EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Wing Chun  (Read 164446 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: Wing Chun
« Reply #40 on: April 20, 2007, 11:37:39 PM »
Za sada samo gost. Ali BG je isusetno slabsto se tice Wing Chuna. Mislim da postoji samo jedan klub cije i sam centar u PA.
Za sada nemamo neke pretenzije za sirenje, bar koliko ja znam, jer i ovako imamo zaista dosta ucenika u klubu u kojem treniram. Inace odeljak u NS je eksperimentalnog ipa, da se proveri kakve mogucnosti mogu da se ostvar i za sada je to ok.

Offline brankajan

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 1
Odg: Wing Chun
« Reply #41 on: April 24, 2007, 11:30:46 AM »
 vidim da je zanimljivo kod vas svasta moze da se procita sta se tice borilackih vjestna
moze mi li ko reci koja je dobra za pocetnike i gdije se u BG moze trenirati WING CHUN :)
POZDRAZZZZZ     :) ;)

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #42 on: April 24, 2007, 11:38:14 AM »
U principu , svaka je vestina dobra za pocetnike , zavisi od zelja i afiniteta .Sto se Wina Chuna tice u Beogradu postoji jedna skola , podatke imas nekolko postova ranije . Trening je veceras pa izvoli , dodji da vidis sta i kako radimo
Pozdrav
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: Wing Chun
« Reply #43 on: April 24, 2007, 06:02:52 PM »
brankajan
Proba sa klubom Zmaj, oni rade jednu od verzija WC-a.

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #44 on: April 24, 2007, 07:08:45 PM »
 Freelander-u , ' ajde nabaci nesto , pa malo da se raspravljmo , dosadno je brate ovako ...
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: Wing Chun
« Reply #45 on: April 25, 2007, 02:03:26 PM »
Ok evo nesto zanimljivo... Naime kada sam radio ovog vikenada sa ljudima u Pa, koji rade po Thingovoj liniji, nasao sam jos jednu rupu koja je jako velika. Naime probaj da u stavu koji radite udaris prednji nopzni direkt sa prikorakom u napred i desice ti se ovo :dunno:, da zamisli neizvodiljivo je. Naime ako ti je oslonas na zadnjoj nozi nikako ne mozes da uradis prikorak zadnjim do prednje i da udaris prednjom nogom. O tome kolika je ovo mana i rupa cu ti reci samo to da na Sanda borbama ovaj direkr prolazi u 70% slucajeva. Zanimljiva stvar zar ne?

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #46 on: April 25, 2007, 02:46:06 PM »
Sto se stavova tice , ljudi u wing chunu su prilicno kruti u tumacenju i koriscenju istih , i drze ih se kao pijan plota. To sto ti kazes za datu situaciju je tacno . Ja sam trenirao i druge borilacke vestine i poznati su mi jos neki nacini koriscejna i menjanja stavova . Karate ima preko 20 razlicitih stavova i svaki ima drugaciji raspored tezine od 100% na jednoj nozi preko svih varijacija (90-10 ,80-20,70-30 , 60 -40 , 50-50, 40-60 , 30,-70, 20-80, 10-90) do 100% na drugoj nozi , i svaki stav je pogodan za odredjenu situaciju , mada, iskreno neki su potpuno neupotrebljivi , sem u slucaju da se boris u hodniku sirine 1,5 metara. Poenta je ovo , kruto drzanje jednog stava ili jedne vrste rasporeda tezine i kretanja moze samo da ogranici borca , a slozices se da svako ogranicavanje steti . Moje neko iskustvo je da  pocetni stav treba bude slican TWC-stavu sa malo vecim osloncem na zadnju nogu , ali ne vise od 5%, dalje se stavovi zauzimaju u odnosu na razvoj situacije . Ako hoces da gurnes protivnika , tezina mora da ti bude bar 70% pa na vise na prednjoj nozi a zadnja daje potisak za guranje , ovo je samo jedan primer . Ako se protivnik nalazi jako blizu ali ta distanca jos uvek nije klinc, onda stav 30-70 je idealan jer ne moras da radis iskorak kako izveo Shomen geri , ili cak seriju istih prednjom nogom . Evidentno je da raspored tezine 50-50 omogucava lakse prelazenje u druge i drugacje stavove i olaksava kretanje (  neke vste u svakom slucaju ). Pristalica sam vracanja u pocetni stav sa rasporedom tezine 50-50 cim prestane potreba za drugacijim resenjem , jer se na taj nacin vraca puna mobilnost , i ne ogranicava brzina i smer kretanja .
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline Freelander1111

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 94
Odg: Wing Chun
« Reply #47 on: April 25, 2007, 09:36:46 PM »
Eh, da je 5% bilo bi dobro, ali je malo vise. Da ne pricam sta razorni low kick moze da uradi sa zadnjom nogom. Da slazem se da je najprakticniji stav 50-50%, koji mi u TWC-u koristimo, ne sto je nas nego sto omogucava potuni mobilnost i mogucnost promene garda, promene nacina napada, promene stavova i slicno. Drago mi je da neko kaze da je taj stav los. Mnogi se vade i kazu da je ta polustojeca prednja noga mamas i sl., ali ona je ipak samo jedna jako ranjiva povrsina, kako i zadnja. E da primetio sam da nemate ni bocni borbeni gard, sto me je takodje iznenadilo. Naime svi se brane iz prednjeg garda koji omogucava laksi ulas protivnika, jer mu dajes nogu i ruku za napad

Offline zuti car

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 209
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #48 on: April 25, 2007, 10:21:21 PM »
Ovo sto sam napisao se ne odnosi na stil koji trenutno radim , nego na moje licno shvatanje stavova i kretanja , i koliko znam u TWC-u se radi nesto slicno . Sto se tice Wing Chun-a koji je potekao od Yip Man-a , on je koncipiran samo za jednu distancu borenja ( onu najblizu ) i otuda takav raspored tezine u stavu . Naravno za sve distance vece od ove takav stav nije adekvatan pa su mnogi uveli 50-50 stavove da bi se prilagodili takvim distancama borbe sto je po meni greska . Ako je citava vestina namenski pravljena za blisku borbu , onda to treba i raditi ,a ne pokusavati da se tehnike prilagode za nesto cemu nisu originalno namenjene . Dopuniti vestinu tehnikama iz drugih stilova koji praktikuju drugacije distance borenja je po menu u redu , ali ovo sto su neki radili  je kao da pokusavas da ispalis metak 9mm para kroz cev 7,62 ( ovo je inace uspelo ljudima , i progurali su nekoliko metaka devetke bez kosuljice kroz "tetejac" ali pistolj posle nije bio bas za dalju upotrebu). Sto se bocnog stava tice , ovo opet potice iz toga sto je vestina koncipirana za blisku borbu pa bocno postavljanje ne pravi neku esencijalnu razliku jer protivnik moze u svakom slucaju da dohvati u "kompletu" . Sto se mene licno tice ja preferirem potupuno bocno postavljanje prema protivniku , a to se ne radi ni u jednom wing chun stilu , ili se bar nije radilo nekada , evidentno je da se wing chun mnogo promenio u polednjih 15-20 godina . Ne znam da li TWC danas koristi potupono postavljanje postrance , nekad je TWC stav bio bocno postavljen , ali je telo od kukova na gore bilo okrenuto potpuno(frontalno) prema protivniku , mozda se ovo promenilo .Kao sto sam rekao ranije , svaki stav je dobar za neku situaciju , a nijedan nije dobar za sve situacije . Jedan stav , ma koji on bio ,ima ogranicenja , i ne moze se imati u isto vreme i najveca mobilnost, i najveca stabilnost , i lako izvodjenje svih tehnika . Dakle nesto treba zrtvovati  da bi se u datom trenutku postigao maksimalni efekat . Stav 50-50 je dobar poceti stav iz koga se krece u dalju akciju i u koga se treba vratiti kad se ta akcija zavrsi i kad se ostvari odredjena distanca u odnosu na protivnika .Naravno mogla bi da se napise mala knjiga o prednostima i manama svakog stava ponaosob i u kakvim je situacijama dobar a u kakvim ne , ali o tome kad budemo resili da napisemo te  knjige pa da malo unovcimo znanje , a buduci da znamo kako se  u Srbiji cita ima da vajdimo kao pcela na magarecem ...
Ko ne zna sta mu je , nek' pogleda gde mu je , pa ako ga nadje , za veceras , to mu je .

Offline drzare

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Odg: Wing Chun
« Reply #49 on: May 01, 2007, 08:00:11 PM »
zanima me kad je sledeci trening u beogradu i potpunija informacija o mestu treniranja?
шта слушаш-чуј
шта гледаш-види
шта не знаш-научи