EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Elipticni trenazer - cardio sprava  (Read 169148 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Elipticni trenazer - cardio sprava
« on: February 28, 2007, 02:33:35 PM »

- E l i p t i c n i   t r e n a z e r -



...je relativno nova stvar koja se koristi u sklopu cardio aktivnosti. Izuzetno je popularna u fitness centrima.
U ovoj spravi spojeni su udobnost vezbanja i zatezanje misica kako donjeg tako i gornjeg dela tela uz istovremeno sagorevanje masnih naslaga.


Tajna je u sinhronizovanim pokretima ruku i nogu u snaznom zamahu, ciji pokreti  aktiviraju veliki broj misica – misice kolena, kukova, butina i zadnjice. Istovremeno zatezete i gornji deo tela – misice ruku, ramena, grudnog kosa i ledja.
Pokret je vrlo blizak trcanju, te je osigurana velika potrosnja kalorija. Prednost ove sprave je sto se maksimalno smanjuje stres i opterecenje zglobova, a omogucena je i stalna kontrola pulsa, a time i rad u aerobnoj zoni.
Zatezanjem misica celog tela – vas puls se nalazi u zoni idealnoj za sagorevanje kalorija i masnih naslaga. Istovremeno se ubrzava cirkulacija i smanjuje dejstvo stresa na rad srca u toku vezbanja. Tako pojacavate izdrzljivost i snagu.

Pomocu ove cardio sprave mozete prilagoditi intenzitet vezbanja svom ritmu, jer poseduje mogucnost podesavanja uglavnom od 1-10 nivoa otpora.
Smanjite otpor za brze i zabavnije vezbanje, ili ga povecajte kako biste radili napredne vezbe za oblikovanje misica. Bez obzira na to da li ste pocetnik ili trenirate godinama – samo 25minuta treninga pruzice vam potpuno zatezanje misica i kardio vezbe.

Elipticni trenazer sagoreva otprilike 13 kcal u minuti! Dakle ukoliko vezbate  25 min sagorecete 325 kcal.

Vase noge nikada ne napustaju pedale sa trenazera tako da ukoliko primenjujete pokrete bilo da idete napred ili pozadi ne postoji mogucnost da se povredite jer imate konstanti oslonac.

U pitanju su kruzni pokreti koje vidite na slici



Ljudima je najveci problem vreme koje treba da izdvoje za vezbanje, ali ova sprava nam daje tu mogucnost da odista korisno vezbamo! Postoje tri zelje, zahteva vezane za ovu spravu: regulisanje telesne tezine, efikasno vreme provedeno na njoj i motivacija.

Mnogi ljudi kupuju ovaj elipticni trenazer i za kucnu upotrebu!
Tako dok voze mogu da gledaju tv, da slusaju muziku, ali opet vazi ono staro pravilo da se moraju skoncentrisati na pokrete koje prave!
Postoje trenazeri koju su namenjeni za fitness centre kao i oni koji su namenjeni za kucnu upotrebu! Naravno tu se dovodi u pitanje i koliko mozemo novca da izdvojimo za jednu ovakvu spravu!
Trenazeri se takodje razlikuju i po gabaritima, pratecoj opremi, kvalitetu, programima,podesivosti savremeni i skupi modeli imaju cak i tv ekran.

Trenazer bilo da ga koristimo u stanu ili gym-u treba da ima displej na kome moze biti:



- merac ukupnih kalorija
- merac utroska kalorija u minuti
- merac HR (srcanog ritma)
- skale/nivoi
- duzina koraka
- merac koraka u minuti
- ukupno vreme
- sobna temperatura
- programi


Ukoliko zelite da ga kupite za kucnu upotrebu vodite racuna da izaberete neki koji ne pravi buku zbog vasih ukucana.
Nemojte nabavljati one jeftine, nepouzdane, piskave (cudni zvuci nastaju tokom obrtaja), brzo ce se rasklimati i pokvariti i tako ce stajati u vasoj sobi i samo zauzimati prostor. Najbolje je za kucnu upotrebu i ukoliko nemate mnogo novca da izdvojite uzeti onaj srednjeg ranga/klase, za koji cete biti sigurni da ce da prati vase pokrete, za koji cete imati garanciju i servis!
Postoje razliciti modeli!
Postoje i oni koju su ograniceni sa nosivoscu, i na to obratite paznju!

