Trening > ::Cardio::

Predrasude u vezbanju

(1/2) > >>

Tikica:

Postoji vise predrasuda vezanih uz smanjenje potkoznog masnog tkiva.
 Navodimo neke od najcescih:

Mast je u nasem telu uskladistena energija i namenjena je za trosenje fizickom aktivnoscu, sto znaci da bez aktivnosti nema mrsavljenja.
Ne postoje nikakve tablete pomocu kojih cete smrsati, a da se ne bavite fizickom aktivnoscu. Da bi dosli do vidljivih rezultata, potrebno je koristiti onaj misicni sklop u telu koji trosi najvise energije. To su misici nogu, pa se preporucuje trcanje, voznja bicikla, steper, plivanje, rolanje, planinarenje itd.
Ako zelimo smrsati, jedna od spomenutih fizickih aktivnosti trebala bi da traje duze od 30 minuta buduci da se u prvih 20-30 minuta trose zalihe ugljenihidrata smestenih prvenstveno u jetri, misicima i krvotoku, a tek onda se pocinju trositi masne stanice.
 


Trbusnjacima nije moguce eliminisati masti iz predela stomaka jer su trbusni misici tako mali da ugljenihidrati koje misici nogu potrose za 15-20 minuta oni potrose za 5-6 sati. Tek bi nakon toga poceli pomalo trositi masti.
 
Pre su ljudi tokom treninga koristili sauna odela, odnosno trenirke od nepropusnog materijala kako bi povecali telesnu toplotu i na taj nacin se sto pre resili starijih tvrdokornih masnih naslaga. Uglavnom, svi zele sto pre da dodju do rezultata i zbog toga cesto prelaze granice mogucnosti svoga tela s obzirom na godine i kondiciju. Medjutim, zbog zdravstvenih tegoba koje su se javljale pri takvim tretmanima (pucanje kapilara, mozdani udar, pa cak i smrtni slucajevi kod starije populacije), to je napusteno.
 


Dugo se mislilo da visokointenzivna aerobna aktivnost utice na smanjenje potkoznog masnog tkiva, odnosno da bi potrosili masno tkivo, moramo da radimo aerobnu aktivnost kod koje cemo jednostavno ostati bez daha. Medjutim, najnovija istrazivanja i rezultati pokazali su da niskointenzivna aerobna aktivnost (aerobik, brza setnja, rolanje, umereno trcanje) najefikasnije smanjuje potkozno masno tkivo. Kod niskointenzivne aktivnosti koristimo masti kao izvore energije, dok nam energetske zalihe ugljenihidrata ostaju pune. Intenzitet treninga odredjuje se frekvencijom rada srca. Kod niskointenzivne aktivnosti ona iznosi 55-65% maksimalne frekvencije srca (ili od 220 oduzmite godine starosti) za rekreativce, te 60-70% maksimalne frekvencije srca za sportiste.





Milan:
hehe najbolji su mi oni koji preporucuju mrsavljenje radjenjem trbusnjaka
uvijes se u celofan i radis do besvesti :)

Dexy_girl:

--- Quote from: Milan on January 30, 2007, 01:21:00 AM ---hehe najbolji su mi oni koji preporucuju mrsavljenje radjenjem trbusnjaka
uvijes se u celofan i radis do besvesti :)

--- End quote ---

I ospes se od celofana...

Super tema, samo mi se cini da nigde nije navedena redukcija ishrane, nista od mrsanja ukoliko se organizam bombarduje svim i svacim od cega se masti samo taloze, tu ni extremne fizicke aktivnosti ne pomazu.

Milan:
to se podrazumeva

vlada85:
a sta bi sa onim istrazivanjima na racun hiit?? ja sam ipak za ovu varijantu kod osoba koje tek pocinju i starijih. ovi dugi treninzi su daleko prijatniji i podnosljiviji.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version