.Posto je metabolizam generalno sporiji u to doba, unos ugljenih hidrata viseg glikemickog indeksa moze iziritirati lucenje insulina sto ce neminovno dovesti do skladistenja masti.Cak I ako se opredelite za izvore hidrata koji su nisko rangirani po GI, s’obzirom da je vece I da cete biti neaktivni(idete na spavanje) ti hidrati ce zavrsiti skladisteni kao mast. Dobra je ideja da snizite unos hidrata nocu I jedete vise vlakana I proteina,pri cemu bi kazein bi bio idealan izbor.Ova taktika smanjuje nivoe insulina i moze spreciti skladistenje masti koje moze biti rezultat vecernjeg unosa ugljenih hidrata.
   Manipulisanje insulinom moze biti tesko u pocetku, ali kada se priviknete, I pocnete da postizete rezultate, isplatice se.
« Last Edit: January 31, 2007, 02:37:25 PM by Gagi »
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Insulin i GI
« Reply #1 on: January 31, 2007, 06:56:32 PM »
Ajde nam samo objasni da li se zna na koji nacin mleko podize insulin i malo poredjenje u odnosu na secer.
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #2 on: February 01, 2007, 02:47:04 AM »
  Glikemicki indeks je mera brzine kojom ugljeni hidrati ulaze u krv nakon obroka.Visok glikemicki indeks znaci da se secer u krvi dize rapidno kao odgovor na obrok, dok nizak glikemicki indeks znaci da se nivoi secera u krvi dizu jako sporo.Po navici, nutricionisti su mislili da sto brze hidrati udju u krv, veci je insulinski odgovor.Tako da u pokusaju da kontrolisu insulin, uvek su preporucivali da se jede nisko-glikemicka hrana.
  Ipak, nekoliko studija je pokazalo da neka nisko-glikemicka hrana ima ogromne insulinske odgovore.Tako da povezanost izmedju glikemickog indeksa i insulinskog odgovora ne vazi kod nekih vrsta hrane.Takav primer je mleko (po treci put).Iako je nisko rangirano po GI izaziva insulinski odgovor kao hrana koja je visoko rangirana po GI. Prema tome, insulinski indeks nije uvek proporcionalan GI i konzumiranje velikih kolicina hrane sa visokim insulinskim odgovorom moze imati ulogu u razvijanju insulinske rezistenzije.
   Zbog toga je stvoren insulinski indeks.Ovaj indeks zapravo meri insulinski odgovor na hranu. Naucnici sa Univerziteta u Sidneju su odlucili da testiraju 38 razlicitih vrsta hrane i nasli su, da su vrednosti izmedju glikemickog indeksa i insulinskog odgovora jako povezane.Ali bilo je velikih izuzetaka. Jos uvek ce ne zna zasto je to tako, ali neke vrste hrane koje prakticno i ne sadrze hidrate i sustinski imaju GI jednak nuli, ipak stimulisu znacajan porast insulina u krvi.Ostaje da se vidi koji su drugi faktori koji uticu na lucenje insulina, ali to moze biti jako lose, jer povecana potreba za insulinom doprinosi iscrpljivanju beta celija, I razvoju dijabetesa tip 2.
   Tako da radije nego da NAGADJAJU da je insulinski odgovor povezan sa apsorbcijom hidrata, istrazivaci su odlucili da ga IZMERE.Njihovi rezultati su mnogima otvorili oci.
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #3 on: February 01, 2007, 07:29:29 AM »
ali opet neznamo kako mleko podize insulin????

i ovo kako vidim su sve studije!!??...ili kako sam kazes..oni su odlucili da testiraju..lepo od njih....
« Last Edit: February 01, 2007, 07:32:10 AM by Pedja Petrovic »

