EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!  (Read 13517 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tinaa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Female
Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« on: April 29, 2007, 09:37:28 PM »
Ciao svima!
Pretpostavljate vec kakav problem imam...
Elem, tokom poslednjih meseci ugojila sam se 7 kg, sto je frapantno za mene, buduci da nikad nisam preterano varirala sa kilazom, a narocito sto mi ni ishrana nije preterano kaloricna, te cenim da je od previse sedenja&ucenja!  :innocent:
Visoka sam 158cm, uvek sam imala do 40 kg, letos oko 38kg, sto mozda zvuci premalo, al verujte da nikad nisam bila preterano mrsava, stavise bokovi su mi jaca strana... Uglavnom, sad sam dogurala da 45kg, sa tendencijom rasta!
Na moju „visinu” to je previse uocljivo... kada sednem, prelije mi se maltene 15 stomaka, sve vise sebi licim na Homera Simpsona! O zadnjici i butinama da i ne govorim...
Kao sto rekoh, ne jedem previse masnu hranu, uglavnom voce i povrce, meso redje, i ne previse cesto zgresim sa nekom cokoladicom... U cemu je problem?
Upravo sam kupila sobni bicikl, da pokusam sa tim da se malo aktiviram, buduci da nemam previse vremena za vankucne aktivnosti, jer po vasceli dan sam po fakultetu, citaonici, redakciji, i sl., a narocito naredna 2 meseca ce biti ubitacna po pitanju ucenja!
Nikad u zivotu nisam imala ovoliko kg!!!  :( POMOZITE!!!
Hvala!

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #1 on: April 29, 2007, 09:43:27 PM »
Pozdrav tina..Takvi problemi koje imas su najtezi za resavanje jer je mala ukupna masa za skidanje ali nije nemoguce..

mozes li da mi ispises kako jedes dva dana za redom od jutra do mraka..
sada cu malo da te propitujem da izvucem sav koristan info o tebi..
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Dragana

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Female
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #2 on: April 30, 2007, 12:35:59 AM »
Da bi shvatila gde gresis, prvo moras da znas da sve ima kalorije. 1g masti 9 cal, 1g proteina 4 cal, 1g ugljenih hidrata 4 cal, alkohol 7. Te kalorije predstavljaju izvor energije, lakse ili teze dostupne. Do mrsavljenja dolazi jedino dodje do kalorijskog deficita, jer natalozeni kilogrami (masti) postaju lakse dostupan izvor energije. Samo jedan od razloga zasto se preporucuje fizicka aktivnost je to sto predstavlja nacin da se poveca potrosnja kalorija. Verujem da je kod tebe do gojenja doslo upravo zbog smanjene aktivnosti i ishrane bazirane najvecim delom na ugljenim hidratima sa visokim glikemskim indexom (najlakse dostupan izvor energije) koji ne moze pravovremeno da se potrosi, obzirom na tvoju neaktivnost. U takve namirnice spadaju skrob i prosti ugljeni hidrati (seceri). Posto misici predstavljaju metabolicki aktivno tkivo, cilj nam je da ih uvek sacuvamo ili povecamo, jer vise misica znaci i brzi metabolizam. Ono sto predstavlja njihov gradivni materijal i ono sto ih svakodnevno obnavlja je protein. Dakle, jako gresis sto redje jedes meso. Cesto cujemo preporuke na treba jesti male a ceste obroke, upravo zbog efekta koji takav nacin ishrane ima na ubrzavanje metabolizma.
Should I stay, should I grow...

Offline tinaa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Female
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #3 on: May 03, 2007, 07:43:02 PM »
Hola!
Hvala sto ste se zainteresovali za moj problem! Osobito hvala Dragani sto mi je slikovito pojasnila unos&potrosnju kalorija, buduci da mi to i nije bas najpoznatiji teren!
A evo i mog menija tokom protekla 2 dana:
uutorak: dorucak, oko 9h, integralna kifla i solja jogurta od 0,5% m.m.
           zatim, oko 12h jabuka
           rucak, poprilicna porcija spanaca (kojem tesko mogu da odolim) + 1 kuvano jaje
           otprilike  2h posle rucka, oko 400gr jagoda + cokoladna bananica
           navece, solja soka od paradajza, takodje u vecernjim satima se trudim da ne jedem nista drugo do krastavaca, saargarepe, i sl

sreda: dorucak, 1 banana i solja jogurta
           oko 12h campina vocni jogurt od 0,1% m.m.
          eh, za rucak sam zgresila sa pilecom salatom iz McDonaldsa, koja se sastoji iz zelene salate, kupusa i 1 pilece pljeskavice
           do kraja dana sam pojela jos 1 jabuku, naravno poprilicnu kolicinu krastavaca, čaašu soka od pomorandže

danas: dorucak, ceđeni grejp, 200 gr salate od šampinjona, tofu namaza, kisele paprike i morske soli
          oko 14h jabuka
          malopre opet vocni jogurt od 0,1% m.m.
          i nadam se da cu se uzdrzati od daljeg udovoljavanja mome apetitu!  :(

Uh, šta mislite, dal je to previse?
Al nazalost,  zbog prevelikih obaveza nisam stigla da se posvecujem sobnom biciklu, te sam tokom tih proteklih dana odradila samo 1 voznju, u trajanju od 1h, pri brzini od u proseku 20-25 km/h

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #4 on: May 03, 2007, 07:48:35 PM »
soory ali jelovnik ti je vise od katastrofalnog..

