EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Vegetarijanac-ishrana za masu  (Read 30437 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MilosM

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1046
  • Gender: Male
  • \ ______
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #50 on: September 30, 2007, 01:06:33 PM »
Dr. Ico , svaka cast !!!
Eto, dobismo i zenskog doktora... :clap:
Prosto je neverovatan ovaj filozofski pojam zvan VEGETERIJANSTVO. :dunno:
E sada mene zanima, ako ste vec vegeterijanci, zbog cega tu ne drzi 100%. Pa i riba je zivotinja koja oseca, a i mleko je zivotinjskog porekla. E, po to teoriji zasto onda pijete mleko ???
Pa, mislite li da kravu ne boli kada je stalno muzu, mislis da njoj to ne smeta?  :wallbash1:


@doc Ica

Quote
...Ali,ako je neko emotivac to sam onda ja...Kao mala bila sam okruzena zivotinjama,i sad sam,...ali...ne znam,evo na ovo nemam komentar.

Kako mozes tako reci za svoje kolege sa foruma...
Stvarno to nisam ocekivao... :nonono:
 :evillaugh:
Have you ever been alone at night,
Thought you heard footsteps behind,
And turned around and no-one's there ?
And as you quicken up your pace,
You find it hard to look again,
Because you're sure there's someone there!

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #51 on: September 30, 2007, 01:31:49 PM »
Kako mozes tako reci za svoje kolege sa foruma...
Stvarno to nisam ocekivao... :nonono:
 :evillaugh:
:lol: Mislila sam na prave zivotinjice...mace,kuce,papagaje,kornjace,zeca sam imala,hrcka... :yes:
Nisam ocekivala da ce se neko naci prozvan  :lol:
 :blowkiss:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #52 on: September 30, 2007, 02:00:03 PM »
Ico  :clap: za ovaj info, ovo ce mnogima koristiti nevezano da li su vegeterijanci ili ne.
E sad, kolko se ja secam, vitamin B12 se najcesce u kompleksima vitamina B i nalazi u obliku cijanokobalamina tako da tu nema problema. Ranije je bilo u upotrebi i B12a (hidroksikobalamin) ali je kolko znam povucen zbog nekih nezeljenih efekata.
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #53 on: September 30, 2007, 02:42:27 PM »
Nema na cemu Tanja... :blowkiss:
Posto se ne razumem bas u sastav tabletica koji sadrze vit. B12,evo vam copy/paste o preporucenim dnevnim dozama...i ako oni unose toliko putem hrane i suplemenata...onda odlicno.


Preporucena dnevna potreba:
Odrasli - 3 μg
Trudnice i dojilje - preporucuju se vece kolicine.
Potrebno je da se kombinuje sa kalcijumom da bi ga organizam iskoristio.

namirnice   kolicina u µg/100 g     kolicina u g za 1,4 g dnevno

govedja dzigerica   100     1,5
ovcije meso     2,9     48
jaja                2,8     50
govedina                2,2     91
tunjevina                2     70
sir                2     70
haringa                1,5     133
jogurt                1,2     167
piletina                0,5     270
beli sir                0,5     280
mleko                0,45     311
pivo                0,4     350

 Rastvorljiv je u vodi i delotvoran u veoma malim dozama. Opste je poznat kao "crveni vitamin" i cijanokobalamin. Cijanokobalamin je oblik vitamina B12 dostupan potrosacima u vidu vitaminskih pilula. Meri se u mikrogramima (mcg).
 Za vreme apsorpcije mora da se kombinuje s kalcijumom da bi organizam od njega imao stvarne koristi. Preporucena doza za odrasle je 2 mcg, 2,2 mcg za trudnice i 2,6 mcg za majke koje doje.
 Sta vitamin B12 moze da ucini za vas: Formira i regenerise crvena krvna zrnca, sto znaci da stiti od anemije. Potpomaze rast i povecava apetit kod dece. Pojacava energiju. Odrzava zdravlje nervnog sistema. Dobro iskoriscava masti, ugljene hidrate i proteine. Ublazava stanje razdrazljivosti. Poboljsava koncentraciju, pamcenje i ravnotezu.
 Najcesce koriscene dnevne doze su od 5 do 100 mcg. Toksicnost: Nije bilo slucajeva toksicnog delovanja ovog vitamina, cak ni u rezimima megadoza.
 Neprijatelji: Kiseline i alkalije, voda, sunceva svetlost, alkohol, estrogen, pilule za spavanje.
 Licni savet: Ukoliko se vegetarijanski hranite iz svoje ishrane ste iskljucili cak i jaja i mlecne proizvode, tada vam je potreban dodatak B12.
 Ako se redovno "opustate" i mnogo pijete, B12 je za vas izuzetno vazan dodatak. U kombinaciji sa folnom kiselinom, B12 moze da predstavlja veoma delotvorno sredstvo za okrepljenje.

