EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Prednosti mijesanja proteina  (Read 5493 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Bildek-21

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 776
  • Gender: Male
Prednosti mijesanja proteina
« on: July 18, 2008, 05:49:49 PM »
Prednosti mijesanja proteina

Buduci da svaka proteinska namimica ima drukciju amnokiselinsku sliku (aminogram), tj. jednoj nedostaje triptofan a drugoj leucin, razradena je cijela tehnika "slaganja" proteina raznih vrsta kako bi jedni drugima kompenzirali nedostatke! Tehnika se pokazala korisnom osobito kod naroda i populacija koji oskudjevaju s kvalitetnim proteinima mesa i mlijeka. Tehnika je medutim korisna za sve a posebno za sportase. Ne ulazeci previse u tehnicki dio problema, objasnit cemo kako se 9 esencijalnih aminokiselina idealno razmjesta u kombinaciji jela:

- riza i grah
- kukuruz i grah
- kukuruz i grah tipa lima
- tjestenina i grah
- soja i sjeme
- mlijeko i zitarice

Primjerice, zitarice su limitirane u lizinu all ga zato obilato ima u grahu. Ako se napravi kombinacija, nedostatak lizina se "pokriva". Kad otvorite tablice koje naravno sadrze i aminokiselinski sastav pojedinih namirnica, jasno je da dalje sami mozete praviti kombinacije po zelji. Jos bolje je ako se naucite sluziti softwerskim programom GENESIS koji to obavi za par sekundi. Ako ste dakle vegetarijanac koji spada u lactoov, tip ne morate se brinuti jer se mozete "pokriti" proteinima, all ako ste striktni "vege", onda postoji nekoliko problema (akutni nedostatak B-12 i nekih esencijalnih aminokiselina). Ne bih htio reci da vegetarijanci ne mogu biti vrhunski sportasi all da moraju paziti na neke stvari - to stoji!

Dr.Sc. Ingac Kulier


Offline Bildek-21

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 776
  • Gender: Male
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #1 on: July 18, 2008, 05:50:21 PM »

Ovo sigurno niste znali:


oko 100 grama kvalitetnog mesa sadrzi cak 1700 mg arginina i 2200 mg lizina. Ako to zelite nadoknaditi u obliku suplementa, morat cete uzeti ravno 20 kapsula preparata. Drugi primjer; 35 grama ciste piletine sadr2i 7000 mg ukupnih aminokiselina. Da biste toliko dobili od suplemenata, morali biste konzumirati cijelu bocicu! No to nije sve; to bocica kosta 20 $ a piletina nije vise od 5$. Sto se tide aminokiselina razgranatih lanaca (BCAA) mote ih se sloziti i u obroku od 100 grama tunjevine u vlastitom soku,
100 grama piletine, salici jogurta od obranog mlijeka i salici kuhanih leguminoza (graha).

Dakle, bez obzira na veliku ponudu gotovih suplemenata na bazi jaja, mlijeka, sirutke, soje itd. najbolji protein ce doci upravo iz hrane pod uvjetom da se dobro, dobro izabere i potom potrudi oko pripreme. Medutim, nekima to tako tesko pada pa stvar rjesavaju najlaksim putem - miksanjem gotovog proteinskog koncentrata.


Offline Ralex

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 77
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #2 on: July 19, 2008, 12:07:07 AM »
Koliko znam, kombinacija kukuruz+pasulj nije dozvoljena posto skrob i vlakna ne idu zajedno.

Offline Mackolina007

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1046
  • Gender: Female
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #3 on: July 19, 2008, 12:10:51 AM »
Koliko znam, kombinacija kukuruz+pasulj nije dozvoljena posto skrob i vlakna ne idu zajedno.
Care,pasulj je mahunarka,a samim tim i skrob.  ;)

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #4 on: July 19, 2008, 12:19:13 AM »
Care,pasulj je mahunarka,a samim tim i skrob.  ;)

Carice,samim tim sto je nesto mahunarka,ne znaci da je skrob ;)

Koliko znam, kombinacija kukuruz+pasulj nije dozvoljena posto skrob i vlakna ne idu zajedno.

Sto se tice ovoga,ne znam zasto se predlaze unos dva razlicita skroba kad je poznato da nije dobra stvar?
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline Mackolina007

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1046
  • Gender: Female
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #5 on: July 19, 2008, 12:22:11 AM »
Carice,samim tim sto je nesto mahunarka,ne znaci da je skrob ;)



Pa zar ne rece Lazic da su mahunarke (sve) skrob?  :boxed:

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #6 on: July 19, 2008, 12:24:48 AM »
Pa zar ne rece Lazic da su mahunarke (sve) skrob?  :boxed:

Boranija nije recimo ... vecina se lomi,ali ovde je proglasena kao vlakno ...
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline Mackolina007

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1046
  • Gender: Female
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #7 on: July 19, 2008, 12:27:29 AM »
Boranija nije recimo ... vecina se lomi,ali ovde je proglasena kao vlakno ...
I tek mi sad to kazes!!  :wow: Boraniju obozavam...a ja idiot mislila da je i ona skrob... :boxed:

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #8 on: July 19, 2008, 12:28:36 AM »
polemise se oko boranije  :lol:
jeste nina, pasulj racunamo u skrob

Quote
Koliko znam, kombinacija kukuruz+pasulj nije dozvoljena posto skrob i vlakna ne idu zajedno.
mesanje skroba i vlakna nije bozija zapovest ;) ne rade to bas svi. ko sto vec rekose, ovo su dva "skroba" ali meni vise ovaj prvi bildekov post lici na savet za vegetarijance. za sve ostale se zna da je glavni izvor proteina meso. sta nam utrci od aminikiselina iz povrci, dobrodoslo je, ali necu sigurno da kombinujem pasulj i kukuruz da bih unela neophodne aminokiseline.
toliko o tome.
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline Ralex

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 77
Odg: Prednosti mijesanja proteina
« Reply #9 on: July 19, 2008, 09:53:08 AM »
A ja bio ubedjen da se kukuruz ipak vodi vise kao vlakno.