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #4 on: February 01, 2007, 11:24:54 AM »
 Mleko podize insulin i to je cinjenica, a ako neko misli da treba sacekati da se otkrije kako, pa tek onda to prihvatiti, to je njegova stvar.Radjene su vrlo konkretne studije gde su zdravim osobama , dali dorucak u vidu razlicitih vrsta hrane i uzimali uzorke krvi kako bi pratili stanje secera pre i nekoliko sati nakon obroka.Utvrdjeno je da mleko ima visok insulinski indeks jednak belom hlebu iako je nize rangirano od njega na GI.Takodje, drastican je pad slucajeva dijabetesa kod dece kojima nije davano kravlje mleko od sestog do osmog meseca zivota, sto opet nedvosmisleno pokazuje ono o cemu smo pricali.Malo suvise slucajnosti...? Dakle iako su samo studije u pitanju, rezultati nedvosmisleno pokazuju povezanost izmedju mleka i dijabetesa.Naravno, svako ovde ima pravo da veruje i ne veruje u sta zeli...
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #5 on: February 01, 2007, 11:29:19 AM »
gde je jogurt tu????
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #6 on: February 01, 2007, 11:30:44 AM »
JA BIH REKAO DA JE OVO SPORT GDE BAS I NE TREBA VEROVATI SVAKOME..A OVO GOVORIM IZ LICNOG ISKUSTVA..

OVO JE SPORT KOJI SE VELIKIM DELOM ZASNIVA NA EMPIRIZMU A NE NA CINJENICAMA KOJE BI MOGLE DA BUDU TACNE A MOZDA I NE.

VELIM..JA LICNO NEMAM NISTA PROTIV MLEKA..CAK STO VISE..OBOZVAM DA PIJEM MELKO....NARAVNO..I ZNA SE KADA GA PIJEM..

ALI TO NIJE TEMA.

A KONSTATICJA DA DECU NE TREBA HRANITI MLEKOM DA NE BI OBOLELI OD DIJABETESA .....STA VISE RECI....I TO U PERIODU OD 6-8 MESECA....ILI U BILO KOM PERIODU NE TREBA DECI DAVATI MLEKO??..

JA PROSTO U OVO NE DA NE MOGU DA VERUJEM..NEGO NE MOGU DA VERUJEM KOJA OSOBA MOZE DA IZADJE SA TAKVOM STUDIJOM U JAVNOST I IZNESE TAKVU TVRDNJU!!
« Last Edit: February 01, 2007, 05:02:34 PM by Lazic »

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Insulin i GI
« Reply #7 on: February 01, 2007, 11:36:40 AM »
Ti znas moje misljenje o studijama,da one zavise od toga ko ih naruci i zasto, tu jednostavno verujem samo onim zemljama koja nisu pod patronatom USA i EU.Kada takve zemlje izdaju neku studiju ja verujem...Kazem mnogo smo se rastrkali oko mleka...

Da pojasnim da ne bude dubioza nekih,sva hrana na neki nacin podize insulin,koliko nebitno ali podize,kod nas se stvorila polemika oko toga da li se podize u visine.Moje misljenje je da ne dize ga u visine,kao dextroza ,ali da ima odredjeni II.Zato sto je hrana,pa i mora..
Sada zelim da se objasni i ako je to tacno na osnovu nekih studija,zasto to ne bi pogodovao bilderima,mi znamo ,ali kada cita neko 10-ti to mora da shvati..

kraj price,mislim da sam sada sve objasnio ,sta sam hteo da kazem..
« Last Edit: February 01, 2007, 11:48:57 AM by Lazic »
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #8 on: February 01, 2007, 11:47:44 AM »
 Ne znam zasto insistiras da svi prihvatimo tvoj stav? Po meni ovde treba da se sukobljavaju misljenja i stavovi a svako neka prihvati ono sto zeli.Pedja ja tebe postujem, jer si veliki sampion , ali ako ce ovo da bude forum gde se racuna samo sta ti mislis, onda ja odlazim odavde jer to nije nesto u cemu zelim da ucestvujem.Lazicu nije lako jer se trudi da ovaj forum uspe, i mora stalno da bude tampon zona da ne bi doslo do svadje.Ti Pedja i sam znas da si se na svakom forumu bar sa nekim posvadjao.Ako je ovo forum, a ti se svadjas cim neko misli nesto drugacije, onda se gubi smisao.
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #9 on: February 01, 2007, 11:55:36 AM »
ALI PRIJATELJU MOJ..ZASTO SVAKO CIM JA TRAZIM OD NJEGA DA MI DA NEKO RAZUMNO OBJASNJENJE...KOJE MI TI BDW NISI DAO..SMATRA DA JA NE POSTUJEM NJEGOVO MISLJENJE..
STARI...

OVO NIJE TVOJE MISLJENJE NEGO PREVOD NEKE STRANE STUDIJE.ZA KOJU JA TVRDIM DA JE GLUPOST..DAKLE....OVO NEMA VEZE SA TVOJIM MISLJENJEM..TI SI SAMO NEKO KO JE PRIHVATIO TUDJE I STO TI SE CINI OK...I JA TO POSTUJEM..ALI NA MOJE PITANJE..DA MI OBAJSNIS NEMA ODGOVORA..DAKLE...JA POSTUJEM ONO STO TI UCIS I CITAS..TU NEMA DILEME..ALI NE BIH SE ZALETAO DA SAM NA TVOM MESTU TAKO SNAZNO...JER KAO STO REKOH..OVO JE SPORT KOJI TRAZI ISKUSTVO A NE STUDIJE ZASNOVANE NA BILO CEMU.I STUDIJE..MOZE BITI A NE MORA DA BUDE...

KAO STO TI REKOH..OVA KONSTATACIJA ZA BEBE..JE TOLIKO GLUPA DA JE NE VREDI NE KOMENTRISATI..E SADA CES TI OPET MISLITI DA JA IMAM NESTO PROTV TEBE..NEMAM COVECE JER TO NIJE TVOJE MISLJENJE..TO JE NAPISALA NEKA BUDALA...E SADA..TO STO SE TI SLAZES SA TIM..TO JE TVOJA STVAR..JA NEMAM NISTA PROTIV TOGA...SAMO TI KAZEM DA JE BUDALASTINA..

O MOJIM SVADJMA NA RAZNO RAZNIM FORUMIMA..JBG...STA DA TI KAZEM..AKO JE TO ONO STO TI MERIS..ONDA U REDU....JA SE SA NISAKIM NE SVADJAM...A TO TO LJUDI CIM IM JA DAM NESTO DA RAZMISLJAJU BUNE SE PROTIV TOGA..JA TU NE MOGU POMOCI...

JA SAM IMAO PROBLEMARAZNO RAZNIH DA SADA NE IDEM U DETALJE..JER SU SMRADOVI CAK RADILI SVASTA PROTIV MENE..ZASTO.IZ PROSTOG RAZLOGA JER SAM GOVRIO ISTINU A ONI NISU MOGLI TO DA SPRECE NA NI JEDNA DRUGI NACIN..NEGO TAKO STO SU MI PRIREDILI SRANJE..

TAKO I OVO..NEZNAM STVARNO ZASTO NA SVAKOM FORUMU CIM SE JA POJAVIM ODMAH IDE..JA IMAM PROTIV NECIJEG MISLJENJA..

KAO STO REKOH..OVO NIJE TVOJE MISLJENJE...

A JA NEMAM ISTA PROTIV NEKOGA KO IMA MISLJENJE..ALI AKO JE TO MISLJENJE KRIVO..JA CU DA KAZEM DA JE KRIVO..PA MAKAR BILO ZASNOVANO NA MILIONIMA STUDIJA...

ISTO BIH JA I MOGAO DA KZAEM PROTIV TEBE..

ZASTO SE TI NALAZIS UVREDJEN AKO TE JA PITAM DA MI OBJASNIS NESTO...VALJDA IMAM PRAVO NA SVOJE MISLJENJE...
« Last Edit: February 01, 2007, 12:12:21 PM by Lazic »