EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Insulin i GI  (Read 49274 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #10 on: February 01, 2007, 12:26:30 PM »
 Ovo nije nikakav prevod neke narucene strane studije, nego se radi o sustini gomile studija iz raznih zemalja koje sam procitao.Reci cu ti kako ja formiram svoje misljenje.Citam sta svako ima da kaze.Znaci od lekara,trenera,nutricionista, SVAKO sta ima da kaze.Onda to uporedjujem i odbacujem sta mi je nelogicno a prihvatam ono sto mi je logicno.Ja ne mogu da ti objasnim proces i kako mleko dize insulin, kad ni oni to jos ne znaju.Ali ako su merili sta se desava u krvi i otkrili da je insulinski odgovor takav kakav je zasto to odbaciti u startu?Ne kazem da treba svi da prihvate ali zasto odmah odbaciti?Kao sto bi se ljudi nekada smejali kad bi im rekao da su seceri dobri za bildere, tako danas svako od nas kroz PWM unosi dekstrozu.Dakle stvari se menjaju.Ako ja zelim da u to verujem to je moje pravo, ali otkud tebi pravo da tvrdis da to nije istina? Nisi izneo ni jednu cinjenicu samo govoris "to su gluposti, to su gluposti" Zasto? Zato sto ti zelis da verujes da jesu? Znaci ako za moje misljenje prihvatas nesto sto sam ja licno otkrio, ja nisam naucnik i ne sprovodim studije.Ali ako se o insulinskom odgovoru mleka prica u celom svetu medju ljudima koji trenutno vaze za najbolje nutricioniste, trenere, lekare,...mozda tu nesto ima. Necu da ovo pretvaram u raspravu, jer nije konstruktivna.Dakle kada budemo iznosili stavove o nekim temama koje zanimaju clanove mozemo da raspravlajmo koliko hoces, a da se sada ubedjujemo sta  je moj stav, sta sam prihvatio, a sta samo preveo, ne vidim poentu jer svi mi citamo, edukujemo se, i tako formiramo stavove.
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Insulin i GI
« Reply #11 on: February 01, 2007, 12:48:20 PM »
Sve je ovo ok,nema razloga bilo ko da ode,znaju svi, da ja volim da cujem svacije misljenje,
jer da nije bilo teorije mnoge stvari se ne bi uvele u bb..
Kao sto sam vec rekao 90-ih da si nekom rekao secer i bb rekli bi da si budala.Mada ovo za sada deluje neverovatno, videcemo sta ce praksa da pokaze uskoro, ne zbog sporta kojim se bavimo, ja licno nisma ljubitelj mleka a pogoduje mi laktoza,vec cisto zbog nekih novih informacija.
Pa soja nam je bila nacionalno jelo, u doba sankcija, sada vec postoje  ogromne rezerve po pitanju konzumacije istih.
Licno nisam proucavao mleko,niti bih se zanimao mnogo osim onog osnovnog i okvirnog..
Tako da bi bilo korisno da vidimo da li ima razmisljanja ili studija ,da suprotno govore ovome..
Ipak da neko ko ne zna nista ne prihvati sve zdravo za gotovo..
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #12 on: February 01, 2007, 03:39:44 PM »
Ovo nije nikakav prevod neke narucene strane studije, nego se radi o sustini gomile studija iz raznih zemalja koje sam procitao.Reci cu ti kako ja formiram svoje misljenje.Citam sta svako ima da kaze.Znaci od lekara,trenera,nutricionista, SVAKO sta ima da kaze.Onda to uporedjujem i odbacujem sta mi je nelogicno a prihvatam ono sto mi je logicno.Ja ne mogu da ti objasnim proces i kako mleko dize insulin, kad ni oni to jos ne znaju.Ali ako su merili sta se desava u krvi i otkrili da je insulinski odgovor takav kakav je zasto to odbaciti u startu?Ne kazem da treba svi da prihvate ali zasto odmah odbaciti?Kao sto bi se ljudi nekada smejali kad bi im rekao da su seceri dobri za bildere, tako danas svako od nas kroz PWM unosi dekstrozu.Dakle stvari se menjaju.Ako ja zelim da u to verujem to je moje pravo, ali otkud tebi pravo da tvrdis da to nije istina? Nisi izneo ni jednu cinjenicu samo govoris "to su gluposti, to su gluposti" Zasto? Zato sto ti zelis da verujes da jesu? Znaci ako za moje misljenje prihvatas nesto sto sam ja licno otkrio, ja nisam naucnik i ne sprovodim studije.Ali ako se o insulinskom odgovoru mleka prica u celom svetu medju ljudima koji trenutno vaze za najbolje nutricioniste, trenere, lekare,...mozda tu nesto ima. Necu da ovo pretvaram u raspravu, jer nije konstruktivna.Dakle kada budemo iznosili stavove o nekim temama koje zanimaju clanove mozemo da raspravlajmo koliko hoces, a da se sada ubedjujemo sta  je moj stav, sta sam prihvatio, a sta samo preveo, ne vidim poentu jer svi mi citamo, edukujemo se, i tako formiramo stavove.
..