 A sad ono sto treba i nas da zanima koji nismo vege-

Iznenadjujuce je da onima koji konzumiraju mnogo teskih proteina takodje trebaju dodatne kolicine ovog vitamina, koji deluju sinergisticki sa gotovo svim ostalim B-vitaminima, kao i sa vitaminom A, E i C. Starije osobe cesto imaju teskoca sa apsorbovanjem B12 i bolje je da dodatak uzimaju injekcijom. Kao deo B-kompleksa, B12 moze da pomogne zenama za vreme i neposredno pre menstruacije.
 :blowkiss:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Spale

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 48
  • Gender: Male
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #54 on: September 30, 2007, 03:42:17 PM »
Dobri postovi ica-beograd.

baj d vej, upravo sam stavio da mi se odledi 400 grama junetine/govedine :lol: .. naravno u mlakoj vodi, jer sam dobar, niposto vrucoj : :innocent:

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #55 on: September 30, 2007, 05:14:33 PM »
ma ato postoji OHB12  :evillaugh: :evillaugh: :evillaugh:

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #56 on: September 30, 2007, 05:26:05 PM »
ssamo mali eo za one koji se nisi trudili da citaju forum...


Ni jedna namirnica biljnog porekla nema kompletan amino kiselinski profil (ukoliko ta hrana nije genetski modifikovana), a sto je najgore vrlo cesto im nedostaju one najvaznije amino kiseline. Potrebno je biti zaista veliki znalac i poznavalac sastava namirnica pa znati iskombinovati namirnice biljnog porekla tako da budu unete sve amino kiseline posebno esencijalne. Nedostatak bilo koje od njih remeti pravilan metabolizam a bez zdravog pravilnog metabolizma nema nam spasa. Govorim o unosu amino kiselina kod pravih vegetarijanaca a ne onih foliranata sto su kao vege a jedu 20 jaja dnevno, 500 gr sira itd.
I da soja sadrzi biljni estrogen - fitoestrogen- koji po nekim istrazivanjima moze da kod muskaraca doda malko masnih oblina.

soja na zapadu uvodjena u ishranu tvrdio da se nesme koristiti u ljudskoj ishrani , vec samo u zivotinjskoj jer zbog njihovog kratkog zivotnog veka ne " stignu " da dodju do izrazaja njeni stetni efekti . Neki strucnjaci tvrde da je kancerogena , neki da nije pa cak i da je izoflavon antioksidans . Kao sto vidite ni oni nisu cisti po tom pitanju sami sa sobom , pa dok se ne rascisti ja je ne bi uzimao .

Razlog zasto je soja vrlo losa se svodi na isoflavone koje sadrzi. Dva ova isoflavona, genistein i daidzein, izazivaju najvise negativnih efekata soje. Oni se brzo vezuju za receptore estrogena. Alfa receptor etrogena je odgovoran za rak dojke, povecan procenat masti u organizmu, zadrzavanje vode, itd.  Ovo mozda i ne bi bilo toliko bitno da ovi isoflavoni ne izazivaju rast tkiva, sto bi se smatralo anti-estrogenom akcijom. Nazalost, genistein po vezivanju za alfa receptor aktivira rast tumornog tkiva.
Ova dva isoflavona imaju negativni uticaj i na proizvodnju testosterona, rast misica, rad tiroidne zlezde, pa cak i na zdravlje.
Neki naucni radovi su dokazali da soja smanjuje proizvodnju testosterona cak do 76%. Takodje, radjena su i ispitivanja sa koriscenjem ptoreina iz mesa i proteina iz soje. Kod druge grupe je utvrdjn znacajno smanjen nivo testosterona.
Sto se tice estrogena, stvari su drugacije- genistein cak i povecava efekat estradiola.
Soja snizava nivo holesterola u krvi. Ali, u pitanju je hdl holesterol, koji predstavlja dobru vrstu!

