EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde  (Read 649617 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« on: January 23, 2007, 09:10:17 PM »
Kreatin

Osnovno

Kreatin je nitrogena,organska kiselina koja postoji kod kicmenjaka I pomaze pri snabdevanju misicnih celija energijom.Otkrio ga je 1832. Michel Eugene Chevreul kao sastavni deo skeletnih misica.Ime potice od grcke reci Kreas (eng Flesh - ljudsko meso).

Funkcija

Kreatin funkcionise kao deo sistema koji je zasnovan na argininiu/fosfoargininu.Pomaze da kolicina slobodne energije,u vidu molekula ATP-a i smanjuje gubitak nukleotida adenozina na minimum.
   
Sinteza

U ljudskom organizmu kreatin se sintetise  uglavnom u jetri ucestvovanjem tri razlicite vrste aminokiselina-arginina,glicina i metionina.95%  stvorenog kreatina se ,kasnije,skladisti u skeletnim misicima,dok se ostatak deponuje u srce,mozak i testise.

Izvori

U nasem organizmu,polovina kolicine kreatina je uneta hranom,uglavnom iz mesa i ribe.Za neke normalne potrebe je dovoljna ona kolicina kreatina koja je sintetisana u jetri.
Ovu tezu dokazuje cinjenica da kod vegeterijanaca ne postoji nedostatak kreatina,iako ne konzumiraju pomenute namirnice.


Tretman bolesti musculature


Kreatin kao suplement-vodjena su istrazivanja na ovu temu tj da li je moguc tretman muskularnih,neuroloskih i neuro-muskularnih oboljenja kreatinom (misicna distrofija,Hantingonova bolest,artritis itd).

Kreatin kao suplement

1912. godine je otkriveno da oralno unosenje kreatina moze znacajno povecati njegov nivo u misicima.Krajem 20-ih naucnici su  stvorili kreaatin fosfat I otkrili da je upravo on kljucan za metabolizam skeletnih misica.Dosta je primenjivan od strane profesionalnih sportista kao dodatak njihovoj ishrani u cilju poboljsanja performansi na nastupima.Do 1993. godine bio je dostupan samo u Britaniji,a od te godine firma EAS ga je uvela na ostatak trzista.Bodibilderi su jedni od sportista koji koriste kreatin kao deo suplementacije.Postoje brojni oblici ovog proizvoda,ali najcesci je kreatin na bazi monofosfata.


exYu-fitness Team
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #1 on: January 26, 2007, 12:18:45 PM »
To su nam bili podaci cisto da se malo upoznamo sa materijom ,
sada, da sto jednostavnije shvatimo kako se primenjuje i kako da izvucemo neki maksimum iz njega.

Kreatin povecava volumen misicnih celija tako sto sto sa sobom u celije povlaci i vodu.
Logika bi bila, vise kreatina ,vise vode u misicnim celijama.
Moja preporuka je, da se prilikom uzimanja kreatina, uzima neki WHEY protein koji ce se zajedno sa vodom ubacivati u misicne celije.Protein je ipak gradivna materija i one se cvrsto vezuje za misic,
dok je volumen zasnovan zadrzavanjem vode,uslovljen necim  sto tu vodu zadrzava,u ovom slucaju kreatin.
Tako zasnovnan koncept ,kreatin,voda protein sigurno se povecati velicinu,
jacinu, cvrstinu i napumanost misicnog vlakna.
Sto je na nama naravno i cilj,dugotrajne povecanje misicne mase sa prepraratom
koji se uzima odredjeni vremenski period.

Kako poceti sa uzimanjem.
Prvo se isplanira sve.Sta se zeli i sta ocekuje.Raspita se koje su firme najbolje,
posto pojedine stavljaju jos neke primese pored kreatina.
U sustini taj preparat ne bude cist i ne dovodi to pravog efekta.Ne moze da naskodi.
Kada se isplanira se kolicina za odredjenu telesnu tezinu i duzinu uzimanja.

Samo uzimanje se vrsi na vise nacina ,svi u sustini donose neke rezultate.

Sistem sa punjenjem 7-10 dana:

Kolicinu koju najmanje treba da uzimanje je odnos 0,3g kreatina po 1 kg telesne tezine.Ta doza se deli na vise manjih doza po 5 grama,moze se rastvarati u mlakoj vodi pomesano sa malo dekstroze ili u soku,najbolje bi bilo da se uzima na prazan stomak(2 sata posle obroka i pre sledeceg obroka,kada se ustane i pred spavanje,PWM-u).
U ostalim danima koji su isplanirani za uzimanje kreatina uzima se 5-10 grama uglavnom u PWM-u,
ako nema njega podeli se u vise dnevnih doza po 5 gr.
Kolicina vode koja treba da se unosi je iznad normanih dnevnih potreba i krece se od 4 pa do to cak i 10 litara dnevno.