ja kategoricki tvrdim da su to gluposti..zasto?..iz prostog razloga..jer sam probao na sebi sve i svasta i mogu da tvrdim odgovorno da je to glupost.

ti ne znas kako mleko dize insulin ali znas na osnovu studija da ga podize..to je u redu...nemam nista protiv..

ja ti predlazem da probas...pa ces da vidis..

kazes da citas i da ucis i da odbacujes ono sto je nelogicno pitanje...kako si ti sebe postavio kao kompetentnu osobu da odbacis bilo sta i bilo koga i prihvatis samo ono sto se tebi cini logicno...

opet smo kod logike...moze biti a ne mora da bude!!!

a ti to neces da prihvatis.

ja ne govorim da se kroz 20 godina mleko nece koristi u pwm...ali sada kako si i sam rekao..TO SU PRETPOSTAVKE..a ja kazem da su budlastine...jer sam probao i video da nema veze sa  vezom...probaj i ti buraz...videti ces..

ja ne verujem u nista sto nisam video i nisam probao...tako da neznam cemu tvoj kostatacija da ja ne zelim da verujem..hocu..drage volje..ali mi dokazi ili pokazi..jos bolje..

sto se tice citanja knjiga vodecih nutricinista..pa izgleda da ne citamo iste..jel tamo gde ja zalazim i sa ljudima sa kojima ja kontakitram mleko nikada nije spominjano u kontekstu u kojem ga ti spominjes..tako da.

neznam iz kog razloga smatras da rasprava nije konsutruktivna...ja bas kazem da jeste..ljudi mnogo mogu da nauce iz cele price...

ti si takodje izneo "misljenje"o bebama...sta reci na to....ja necu vise nista..rekao sam svoje..

sto se tice iznosenja tema...nema nikakvih problema..obozavam da ucestvujem u raspravama u kojem  druga strana odmah kaze da ja ne prihvatam tudja misljenja..

i necu nikada da prihvatim POGRESNO TUDJE MISNJENJE..

ja ovde gde sam sada ne bih bio da nisam prihvatio misljenja coveka i ljudi za koje sam verovao i bilo mi je kako ti kazes sasvim logicno to sto oni pricaju...

e pa...ja probao..i tu sam gde sam...kakav sam takav sam..jbg...

ali jedno je sigurno..ja sam to probao i ono radi..

vracam se na mleko..probao...stotine miliona puta...ne radi...ne to sto si ti preveo neke studije...to nikako...

neznam u cemu vidis poentu ako ne u tome da neko mozda zna vise od tebe i da unapred ne odbacujes sve ono sto taj neko kaze samo iz tog razloga sto je neko glupi bilder koji je na hemiji..