Offline tinaa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Female
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #5 on: May 03, 2007, 07:50:05 PM »
Sto? Zar bas tako? U cemu gresim?

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #6 on: May 03, 2007, 07:57:49 PM »
Ono sto moras da shvatis kako funksionise je da je protein gradivna materija i da misici(ono sto pokrece tvoj skelet)
moze da se poveca ili ucvrsti samo sa unosom gradivnih materija..
UH ako se unose vise nego sto se potrose, se metabolisu u masti i zato svi koji jedu samo voce i povrce bez obzira sto ne jedu masno imaju sala..jer sam secer je visak energije i neikoriscenost = masti.

pod smecem ili pomijama mi nazivamo hranu koja ima u sebi odredjen broj kalorija ali nema kvalitetne proteine ili UH.
to znaci da unosenje takvog necega nema svrhu osim da te unakazi, po pitanju varenja, povecanja pritiska, izazivanje secera itd..

ne plasim te ja ali takva ishrana brzo te dovede u gojaznost , jer tvoji hormoni nece uskoro da rade za tebe..jer ti imas odlican metabolizam a salo je ono sto je manifet odbrane tela od poremecaja..
a iako nastavis tako telo ce da se ponasa i da tumaci materije kako ono hoce..promenice npr protein posto ga ima manje trosice kao energju a UH ce ugradjivati i eto ti budes mrsava a sala koliko hoces..

ako jedes kako treba , znaci unosis gradive materije kao osnov a uh kao energiju koja ti je potrebna da funkcionises ,
mora da dodje do napretka...

evo malo da analiziram tvoj jelovnik i da ti napisem kako je bolje..

Quote
utorak: dorucak, oko 9h, integralna kifla i solja jogurta od 0,5% m.m.

moze da prodje ali ti treba i gradivna materija(npr neko jaje tj belance) jer je telo u teskom katabolizmu(razgradnji misica) ujutru kada se ustane

Quote
  zatim, oko 12h jabuka

nemoj da ti bude praksa da voce bude obrok..ovde pojedi nesto proteinsko sa vlaknastim
npr sendvic sa tunjevinom ili belim mesom i zelenom salatom..

Quote
rucak, poprilicna porcija spanaca (kojem tesko mogu da odolim) + 1 kuvano jaje

odlicno , samo se nadam da nije kuvano sa zacinima i dodaj jos jedno belance

Quote
otprilike  2h posle rucka, oko 400gr jagoda + cokoladna bananica

ovde si se unakazila..posle 16 h izbegavaj toliku kolicinu UH, u popodnevnim satima telo radi protiv nas sto se tice unosa velike kolicine UH..
ova bananica je vrh  :wallbash1:

bolje jedi neko vlakasto povrce..


Quote
  navece, solja soka od paradajza, takodje u vecernjim satima se trudim da ne jedem nista drugo do krastavaca, saargarepe, i sl

uvece jedi proteinsku hranu , i pred spavanje mozes posni sir da ima telo sta da jede preko noci..


ove ostale necu da komentarisem ...ali evo ti OVDE primer jelovnika i sistem kako ide sta..
pa cemo da pisemo dalje.

vidis i sama da je to razlog sto ne valja nesto..mozes da izaberes bilo koju temu u ovom forumu videces da je to shema koja radi, ko je postuje - radi..
a fizicka aktivnost..kako stojis sa time??
« Last Edit: May 04, 2007, 10:03:45 AM by Lazic »
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline tinaa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Female
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #7 on: May 03, 2007, 08:53:34 PM »
kapiram ja da mi ishrana nije ok, jer u suprotnom ne bih imala sasvim evidentan problem sa kg... ali bas da je toliko katastrofalna, nisam mislila... prosto u analogiji sa tudjim jelovnicima... al dobro, rekoh vec da sam laik, te ne sumnjam u vas sud.
al ne kapiram Pedja zasto se jabuka ne jede kao uzina, i zasto su jogurt, banana, paprika, sampinjoni, etc. smece, odnosno dal si doslovce mislio da je to kombinacija smeca, ili naprosto nesrecna iliti smecasta kombinacija inace sasvim ok namirnica.
oh, kako me baciste sad u bunilo zesce...  :)
anyway, hvala puno!
Lazicu, unapred se radujem tvom odgovoru sutra!
Caos!

Offline Dragana

  • Fitness trener
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Female
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #8 on: May 04, 2007, 02:01:01 AM »
Idemo opet slikovito...

-Trebas da jedes cesto, 5-6 manjih obroka
-gresis jer skoro da ne unosis proteine uopste
-spanacu i ne trebas da odolevas, vec da povecas unosi drugog vlaknastog povrca
-voce zameni povrcem, jer voce sadrzi fruktozu (secer)
-cokoladnu bananicu pokloni neprijatelju-izbaci proste secere skroz
-campina vocni jogurt kao i drugi vocni jogurti sadrži fruktozu, saharozu i druge izvore ugljenih hidrata (za zgusnjavanje), a jadan izvor proteina; dakle lose
-nisi zgresila pilecom salatom iz McDonald's-a ukoliko nisi dodala preliv, koliko sa pljeskavicom koja je upila 10xvise masti
-sokovi su jos losija opcija od voca; moze jabuka, moze grejp ponekad pre podne, ali izmedju obroka, jer to nije obrok
-gresis sto se trudis da ne jedes u drugom delu dana
-svaki obrok treba da sadrzi dobar izvor proteina, za tebe 100gr posnog mesa ili ribe po obroku, 200gr posnog sira ili 200gr belanaca
-tofu-soja :thumbdown, povecava nivo estrogena, remeti i rad drugih hormona odgovornih za metabolizam i jos stosta

Sada cu zvucati kao onaj ludaci sto na tv-u otvaraju tarot :lol:, al ipak pogadjam:
Imas malu misicnu masu, ishranu gotovo bez proteina, a u prethodnom periodu si bila dosta staticna dok si se zatrpavala samo secerima. Nastavi sa voznjom bajsa, kad god u toku dana, zbog ukupne kalorijske potrosnje, mada bi najbolje bilo ujutru na prazan stomak, zbog direktnog sagorevanja masti.
Should I stay, should I grow...

Offline tinaa

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Female
Odg: Ubrzajte mi metabolizam, please!!!
« Reply #9 on: May 04, 2007, 12:40:12 PM »
Hvala svima na pojasnjenju!
Heh, vidim da je ova cok.bananica vise nego „trn u oku”! Al, eto, nakon sto sam vec bila preterala sa onim jagodama (kojim, btw, nisam mogla da odolim kad ih videh na pijaci nakon skoro godinu dana odsustva), pomislih „kad je bal, nek je bal!”, te sam smandrljala i tu nesrecnu bananicu! Ali, zbilja, necu vise! Resila sam da vise ne popustam!

Lazicu, procitala sam onu shemu jelovnika koja je bila postavljena na 2. postu, pa bih mogla da se uklopim u isti, valjda su neke varijacije dozvoljene?! npr. ako pise 100gr mesa, mogu li tu uzeti 100gr tunjevine iz konzerve?  Pretpostavljam da virsle, pastete, sunke, kobasice i slicne mesne preradjevine nisu dozvoljene?!
Eh, da... tamo pise i 1-2 vocke dnevno... pa ako jedem tresnje, visnje, jagode il sl. koliko je to u gramazi? oko 100-200 gr? ili nije uopste preporucljivo?

Sad sto se tice fizicke aktivnosti... Jutros sam odvozila bicikl pre dorucka, al sam morala da popijem kafu bez secera, jer imam bas nizak pritisak, te sam ujutru blago zombirana... Dakle, posto nisam navikla da bicikl radim ujutru, to se odrazilo i na intenzitet voznje, te je srednja brzina bila oko 20km/h, mada je zbilja ne znam ni koiliko ona treba da iznosi... Uglavnom, izgurala sam 45 min.

Nakon toga, dakle oko 10h, popila sam samo nemasni jogurt, bez onih ovsenih pah., jer sam imala samo kukuruzne, i 1 kuvano jaje.

Oko 12h, porciju obarenih tikvica sa mlevenim govedjim mesom (kao neka vrsta supe/corbe sta li vec... skuvano uz malo vegete i dosta persuna).

Dal je to za sada ok?
Takodje, nezgodno je sto ocekujem da cu biti vrlo zauzeta na fakultetu i ucenjem, pa pretpostavljam da necu imati puno vremena za jos neku dodatnu fizicku aktivnost danas... jedino bicikl opet navece ili mozda trcanje... Ustvari, sta mi vi preporucujete kao najadekvatnije, pa da se ja potrudim da se tako i organizujem tokom narednih dana? Priznajem da nisam u nekoj kondiciji, al nadam se da mi nece dugo trebati da je izgradim...

I za kraj ovog javljanja ostavila sam jedno bas bas „razlozno” pitanjce (Pedja, molim te, nemoj opet da me poklopis zbg mog neznanja!  :innocent:) - dakle, uvek pisete da treba jesti samo belance, kapiram da to jesu cisti proteini, ali mene zanima zasto je to jadno zumance toliko nepozeljno? i moze li se ponekad iztolerisati, ili naprosto da ga prekrizim?  :)

Jos jednom hvala svima!
Puno pzdrava...