EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi  (Read 82824 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« on: January 29, 2007, 01:28:53 AM »

Poznata muka: višak masti u organizmu.
Bilo da su u vidu omraženih masnih naslaga na bokovima, zadnjici, stomaku ili na drugim mestima, bilo da se talože po krvnim sudovima i povecavaju rizik od infarkta.
Jasno je: viška masnoca treba se otarasiti - a evo i neke hrane koja vam može pomoci u tome i saveta kako da je upotrebite.


Cvekla: pospešuje rad metabolizma i protok žuci, a to je veoma važno za sagorevanje masti. Gvožde i folna kiselina, koji se nalaze u cvekli, snižavaju nivo masti u krvi, tako da se ne taloži na krvnim sudovima. Nije loša ideja da sok od cvekle pomešate sa sokom od pomorandže - vitamin C pospešuje dejstvo gvožda.

Surutka: u njoj je jako veliki sadržaj vode, a sadržaj kalorija i masti je vrlo mali. Pored vode, surutka sadrži veliku kolicinu kalijuma, kalcijuma, belancevina i vitamina B2, a sve to pospešuje razgradnju masti, a uz to jaca i imunološki sistem. Surutku možete naci u svim bolje snabdevenim prodavnicama zdrave hrane, a može se naci i surutka u prahu, koja se pomeša sa vodom.

Celer: usled visokog sadržaja etericnih (veoma zdravih!) ulja, celer ima veoma specifican, veoma jak ukus. Zbog etericnih ulja i jakog ukusa, celer ubrzava varenje i razmenu materija u organizmu; pored toga, celer sadrži i kalijum, koji podstice izlucivanje tecnosti. Koren celera se cesto koristi za spremanje supa i sosova, a može da se jede i svež - recimo, kao salata od celera.

Ananas: ima veoma važno i korisno dejstvo na organizam. Sadrži bromelin, važan enzim koji podstice razmenu materija i razgradnju masti. Ovo voce podstice i izlucivanje tecnosti iz organizma, cime se zatežu vezivna tkiva (zato je, izmedu ostalog, odlican u borbi sa celulitom). Enzim bromelin je aktivan samo u svežem vocu; komadici i kolutovi ananasa iz konzerve takode sadrže veliku kolicinu vitamina i narocito su korisni ako se jedu sa jogurtom.

Đumbir: pikantni koren koji sadrži veliku kolicinu etericnih ulja koja podsticu rad žuci, a samim tim i razgradnju masti i izlucivanje štetnih materija iz organizma. Enzimi iz dumbira pospešuju varenje. Jedan od nacina upotrebe dumbira jeste da iseckate 10-20 grama dumbira, prelijete ih vrucom vodom ili surutkom i popijete.

Vitamin C: najcuveniji kao "vitamin protiv prehlade", takode dosta potpomaže sagorevanje masti. On podstice proizvodnju hormona koji utice na to da se masnoca brže pretvara u energiju. Vitamin C se najviše može naci u kiviju, limunu, grejpfrutu, paprikama, brokoliju i šipku. Posebno dejstvo vitamin C imace nocu, i to u kombinaciji sa belancevinama. Zato može da bude dobra "fora" da pred spavanje popijete cašu surutke ili mleka u koje cete dodati nekoliko kapi soka od limuna.

Cerealije: lešnici i žitarice u sebi sadrže veliku kolicinu magnezijuma, koji u telu podstice razmenu materija. Tako se povecava potrošnja energije, pa mast ne uspe da se zadrži u organizmu.

Kiseli kupus: pored velike kolicine vitamina C, cije smo dejstvo na sagorevanje masti vec opisali, kiseli kupus je bogat i mlecnim kiselinama, koje su važne za prirodnu floru u crevima. Zato kiseli kupus pospešuje varenje i izlucivanje štetnih materija iz organizma. Slicno dejstvo ima i rasol, koji može da se pije i u kombinaciji sa vocnim sokovima.