ovo ti pricam sada jer razgovor obicno u nedostatku argumeta druge strane krene u tom pravcu...

ako ne vidis u tome poentu to je u redu i to treba da se postuje..ali isto tako ti treba da postujes  kada ti neko kaze da to sto si preveo jednostavno u vecini slucajeva nije tano.

opet se vracamo..MOZE BITI A NE MORA DA BUDE....ovi momci ovde sto dolaze oni traze konkretne cinjenice i dokaze...a to nije..moze biti a ne mora da bude...nikako..

oni traze tacno sta bi trebalo da se koristi...tada i tada..i sada u 2007 godini..

glupo je pricati o buducnosti i kako ti i laki kazete da je neko spominjao 90-tih secer..ja verujem da si tada imao jako malo godina...cemu onda rasprava o 90-im..ili cemu rasprava ..moze biti a ne mora da bude..2017....

neznam kome je to potrebno.

lepo je od tebe sto se edukujes i sto tezis da ides korak dalje ispred drugih...to je odista pohvalno.

ali stari..ako si korak ispred drugih i recimo nutricionizmu..onda treba da budes i korak ispred po svemu drugom!

a dali si??

ja tebe ne poznajem a ti vidim kako kazes mene poznajes...i to je takodje velika razlika....
« Last Edit: February 01, 2007, 05:05:00 PM by Lazic »

Offline Gagi

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 702
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #13 on: February 01, 2007, 04:14:39 PM »
Ovo je sad smesno vec.Ti kazes meni da probam mleko u PWM. Pa ja sam prvi ovde objasnio zasto mleko nije dobro za PWM.To sto mleko dize insulin, ne znaci da je dobro za PWM niti sam ja to bilo gde rekao.Mleko dize insulin, ali nije sad sve sto dize insulin automatski dobro za PWM sta pricas bre ti!?

Ti si probao na sebi!? Popio si mleko i rekao “hm, ne ne ovo ne dize insulin” Sta si ti merac za kolicinu secera u krvi u ljudskom obliku?
 
Ti mene ne poznajes kao ni ja tebe.Ja jesam cuo za tebe.Citao sam tvoje postove po forumima i video da pametni ljudi uvek odustanu od rasprave sa tobom.Ja vrlo dobro znam gde mi je mesto i koliko vredim.
« Last Edit: February 01, 2007, 05:05:32 PM by Lazic »
"There's no point trying to leave 'til you've learned all your Kung Fu."

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #14 on: February 01, 2007, 04:30:27 PM »
ja nigde nisam tebi rekao da probas da korsitis mleko u pwm...

nego hocu da kazem da gomila budalstina koje si izneo moze klince odvesti u krivom smeru da pocu da ga koriste jer kako ti kazes MLEKO DIZE INSULIN ALI NA NASU VELIKU ZALOST..TI NEZNAS KAKO..

ti si to zakljucio na osnovu neke studije koju si procitao..ali si izostavio da kazes da to moze da bude i ne mora...jer si ti zakljucio da je to logicno...

da..na tvoju zalost ja sam mnogo toga probao..i mogu odgovorno da tvrdim sta radi a sta ne..

ne..nisam merac secera u krvi u  ljudskom obliku,ali isto kao i ti znam jako dobro gde mi je mesto u celoj ovoj prici a to je za 200 svetlsonih godina ispred nekih..

opet se vracas na forume i na pametne ljude i rasprave..koji su to pametni ljudi?...oni koji prevode sa interneta studije i smatraju da znaju??.

kao sto ti rekoh..kada je nesto sto je prevedno tacno..ja cu to da podrzim isto kao sto sam podrzo nekoliko tvojih postova gde si sjajno objasnio neke stvari..mada si i to preveo..i to opet nije tvoje misljenje.ali ajde..

ali ne mogu da se slozim sa necim sto je glupost..

u ovom slucaju da mleko podize insulin!!!