Primer sprave koja se moze koristiti u kucnoj varijanti



i profi sprava



Oni koji su zainteresovani za elipticni trenazer extra kvaliteta mogu nacu sve podatke na internetu, kao i u specijalizovanim radnjama-predstavnistvima firmi koji rade sa fitness masinama i opremom!


Ono sto pominjemo kod svake fizicke aktivnosti je da se posavetujete sa svojim lekarom ukoliko imate neki problem pa tek onda da krenete sa vezbanjem!

Elipticni trenazer danas smatraju najpopularnijom cardio spravom, efektivna je , komforna, lagana za vezbu-koordinacju pokreta, nije dosadna.




ExYu fitness team
« Last Edit: August 17, 2007, 12:20:00 PM by Lazic »

Offline goq

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 1
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #1 on: March 02, 2007, 09:27:03 PM »
Pozdrav svim clanovima foruma.
Imam jedno pitanje vezano za ovaj elipticni trenazer.
Zanima me, koliko je ova sprava dobra za skidanje konkretno stomaka. Posto nemam problema sa viskom kilograma (mrsav) ali imam sa viskom sala koje je u zadnje vrijeme pocelo da se grupise naravno na stomaku  :help: razmisljao sam da pazarim jedan ovakav trenazer firme Body Sculpture i pokusam s njim nesto rijesiti. Inace jedino aktivno vozim mtb (oko 500 - 600 km mjesecno), nista vjezbe, specijalna ishrana i sl. ali mi je stomak poceo opasno smetati... :pissed: Ako neko ima kakvu ideju...
Hvala  ;)

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #2 on: March 02, 2007, 09:52:16 PM »
Kao sto i sam naziv kaze..kardio sprava, jako dobra kojom se zatezu misici i gornjeg i donjeg dela tela, s tim sto moras da znas da se stomak dobija neredovnom i ne kvalitetnom ishranom, i dzaba ti onda vezbanje na elipticnom trenazeru ako se lose hranis!
Sto bi neki ljudi odavde rekli "stomak se i skida a i dobija u kuhinji"!

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #3 on: March 02, 2007, 09:56:54 PM »
Skup je ovo sport  :crybaby:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline dushe

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 559
  • Gender: Female
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #4 on: March 04, 2007, 10:18:54 PM »
Ovo ima kod mene u teretani,mislim,slicno ovom,nije bas isti.
Jedan jedini,i tu je uvijek guzva.
Super je stvar...

Offline vesnanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 203
  • Gender: Female
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #5 on: March 05, 2007, 11:17:47 AM »
I ja sam ovu spravu snimila i planiram da je kupim  :yahoo: :yahoo:



Offline mendota

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 42
  • Gender: Female
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #6 on: March 08, 2007, 09:00:05 PM »
Sprava je odlica, jedina zamjerka (sa moje strane)  je sto nakon 15min stoplala pocinju da mi trne jer se nepomjeraju u toku vjezbnja.

Offline Alecita

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 132
  • Gender: Female
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #7 on: March 09, 2007, 08:27:42 AM »
Pa ja stalno radim na ovoj spravi! Eto, nisam ni znala kako se zove.. jedino sto sam primetila da je "udobnija" za rad od trake za trcanje, a mislim da su efekti manje vise isti..i imate pravo, zabavnija je.. bas se juce odvalih...

Offline dushe

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 559
  • Gender: Female
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #8 on: March 12, 2007, 10:14:28 PM »
Bas sam jucer radila na njoj...10-ak minuta...

Offline vladabgd

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
Odg: Elipticni trenazer - cardio sprava
« Reply #9 on: May 31, 2007, 08:10:43 AM »
imam jedan silichan ovakav trenazer kuci (nije bahat kao ovaj na slici gore ali pokazuje kilometrazu, vreme, kalorije. dok je bio noviji i puls je merio  ;D). elem postujem jer me nasmeja komentar da neko radi 10 min na njemu. ja obichno trchim od 60-90 minuta (eventualno 2-3 pauze od po pola minuta da pijem vodu) (obichno usput odgledam neku utakmicu ili film ;D) (i jeste se sada od upotrebe opterecenje olabavilo ali i kad je bio nov toliko sam trchkarao). mislim kakve efekte mozete da postignete sa 10 min ?