Biber: pomaže vec samim tim što je ljut - cim pojedete nešto ljuto, postane vam toplo, a to podstice razmenu materija i cirkulaciju i otvara pore. Sve to ubrzava razgradnju masti. Slicno dejstvo imaju i kari, cili i paprika - plus, svi ovi zacini zdraviji su od soli (koja, zbog natrijuma, zadržava vodu u organizmu).

Papaja: egzoticno voce bogato aktivnim sastojcima. Osim vitamina C, sadrži i enzim papain, koji podstice varenje i razmenu materija, što vaše telo oslobada od štetnih sastojaka. Zrela papaja je žute boje; ne treba je držati na temperaturi nižoj od sedam stepeni. Sece se po sredini i iz nje se vade koštice.



Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #1 on: January 29, 2007, 12:48:35 PM »
PAPAJA RULESS!!

BORAC OCES PAPAJU :p :p

Offline dushe

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 559
  • Gender: Female
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #2 on: February 09, 2007, 10:13:41 PM »

Ja inace obozavam cveklu,kiseli kupus,a ponajvishe ananas(njami)
Papaju ja bas i ne volim nesto posebno..

Uglavnom ,super tekst! Hvala!!

Offline Leyla

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1102
  • Gender: Female
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #3 on: February 15, 2007, 06:17:58 PM »
sta je s ananasom iz konzerve , znam da je ovaj "prirodni" najboljil, al ovaj je pristupacniji tj mnogo jeftiniji pa me zanima jel ok taj jesti, jel zasladjeno kao i sve ostalo sto nije "prirodno" il je ok .. :lol:

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #4 on: February 15, 2007, 06:22:09 PM »
dobar je, ali vidi da kupujes u kolutovima a ne seckan! i jedi u toku dana samo!
meni je on ujutru extra! ili kao uzina..oko 13,14h!

Offline Leyla

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1102
  • Gender: Female
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #5 on: February 15, 2007, 06:26:28 PM »
e super znala sam da si ti expert za ananas :yahoo:
jel ti uzimas ovaj u konzervi ili pravi? da ovaj je i bio u kolutovima tj. sucajno kad sam dosla kuci vidjela sam , a pitam zato sto je sok unutra bio mnogo zasladjen pravo preslatko  pa da vidim jel ok uzimati,al znam da ima i taj sjeckani znaci to izbjegavati...hvala  ;)

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #6 on: February 15, 2007, 06:30:23 PM »
tiki expert..ananas ne misli dok jede ananas.. :crybaby:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Leyla

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1102
  • Gender: Female
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #7 on: February 15, 2007, 06:32:33 PM »
tiki expert..ananas ne misli dok jede ananas.. :crybaby:
:lol:

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #8 on: February 15, 2007, 06:33:45 PM »
kada ima svez ja ga kupim, ja ga uglavnom uzimam na jednoj pijaci gde imam neku cenu 130 din  ;D , a konzerva je oko 90-100 cini mi se!
tu vodu baci nemoj da je pijes, a kazem da uzimas u kolutovima jer ovaj seckani ponekad ima patrljke, zilav je i ponekad mator, a kod ovog bar vidis da je ceo! meni je nekako lepsi i socniji!
Najbolje voce: ananas i grejp !  :yes:  ;)

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Dobri sagorevaci masti - na biljnoj bazi
« Reply #9 on: February 16, 2007, 06:41:18 AM »
MOZDA BI OVDE IPAK TREBALO STAVITI TEMU O TOME KAKO VIOCE JE DALKEO OD TOGA STO SE PREDSTAVLJA I DA JE JEDAN OD IDELANIH NACINA DA SE NAJBRZE STO JE MOGUCE DOBIJES MASNE NASLAGE ILI U NAJGOPREM SLUCAJU DA ONO STO HOCES DA SKINES SA SEBE NE MOZES JER SE PRETPVARAS SA VOCEM!!!!!