EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: plivanje kao kardio?  (Read 10515 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline zukara

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 1
  • Gender: Male
plivanje kao kardio?
« on: January 24, 2011, 07:59:49 PM »
Planiram da uzmem sezonsku za bazen pa me zanima da li plivanje moze da zameni aerobni trening(posto planiram da smrsam desetak kilograma)?vec idem u teretanu pa me zanima i kako da to uklopim sa plivanjem?da li ce,ako isti dan idem i na jedno i na drugo doci do katabolizma i do gubitka misicne mase posto bih na plivanje isao najmanje 3 puta sedmicno,a ne bih voleo da mi to mnogo poremeti trening sa tegovima?inace radim u teretani 3 pa 1(grudi-triceps,ledja-biceps,rame-noge) pa i saveti o eventualnoj promeni programa dolaze u obzir.hvala unapred

Offline Slartibartfast

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #1 on: February 19, 2011, 02:12:27 AM »
Plivanje, naravno, može da bude izuzetan aerobni trening i najčešće (rekreativno plivanje) i jeste aerobna vrsta rada. Plivanjem je moguće izvršiti veliku potrošnju energije, što pretpostavljam da između ostalog i želite da postignete. Pored toga odlično razvija opštu izdržljivost, podstiče imunitet i sjajno "servisira" kardiovaskularni sistem...  :)

Što se tiče kombinovanja sa teretanom u istom danu, meni je najlogičnije da to bude sa što većom pauzom između ta dva treninga (jedan ujutru, drugi uveče) kako bi oporavak bio što bolji - a time i rizici po gubitak mišićne mase minimizirani. Naravno da raspored treninga zavisi od mnogih tehničkih faktora, pa ćete uraditi kako morate :). Pored dobrog planiranja trenažnog procesa, ono što će Vam najviše pomoći u održavanju mišića jeste kvalitetna ishrana!!!

Pored svega ovoga pažnju vredi obratiti i na neke tehničke detalje vezane za bazen, npr. ako je u bazenu velika gužva - onda ništa od dobrog treninga; ako je voda hladna, pri dugoročnom plivanju u takvim uslovima stvara se tzv. "plivačko salo" koje je zaštitnog, termoizolacionog karaktera i izuzetno se teško skida...

Offline Darkion90

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #2 on: May 12, 2011, 04:50:32 PM »
To za salo sam citao da moraju da bude bas hladana voda fazon ispod 15C, kod nas ti je  u bazenima od 20-25 tako da uzivaj

Offline Invincible

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 310
  • Gender: Male
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #3 on: May 12, 2011, 04:57:38 PM »
Plivanje je po meni bolji kardio od trcanja napolju jer cuva zglobove, tj ne moze doci do povrede zglobova i slicnih problema
I know what is within me, even if you can't see it yet. I will become what I know I am.

Offline LeDu 91

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 889
  • Gender: Male
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #4 on: May 31, 2011, 04:32:45 PM »
Ja sam krenuo na pripreme za fax pre 2-3 meseca, posto se spremam za DIF na pripremama imam plivanje i trcanje, kao i odredjene aerobne vezbe i mogu vam reci da je najbolje plivanje, jer se mnogo vise energije trosi nego na trcanju...Svako ko krene sa plivanjem nece zazaliti. ;)

Offline mrkitaur

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 48
  • Gender: Male
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #5 on: March 23, 2012, 11:32:51 AM »
dugo me nije bilo al evo našao sam temu u kojoj imam malo više iskustva pa da napišem koji rič.

dakle plivanje se nalazi u mom redovitom rasporedu treninga i to u dvije varijante: 1. plivanje 3 puta tjedno (pon-sri-pet) ujutro od 06 do 08, a uz to i teretana isto 3 puta tjedno (uto-čet-pet). u toj shemi jutra mi budu malo teža za dignut se ali kad se čovjek navikne nije problem. a isto tako primjetio sam da i skidanje masnoća mi je puno učinkovitije, naravno uz reguliranu prehranu. varijanta 2. plivanje poslije teretane, ali tada nije više od 2 puta tjedno i ograničavam se na distanci od nekih 1500m.
treninga plivanja mi uključuje nešto lakše rasplivavanje (više od pola treninga) a onda idu dionice sprinta te dionice sa plivačkim perajama i lopaticama za ruke, te na kraju opet lagani germani.  :dir_bye1:
Što te ne ubije ojača te!

Offline Pajseras

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 129
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #6 on: March 28, 2012, 01:53:14 PM »
Super je plivanje ako nije neka hladna voda .. nego, jel probao neko nekad da radi HIIT plivanje? Ja razmisljam da probam tako da krenem da radim pa da vidimo kakvog ce efekta imati ..

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: plivanje kao kardio?
« Reply #7 on: March 29, 2012, 08:30:16 AM »
plivanje kao kardio jedino ako si plivac...ovako bolje neka setnja ili trcanje ili sta vec :evillaugh:
al se nekad dobro jelo