EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Mrtvo dizanje  (Read 136500 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline luka.l

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Male
Mrtvo dizanje
« on: January 27, 2008, 10:15:56 PM »
Mrtvo dizanje (deadlift)

Mrtvo dizanje je jedna od tri takmicarske vezbe u powerlifting-u. To je mozda najslozenija vezba u opste i angazuje skoro sve skeletne misice. Kada bi morali da odaberemo samo jednu vezbu da uporedimo, da kazem, opstu snagu dva coveka, onda bi to bilo mrtvo dizanje.

Kako to izgleda i kako se izvodi?

Konvencionalno mrtvo dizanje:
Pojas namestite tako da stoji nesto vislje na telu nego kod cucnja i recimo za jednu rupicu labavije.
Teg stoji nepomican na podu (mrtav), pridjete tegu toliko da dodirnete sipku potkolenicama. Na potkolenice nanesete talk – puder, da bi sipka lakse klizala uz noge. Pazite da puder ni slucajno ne nanosite dlanovima vec nakon sto poprskate potkolenice, razmazite ga podlakticama.
Tegu prilazite bosi ili u baletankama ili sa nekim patikama sa sto je moguce tanjim djonom, jer sto ste nize, to ste u povoljnijem polozaju za pocetak dizanja.
Stav je takav da su stopala udaljena jedno od drugog oko 25cm. Ruke hvataju sipku sto uze, sa spoljne strane nogu. Dakle uhvatite je usko koliko vam to dozvoljavaju noge. Recimo oko 5 cm od nogu. Sto sire uhvatite sipku, to je putanja tega do “zakljucane” pozicije duza, a to ne zelimo. Radimo sve kako bi smanjili putanju tega. Na dlanove se za razliku od potkolenica, nanosi magnezijum karbonat odnosno kreda. Ona pomaze da odrzite hvat.
Hvat – jaca ruka ide u podhvat, slabija u nadhvat. Time izbegnemo da se sipka u obe ruke kotrlja u istom smeru. Primer: ako su obe ruke u nadhvatu, kad hvat pocne malo da popusta kako povlacimo tezinu na gore, sipka se u obe ruke “kotrlja, odmotava” na dole i dodatno nam odmaze da zadrzimo teg u rukama.

Dakle namestili smo se u poziciju za dizanje, postavili smo ruke na sipku. Sad pocinje dizanje....udicemo vazduh, ali ga udisemo «u stomak» i pravimo pritisak stomakom na pojas. Drzimo se za sipku i naginjemo se u nazad, kao da hocemo da se prevrnemo dovodimo ramena u polozaj iznad sipke, spustamo guzicu tek toliko da su ledja prava i tad pocinjemo da vucemo na gore. Eksplozivno! ali ne i na cim. Teg ide sve vreme uz potkolenice! Prevlaci se preko kolena i vuce uz butinu. Bitno je da ustajemo ravnomerno, celim telom i da ledjima od pocetka vucemo na gore, da ne dozvolimo da nam se prvo podigne dupe, i dovedemo se u pretklonjen polozaj. Ustajemo i zakljucavamo teg u vertikalnom polozaju. Nije neophodno izviti se u nazad ili isturiti grudi i sl. Bitno je samo ispraviti kolena i «zakljucati teg» u uspravnom polozaju.


Ne treba posebno spomenuti da LUMBALNI deo kicmenog stuba mora u svakom trenutku pokreta biti ravan i ne sme doci do njegovog savijanja jer time rizikujemo ozbiljnu povredu.

Sumo mrtvo dizanje:
Vazi skoro sve isto sto i za konvencionalno, sa razlikom sto je kod sumo mrtvog dizanja stav nogu ekstremno sirok i ruke drze teg izmedju nogu. Takav pokret nesto vise angazuje unutrasnje misice butine i generalno, misice nogu. Ideja je da se takvim stavom ustedi na putanji tega koja je nesto duza kod konvenciolanog mrtvog dizanja.

Okacio sam 3 slike. Na jednoj je Ismo Lappi koji radi sumo mrtvo dizanje. Druga slika je statua, ali prikazuje ispravan polozaj tela u trenutku kada teg treba da se povuce i odvoji od zemlje i na trecoj slici je dizac koji stoji uspravno sa tegom u gornjoj poziciji. To se smatra «zakljucanim tegom».
« Last Edit: February 03, 2008, 07:06:07 PM by Milan »
Powerlifting seems to be one of the only sports that you can be attempting to break a record and the guy whose record you're breaking is screaming at you to get it.

Offline luka.l

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 286
  • Gender: Male
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #1 on: January 27, 2008, 10:23:02 PM »
Primeticete da su takmicaru na prvoj i na trecoj slici po malo krvave potkolenice. Sto Milan J kaze, krvave potkolenice se ubrajaju u pravilnu tehniku. Cim se teg odvaja od potkolenica, udaljava se od idealne putanje, krak sile je nepovoljniji i manja je tezina koju mozemo da povucemo.

Evo ga i jedan moj snimak kako bi to recimo izgledalo. Na potkolenicama i butinama se vidi puder. Pudera ima i na podlakticama kojima sam ga razmazao. Na dlanovima je kreda. Namestam pojas, prilazim tegu. Postavljam ruke na sipku, i onda krecem "da se naginjem" da bih dosao u ispravan polozaj za pocinjane vucenja tega na gore. Podizem ga do uspravnog polozaja i spustam dole. Teg nikada ne bacati vec uvek ispratiti do poda. http://www.youtube.com/watch?v=1ZIOw6Wvi1c



*šorc je posle dugo dugo aktivne službe konačno otišao u penziju nakon ovog treninga. prim. aut.  :rolleyes01:
Powerlifting seems to be one of the only sports that you can be attempting to break a record and the guy whose record you're breaking is screaming at you to get it.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #2 on: January 28, 2008, 12:02:17 AM »
Deadlift je brutalna vezba koja, kao i cucanj,ne oprasta greske pri izvodjenju.
Obozavam da je radim,moram jos malo da popravim tehniku kod vucenja uz noge,strah me da ne razvalim koleno koje sam ranije povredio
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #3 on: January 28, 2008, 12:05:41 AM »
uh mogu ti reci  da i ja jedva cekam jos malo da se oporavim pa da radim mrtvo :clap:
al se nekad dobro jelo

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #4 on: January 28, 2008, 12:07:51 AM »
Deadlift je brutalna vezba koja, kao i cucanj,ne oprasta greske pri izvodjenju.
Obozavam da je radim,moram jos malo da popravim tehniku kod vucenja uz noge,strah me da ne razvalim koleno koje sam ranije povredio

Pa ti pazi  :) :clap:
Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #5 on: January 28, 2008, 12:10:22 AM »
verujem,jos malo pa te stizem  :)
i naravno usput cu se truditi da stesem sve ovo sto sam zajebao u proslih par meseci  :wallbash1:
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline Velja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 845
  • Gender: Male
  • :)
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #6 on: January 28, 2008, 12:29:07 AM »
Sa koliko kg radite mrtvo?
Jedini način da izbegnes greške je da steknes iskustvo.
Jedini način da steknes iskustvo ... je da činiš greške.

Zašto da ulazim u život, kad odatle niko živ nije izašao.

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #7 on: January 28, 2008, 01:02:25 AM »
verujem,jos malo pa te stizem  :)
i naravno usput cu se truditi da stesem sve ovo sto sam zajebao u proslih par meseci  :wallbash1:

milance koga stizes?
al se nekad dobro jelo

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #8 on: January 28, 2008, 11:56:29 AM »
tebe tebe,mislim pre operacije  :)

@velja
sada ga ne radim,al radicu po 3 ponavljanja sa 170 ako sve bude kako treba
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Mrtvo dizanje
« Reply #9 on: January 28, 2008, 12:59:59 PM »
milane nesto si mi cudan...:D :D

sad cu ja jos malo da krenem da radim mrtvo pa cu da vidim koliko mogu da povucem
al se nekad dobro jelo