ili prevedno..mozes da se napases trave kao krava ali od mase nema nista...jok jok....

Offline gamby

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 107
  • Gender: Male
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #57 on: October 01, 2007, 08:08:57 AM »
Opet sam se upleo u raspravu.  :hitself:

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #58 on: October 01, 2007, 09:50:23 AM »
ma jok..

 :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

Offline Alex

  • Miss fitness
  • *
  • Posts: 514
  • Gender: Female
  • i'am the best so fuck the rest
Odg: Vegetarijanac-ishrana za masu
« Reply #59 on: October 01, 2007, 11:19:30 AM »
ssamo mali eo za one koji se nisi trudili da citaju forum...


Ni jedna namirnica biljnog porekla nema kompletan amino kiselinski profil (ukoliko ta hrana nije genetski modifikovana), a sto je najgore vrlo cesto im nedostaju one najvaznije amino kiseline. Potrebno je biti zaista veliki znalac i poznavalac sastava namirnica pa znati iskombinovati namirnice biljnog porekla tako da budu unete sve amino kiseline posebno esencijalne. Nedostatak bilo koje od njih remeti pravilan metabolizam a bez zdravog pravilnog metabolizma nema nam spasa. Govorim o unosu amino kiselina kod pravih vegetarijanaca a ne onih foliranata sto su kao vege a jedu 20 jaja dnevno, 500 gr sira itd.
I da soja sadrzi biljni estrogen - fitoestrogen- koji po nekim istrazivanjima moze da kod muskaraca doda malko masnih oblina.

soja na zapadu uvodjena u ishranu tvrdio da se nesme koristiti u ljudskoj ishrani , vec samo u zivotinjskoj jer zbog njihovog kratkog zivotnog veka ne " stignu " da dodju do izrazaja njeni stetni efekti . Neki strucnjaci tvrde da je kancerogena , neki da nije pa cak i da je izoflavon antioksidans . Kao sto vidite ni oni nisu cisti po tom pitanju sami sa sobom , pa dok se ne rascisti ja je ne bi uzimao .

Razlog zasto je soja vrlo losa se svodi na isoflavone koje sadrzi. Dva ova isoflavona, genistein i daidzein, izazivaju najvise negativnih efekata soje. Oni se brzo vezuju za receptore estrogena. Alfa receptor etrogena je odgovoran za rak dojke, povecan procenat masti u organizmu, zadrzavanje vode, itd.  Ovo mozda i ne bi bilo toliko bitno da ovi isoflavoni ne izazivaju rast tkiva, sto bi se smatralo anti-estrogenom akcijom. Nazalost, genistein po vezivanju za alfa receptor aktivira rast tumornog tkiva.
Ova dva isoflavona imaju negativni uticaj i na proizvodnju testosterona, rast misica, rad tiroidne zlezde, pa cak i na zdravlje.
Neki naucni radovi su dokazali da soja smanjuje proizvodnju testosterona cak do 76%. Takodje, radjena su i ispitivanja sa koriscenjem ptoreina iz mesa i proteina iz soje. Kod druge grupe je utvrdjn znacajno smanjen nivo testosterona.
Sto se tice estrogena, stvari su drugacije- genistein cak i povecava efekat estradiola.
Soja snizava nivo holesterola u krvi. Ali, u pitanju je hdl holesterol, koji predstavlja dobru vrstu!

ili prevedno..mozes da se napases trave kao krava ali od mase nema nista...jok jok....
e,pa hvala bogu da si im lepo objasnio...sah-mat