EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Gdje poceti  (Read 6956 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KriticnaMasa

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
Gdje poceti
« on: October 02, 2007, 03:53:54 PM »
Vec nekoliko dana vas citam i moram priznati da sam odusevljena sa kvalitetom (i kolicinom!!!) :) informacija na ovom forumu. Svaka vama cast...

Procitala sam koliko sam stigla, i vidim da je dosta zenskih osoba u slicnoj situaciji kao ja: vjezbanje nije problem, a ni hrana koliko su slatkisi i grickalice.
Moja situacija je otprilike ovakva: vecinu svog odraslog zivota sam bila mrsava i dosta aktivna (trenirala borilacke vjestine, bavila se fitnesom i aerobikom od svoje dvadesete). I bila sam sasvim OK do prije godinu i po kad sam nasla posao svojih snova. I tada sam sam sa 53 kg skocila na skoro 60 (sto na moju visinu od 165cm je prilican skok).
Disciplina oko vjezbanja mi nije problem: radim kardio 4 puta sedmicno i power pump 2-3 puta sedmicno. Sve je to super. Prilicno sam misicava i cvrsta ali nije to to...

Medjutim klopa me totalno unistava: radim na mjestu gdje nam sto klijenti a sto menadzment kupuje hranu skoro svaki dan. Vecina mojih kolega obozava da jede. Moja mama kuha fantasticno, ali sve je przeno (tipa ustipci, pecenja, pite, supe itd). Ja kod kuce kuham zdravo ali cesto ne stignem kuci i ponekad smo uski sa novcem (muz mi je u skoli i ja placam 90% svega), tako da ako se negdje uvalimo za besplatnu klopu, to nam puno pomaze. I naravno moja velika ljubav slatkisi... kazem sebi nema vise, dva dana stvarno izdrzim, i onda mi neko ponudi kolacic, i eto belaja: pojedem taj kolacic, pa onda jos jedan, pa negdje maznem cokoladicu i tako u nedogled.

Gdje vi nalazite motivaciju? Meni je lakse bilo prije kad sam bila "single": u nadi da pronadjem decka bilo je lako paziti na ishranu. Sad kad sam udata, to vise nije oblik presije i treba mi sasvim novi oblik motivacije da pocnem mjenjati ishranu (znam da je ovo pateticno, ali istina je istina). I kada nadjete motivaciju, kako je zadrzite na duze staze?

Isto tako sam negdje procitala da se na ovim forumima predlaze postepeno prilagodjavanje predlozenoj ishrani, ali nisam nigdje mogla naci teme o tome.  :dunno:

Najvise me nervira cinjenica da toliko truda i vremena trosim u fitnes a rezultati su aljkavi zbog nedostatka pravilne ishrane. To mi je jedina moguca motivacija. Poslala bih slike ali me sramota.

Uglavnom, pomagajte.   :help:  :boxed:

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Gdje poceti
« Reply #1 on: October 02, 2007, 04:08:59 PM »
Dobro dosla :)
Sto te je sramota..posalji mi na mail.. :)
Procitaj ovo Motivacija:yes:


Offline KriticnaMasa

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
Odg: Gdje poceti
« Reply #2 on: October 02, 2007, 04:52:07 PM »
Tikice poslala sam ti sliku. Sto je odgovorilo na moje pitanje motivacije. Bah, pravi sam monstrum. I tata ce nastradati (od njega sam noge naslijedila)... :) :)

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Gdje poceti
« Reply #3 on: October 02, 2007, 07:16:37 PM »
dobro dosla i od mene  :)
pocinjemo iz pocetka
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline KriticnaMasa

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
Odg: Gdje poceti
« Reply #4 on: November 04, 2007, 05:35:13 AM »
Evo da se i ja prijavim... nakon tacno mjesec dana eksperimentisanja sa ishranom koju preporucujete, uspjela sam spasti sa 60kg na 57kg, sto je ok za pocetak. priznam, imala sam 100% dana a imala sam dana kad je jedino pravilo bilo jesti 6 puta na dan, a sta sam jela, e o tome necemo  :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush: :blush:  :innocent: :innocent: ali sve u svemu, razlika se vidi. htjela bih nastaviti sa gubitkom, 54 kile su mi cilj (tad sam najbolja) a ako mi se zakine da padnem ispod te kilaze, mnogo cu se razveseliti.

