EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Poludela štitna žlezda i ishrana...  (Read 11923 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tigerlilly

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
Poludela štitna žlezda i ishrana...
« on: October 13, 2012, 01:44:33 AM »
Dragi moji....
sve sam ja lepo ispisala, čitava sabrana dela, i nekako je sve nestalo....  :dunno: :pullhair:
idemo ispočetka.... Dakle, imam 27 godina, oko 15ak kila viška koji su se neprimetno pojavili u poslednjih 5 godina(2-3 gore, 2-3 dole, i gojila sam se i mršavila iz meni nepoznatih razloga, nikad vezano za klopu, ali na kraju balade ja sam u plusu, i to ne onom pozitivnom...) i problem sa štitnom koja ide iz hiper u hipo funkciju, najverovatnije stresom izazvano, jer su mi rezulteti uvek bili . pa me lekari samo "posmatraju"... sve stručnjak do stručnjaka, bože sačuvaj... Elem, jedan od onih hormona je bio iznad dozvoljene granice, jedan ispod, a jedan na savršenoj sredini... čvorića 2 oko 3-4 mm, još jedan u nastajanju... Tako je bilo pre oko godinu dana, od tad nisam stigla da odem kod lekara...
Iz toga vam je verovatno jasno kakav tempo života sam imala. Mnogo stresa, nikad ne znam gde ću biti za dva sata, a ne šta ću sutra da jedem, mnogo stresa, neredovno spavanje, mnogo stresa, pride noćni život uz cigare i pivo kako bi se preživeo sav taj stres....  :drunk:

E sad, vežbala sam i nisam, par meseci vežbam, pa par meseci ne, i tako svih tih godina... nikad se razlika videla nije, osim u tome što sam bila više besna kad vežbam... iskreno, mnooooogo mrzim da vežbam, ne, ne osećam se dobro ni pnosno na sebe posle treninga, osećam se kao . koji ne može da smrša pa mora da j*****o vežba... Imam onaj period samo-motivacije, kad se kao ubeđujem kako sam fenomenalno, ali me mnogo brzo pusti i izmišljam izgovore da ne vežbam. jedino sam bila motivisana dok sam trenirala wing-chun, to je bilo više od pola godine, ali sam se spetljala sa trenerom pa je i to palo u vodu. Ti treninzi su mi više značili psihički nego fizički...

Sadašnja situacija je sledeća: živim u Moskvi, tu sam na doktoratu naredne tri godine, što znači da sam na bednoj stipendiji od koje jedva imam da se prehranim, plaćeni treninzi su mi misaona imenica. Mogu da hodam, dok ne zaveje, posle ću par meseci biti osuđena na stepenice kao jedini vid treninga :) Znači, ono što mene zanima je ishrana. Ono što sam uglavnom videla da preporučujete ljudima sa blesavim štitnjačama je gomila nekih jaja, koja meni smetaju, na orahe i sva ta koštunjava čuda sam alergična, i šta ću sad ja.... Dajte neki predlog ishrane, a kad dobijem zdravstvenu, otići ću i kod lekara, pa ću nadam se dobiti neku terapiju... Dotle pomagajte ludi, barem da se ne tovim više, mrzim to.... Ne ide mi bre uz karakter, a i užasava me način na koji se gojim, sve mi ide u gornji deo tela, noge su mi savršene, ni na moju cenjenu pozadinu se salo ne lepi, do struka sam super čvrsta i utegnuta, ali zato onda kreću stomak, leđa, ruke, pa čak i glava mi se ugojila, užas, užas, užas...... Vizuelno deluje kao da imam minimum 5 kg više no što imam, pride sam imala poprsje na kom bi mi mnoge pozavidele oduvek, pa i to dodaje vizuelno... Uf.... evo, već sam se izdeprimirala.... Ali verujem da ćete imati da mi kažete nešto utešno i korisno...  (a sad copy ceo tekst, poučena prethodnim iskustvom  :bored:)

Offline Tigerlilly

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #1 on: October 13, 2012, 01:56:24 AM »
E da, ono što sam zaboravila da kažem, a možda je bitno, je kakve tegobe osećam.... Sada isto kao i pre dve godine kada sam prvi put otišla kod lekara... Uz napomenu da se sve to dešava, pa prestane, pa se dešava nešto drugo... menstruacija mi je neredovna oduvek, i od 16. godine znam da ima policistične jajnike, to se izgleda u Srbiji ne leči, pa to ni ne računam u simptom. Ili sam hiperaktivna, ne spavam uopšte, kao uključena u struju sam, ne osećam glad uopšte nego skapiram da sam jela prekjuče ili bih samo spavala, depresivna sam, gladna i nakon jela kao da nisam ništa u usta stavila.... opada mi kosa poprilično, imam napade vrućine i znojenja nekad kao da sam u klimaksu, a nekad se smrzavam, ne mogu noge da ugrejem... kada sam pod sresom većim nego inače, onda osećam i gušenja, i vrtoglavice, danima posle toga imam onaj osećaj tega na plućima, gubitke kondicije da padam u nesvest kada se popnem na drugi sprat i slično.... Inače, po vratu mi se tačno vidi kad mi štitna radi... nešto, jer sam sva otečena u licu i vratu, a nekad se unormali... Ne znam, totalno je ludo, zato su me valjda oni naši indijanci i "posmatrali"... Nadam se da će ruski lekari biti bolji i da će mi dati barem neku terapiju za početak...

Offline Nebitan lik

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
  • No pain - no gain
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #2 on: October 18, 2012, 02:15:51 PM »
Idemo od početka... 5 godina je dosta dug period, tako da nemoj da očekuješ da ćeš da skineš tih 15-ak kilograma za 2 nedelje dijete. Treba dosta muke i truda, ali ako imaš volju sve se može.

Imaš problema sa zdravljem a nisi stigla da odeš kod lekara godinu dana. NIŠTA, ali NIŠTA nije bitnije od zdravlja.

Ja sam skinuo 20 kg-a i kad se pogledam u ogledalu, čini mi se da sam isti i naravno nezadovoljan sam. Pre nego što kreneš da vežbaš izmeri obime, slikaj se, izmeri kilažu i videćeš napredak, samo polako. Samo se muve love na brzinu.

Ja zadnjih 10 godina držim stalno dijete. Izgubim kilograme, pa se ugojim (u stavri samo tapkam u mestu jer se kilogrami lako gube, a salo...) . Znao sam par dana da unosim po nekoliko jabuka a vaga da ne mrdne ni za milimetar i to pre svega zbog agresivne dijete i NETRENIRANJA. Bez treninga, džaba se mučiš. Po meni je najbolje trčanje, teško je, ali daje najbolje rezultate.

Kažeš da se ne gojiš od klope i da ti treba savet prilikom ishrane a nisi navela šta i kako jedeš. Uzmi i LEPO pročitaj deo na forumu o PROTEINIMA, UGLJENIM HIDRATIMA, MASTIMA. Pa onda Lazićevo uputstvo kako smršati. Napiši ovde kako se hraniš, šta jedeš, kad jedeš...

Za početak, izbaci cigarete, izbaci alkohol. Kreni da ležeš uveče na vreme, spavaj redovno. Ishranu ćeš sama skapirati kako da središ. Ja sam imao povećan estrogen, lekari nisu znali od čega je, nisam imao nikakvih propratnih problema... Kvalitetnom ishranom, dobrim snom, sve se sredilo. Kod tebe je to mnogo ozbiljnije.

Ja nisam merodovan da ti dajem savete, niti sam nešto bolji od tebe. Ali iz mog ličnog iskustva sam napisao ovaj post. Ne mogu da te kritikujem jer sam i ja bio isti. Sada je to malo drugačije, kad god sam počinjao sa skidanjem kilograma, uvek sam bio na početku. Okreni novi list, započni novi život, diploma i sve ostalo će doći na svoje mesto. Pošto verovatno još uvek ništa nisi promenila, niti skupila snage da kreneš da skidaš, najbolji dan za početak bilo čega u sedmici je DANAS. Srećno.



Offline Jelisej

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 84
  • Gender: Male
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #3 on: November 04, 2012, 01:56:20 AM »
Neznam koje hormone su vam testirali, uglavnom trebali bi da vam provere prisustvo antitela (antibodies) koje bi onda potvrdilo dali se radi o Hashimoto-u ili sl. Takodje je bitan TSH i freeT3 freeT4, takodje je dobro videti takozvani "reverseT3".
Takodje bi bilo dobro proveriti nadbubreznu zlezdu, posto kad stitna radi losije cesto nadbubrezna pocne da radi "prekovremeno" pa na kraju se i ona "sprzi" da tako kazem, a vas nacin zivota je jako los i siguran sam da je i nadbubrezna zlezda stradala. Slazem se sa "nebitnim likom" da treba da popravite nacin zivota koliko je god moguce i da smanjite stres.
Izbegavajte hleb i zitarice- one stvaraju antitela koja su stetna po stitnu zlezdu.
No meni se licno cini da cete eventualno morati koristiti neke lekove.
« Last Edit: November 04, 2012, 03:13:59 AM by Jelisej »

Offline nena7m

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #4 on: December 06, 2012, 12:31:45 AM »
Veoma interesantna ispovest. Sve veci broj ljudi ima problem sa štitnom žlezdom. Takodje spadam u tu grupi. Cinjenoica je da osobe koje imaju osteljivu stitnu moraju da vode racuna o nacinu života i o ishrani. Ima puno dobrih saveta na ovom forumu samo treba pronaci pravi koji vama odgovara.

Jelisej mislite li na sve vrste žitarica_

Offline Jelisej

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 84
  • Gender: Male
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #5 on: December 06, 2012, 12:42:21 AM »
Uglavnom sve vrste zitarica stvaraju antitela- neke vise neke manje, ne bih mogao da preciziram.

Offline Jelisej

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 84
  • Gender: Male
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #6 on: December 06, 2012, 12:43:06 AM »
Veoma interesantna ispovest. Sve veci broj ljudi ima problem sa štitnom žlezdom. Takodje spadam u tu grupi. Cinjenoica je da osobe koje imaju osteljivu stitnu moraju da vode racuna o nacinu života i o ishrani. Ima puno dobrih saveta na ovom forumu samo treba pronaci pravi koji vama odgovara.

Jelisej mislite li na sve vrste žitarica_

Kakav je tvoj problem?

Offline nena7m

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #7 on: December 06, 2012, 11:15:35 AM »
Jelisej,
vec dugo imam problem sa stitnom. Hipertireoza. Sada sam u veoma velikoj dilemi. Nisam pod terapijom godinu dana. Rezultati su mi bili dobri pa nije bilo potrebe za lekovima u toku trudnoce. Sada imam bebu od tri meseca koju dojim. Rezultati su veom losi a ja pri tom nemam nikakve simptome ubrzanog rada stitne. Obratila sam se lekaru endokrinologu koji je ukljucio lek (samo na osnovu rezultata bez pregleda) i sto se dojenja tice nije bio siguran sta da radim.
Kada sam pitala na pregledima koje su smernice za ishranu uglavnom je komentar "nema ishrana veze".  :wallbash1:

Offline Jelisej

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 84
  • Gender: Male
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #8 on: December 06, 2012, 12:51:11 PM »
Neznam dali su vam proveravali dali imate neku autoinunu bolest, vecina problema sa stitnom upravo dolazi od autoimunih bolesti- jedan od nacina da se ovo prover jeste proveravanjem raznih antitela.
Ishrana ima uticaja na stitnu- npr japanci jedu jako mnogo morskih plodova sto u sebi sadrze mnogo joda i kod njih je pojava tzv Hashimoto-a mnogo cesca nego u svetu, takodje znam da se desavalo kod ljudi koji krecu u neke dijete pa potpuno izbace sol i onda stitna ostane bez joda pa pocnu dobijati simptome usporenog rada stitne itd. Inace ranije sam spominjao zitarice tj sam hleb zna da stvara antitela koja kod ljudi koji ih vec imaju sve brze i brze razaraju stitnu zlezdu.
Sto se samih testova za stitnu zlezdu tice oni cesto mogu biti neprecizni a takodje sami hormoni stitne zlezde se dosta naslanjaju na kortizol tj kortizo je potreban da bi se sami hormoni stitne zlezde transportovali u celije- tako da osoba nekad na papiru ima sve u redu ali simptomi kazu drugacije.
Inace, jedan dobar kucni test je merenje temperature- kod osoba s ubrzanim radom temperatura ce biti povisena a kod usporene snizena (najpreciznije je da se ova tzv bazalna temperatura meru ujutro-prva stvar kad se probudis) a takodje ako postoje oscilacije u telesnoj temperaturi to znaci da je i nadbubrezba zlezda zahvacena problemima.

Offline nena7m

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Odg: Poludela štitna žlezda i ishrana...
« Reply #9 on: December 10, 2012, 12:47:30 AM »
Samo u toku trudnoce su mi kontrolisali antitela i nije ih bilo. Merila sam ovih dana temperaturu, 35,8 do 36,2 na digitalnom toplometru. Mozda ovo bas nije naj tacnije. Posto se bebac budi nocu ujutru me takodje on probudi pa nisam u krevetu kada merim temparaturu.
kako da proverim rad nadbubrezne zlezde?