EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Ishrana, suplementacija, trening ili nešto treće?  (Read 2641 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline uzunovic

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
Ishrana, suplementacija, trening ili nešto treće?
« on: June 22, 2016, 09:39:20 AM »
Pozdrav svima... Pre par godina (4+), dok sam trenirao, pratio sam forum i neke fore u vezi sa treningom u teretani. Međutim, upisao sam faks, zapustio sam bilo kakav vid treninga i za 4 godine se usvinjio skoro 20ak kg. E sad, rekoh da pitam nekoga od vas za savet... Elem, imam 23 godine, visok sam 186cm. Pre nekih mesec i po, dva sam rešio da je dosta više "years of the pig", te sam krenuo na redukciju ishrane. E sad, budući da živim u domu studentskom, to jeste malo nezgodno, ali činim šta mogu. Negde tamo u aprilu sam bio na relaciji 97-103kg (zavisi koju sam vagu koristio -.-). Kada sam krenuo sa redukcijom ishrane i laganijim treningom, uzeo sam vagu i onaj metar krojački i brojke su bile za šokirati se (96kg - 103cm).
Nakon neka 2 meseca redukovane ishrane i treninga (možda malo manje), koliko god to uslovi studentski dopuštaju (mada sam nabavio tu neke stvarčice, poput indukcione ploče/frižidera, koji mogu pomoći), jutros je vaga pokazala 89.2kg. Što se ove druge brojke tiče, metar nemam, ali rekao bih da se tu ništa ne dešava (što je i očekivano za tako kratko vreme).

E sad, za nekih 20ak dana se završavaju obaveze na faksu, idem kući, što znači veća mogućnost za bolju ishranu i više vremena za treninge, te sam hteo da vas pitam šta bi bilo dobro uzeti od dodataka ishrani da pripomogne, za početak u oslobađanju masnih naslaga i redukciji obima struukaaa? (za mišićnu masu ćemo posle, jer je za gospodu rekreativce gotovo nemoguće jedno zameniti drugim). Nisam nikad pio ništa od tih čuda, ali ljudi su mi generalno predlagali neki sagorevač i whey. Šta kažete vi? Da li bilo šta? Ako sagorevač, koji sagorevač? Kako? Gde? Koliko? Itd...

U principu evo nekog grubog plana ishrane kojeg se u principu držim, ali kad vreme stisne, pojede se i u menzi nešto odvratno... Vreme nije striktno zbog obaveza, ali otprilike gledam da imam 5 obroka dnevno:

pon-pet
(do 10 najkasnije) doručak: ovsene (oko 100g) + 250/300ml balans jogurta (0%mm) (mada dešava se da nekad pojedem tunjevinu kad imam, a zaboravim da uzmem ovsene - doduše iscedim svo ono ulje...)
(2 sata od doručka) užina: 30g sirovi lešnik/badem ili voće (jabuka/dve) - zavisi šta imam i kol'ko keša imam kad...
(do 3 najkasnije) ručak: oko 200/250g grill pilećeg belog/kuvanog junećeg + pirinač/kuvan ili pečen krompir (ali nekad tu bude menza, pa ne mogu baš da pratim količinu, već to bude klasična porcija, meso (riba, piletina, teletina) + pirinač/povrće) + salata (kupus/čeri paradajz/krastavac) + nekad bude neka supa).
(do nekih 7, 8 najkasnije) večera: gotovo identično kao ručak, samo bez supe
poslednji "obrok" bude uglavnom pred spavanje - šolja ovog novog "balans protein" jogurta (ili parče kozijeg sira ako nađem dobar domaći).. Ela sir mi se smučio posle 3 dana  :o

vikendom za doručak jedem kuvana jaja (5 belanaca + 3 žumanca) + čaša balans jogurta (0%mm), ostalo manje-više isto.