mjerim se, centimetri su spali sasvim solidno. u prosjeku sam izgubila izmedju 2 - 5 cm (na butinama sam izgubila najvise, sto mi je, ako je Tikica uspjela vidjeti moju sliku, slaba tacka -- kruskoliki endomorf).

nisam jos presla na varijacije, logistika me zeza (hranim nas dvoje, i nemamo sredstva za duplikate), pa improviziram. ali kako mi se cini, samo se trebam bolje organizovati.

gym sam smanjila, posto sam pretjeravala bez dobrih rezultata. kardio radim 2-4 puta sedmicno (Hiit na traci, ili kickboxing casove ili ove neke cardio blast casove; nekad jednostavno idem u setnju) i radim po dva casa power pump-a.

uvjerena sam da je ovo jedan od najboljih metoda kontrolisanja kilaze sto postoji. htjela bih da sada, kad sam imala neke minimalne ali opet ok rezultate u periodu od mjesec dana da probam da predjem na drugi nivo i pocnem sa makar 95% disciplinom oko hrane.

neke konkretne promjene u navikama:
1. uspjela sam potpuno izbaciti peciva, kruhove, pizze i ostale gluposti.
2. to sto jedem 6 puta na dan mi pomaze sa zeljom za cokoladom (koje se jos nisam rijesila, ali imam vjeru da ce se i to jednog dana desiti)
3. imam osjecaj da mi pocinje smetati hrana koja je nezdrava i jednostavno mi vise ne lezi.
4. vise mi se vidi ovo misica sto imam ispod masnoce.



hvala puno za savjete.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Gdje poceti
« Reply #5 on: November 04, 2007, 11:37:11 AM »
hehe
pa tvoj cilj je tako blizu,sve to moze da se zavrsi za max 2 nedelje
na sta mislis kad kazes power pump?
kako se sad hranis? ako unosis proteine,variranje sa uh nije skupo :)
kupi whey sa ukusom cokolade,npr neko manje pakovanje da ti sluzi kao zamena za cokoladu,jer moze da ti traje neko vreme,npr kad ti se jede slatko razmutis malo wheya :)
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline KriticnaMasa

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
Odg: Gdje poceti
« Reply #6 on: November 04, 2007, 04:31:42 PM »
Milane, nemoj mi to govoriti!! 2 nedelje! aaa ok, u pravu si.

Hranim se otprilike ovako:
dorucak: zobene + mozda banana
prva uzina: jabuka, ili svjeze povrce sa nemasnim sirom (kod mene nema elle, nazalost)
rucak: trudim se da to bude ili salata sa piletinom/tunom ili krompir/riza sa piletinom/ribom... nekad bude samo komad piletine, nekad salata i supa, zavisi
druga uzina: obicno tuna sa sirom
vecera: e ovdje kiksiram posto je muz umjesan u kombinaciju tako da obicno jedem sta sam napravila za njega ali sa mojim promjenama. sreca, ni on nije ljubitelj przene/masne hrane tako da vecere nam nisu idealne, ali nisu ni grozne. npr. prosle sedmice smo par veceri jeli chili (sto je bukvalno nasa grah corba), onda smo jedno vece jeli piletinu i povrce sa makaronima, i u petak sam ja jela supu od paradajza. priznajem da popijem casu vina ponekad. i naravno priznajem slatkise, sto znam da je cisto ubistvo posto negiram sav rad i trud, ali reci ti to narkomanu...  :wallbash1: :wallbash1: iako sam smanjila slatkise na 2-3 puta sedmicno, dok je prije bilo ubijanje secerom svaki dan, sto je, za mene, uspjeh.

naravno, dosta puta jedem bjelanjca za dorucak (obicno kada ne idem u gym ujutro) sa integralnim hljebom. gadila su mi se prvih par puta ali sam i preko toga presla i sad mi se bas jedu. :) :)

power pump je sat vremena dizanja "free" weights sa instruktorom. zavisi od instruktora, neki se fokusiraju na odredjene misicne grupe, dok drugi rade sve. znam da trebam da se prebacim na teretanu ali posto sam stidljive prirode, jednostavno imam osjecaj da cu se blamirati. nasa teretana je obicno puna nabildanih mladiTja, tako da se ja osjecam kao stuha. moram pricati sa ovima iz gyma da mi daju jedan kratki kurs sta je sta, i onda mislim da ce mi biti lakse.  :blush:

i da, kupila sam whey, i onda sam skontala da je kolesterol u samo jednoj dozi OGROMAN kolicinski. da li je to normalno za whey? (kupila sam obicni GNC whey u GNC prodavnici).

hvala puno Milane...  :clap: :clap:

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Gdje poceti
« Reply #7 on: November 04, 2007, 05:47:18 PM »
Quote
dorucak: zobene + mozda banana
banana nije vocka koja se konzumira kada smo na dijeti

Quote
prva uzina: jabuka, ili svjeze povrce sa nemasnim sirom (kod mene nema elle, nazalost)
rucak: trudim se da to bude ili salata sa piletinom/tunom ili krompir/riza sa piletinom/ribom... nekad bude samo komad piletine, nekad salata i supa, zavisi
druga uzina: obicno tuna sa sirom
ovo je u principu OK; nadam se da je supa od nemasne teletine ili piletine a testinina iz supe ti je zabranjena

Quote
vecera: e ovdje kiksiram posto je muz umjesan u kombinaciju tako da obicno jedem sta sam napravila za njega ali sa mojim promjenama. sreca, ni on nije ljubitelj przene/masne hrane tako da vecere nam nisu idealne, ali nisu ni grozne. npr. prosle sedmice smo par veceri jeli chili (sto je bukvalno nasa grah corba), onda smo jedno vece jeli piletinu i povrce sa makaronima, i u petak sam ja jela supu od paradajza. priznajem da popijem casu vina ponekad. i naravno priznajem slatkise, sto znam da je cisto ubistvo posto negiram sav rad i trud, ali reci ti to narkomanu...  :wallbash1: :wallbash1: iako sam smanjila slatkise na 2-3 puta sedmicno, dok je prije bilo ubijanje secerom svaki dan, sto je, za mene, uspjeh.

i sama uvidjas gde gresis. potrudi se da ovo promeneis. mnoge zene ovde prave posebno za sebe obroke uz ono sto spreme ukucanima. sve ovo moze samo kada dodjes na zeljene obime ili kilazu, kako god, kada uspes da dovedes metabolizam do tacke kada ce raditi optimalno i kada budes imala sredjene teninge na kojima ces potrositi visak kalorija. do tada ces morati da se disciplinujes.

Quote
naravno, dosta puta jedem bjelanjca za dorucak (obicno kada ne idem u gym ujutro) sa integralnim hljebom. gadila su mi se prvih par puta ali sam i preko toga presla i sad mi se bas jedu. :) :)
nije greska da se ubaci i jedno zumance

Quote
znam da trebam da se prebacim na teretanu ali posto sam stidljive prirode, jednostavno imam osjecaj da cu se blamirati. nasa teretana je obicno puna nabildanih mladiTja, tako da se ja osjecam kao stuha. moram pricati sa ovima iz gyma da mi daju jedan kratki kurs sta je sta, i onda mislim da ce mi biti lakse.  :blush:
ovo bi trebalo da ti bude najmanji problem. prvo, ides tamo zbog sebe i totalno je nebitno ko jos vezba u teretani, a drugo, svi su jednom bili pocetnici i sigurno ti se niko nece smejati ako nesto ne uradis kako treba. naprotiv, vrlo je verovatno da ce ti neko prici i pokazati kako treba. ako sebi mozes da priustis trenera, to je jos i najbolja varijanta. da te neko nauci cemu koja sprava i vezba sluze i kako se vezbe rade pravilno. kasnije mozes i sama

Quote
i da, kupila sam whey, i onda sam skontala da je kolesterol u samo jednoj dozi OGROMAN kolicinski. da li je to normalno za whey? (kupila sam obicni GNC whey u GNC prodavnici).

jeste, normalno je. medjutim, imas preparate koji su po sastavu bolji od ovoga sto si kupila.

pogledaj diskusiju o tome koji vej izabrati:
:link:

pozz :flowers:
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline KriticnaMasa

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Female
Odg: Gdje poceti
« Reply #8 on: November 05, 2007, 02:23:55 AM »
Hvala Tanja na odgovoru...

ove sedmice cu si ugovoriti randes sa trenerom... kod nas je prva tura besplatna, a onda se poslije placa.

evo da izbjegnem muzev raspored, ispekla sam si dosta piletine za cijelu sljedecu sedmicu.

opet hvala  ;)

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Gdje poceti
« Reply #9 on: November 23, 2007, 11:13:55 PM »
pozdrav i dobrodosla..nadam se da si uspela nesto od planiranog..nije lako skinuti visak kilograma
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap