EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Salmonela  (Read 61859 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Salmonela
« on: January 17, 2007, 01:04:59 PM »
OSNOVNE CINJENICE
SALMONELA

sta je Salmonela?

Salmonela je uobicajena bakterijska infekcija crijeva. Vise stotina ljudi u Iowi oboli od ove bolesti
svake godine, najcesce ljeti
.
Ko oboljeva od Salmonele?

Svako, ali najcesce bebe i djeca

Kako se prenosi bakterija Salmonele?

Ljudi je obicno dobiju jeduci hranu zagadjenu zivotinjskim izmetom. Zagadjena hrana je cesto
zivotinjskog porijekla, poput govedine, peradi, mlijeka ili jaja, ali svaka hrana, ukljucujuci povrce,
moze postati zarazena. Hranu moze zaraziti i osoba koja je priprema, ako ne opere ruke nakon dodira
sa zarazenom hranom.
Salmonela se takodje moze naci u izmetu nekih kucnih ljubimaca, pogotovo onih koji imaju proliv, pa
se ljudi mogu zaraziti ukoliko ne peru ruke nakon dodira sa tim izmetom. Gmizavci su posebno
podlozni salmoneli i ljudi bi trebali uvek prati ruke nakon rada sa gmizavcima, cak i ako su zdravi.
Odrasli bi takodje trebali biti pazljivi kod djece i pranja ruku nakon dodira sa gmizavcima.U kucama u
kojima zive djeca ili osobe oslabljenog imuniteta ne bi tebalo drzati gmizavce (kornjace, iguane, druge
gustere i zmije) kao kucne ljubimce.

Koji su simptomi infekcije Salmonelom?

Ljudi zarazeni salmonelom mogu imati blagi ili teski proliv, povisenu temperaturu, a ponekad i
povracanje. Infekcije krvi mogu biti vrlo opasne, pogotovo kod veoma mladih ili starijih osoba.
Najopasniji oblik infekcije salmonelom je trbusni tifus.
Kako brzo se javljaju simptomi nakon zaraze Salmonelom?
Proliv i visoka temperatura se obicno javljaju od 12 - 36 sati nakon zaraze, i u roku od 56 - 72 sata.

Gdje se Salmonela nalazi?[/b]

Salmonela se nalazi svuda, ali najcesce u svjezem mesu, nekuhanim jajima, nepasterizovanom mlijeku
i siru. Nosioci salmonele mogu biti kucni ljubimci kornjace, iguane, zmije, i drugi gmizavci, i pilici,
pacici, stenad i macici takođe mogu nositi Salmonelu.
Koliko dugo inficirana osoba nosi salmonelu?
Nekoliko dana a moguce je i vise mjeseci. Bebe i ljudi lijeceni antibioticima je mogu nositi duze od
ostalih.

Da li zarazene osobe treba da izostaju sa posla i iz skole?

Posto se salmonela nalazi u izmetu (stolici), osobe koje imaju proljev (posebno djeca u djecijim
vrticima i ljudi koji rade na pripremi hrane) ne bi trebali ici u skolu i na posao. Vecina zarazenih ljudi
se mogu vratiti na posao i u skolu po prestanku proljeva, ukoliko pazljivo peru ruke poslije odlaska u
zahod i prije rukovanja hranom.

Kako se lijeci salmonela?

Vecina ljudi se oporavi bez ikakvog lijecenja. Osobe koje imaju teski proljev, posebno mala djeca i
starci, trebalo bi da potraze ljekarsku pomoc.

Kako se salmonela moze sprijeciti?
1. Meso uvijek cuvajte u frizideru.
2. Meso uvijek dobro skuhajte. Nemojte nikada jesti sirovo meso.
3. Jaja i proizvode koji sadrze sirova jaja uvijek dobro skuhajte.
4. Izbjegavajte nepasterizovano mlijeko i proizvode od takvog mlijeka.
5. Dobro perite ruke prije i poslije pripremanja hrane.
6. Perite kuhinjske radne povrsine, daske za rezanje i pribor za pripremanje hrane, svaki put nakon
rada sa sirovim mesom ili jajima.
7. Uvijek pazljivo perite ruke sapunom i mlakom vodom nakon odlaska u zahod ili rukovanja sa
8. Uvijek se pobrinite da bebine i djecije ruke budu oprane nakon mijenjanja pelena.
9. Pobrinite se da svi koji su dosli u dodir sa kucnim ljubimcima, narocito gmizavcima, peru ruke
10. Ako pripremate hranu, kao sto je napitak od jaja, sladoled ili sosove u koje se stavljaju svjeza jaja,
koristite pasterizovana jaja. Ova se mogu nabaviti u prodavnicama prehrambenih proizvoda u
friziderima, kao tekuca ili jaja u ljusci.
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Salmonela
« Reply #1 on: January 30, 2007, 03:41:34 AM »
mnogi grese kad jedu ziva jaja,a tih par min sto nas mrzi da potrosimo spremajuci ih moze skupo da kosta
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Salmonela
« Reply #2 on: January 30, 2007, 09:14:24 AM »
ljudi nisu normalni...svi kao piju ziva jaja....kao rocky :twisted: ali kad dobiju salmonelu....ccc
al se nekad dobro jelo

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Salmonela
« Reply #3 on: January 30, 2007, 10:47:45 AM »
Ja ponekad popijem ziva...mozda jednom u tri nedelje..ali znam od koga kupujem..:) :p
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Odg: Salmonela
« Reply #4 on: February 01, 2007, 11:49:11 AM »
pa kako taj zna da li su ta jaja sto prodaje ispravna?
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline Teletina

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 44
  • Gender: Male
Odg: Salmonela
« Reply #5 on: February 01, 2007, 08:51:19 PM »
ja licno u zadnje vrijeme jedem ziva iz razloga sto su veoma bogata lecitinom koji se gubi prilikom pripreme jaja ali pazim od koga kupim, procitao sam negdje da je salmonela osjetljiva na nagle promjene pa samo ih properem pod vrelom vodom
cim ig izvadim iz hladnjaka

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Salmonela
« Reply #6 on: February 01, 2007, 09:01:43 PM »
hehe..onda ih zaledis i gotovo..ne znam koliko je to tacno..nemoj se igrati!
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Salmonela
« Reply #7 on: February 02, 2007, 02:57:26 AM »
sto eksperimentisati?igras se sa vatrom...ja idem na sigurnu varijantu...kuvanje...ili sto sam od skoro poceo...mikrotalasna i udri :geek:
al se nekad dobro jelo

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Salmonela
« Reply #8 on: February 02, 2007, 11:48:29 AM »
ne pijem ziva jaja, jedem iskljucivo tvrdo kuvana....baba mi ih salje tako da.... racunam da nemaju salmonelu ...  :flex:

Offline vlada85

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 1228
  • Gender: Male
Odg: Salmonela
« Reply #9 on: February 02, 2007, 11:53:14 AM »
ljudi vole da eksperimentisu...ono...do sad se nisi opekao...ali nemoj da trazis djavola. ja posle onog pticijeg gripa sve dooobro skuvam
over & out