Mada se nekada nažalost desi da ovu užinu pomerim između ručka i večere, ako mi je taj dan pretrpan...
U principu izbacio sam sokove (sve, osim ako nekad sam ne napravim sok od pomorandže ili limunadu), alkohol, junk food, grickalice, slatkiše (kad mi se jede slatko pojedem jabuku ili nešto od voća,ali ne banane i ne nakon 3, 4 popodne)... Isto tako izbacio sam i svinjsko meso iz upotrebe na neko vreme i što više ulja kad spremam sam...

Što se treninga tiče, za to trenutno nemam mnogo vremena, ali odem ujutru pre doručka (nekad uveče) na trčanje (20-30min, kardio... uglavnom preko 100/120 otkucaja u minuti) ili nekada na plivanje (tu sam baš lejm, jedva uspem da preplivam 500m u serijama od 50 ili 100). Svaki dan ili nekad bude dan, dva pauze, tu sam još neuredan, te čekam da to sredim, pa bih onda uzeo te neke suplemente.
I ona klasika uglavnom svaki dan trbušnjaci, sklekovi, improvizovana polu-propadanja (ili kako se to već zove), čučnjevi...
Kontam preko leta da dodam malo i teretanu.

Eto, otprilike tako nešto izgleda to što ja radim, pa su svi savete, kritike, ukazivanja na greške dobrodošli...

Živi bili i unapred hvala! :)

Offline LeDu 91

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 889
  • Gender: Male
Odg: Ishrana, suplementacija, trening ili nešto treće?
« Reply #1 on: June 22, 2016, 10:20:51 AM »
Sto se ishrane tice, moras napisati kolicine namirnica koje jedes. Nije svejedno da li jedes 200gr ili 500gr pirinca/krompira. Ako si u mogucnosti ubaci cesce jaja za dorucak, i potrudi se da krenes da treniras u teretani.

Offline uzunovic

  • Lenstina
  • *
  • Posts: 2
Odg: Ishrana, suplementacija, trening ili nešto treće?
« Reply #2 on: June 23, 2016, 10:28:59 AM »
Da, cekam samo da zavrsim obaveze u ovim udarnim rokovima, pa da pocnem sa treninzima u teretani.
Za jaja, tj. belanca, jesam, nego mi je za sada lakse da ih jedem vikendom.
A kolicina, pa otprilike ovako jedem kad sam pravim il' kad uzimam negde (kad sam u menzi, onda stvarno ne znam tacnu gramazu):

Quote
Ponedeljak i utorak:
-rucak 150 gr. belog/smedjeg pirinca ili 600gr. kuvanog ili pecenog krompira 200-250 gr. pilece belo,curetina,oslic,junetina (sa rostilja ili kuvano)
-vecera 100 gr. belog/smedjeg pirinca ili 400gr. kuvanog ili pecenog krompira 200-250 gr. pilece belo,curetina,oslic,junetina (sa rostilja ili kuvano)

Sreda,cetvrtak i petak:
-rucak 100 gr. belog/smedjeg pirinca ili 400gr. kuvanog ili pecenog krompira 200-250 gr. pilece belo,curetina,oslic,junetina (sa rostilja ili kuvano)
-vecera 50 gr. belog/smedjeg pirinca ili 200gr. kuvanog ili pecenog krompira 200-250 gr. pilece belo,curetina,oslic,junetina (sa rostilja ili kuvano)

Subota i Nedelja:
-rucak 50 gr. belog/smedjeg pirinca ili 200gr. kuvanog ili pecenog krompira 200-250 gr. pilece belo,curetina,oslic,junetina (sa rostilja ili kuvano)
-vecera 50 gr. belog/smedjeg pirinca ili 200gr. kuvanog ili pecenog krompira 200-250 gr. pilece belo,curetina,oslic,junetina (sa rostilja ili kuvano)


Offline LeDu 91

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 889
  • Gender: Male
Odg: Ishrana, suplementacija, trening ili nešto treće?
« Reply #3 on: June 23, 2016, 11:09:46 AM »
Jedi slobodno cela jaja za dorucak, posto nemas dovoljno masti u ishrani. Ovo ostalo je ok, tog badema mozes i 50gr dnevno slobodno. Suplemente tek kad skroz sredis ishranu i krenes da treniras u teretani.