EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Jos niste poceli sa tegovima? Procitajte ovo  (Read 17597 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Jos niste poceli sa tegovima? Procitajte ovo
« on: December 17, 2007, 02:20:09 AM »
jos niste krenuli u teretanu, a razmisljate o tome vec neko vreme. odlicno! imate zelju da dohvatite tegove u ruke i pocnete sa treninzima o kojima ste citali po casopisima i internet stranicama. supqer! znaci da se interesujete i planirate da se malo ozbiljnije posvetite ovome, ali ono sto treba da znate jeste, da je vrlo verovatno da niste trenirali neko vreme ili niste trenirali uopste i vasi misici su nedovoljno spremni za rad sa nekim opterecenjem. zglobovi i tetive takodje a i kondicija vam je na ne zavidnom nivou. ono sto treba da uradite pre vaseg pocetka s treninzima u teretani jeste da malo pripremite teren za rad, odnosno dovedete vase telo polagano u stanje treniranosti.
odvojite pola sata 3-4 puta nedeljno za jedan ovakav trening koji cu vam predloziti, pa prosudite sami o rezultatima, to ostavljam vama.

trening je kruzne varijante i radi se po principu 30" rad/30" odmor i postepeno se povecava rad, a smanjuje odmor, npr. 40" rad/20" odmor. radi se izmedju 9 i 12 vezbi po jednom krugu. vas cilj je doci do nivoa treniranosti da mozete uraditi 4 kruga 1' rad/15" odmor, sto dodje nekih 50ak minuta. kada to postignete, vas sledeci cilj je da povecate broj ponavljanja koji postignete za minut. to je sad vec zavidan nivo fizicke spremnosti i na dobrom ste putu da pocnete da vezbate sa tezinama bez rizika od povrede.
sta je jos potrebno...da naucite sve vezbe da izvodite pravilno, da se zagrejete za trening valjano, i istegnete posle treninga obavezno po nekoliko minuta.

evo primera

trening za trup

trbusnjaci
ledjnjaci
trbusnjaci-naizmenicno podizanje nogu (skroz ispravljena kolena)
zgrcka
gidra
sklopka
kosi trbusnjaci
mekenzi
podizanje nogu na vratilu
supermen

trening za rameno-grudni pojas

siroki sklek
uski sklek
supermen
mekenzi
sklopka
zgib/mesoviti zgib
propadanja na klupi
vijetnamci
trbusnjaci
kladivo


trening za noge

cucanj
dugi iskorak
trbusnjaci naizmenicno podizanje nogu
mekenzi
zablji skokovi
podizanje na prste
podizanje prstiju
kratki iskorak
naskok/saskok na klupu (25-30cm visine)
preskakanje vijace



za jedan krug ovog poligona potrebno je izmedju 10 i 12 minuta, cilj je doci do 4 kruga (1min rad/15 sec pauza) u kontinuitetu, nema pauze izmedju krugova, samo onoliko koliko je pauza izmedju vezbi. ukljucite stopericu i radite dok ne istekne vreme.
mozete organizovati poligon vezbi po vasem izboru, da li zelite da radite odredjenu grupu misica, ili celo telo, ili kombinovano, samo je na vama da odlucite, broj kombinacija je neogranicen. trening ovog tipa se koristi prevashodno za pripremanje misica za rad sa tegovima i povecanje fizicke kondicije.
ovako organizovan trening mozete raditi i u teretani sa opterecenjem od 15-20 kg zavisno od vasih mogucnosti, s tim sto je razlika u tome da se radi 1 min i tempo izvodjenja je 15-20 ponavljanja u minutu, sto znaci da pokreti treba da su malo sporiji i kontrolisani i sto je najbitnije u kontinuitetu. ovaj trening je odlican za navikavanje i pripremanje tetiva i zglobova za vezbanje bez povreda.


exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team  exyu-fitness team
« Last Edit: January 01, 2008, 08:04:03 PM by Tanja »
over & out

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #1 on: December 17, 2007, 02:38:42 AM »
vezbe :yes:
over & out

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #2 on: December 17, 2007, 09:05:43 PM »
vijentamci smrt  :boxed: bar meni  :hitself: :hitself: :hitself: :hitself: :hitself:
odlican txt prijatelju  ;) :)

Offline Ma$ter

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 368
  • Gender: Male
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #3 on: December 17, 2007, 09:28:14 PM »
Nesto sto je takodje smrt a ne znam kako se zove je mesavina izmedju zgrcke i vijetnamaca znaci uradi se zgrcka i onda utsanes i skocis....Ubistvo....Valjda ste shvatili sta sam hteo da kazem....
Kad pocnes da tones...pokusaj da se izvuces,mlataraj rukama...ako nemozes da se izvuces padni na dno i onda se odbaci nogama.
I isplivaj jaci nego ikada..

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #4 on: December 20, 2007, 11:59:18 AM »
dada znam koja je vezba. odlicna je kad se radi s dve bucice u rukama :wallbash1:

inace vijetnamci se takodje negde zovu kompleksna/kompleksni

@tikica

 :blowkiss: fala tiki :)
over & out

Offline Ma$ter

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 368
  • Gender: Male
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #5 on: December 20, 2007, 12:37:24 PM »
Ja sam trenirao karate dosta dugo i mi smo te vezbe vijetnamce i ovu drugu zvali 1. vezbica i 2. vezbica
Kad pocnes da tones...pokusaj da se izvuces,mlataraj rukama...ako nemozes da se izvuces padni na dno i onda se odbaci nogama.
I isplivaj jaci nego ikada..

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #6 on: December 20, 2007, 02:34:24 PM »
pa te dve vezbe pokrivaju maltene kompletnu muskulaturu, samo fale ledja i bicepsi. ajde, probajte ovo pa napisite utiske, kako vam se cini :yes:
over & out

Offline Dijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 243
  • Gender: Female
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #7 on: December 20, 2007, 05:40:18 PM »
ja tu vezbu vijetnamci uopste ne kapiram, ni ova slika mi nije jasna  :dunno: :blush:
a nije mi jasno ni koja je razlika izmedju sklopke i zgrcke  :rolleyes01:
i tako...  :innocent: :blush:
Fabricando fit faber, age quod agis.

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #8 on: December 24, 2007, 12:09:16 PM »
ja tu vezbu vijetnamci uopste ne kapiram, ni ova slika mi nije jasna  :dunno: :blush:
a nije mi jasno ni koja je razlika izmedju sklopke i zgrcke  :rolleyes01:
i tako...  :innocent: :blush:

pozdrav dijana, hvala ti sto si nasla za shodno da procitas ova tekst.

prvo da ti pojasnim kako se radi vijetnamac, odnosno kompleksna kako se jos negde zove...

1) spustis se u cucanj i oslonis se sakama na pod
2) sunozan skok u nazad, sake su i dalje na podu, nalazis se u poziciji za sklek
3) uradis sklek
4) sunozan skok u napred, sake su na podu, vracas se u poziciju cucnja
5) skok u vis sa zamahom rukama u vis

probas da povezujes da se sa doskokom na zemlju odmah spustis u cucanj. ako ne mozes da uradis sklek, nemoras da radis, samo se namestis u polozaj za sklek i vratis se u cucanj.

drugo, razlika izmedju zgcke i sklopke...kod zgrcke su ruke u horizontalnoj ravni i kolena se savijaju (manje vise izgleda kao polozaj za cucanj samo okrenut za 90 stepeni, odnosno lezis na ledjima), dok kod sklopke treba da su opruzene ruke i noge i iz lezeceg polozaja pokusavas da dohvatis prste na nogama podizuci trup i noge istovremeno.

nadam se da sam ti malo pojasnio ove vezbe, prouci slike jos malo pa reci ako ti jos nesto nije jasno, potrudicu se da ti objasnim ;)
over & out

Offline Dijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 243
  • Gender: Female
Odg: jos niste poceli sa tegovima, procitajte ovo
« Reply #9 on: December 24, 2007, 12:24:55 PM »
Hvala Vlado na objasnjenju, zlatan si  :clap:
Razumela  :yes:
Fabricando fit faber, age quod agis.