dakle..cela ova tema je krenula kada sam ja rekao momku da je pobrko loncice jer je rekao da sir podizie inuslin i onda je tanja  rekla da nije bas tako i onda obrazlozila sa neznam ni ja cim.

odjednom ti postavljas temu o mleku u GI indexu gde tvrdis na osnovu prevednih studija koje mogu da budu i ne moraju biti da je to tako i razgovor ide u potpuno pogresnom smeru gde ti spominjes moje sportske rezultate..

iskreno..pobirsao sam sve ono sto sam pisao od sinoc..ali eto..nisam mogao da istrpim dalje tvoje price o mleku
kao sto rekoh....

ima odista sjanih psotova ali ovo su gomile budalstina izazvanih tim sto se tanja nije slozila sa tim da sam ja rekao da je  momak pobrkao loncice kada je rekao a sir dize inuslin u nebo.

NE DIZE NITI GA JE AKDA DIZAO NITI CE DA DIZATI.

e sada...to nekom insulinski momenat nije bitan..tome nisam ja krv..to je vec neki drugi padez..
« Last Edit: February 01, 2007, 05:08:55 PM by Lazic »

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #15 on: February 01, 2007, 05:02:45 PM »
Posto je sve krenulo sa mojim neslaganjem oko loncica, moracu opet da napisem da sam mleko navela kao primer (ne sir) posto je decko pricao o nekom citanju ("ali ja sam tako procitao" su njegove reci) pa sam cisto htela da se vidi sta je to decko u stvari procitao.

Ovde cela prica i ne ide o dizanju insulina "u nebesa" vec o cinjenici da je insulinski odgovor, kada su u pitanju mleko i neki od mlecnih proizvoda, mnogo visi nego sto je to ocekivano po vrednosti GI koji imaju.

Toliko.
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Insulin i GI
« Reply #16 on: February 01, 2007, 05:06:18 PM »
mleko punomasno od 3.2 %mm ima Gi index 27
a mleko od 1.8 % mm ima index 32
mislim da je to malo da bi se podigao nivo insulina
« Last Edit: February 01, 2007, 05:09:42 PM by Lazic »
al se nekad dobro jelo

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #17 on: February 01, 2007, 05:06:39 PM »
Da, odgovor sam izdvojila kao posebnu temu iz teme o pwm-u jer sam zamislila da se ovde napise nesto vise o GI i II pa da postavimo i neke tablice da vidimo koja hrana ima koliko GI itd, itd
Ali dobro, sta je tu je...ne ispadne uvek onako kako se zamisli
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #18 on: February 01, 2007, 05:10:47 PM »
Posto je sve krenulo sa mojim neslaganjem oko loncica, moracu opet da napisem da sam mleko navela kao primer (ne sir) posto je decko pricao o nekom citanju ("ali ja sam tako procitao" su njegove reci) pa sam cisto htela da se vidi sta je to decko u stvari procitao.

Ovde cela prica i ne ide o dizanju insulina "u nebesa" vec o cinjenici da je insulinski odgovor, kada su u pitanju mleko i neki od mlecnih proizvoda, mnogo visi nego sto je to ocekivano po vrednosti GI koji imaju.

Toliko.
..

TANJA..PRICA JE BILA O TOME KAKO JE MOMAK PREPORUCIO TJ REKAO DA POSNI ISR MOZE DA KORSITI U PWM JER SIR DIZE INSULIN U NEBO..JA SAM TU REKAO DA JE ON POBRKAO LONCICE I TO JE TAKO..SVIDELO SE TO NEKOME ILI NE.,.

A STO SE TICE NASTAVKA PRICE..JA SAM SAMO TRAZIO KAKO TO MLEKO DIZE INSULIN..A NISAM TRAZIO STUDIJE MOZE BITI A NE MORA DA BUDE..I KAKO JE NEKO DOKAZO DA BEBE KOJE NISU HRANJENE MLKOM IZMEDJU 6-8 MESECA TEZE OBOLJEVAJU TJ NIKAKO OD SECERNE BOLESTI...

PRICA JE OTISLA U KRIVOM SMERU..SLAZEM SE...I DOK SE NE DOKAZE SUPROTNO TREBA OSTATI PRI CINJENICI DA MLEKO NE MOZE I NECE IRITIRATI PANKREAS NA LUCENJE INSULINA..KOJI JE JAKO BITAN FAKTOR U CELOKUPNOJ PRICI OKO IZGRADNJE MISICNE MASE.
« Last Edit: February 01, 2007, 05:16:51 PM by Lazic »

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Insulin i GI
« Reply #19 on: February 01, 2007, 05:19:29 PM »
EVO JEDAN PREOVOD..E SADA...NEZNAM KOLIKO CENIS CHRIS ACCETA KAO STRUCNJAKA,ALI MNOGI KAZU DA JE DOBAR :mf_wink: :mf_wink: :soccer_h4..

ON NARAVNO NE SILJUCUJE UPOTREBU MELKU I IZGRADNJU VRHUNSKE MISICNE MASE...ALI TREBA OBRATITI PAZNJU STA PDOZIE NIVO INUSLINA I KOJI SU KLJUCNI FAKTORI U TOJ PRICI...A TDA TO NIJE MLEKO.I SIR

DAKLE..

PREVOD..

Kao slijedece morate vas plan ishrane da zastupite sa najboljim delovima hrane koji uticu na razvijanje misicne mase.Sledeca lista ce vam malo pomoci , gledajte da ju koliko to god bilo moguce unosite u vas plan ishrane za masu.
1.  Losos: 175 grama lososa daju vam nekih 34 grama vrednog proteina koji sluzi za izgradnju misica i jednako vaznog 4 g Omega 3-fettäsuren, to su zdrave masnoce, koje sprecavaju misicno naoticanje , poboljsavaju reparaturu ozledenoga misicnoga tkiva, i smanjuju potrosnju cortisola(sto je manje ogledalo cortisola to je bolji dolazak testosterona, sto podrzava stvaranje misicne mase)
2.  Dijetalna govedina: velika vecina hardgainer-a prave veliku okuku oko masnoce zato sto pogresno misle,da ce isti da dovode do pojacanja telesnih masnoca.Upravo se nesto drugo desava , naime skoro kao kod Omega 3-masnoce kod ribe, koriste nam masnoce kod goveda tako da nam pomazu kod stvaranja mase.Tko jako malo zasicenih masnoca u sebe unosi, taj steti svome testosteronu i IGF -1 pojavi-obadvoje su hormoni neophodni za rast.SUha govedina je neophodna jer sadrzi Cholesterin, jako bitnu substanzu koja tijelu pomaze vlastiti testosteron da stvara.Isto tako je govedina jako bitna za stvaranje creatina, vitamina b, te zinka
Koristite suhu, dijetalnu govedinu jer masna moze doneti vise kalorija nego sto mozda i trebate.
3. jaja: Znanost o prehrani zna vise metoda za ocijenjivaje potencijala od vrste hrane, i skoro kod svih metoda su jaja skoro na vrhu tih listi, jer ih tijelo jako lako absorbira.Drugim rijecima tijelo neka problema njih da podijeli u aminosäure (bitne za misicnu izgradnju) Citava jaja su jako zdrava i bogata sa punim masnocama, i sa lecithinom-sve substancama koje na izvrstan nacin podrzavaju izgradnju mase.Zutanjci koji u pripremnoj fazi nisu bas pozeljni , u Off-sezoni su zbog izgradnje mase neminovni dio , i ne trebate imati strah da ih koristite.
4. puno mlijeko: ako ste pravi hardgainer i zelite izgraditi micinu masu onda trebate suho , dijetalno mlijeko da ostavite u kuhinji!Ti su produkti idealni za one koji drze dijetu, 475 mg.mlijaka ima 16 grama proteina i 16 grama masnoce.Ta masnoca u mlijeku se sastoji od kracih lanaca nego kod drugih vrsta hrane -Kratki lanci masnoca djeluju lagano kao anbol, pomazu izgradnju misica i sprecavaju opdanje istoga, te u poredjenju sa ostalima masnocama ostaju puno manje kao masnoca u tijelu.Ka tome dolazi jos i to da te masnoce u mlijeku absorbiraju vitamin d, koji kao sto je pre kratkoga vremena dokazano smanjuje risiko od raka.Nije cudo da su najuspjesniji bodybuilderi iz 60 i 70 -ih Arnold , Franco i ostali pili jako puno mlijeka.
5. Sok od jabuke: 350 ml-475ml soka od jabuke prije treninga pomazu jer daju nekih 45-60 g ugljikohidrata i jedan brzi (zbog glukoze) , te dugotrajni(zbog fruktoze)energetski push.Kroz to ostaje cortisal produkcija minimalna sto pospjesuje da se ostecenja misicnih vlakana drze u granicama.
6: bijeli kruh(HLEB) :sigurno znate preporuke da izbjegavate industriele ugljikohidrate, jer imaju jako malo zdravih tvari, to je istina, oni nisu idealni ali ima i jedan izuzetak, nakon treninga-su ok.
Tada treba vase tjelo brzo-probavljujece ugljikohidrate , da bi istrosene misicne-glykogen sklonista ponovo povratilo, i tako inzulin potrosnju pojacalo i dovelo proces povecanja misica u pogon, te sprecilo razdvajanje cortisola nakon treninga.
Cetiri snjite kruha su idealne i daju vam nekih 50 grama lako probavljivih ugljikohidrata.
7. Tijesto: Izgradnja mase zahtjeva puno ugljikohidrata za gorenje, jos je vaznije, oni napadaju promjrnu proteina, tako da pojacavaju eficijenciju, sa kojm konzumirani proteini budu uvuceni u izgradnju misica.Drugim rijecima Bez njih su proteini nemocni da ispune ono sto ocekujemo od njih, da traze izgradnju i rast misicne mase.Jedna solja tijesta ima otprilike nekih 45 g ugljikohidrata, to je minimum koji hardgainer-i trebaju po obroku.
8. bijeli luk:skoro da uopce i nema kalorija, nema skoro niti proteina i masnoce-kako onda moze doprineti izgradnji mase?Odgovor , on mijenja sastav hormona u tijelu,logicno bitno je za masu, da se u toku dana u pravome trenutku unese proteini,masnoce i ugljikohidrati, ali isto takoje vazno da postoji dobar sastoj hormona, to je predispozicija koja stvara razvoj mase.Visoki unos proteina plus visoki unos bijaloga luka stvaraju visoku pojavu testosterona-citaj idealna kombinacija za tijelo.Dodavajte bijeli luk svim obrocima.
9.jogurt:Prirodni jogurt, od siromasnih masnoca ili sa puno masnoca, ima ga u skoro svakoj trgovini.Kupujte jogurt sa aktivnim "zdravim bakterijama" Gledajte da na pakovanju pisu neki od latinskih izraza kao na primjer:Lactobacillus acidophilus, l.casei, l.reuteri ili Bifidibacterium bifidum-ovie bakterije prolaze kroz stomak i dolaze do crijeva, gde se brinu o zdravom balansu i podrzavaju bakterije koje tamo zive.Jacaju vas imuni sistem, osim toga jogurt daje i kalcijum.
10.maslinovo ulje: produzira dalje hormonima slicne substanze koje pozitivno utjecu na izgradnju testosterona, bogat po pozitivnim masnocama.
Ne radi se samo o tome da bodybuilderi koji rade na masi samo unose jako puno kalorija u sebe,o cemu se radi jednostavno o tome da unose prave kalorije, koje potjecu razvoj mase.

BY THOR
« Last Edit: February 01, 2007, 05:52:01 PM by Tanja »