EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Da li vredi sobni bicikl za mršanje i kondiciju? (totalni početnik)  (Read 3840 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Imam 32 godine, visok sam 185, kilaža mi varira oko 90kg.
Do pre 5-6 godina sam imao konstantno 60kg, bio sam kost i koža i 2007. sam samo naglo buknuo - za nekih 6 meseci sam se ugojio 30kg, i dalje jedući sve isto kao i do tad.
Ubrzo mi se pojavio stomak i on varira tu i tamo (ono kad postim prilježnije, smanji se malo ili kao sad, iako ne jedem ništa posebno mnogo - jedno dva obroka dnevno, ali mnogo kalorična, skoči vidno i ne mogu pantalone da zakopčam), i nervira me stravično. Mislim, 185/90 nije nešto mnogo, ali imam stomačinu kao pop (bez uvrede).
Problem broj 2: nikakva kondicija. Nikad nisam imao, nikad nisam bio fizički tip (knjiški moljac, štreber, video igrice), problem mi bude nekad i penjanje uz stepenice.
Problem 3: Kako sam bio uvek mršav i ništa nije pomagalo, mogao sam uvek da jedem koliko hoću i šta hoću, a pošto sam izbirljiv, jedem uglavnom džank - pljeskavice, ćevape, testeninu (ne jedem po pekarama i po fast food restoranima uglavnom ne, sam pravim pljeskavice i ćevape na električnom roštilju, bez ulja)... slatkiše isto više ne jedem mnogo - skoro uopšte. Koka kolu pijem umesto vode (znam, moram da je se rešim).

I sad hoću da krenem na onu Etkinsovu dijetu (jer ne volim da budem gladan), a hoću usput i neke vežbe da radim. Problem je što veći deo meseca radim (BUKVALNO, dakle ne figurativno) od osam ujutro do ponoći. Tri posla. Veći deo vremena radim kod kuće. Dakle teretana u suštini nije opcija jer nemam kako da je uklopim u obaveze trenutno. Mislio sam da kupim obični bicikl, ali mi je problem gde ovde na brdu na Karaburmi da se vozim, i još kasno noću i biće mi mrsko da izlazim vani tad itd. I onda pomislim ajde kupiću neki sobni bicikl i onda uz dijetu svaki dan bar sat vremena dnevno da "vozim" po kući. Sednem, pustim muziku, vozim. Da steknem neku kondiciju i spržim malo stomak i onda mogu negde da uklopim posle i teretanu.

Sad moje pitanje: da li vredi uzimati sobni bicikl (pod obaveznim uslovom da se stvarno redovno vežba), da li ima učinka kao obični bicikl? Čitao sam ovde razna iskustva, ali džaba mi sve kad moram da uklapam sve u svoj raspored i život, a onda ne mogu da primenim tuđe iskustvo. Dakle, u mojoj situaciji kakva je - vredi li da kupujem sobni? Ili možda traku za trčanje?

Hvala!

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
1. da sam na tvom mestu prekontrolisao bih zdravlje, jer misica nemas i sve je nezdravo salo+koka kola. Znaci: krv,jetra, bubrezi itd
2. isplatice se bicikl ali uzmi neki kvalitetan, jer ako nije neki ozbiljniji brzo se razvali
3. moraces da sredis hranu da bi spalio stomak, posto ti vecina kcal dolazi iz dzanka.Gledaj ovako: mogu da trosim dnevno kardijom i 2000kcal necu smrsati ako jedem slaninu i burek.Ako samo iscistis hranu krenuces da skidas i bez kardija, ali je pozeljno da ga radis radi opsteg zdravlja i kondicije.Uvodi promene postepeno u zivot, jer ako krenes naglo smucice ti se sve i batalices.
4. Od vezbi radi sklekove, trbusnjake, cucnjeve, iskorake i sve sto mozes u kucnoj radinosti da bi ti misici dobili neki tonus.


ps Igraj novi wolfenstein, ako si ljubitelj zanra :)
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Hvala :D

Zdravlje je ok. Imao sam pre par godina povišene trigliceride i sami su se povukli na normalu. Krv savršena, lol.

Lomim se sad između bicikla (onaj Fusion one firme na X, gde možeš da se nasloniš za kičmu), ili trake, jer me svi ubeđuju da je traka bolja za stomak.

A promena ishrane se podrazumeva.

Sklekove ne mogu nijedan trenutno, i planiram vežbe da uvodim kako budem sticao kondiciju na bajsu/trčanjem na traci.

Šta je bolje? Bajs ili traka?

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Traka je bolja za stomak?
Sposobnost logickog zakljucivanja i znanje NULA.
Kardio je bilo koja aktivnost koja ti dize puls u odredjenu zonu, a te gluposti tipa "ovo je bolje za skidanje stomaka, a ono za skidanje dupeta" su.. da  ne lajem.
Neki skidaju kilazu bez kardija, jer su u kcal deficitu.
Restaurirane ozbiljnije trake su oko 2000e, tako da bih se odlucio ipak za bajs :) 
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline daniela21hr

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 393
  • Gender: Female
Ako si se naglo udebljao preporucam izvaditi hormone stitnjace...
A sto se tice vjezbanja i ja vjezbam kod kuce, i super mi je. Nadji neki dvd uz koji mozes vjezbat, nabavi neku spravu za kardio i super ce bit. A sklekove ces brzo svladat, ne brini ;)
:)))

Offline Laufer

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
Ako uspeš izbaciti koka-kolu iz života već si na pola puta do uspeha :)


Što se tiče samog kardio treninga - sve je na tebi i tvojoj volji. Ako zaista želiš tu promenu, stisni zube u početku i izdrži - neverovatno je koliko posle takav trening udje u naviku.


E sad, da kupujem sebi nešto za kuću to bi bio eliptični trenažer. Možda grešim ali imam utisak da sa njim trošim najviše kalorija po jedinici vremena.


Ako nikada nisi radio sklekove, pripazi na zglobove. Moguće je da ti ruke neće izdržati i da će zglobovi trpeti veće opterećenje nego što bi inače.

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
@Milan: Ja da znam, ne bih pitao, naravno. Zato čitam po forumima i pitam ljude i jedni govore jedno, drugi drugo. Hvala za savet za bajs ali nemam pojma uopšte šta i kako da kombinujem. Moram i spavanje da dovedem u red i da ustajem rano ujutro. Da kupim i pravi bajs i vikendom ujutro barem da idem da vozim. I da idem da plivam redovno. Ono, da radim stvari koje volim a koje troše kalorije.

@Daniela: Već rekoh zdravlje je ok, radim povremeno KS. :)


@Laufer: I to razmišljam, taj eliptični...

Offline daniela21hr

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 393
  • Gender: Female
Ok, vidjela sam da kontroliras zdravlje.
Ja ti imam elipticni i obozavam ga, ali samo zato sto nikad nisam voljela biciklu, a sad za one koji je vole, ne znam sta bi bilo bolje.
:)))

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Ok, vidjela sam da kontroliras zdravlje.
Ja ti imam elipticni i obozavam ga, ali samo zato sto nikad nisam voljela biciklu, a sad za one koji je vole, ne znam sta bi bilo bolje.

Uzeću eliptični i obični bajs, pa kad mogu, idem vani da se vozam, a kod kuće eliptični i gotovo. :)

Hvala svima!

Offline Laufer

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
I ne zaboravi - coca cola - OUT  :clap:


Što ne znači fanta/sprite - IN  :yes: