EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Brokula za duži život  (Read 24786 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Brokula za duži život
« on: February 20, 2007, 12:29:57 AM »

Brokula sigurno nije omiljeno dečje jelo, a i kod mnogih odraslih na prilično je lošem glasu, čak toliko da ju je svojevremeno američki predsednik Džordž Buš stariji izbacio iz Bele kuće.
No, ako se pravilno skuva, brokula ima izvrstan ukus.

U novije vreme naučnici su otkrili da je i vrlo zdrava. Navodno, 100 grama brokule dnevno čak smanjuje rizik obolevanja od raka. No, još mnogo toga treba znati o ovom neverovatnom povrću.

Budući da sadrži velike količine antioksidantnih vitamina A, C i E, brokula možda može usporiti oštećenje ćelija izazvano slobodnim radikalima, koje dovodi do starenja i pojave različitih bolesti. Ovo povrće sadrži i gotovo dvostruko više vitamina C nego narandža, pa jača odbrambenu sposobnost organizma.
Osobito je dobro uključiti brokulu u prehranu tokom trudnoće, jer sadrži dosta folne kiseline, vitamina iz grupa B.
Ta hranljiva materija je važna u prvih 12 nedelja trudnoće jer sprečava nastanak nepravilnosti neuralne cevi u beba (na primer nastanak spine bifide ili rascepa kičme).

Brokula je takođe puna kalcijuma i magnezijuma neophodnih za jake kosti, zube, nokte i nerve, te gvožđa koje je važno za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Stoga ćete jedući brokulu možda sprečiti malokrvnost.
Dodajući brokulu obrocima, možete iskoristiti i njene prednosti za lepotu.
Ona sadrži betakaroten (biljni oblik vitamina A) koji održava kožu zdravom i poboljšava ten.
U novijim istraživanjima naučnici su sok dobijen od brokule dodavali ćelijama raka, nakon čega je 95 odsto obolelih ćelija odumrlo.
Brokule su na vrhu top-liste zelenog povrća koje potiče apoptozu (proces uništavanja zloćudnih ćelija).
Brokula sadrži sastojke, koji se zovu sulforani, prirodne biljne hemijske materije koje joj daju prepoznatljiv ukus i mogu podstaći samouništenje ćelija koje bi se mogle pretvoriti u ćelije raka.
Redovno uzimanje brokule smatra se posebno korisnim i za prevenciju raka dojke koji se povezuje s viškom ženskih hormona estrogena. Sastojci u brokuli, nazvani indoli, ubrzavaju metabolizam estrogena, pa ostaje manje hormona za “hranjenje” receptora na zloćudno promenjenim ćelijama dojke. Kod žene koje jedu velike količine folne kiseline manja je i verovatnoća pojave raka grlića materice ili pluća.

I to nije sve...

Ovo povrće olakšava probavu.
Jedan jedini obrok brokule sadrži 3,6 miligrama vlakana, a ona su vrlo važna za dobro varenje. Pomaže i dijabetičarima. Jedno istraživanje pokazalo je da 140 grama brokule sadrži 22 mikrograma hroma, deset puta više nego bilo koja druga namirnica. To je gotovo puna dnevno preporučena doza, koja inače iznosi 25 mikrograma. Hrom pomaže regulaciju šećera u krvi, pa ako imate dijabets tipa II nije na odmet uključiti brokulu u prehranu. Uz to podstiče i polnu želju. Selen u brokuli podstiče libido i plodnost.

Kako je pripremiti

Kuvanje može uništiti neke od hranljivih materija u brokuli.
Da biste ih sačuvali, jedite brokulu sirovu ili tek kratko kuvanu - na pari, u mikrotalasnoj ili u tiganju. Pomeštajte je s malo maslaca i belog luka.
Kuvana brokula treba da bude meka, ali ne gnjecava.
Jedite i lišće i peteljke, a ne samo cvetiće.
Voda u kojoj ste kuvali brokulu sadrži mnogo vitamina i hranljivih materija.
Iskoristite je za pripremu umaka ili supe, ili je pomeštajte sa sokom od paradajza i začinima u zdrav napitak.
Kad kupujete brokulu, birajte glavice s jakim peteljkama i čvrstim cvetićima.
Izbegavajte one s bledim i žutim cvetićima jer su prestarele pa im manjka ukusa i hranljivih materija!


Uskoro tableta od brokule

Naučnici s Univerziteta u Čikagu sintetizovali su jedinjenje nazvano oksomat, slično prirodnom sastojku brokule (sulforafanu) za koji se zna da deluje preventivno protiv raka dojke. Ako se na ljudima potvrde pozitivni rezultati dobijeni eksperimentima na životinjama, buduće tablete oksomata uzimaće se jednom dnevno. Za razliku od tamodžifena, sintetičkog jedinjenja koje je trenutno jedino sredstvo za prevenciju raka dojke a deluje samo na tumore koji nastaju usled estrogenskih poremećaja, tablete od brokule delovaće na sve vrste tumora, bez obzira na etiologiju.
 


dnevnik

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #1 on: February 20, 2007, 12:39:47 AM »

Zahvaljujuci pružanju osećaja sitosti (zbog celuloze) i maloj energetskoj vrednosti: sadrži samo 5 % šecera, nimalo masti..samo 15 kalorija na 100gr brokla, pomaže regulisanje telesne težine.

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #2 on: February 20, 2007, 12:45:00 AM »
Ja volim brokoli!!!
Ali realno Tiki moram da primetim da sve namirnice o kojima si ti navodila ove silne studije, satro pomazu protiv oboljenja od raka! Nije bas sve to tako jednostavno! :nonono:

Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #3 on: February 20, 2007, 12:50:34 AM »
znam da nije..sve su to studije koje se vrte oko necega i danas ko o cemu prica ljudi, naucnici ..svi sve povezuju sa rakom...
izbaci przeno,ostavi cigare,kloni se sunca...  :help:

i ja volim brokoli  ;D njammmmm njammmm   :yes: :yes: :yes:

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #4 on: February 20, 2007, 12:56:35 AM »
kazu nemoj da pijes,pusis...kloni se sunca...e pa ko se sunca krije bolje da ga nije...i od cega cu da umrem ako sve to izostavim...necu od starosti...to je dosadno :twisted:
al se nekad dobro jelo

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #5 on: February 20, 2007, 12:57:23 AM »
Mislim najbolje je otici na planinu gde nema nikakvih mobilnih, kompova, televizora i ostalog sto zraci! Trcati svaki dan, cepati drva, verati se po planinama, jesti samo zdravo neprskano planinsko povrce ( raznorazne biljke to jest), meso od stoke koja se hrani istim takvim biljem piti zdravo sveze mleko... I da ne nabrajam dalje! Sve u svemu to je malo moguce!!! A po meni je najveca tragedija kada zivis zdravo pazis na svaku sitnicu kako bi ziveo sto duze a onda te udare kola i sve ode u ... :(
Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #6 on: February 20, 2007, 01:07:26 AM »
ajde sad da vas vidim na koji nacin spremate brokoli!  ;D

ja ga kuvam .. ne solim.. i jedem uglavnom sa piletinom ...  :thumbup1:

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #7 on: February 20, 2007, 01:12:44 AM »
Meni ga keva sprema :p

Ali znam i kako! Imam nekakvu resetku u obliku cveta i to se stavi u serpu a pre toga se u serpu sipa voda onako 1/3 serpe! E onda na tu resetku koja se nalazi jedno cm iznad vode poslaze brokoli i na primer sargarepa ili sta vec hocete i poklopi se ta ista serpa! E to je kuvanje na pari! Kuva se oko pola cuke ja mislim ali to cu proveriti pa cu vam reci sigurno! Tako brokoli zadrzava svoju lepu jarku boju i lep ukus(ne bude onako taman i bljutav)! I to se naravno Tiki jede uz pilece belo mmmm! To cu da hasam u sredu tako mi je po rasporedu! ;D
Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #8 on: February 20, 2007, 01:13:10 AM »
samo ga skuvam...i pojedem :yes:
al se nekad dobro jelo

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Brokula za duzi zivot
« Reply #9 on: February 20, 2007, 01:15:25 AM »
a kakav bi bio i kombinaciji sa ellom?  :crazy: :dunno: :i'mcool: