EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: KUNG FU  (Read 162131 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Master ZILE

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 20
  • Gender: Male
KUNG FU
« on: January 31, 2007, 02:12:05 AM »
Kung Fu je krovni naziv za kineske borilacke vjestine. Sam termin je novijeg datuma i populariziran tek u 20. stoljecu - prijasnji naziv je Quan Fa (tehnike sakom).

Okvirno se stilovi Kung Fu-a dijele u 2 skupine:
Wai Jia ili "vanjski", "tvrdi" kung fu. Na primjer stilovi Shaolina, Bogomoljka (Tang Lang), Duga Saka (Cha Quan), Pet Predaka (Wu Ching), Stil obitelji Li (Li Gar) i slicno. Obicno imenovani prema zivotinji, mjestu ili obitelji koja je postala poznata po tome stilu.
Nei Jia ili "unutrasnji", "meki" stilovi. Najpoznatiji su Tai Chi (Velika Beskonacnost?), Ba Gua (Osam Trigrama?) i Xing Yi (Forma i Um). Manje poznati sistemi su Ba Ji (Osam Ekstrema) i Yi Quan (boks namjere). Imenovani su cesto prema kompliciranim filozofskim idejama, upitne su borbene vrijednosti i na zapad ih nosi val komercijalizacije i New-Ageisma. No u povijesti su se pokazali efikasnijim od vanjskih stilova, mada je tajna njihove primjene vjerojatno izgubljena ili nedostupna za javnost.

No, kao sto skoro svatko tko se ozbiljnije pozabavio borilackim vjestinama moze posvjedociti, podjela na tvrde i meke zavarava. Ne radi se o tvrdoci udarca ili tehnika vec o filozofskom pristupu. Tehnike "tvrde" skole mogu biti mekse of onih "meke" skole.

Druga klasifikacija kung fu-a se oslanja na geografske razlike.
Sjeverni u principu koristi duge, niske stavove, mnogo tehnika nogom i opcenito lice necemu sto bi laik prepoznao kao Tae Kwon Do.
Juzni koristi krace, vise stavove, teziste je na brzim i odsjecenim tehnikama rukom. Klasican primjer je Wing Chun.

Nasao sam samo tekst na hrvatskom.



Ja treniram Go-Ti stil star 5000 godina , tj prvi oblik kung fu-a , u kome su zastupljeni elementi iz svih ostalih stilova kung fu-a , ali i iz drugih borilackih vestina.
Tj, nesto sto lici na karate+aikido+judo+tehnike slabih tachaka.
Za sada sam samo treci dan  :bruce_h4h
5 treninga nedeljno , poa sat i po , jednom do tri sata .
sada treba da radimo borbe i da pocnemo sa motkama i machevima i formama .
kako kazu ovi treninzi sto mi pocetnici radimo su "informativni" hehe ,ali ipak dosta jaki , biju nas motkama ako ne radimo lepo. ako zakasnimo na tr. 100-200 vezanih sklekova :O
« Last Edit: January 31, 2007, 02:23:20 AM by Master ZILE »
"Using no way as way"
"Having no limitation as limitation"


^Eagle^

  • Guest
Odg: KUNG FU
« Reply #2 on: February 16, 2007, 12:14:57 PM »
ZILE ja treniram Wing Chun "Vecito Prolece" 7 godina imam 4 stepen ucenicki polozen a treniram i Aikido 9 godina i imam polozen 1 kyu ili braon pojas.Iz Panceva sam.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: KUNG FU
« Reply #3 on: February 16, 2007, 12:25:51 PM »
Svaka cast...samo nastavi tako.. :yahoo: :yahoo:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

^Eagle^

  • Guest
Odg: KUNG FU
« Reply #4 on: February 16, 2007, 01:02:20 PM »
Wing Chun ili na Kineskom "Vecito Prolece" je relativno mlad stil kung fua nastao je pre 300 godina u hramu Shaolin i stvorila ga je zena monahinja Ng Mui.Sada je Wing Chun popstao jedan od najboljih i najbrzih borilackih vestina u svetu.Koriste ga za obuku raznih specijalnih jedinica kao i za obuku F.B.I.

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: KUNG FU
« Reply #5 on: February 17, 2007, 12:44:30 PM »
ZILE ja treniram Wing Chun "Vecito Prolece" 7 godina imam 4 stepen ucenicki polozen a treniram i Aikido 9 godina i imam polozen 1 kyu ili braon pojas.Iz Panceva sam.
Odlicno mozda ces nam pruziti jos neke korisne informacije sto se ove borilacke vestine tice.
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline drzare

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Odg: KUNG FU
« Reply #6 on: February 20, 2007, 08:09:40 PM »
 lep tekst za upoznavanje kineskih borilackih vestina... mozes li reci nesto vise o samom treningu...?
шта слушаш-чуј
шта гледаш-види
шта не знаш-научи

Offline Master ZILE

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 20
  • Gender: Male
Odg: KUNG FU
« Reply #7 on: February 22, 2007, 11:37:55 AM »
Wing Chun jeste jedan od rasprostranjebijih stilova, medjutim tu se uche samo osnovne stvari. to je tehnika za vrlo blisku borbu. Tesko da je jedna od najboljih vestina ali ipak vrlo popularna.
Eagle , Gde treniras ? Cuo sam da su vecina skola wing chuna u srbiji prevaranti.

E ja radio tehnicku borbu protiv dvojice juche , heheh prebili bi me da je bilo stvarno :D
"Using no way as way"
"Having no limitation as limitation"

Offline drzare

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 31
  • Gender: Male
Odg: KUNG FU
« Reply #8 on: February 22, 2007, 10:04:09 PM »
 ima li ko da mu je poznat "ruski sistem"?
шта слушаш-чуј
шта гледаш-види
шта не знаш-научи

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
Odg: KUNG FU
« Reply #9 on: February 22, 2007, 10:05:50 PM »
ima li ko da mu je poznat "ruski sistem"?

pricaj da se podsetim :) a njima ce biti interesantan
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap