EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Šta fali u ovoj računici?  (Read 1491 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ajmo_opet

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 42
  • Gender: Male
Šta fali u ovoj računici?
« on: September 03, 2010, 12:14:40 AM »
Od kada sam počeo da posećujem ovaj forum uspeo sam da skinem nekih 12-14 kilograma i da spustim procenat masti za citavih 10 posto. Trenutna težina mi je 130kg i 30% masti. Hranio sam se prema uputstvima sa ovih strana i sve je funkcionisalo kako treba. Imao sam problem sa količinom hrane koju uzimam, tj. jedva bih sve pojeo ali je i to vremenom došlo na svoje. Tokom vremena dosta sam čitao, istraživao i učio.

Razlog za započinjanje ove teme je način na koji računamo dnevne potrebe za proteinim, mastima i hidratima. U svim tekstovima koje sam pročitao javljaju se dve varijante: ukupne potrebe se računaju na osnovu celokupne težine ili na osnovu LBM (težina bez masne komponente). U drugom slučaju, bazalni metabolizam je težina u kilogramima puta 22 iliti težina u funtama puta 10.

Prema prvoj, moj bazalni metabolizam je 2545 Kcal a po drugom oko 2000 Kcal. Priznaćete, razlika je velika. Osnovna teorija onih koji zagovaraju drugu varijantu je to da je salo metabolički neaktivno i da se zbog toga izostavlja iz priče. Da li postoji neki text ili valjano fiziološko objašnjenje šta je od oa dva tačno i zašto (zaista nisam mogao nigde da pronadjem).

Uzmimo da je prva varijanta tačna i da je moj ukupni metabolički minimum 3300 Kcal dnevno. Kad oduzmemo 20% ispadne 2640 Kcal koje bi trebalo da unesem u toku dana. Imao sam ideju da počnem sa carb rotacijom. U svim textovima stoji da je u danima sa smanjenim carbsima preporučen unos od 3g proteina na kg telesne težine u cilju održanja trenutne mišićne mase. U mom slučaju to bi bilo oko 390g proteina iliti 1560Kcal iz proteina?!? Koliko je ova cifra realna?? Meni zvuči katastrofalno mnogo.

Moguće da ovakve stvari nisu primenjive na ljude sa ovolikom težinom, moguće da ja negde opasno grešim u shvatanju svega ovoga. Siguno će neko reći da ulazim u sitna crevca bez potrebe ali jednostavno, ovo mi nikako nije jasno pa ako neko može da mi pomogne, bio bih do neba zahvalan :)

Pozdrav!

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: Sta fali u ovoj racunici?
« Reply #1 on: September 03, 2010, 12:30:19 AM »
nije nerealno jer ne moze toliki covek da jede kao ptica..elem na 130 kg bih ti pre savetao keto, ali samo ako si disciplinovan, bar 4-6 nedelja i posle toga da malo radis rotacije pa da ides dalje.
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline Pedja Petrovic

  • ExYu Sampion
  • *
  • Posts: 3967
  • Gender: Male
  • www.ogistra-nutrition-shop.com
    • www.ogistra-nutrition-shop.com
Odg: Sta fali u ovoj racunici?
« Reply #2 on: September 03, 2010, 06:01:22 AM »
kao sto laki rece
i to i jeste problem ukljucivanja matematike,benediktovnih formula i ostalih da ne kazem svega kod ljudi sa prekomernom tezinom.
tacno da treba da se radi neka "matematika" ali kod ljudi sa tim itakvim problemom treba pristupiti takticki i uzeti u obizr sve i jedan parametar a ne samo racunati i postupiti po dobijenoj "nekoj" cifri