Sistem sa konstantnom dozom:

Ovo se kreira individualno i krece se od 10-30 gr dnevno, takodje se uglavnom koristi samo u sklopu PWM-a,ako nema njega onda se ta doza podeli na vise dnevnih doza od po 5 gr.

Najbolja opcija:

danima kada se vezba-5 gr pre treninga ujutru , 5 gr posle treninga(moze zajedno sa wheyom u sklopu pwm-a)
danima kada se ne vezba- 5 grama nakon ustajanja(prazan stomak), 5 gr pred veceru(prazan stomak)

Za sada nije pronadjena ozbiljnija studija koja ukazuje na stetnost kreatina,
osim ako nije u pitanju neka alergija, ili  neispravnost samog preparata.
Naravno samo koriscenje, kreatina, zahteva pojacan unos vode,zato ce rezultat biti i manji ako se izostavi veliki unos vode u organizmu.Istina na taj nacin se obezbedjuje i izbacivanje viska kreatina iz bubrega,kroz mokracu
i tako olaksava svim organima da normalnije rade.

Period uzimanja i period odmora od kreatina je individualna stvar i kreira se prema
potrebama pojedinca.Trebalo bi da odmor traje koliko je trajalo i koriscenje kreatina,sto ne znaci da ne moze da taj odmor bude i kraci.

Napominjem da svi koji imaju problema sa bubrezima,treba da konsultuju lekara pre uzimanje ovakvog preparata.
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Zeka

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 167
  • Gender: Male
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #2 on: February 24, 2007, 02:02:55 PM »
Ja bih cisto da skrenem paznju ljudima na nesto, da ne naprave istu gresku kao i ja - dobro razmislite pre nego sto kupite BioTech sumece tablete.

Da li deluju ili ne, rano je da kazem, ali problem lezi u necemu sasvim drugom. Naime, kada sam otvorio pakovanje tek kupljenih tableta, video sam da su dosle u kontakt sa vlagom i malo se "rasirile". OK, onda ja uzmem noz i krenem da cupam tu prvu tabletu, misleci da se tu zavrsava prica. Ispostavilo se da to ne ide bas tako, i da skratim pricu, na kraju isecem celu plasticnu tubu (identicna onima za sumece vitamine i sl.) i skapiram da su svih 13 tableta, od vrha do dna, vec izreagovale sa vlagom. Na kraju sam ih nekako iscupao i na silu razdvajao, pa sada kada hocu da ih razmutim, moram da ih istucam u prah da bih oslobodio sadrzinu koja jos moze da se topi u vodi.

Datuma na pakovanju nema (iako pise da bi trebalo da je ispisano na dnu), a najkriminalnije je to sto u poklopcu potpuno nedostaje ono sto je normalno u svim pakovanjima ove vrste - one higroskopne kuglice, za uklanjanje viska vlage.

To nije sve. Moj drugar je kupio isto pakovanje, samo drugog ukusa, i u sasvim drugoj radnji, i ako izuzmem da su kod njega samo prve dve tablete bile unistene, ostatak price je identican kao i u slucaju mog pakovanja.

Nisam se mnogo potresao, jer nije bilo nesto skupo, desilo se da sam imao nesto viska para, a standardni kreatin svejedno ne bih kupovao. Ali ocito je da to pakuju neki totalni diletanti, ili jednostavno ovde uvaljuju skart. Inace, proizvedeno u Madjarskoj.

pozdrav

Offline GRKOVCANIN

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 222
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #3 on: February 24, 2007, 04:34:41 PM »
Koliko je bolji efekat kod preparata tipa Storm(Universal) u odnosu na obicni kreatin? Prilicno su skuplji, kad uzmes u obzir da ne traju ni u pola kao obicni. Na istu gramazu, cijena im jetu negdje.
Bicu i ja u Troji!

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #4 on: February 25, 2007, 12:00:44 PM »
Koliko je bolji efekat kod preparata tipa Storm(Universal) u odnosu na obicni kreatin? Prilicno su skuplji, kad uzmes u obzir da ne traju ni u pola kao obicni. Na istu gramazu, cijena im jetu negdje.

Ni jedan ni drugi nemaju efekta ako se ne unosi protein(whey) sa njima.Ko bazira masu samo na kolicini vode u misicima,bolje je da taj preparat odmah na pocetku prospe na wc solju..
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Punisher

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 68
  • Gender: Male
  • Shut the fuck up and train man!!!!
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #5 on: April 15, 2007, 11:06:47 PM »
Evo da napisem i ja koju rec u ovoj temi o kreatinu i prenesem svoja skromna iskustva za koja se nadam da ce nekome koristiti.Ovako prvi kreatin koji sam pio bio je bio tec i koristio sam ga pre 2 meseca ispio turu i napravio pauzu od mesec dana globalno moja iskustva sa ovim kreatinom nisu losa,u fazi punjenja koja je trajala 5 dana pio sam po 20g dnevno i za 5 dana dobio 4kg na telesnoj tezini uz to mnogo sam lakse odradjivao treninge radio serije sa vecim tezinama nego sto sam inace pre radio kad nisam koristio kreatin posle te faze punjenja sam mozda uz pomoc kreatina nabcio jos 1kg telesne mase ali moram i dodati da sam jako puno i kvalitetno klopao i naravno trenirao 4 puta nedeljno u tom periodu kada sam pio biotec cretain sam nabacio 7 kg telesne mase(ponavljam jos jednom KLOPA KLOPA TRENING TRENING) zatim zavrsio turu kreatina od 500g i poceo sa pauzom od mesec dana u toj pauzi sam jos vise povecao klopu i primat bacio vise na unos proteina nego na unos UH i kao rezultat za vreme pauze odrzao sam tu kilazu mozda sam izgubio oko pola do jednog kilograma telesne tezine a to je voda koja se oslobodila iz misica zbog prestanka unosa creatina,ja licno smatram a ako gresim ispravite me da su to odlicni rezultati i pokazatelj da sam dobro trenirao i dobro se hranio.Sad sam krenuo i juce bas zavrsio fazu punjenja sa creatinom firme Prolab i za sad sam zadovoljan posle 3 dana faze punjenja sam osetio olaksanje na treningu i povecanje snage i lakse odradjivanje treninga.Prolabov creatin je powder a biotec ne i prolabov se znatno lakse rastvara u vodi a samim tim je i logicno da se bolje apsorbije u telu.Jos jedna stvar koju sam primetio na kutiji Prolab creatina pise da je testiran na WMA sto nije slucaj sa biotec creatinom.Eto toliko od mene i mom iskustvu sa creatinom.pozzzz svima
ZNATI NIJE DOVOLNO TREBA TO ZNANJE PRIMENJIVATI,ZELETI NIJE DOVOLJNO TREBA RADITI!!!!

Offline Punisher

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 68
  • Gender: Male
  • Shut the fuck up and train man!!!!
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #6 on: April 20, 2007, 09:46:22 PM »
Trenutno koristim Prolab powder creatin i Dymatize whey protein pojacao sam klopu i treniram bas zesce i mogu reci da sam zadovoljan postignutim rezultatima.Interesuje me moze li mi neko od iskusnijih ovde, reci sta misli o ABB creatinu jer sam razmisljao njega sledeceg da uzmem mada sam jako zadovoljan i sa Prolabom i reci te mi vase misljenje izmedju ta dva koji je kvalitetniji po vama(cena im je ista),stim sto je Prolab powder a ABB je mikronizovan pa ako mi neko isto i to moze objasniti malo tacnije sta znaci to kad je mikronizovan ja odprilike znam ali ne bih da nagadjam.Hvala puno pozdrav svima.
ZNATI NIJE DOVOLNO TREBA TO ZNANJE PRIMENJIVATI,ZELETI NIJE DOVOLJNO TREBA RADITI!!!!

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #7 on: April 20, 2007, 09:53:14 PM »
Kvalitet kreatina se razlikuje u primesama koje ubacuju , nazalost mi to neznamo dok ne probamo ..a to se oseti sto ima ili nema efekat kako treba..
Po meni je bolji mikronizovan iz razloga sto se on ne rastvara u vodi tako lako i laksi je za konzumiranje..Samo ga maltene sipas u vodu visine jednog prsta i popijes kao pesak..
Imao sam priliku da pijem jedan pa mi se lepi za nepca, pa mi se na dnu jezika itd..
Ni jeda ni drugi nisam pio ali nesto ne gotivim ABB jer su ga koristili neki koji i pored njega izgledaju kao da nikada nisu krocili u teretanu.Naravno da nije kreatin uzrok toga..On je samo dodatak i da bi "radio"mora da ima mnogo vode i mnogo proteina..
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Punisher

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 68
  • Gender: Male
  • Shut the fuck up and train man!!!!
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #8 on: April 20, 2007, 11:11:51 PM »
Cekaj bre Lazicu po logici stvari trebalo bi da je bolji onaj koji je puder jer se lakse rastvara u vodi pre nego sto se popije a samim time se i bolje apsorbuje u telu i pre dolazi do misicnih celija.Kako to tebi onda vise odgovara ovaj koji se losije rastvara i ti cenis da je bolji taj koji je mikronizovan,meni logika govori obratno od ovoga sto si ti napisao
ZNATI NIJE DOVOLNO TREBA TO ZNANJE PRIMENJIVATI,ZELETI NIJE DOVOLJNO TREBA RADITI!!!!

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: KREATIN-sve sto treba da znate o njemu ,pitajte ovde
« Reply #9 on: April 20, 2007, 11:33:05 PM »
kada je mikronizovan znaci da je cist kristal kreatina i kada je samo kreatin, u jednom kristalu on se brze apsobruje i radi to sto treba da radi a kada je prah on u sebi ima drugih primesa koje uticu na njegovo rastvaranje i transport materija  u organizmu..
mikronizovani se sigurno zbog cistoce vise iskoriscava .
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap