EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: "IDPA" prakticno streljastvo  (Read 32914 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline skimaniac-serbia

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
"IDPA" prakticno streljastvo
« on: March 11, 2007, 10:23:21 PM »
Pozdrav drustvo ja moram nesto pisati o sportovima kojim se ja bavim nadam se da nemate nista protiv,ako vas bude nesto interesovalo tu sam da pomognem. :sniper02:  :)


"Asociajcija Praktičnih Strelaca" je osnovana 2001. godine u Beogradu, od strane grupe entuzijasta, zaljubljenika u vatreno oružje, kao naša želja da putem takmičarsko-edukativnih sadržaja, popularišemo i demistifikujemo posedovanje i upotrebu oružja.

Visoko svesni da je neposredni predmet našeg interesovanja vatreno oružje, i svesno prihvatajući građansku odgovornost, koja proizilazi iz činjenice da se u našem posedu nalazi oružje, Asocijacija u prvi plan stavlja bezbednu, zakonitu i efikasnu upotrebu istog.

- Članstvo Asocijacije čine amateri i profesionalci koji po prirodi svog posla imaju redovni kontakt sa oružjem, kao i svi ljubitelji i poklonici streljačkog sporta, koji su u prilici da kroz sportska takmičenja, upražnjavaju svoje lične afinitete i interesovanja.

- "Asocijacija Praktičnih Strelaca Srbije i Crne Gore-APS SCG" je člana Evropske i Međunarodne Asocijacije Defanzivnog Streljaštva (International Defensive Pistol Association-IDPA) sa rednim brojem "ESCG001".

Predsednik APS SCG g-din Dragan Leštarić je područni kordinator (Area cordinator) IDPA Evropa za područje Srbije, Crne Gore i Makedonije.



- U stalnoj želji da svom članstvu pruži širok spektar mogućnosti za bavljenje ovom vrstom praktičnog streljaštva, Asocijacija je ustanovila pet različitih divizija, kategorija u kojima se pojedinci i ekipe, timovi mogu takmičiti:



1. Divizija pištolj

2. Divizija revolver

3. Divizija "Back-up" oružja, pištolj i revolver

4. Divizija polu-automatska puška (PAP)

5. Divizija borbena puška sačmarica (Pump-gun)



- Svesni da znanja i sposobnosti koje stičemo, baveći se praktičnim streljaštvom kao veštinom, predstavljaju način i mogućnost da u stvarnom sukobu zaštitimo sebe i svoju porodicu, živimo i takmičimo se u dubokom uverenju da će naše sposobnosti biti testirane isključivo na sportskim poligonima!!!
skijanje je neka vrsta poezije,skijanje je lepota, lakoća, razigranost i savrsenstvo.Želja čoveka da poleti stara je koliko i njegovi snovi.Iako skijaš nogama dodiruje tlo,taj dodir je lagan i nezan!!

Offline Dexy_girl

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 132
  • Gender: Female
  • Glavni mrgud i vetropir
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #1 on: March 11, 2007, 10:40:11 PM »
Jako zanimljivo, samo mi ovaj tvoj post izgleda kao reklama. Zasto ne napises nesto vise o samom strejastvu, oruzju, stavovima, pravilima i sl.
Inace, i ja obozavam oruzje, vrlo rado bih vam se pridrtuzila, da nisam preko Drine :)

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #2 on: March 11, 2007, 10:51:15 PM »
Dexy, streljastvo kao sport, u kome se koriste drugo oruzje i municija, je neka savim druga prica.

Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline skimaniac-serbia

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #3 on: March 11, 2007, 11:00:12 PM »
poz dexy,nisam imao puno vremena a iskreno ovaj sport je izuzetno tesko objasniti recima ali probacu.
 
Sta je to Prakticno ili tacnije Defanzivno streljastvo:

Defanzivno streljaštvo posmatrano kao sport, je jednostavnije rečeno korišćenje praktične opreme sa standardno punjenom serijskom municijom u rešavanju simuliranih scenarija samoodbrane "iz stvarnog života". Strelci koji se takmiče u defanzivnom streljaštvu moraju da koriste oružje i futrole koje su zaista pogodni za korišćenje u samoodbrani. U ovoj disciplini se ne koristi isključivo "takmičarska oprema", obzirom da je ovde glavni cilj testiranje veštine i sposobnosti pojedinca, a ne testiranje njegove ill njene opreme.

kakva nam je oprem porebna da bi se takmicili:


Takmičenja u Defanzivnom Streljaštvu tipično zahtevaju korišćenje službenih pištolja ili revolvera kalibra 9mm/.38 specijal ili većeg kalibra. Ako je Vaš pištolj pogodan za samoodbranu, verovatno ćete moći da ga koristite na takmičenju, takođe je predviđeno korišćenje futrola za skriveno nošenje. Uobičajeni službeni pištolj/revolver kakvi su Beretta 92F, Glock 17/22, Sig 226, Colt 1911 A1, S&W 686, CZ99, CZ999 ili Ruger GP-100 nošeni u uobičajenoj "palačinka" futroli su jedino što Vam je potrebno da biste se takmičili u defanzivnom streljaštvu.
skijanje je neka vrsta poezije,skijanje je lepota, lakoća, razigranost i savrsenstvo.Želja čoveka da poleti stara je koliko i njegovi snovi.Iako skijaš nogama dodiruje tlo,taj dodir je lagan i nezan!!

Offline Dexy_girl

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 132
  • Gender: Female
  • Glavni mrgud i vetropir
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #4 on: March 11, 2007, 11:01:19 PM »
Dexy, streljastvo kao sport, u kome se koriste drugo oruzje i municija, je neka savim druga prica.



Ja se bas sa tobom ne bih slozila, napisacu zasto, a ti me izpravi opet ako gresim.
Kao clan Streljackog saveza RS takmicim se i sa vazdusnom puskom, a i sa pistoljem CZ99, dakle 2 potpuno razlicite vrste oruzja, a sve ono sto sam ja napisala da moze napisati se npr. moze primeniti i na primera radi vazdusni pistolj, i na CZ, Magnum, Colt ili bilo koji pistolj, pocevsi od stavova, pa nadalje.
A i dalje smatram da iz prvog posta nijedan laik, pa cak ni mi koji znamo da koristimo vatreno oruzje, ne moze videti nista osim nekog vida obavestenja, tj. reklame o udruzenju.

Offline Tanja

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 1540
  • Gender: Female
    • www.exyu-fitness.com
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #5 on: March 11, 2007, 11:19:46 PM »
OK, jeste promovisanje, reklama, kako god...meni ne smeta, ako admin odluci neka sklanja.
Ipak, moja konstatacija se odnosi na samu filozofju jednog i drugog.
Srecan je onaj koji je taman toliko pametan da shvati da je glup ;D

Offline skimaniac-serbia

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #6 on: March 11, 2007, 11:30:37 PM »
Daxy potpuno si u pravu sto se tice stavova  da se moze primeniti na dva totalno razlicita oruzja ali nisam hteo da vas zamaram jer neznam koliko to ovde interesuje ljude.Posebno mi je drago sto se pripadnice lepseg pola interesuju za oruzje:)

Posebnih stavova u ovom sportu nema jer kao sto sam napisao u drugom postu ovo je vestina samoodbarne a kad se branis od nekoga nebiras kako ces zauzeti stav dali ce biti ruka iza ledja,leva ili desa noga napred itd .Naravno postoje izuzetno rigorozna pravila od samoga nosenja oruzja,koriscenja u toku resavanja jednog scenarija pa do vracanja oruzja u holster ili futrolu.

na scenarijo se dolazi bukvalno po komandi sudije koji mora da bude izuzetno iskusan takmicar i da poseduje licencu,pocetak resavanja scenarija oznacava uredjaj koji se zove tajmer koji broji ispucane metke i ukupno vreme na celom scenariju.

mete su kartonske i imaju oblik coveka glava je kvadrat 15x15cm  telo koje je podeljeno  tri zone 0, -1, -3.Svaki pogodak u odredjenu zonu nosi dodatne sekunde na osnovno koje je ostvareno osim ako su pogodci svi u zoni 0 ili zona teskog ranjavanja.
Zbir ukupnog vremena i vremena pogodaka po metama je konacan rezultat za taj scenario,usput potoje jos i procedure koje isto nose odredjeni broj kaznenih sekundi za nepostovanje izlazaka iz barikade,pogodaka taoca,nepostovanje komandi sudije itd itd

jednom recju sport koji zahteva brzinu,koordinaciju pokreta,preciznost,psihicku pripremljnost,fizicku pripremljenost....

neki ovaj sportnazivaju"gimnastika za mozak"

A evo jedne slike kako izgledaju "stavovi" za pucanje:)
"slika nije bas prilagodjena jer se na njoj vidi gas maska koja se u ovom sportu nekoristi ali je lep primer za stav"
« Last Edit: March 11, 2007, 11:34:06 PM by skimaniac-serbia »
skijanje je neka vrsta poezije,skijanje je lepota, lakoća, razigranost i savrsenstvo.Želja čoveka da poleti stara je koliko i njegovi snovi.Iako skijaš nogama dodiruje tlo,taj dodir je lagan i nezan!!

Offline skimaniac-serbia

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #7 on: March 12, 2007, 02:46:52 PM »
evo jednog prakticnog scenarija cisto da vidite kako se prave:
skijanje je neka vrsta poezije,skijanje je lepota, lakoća, razigranost i savrsenstvo.Želja čoveka da poleti stara je koliko i njegovi snovi.Iako skijaš nogama dodiruje tlo,taj dodir je lagan i nezan!!

Offline Dexy_girl

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 132
  • Gender: Female
  • Glavni mrgud i vetropir
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #8 on: March 12, 2007, 03:16:32 PM »
Zanimljivo za one koji poseduju vec odredjena predznanja o rukovanju oruzjem "na terenu".
Zanima me koliko je do sada odrzano zvanicnih takmicenja, i kakva je struktura ucesnika, da li je rec o pripadnicima policije, vojske, civila, i otprilike u kojim procentima, ako nije problem da napises nesto vise o tome. I imas li mozda neke video snimke sa nekih obuka, takmicenja i sl. da podelis sa nama?

Offline skimaniac-serbia

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 17
  • Gender: Male
Odg: "IDPA" prakticno streljastvo
« Reply #9 on: March 12, 2007, 04:08:37 PM »
naravno takmicar mora imati zavrsen kurs rukovanjem oruzja kako onaj koji zakon propisuje tako i u okviru same asocijacije,kurs se sastoji iz vise elemenata i traje jedan dan za to vreme ispuca se oko 200metaka iz svih mogucih pozicija.
Sto se tice takmicenja naravno da postoje od 2001 god postoji zvanicna liga IDPA-serbia a 2004 god je odrzano evropsko prvenstvo u obrenovcu u divizijama pistolj i pump-gun koje je ocenjeno kao jedno od najboljih u ovom delu evrope.

Sam sport je naravno potekao iz  obuke specjalnih jedinica americke vojske,osnivac ove vestine je Dzef Kuper dok su bili u vijetnamu shvatili su da se tesko snalaze sa velikim puskama po gustoj prasumi i bukvalno su poceli da koriste pitolj kao osnovno oruzje a aut.puske prebacili u secundarno.Po povratku vojske iz vjetnama osnovao je kurs koji se zvao borbeno pucanje i koriscen je samo u okviru spec.jedinica, dok nisu shvatili da se mogu zaraditi velike pare (sto je strasno cudno za amere) zato je iz ovog sporta nastao jos jedan sport koji  se zove IPSC svrstavaju ga u prakticno streljastvo ali se po mnogo cemu razlikuje od IDPA a najvise po kolicini zaradjenog novca  :) .

Kod nas se takmice osobe svih profila od obicnih ljudi kao sto sam ja (trgovac) pa do specijalaca koji rade u bia ili SAJ-u PTJ-u kobrama itd itd ali u samom takmicenju nemaju prednosti u odnosu na nas jer je sve podredjeno obicnom coveku gradjaninu a ne jednom specijalcu.
Kad govorim o procentima 90 % obicni gradjani (ljubitelji oruzja ) 10% specijalci,i sve vise beze u ovu drugu asocijaciju jer nemogu da podnesu da ih pobedi obican gradjanin na mecu (kako to da objasni pukovniku kad se vrati u bazu) sto iskreno i nama odgovara.

Imam dosta snimaka sa takmicenja i treninga ali su svi na dvd diskovima i dosta su veliki videcu da mi neko prebaci u diwx posto ja bas nebaratam sa tim dobro,izvinjavam se ako nesto lose otkucam posto sve pisem dok radim na poslu. :(

pozz
skijanje je neka vrsta poezije,skijanje je lepota, lakoća, razigranost i savrsenstvo.Želja čoveka da poleti stara je koliko i njegovi snovi.Iako skijaš nogama dodiruje tlo,taj dodir je lagan i nezan!!