EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: SPREMATE HRANU  (Read 9120 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Aca

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 96
  • Gender: Male
    • Mislilac
SPREMATE HRANU
« on: April 05, 2008, 05:29:24 PM »
Zanima me koj je najbolji nacin za spremanje hrane:jaja,belanca,mesa...Gde se najmenje korisnih sastojka izgubi(kod kuvanja,przenja...) i kakvu hranu je najbolje jesti(kuvanu,przenu...)

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #1 on: April 05, 2008, 05:48:31 PM »
Poznato je da je najdijetalniji nacin spremanja hrane kuvanjem, zasto bi ga inace preporucivali lekari bolesnicima u dijetama ?   :yes:
Ali ne i svakim kuvanjem, jer vitamini i minerali iz povrca na taj nacin ostanu u vodi koja se prospe, ali ako vec tako radis onda od te vode napravi neku corbicu, nemoj je prosipati. Povrce je najzdravije bariti na pari.
Kako to izvesti? U posudu sipas vode, na nju stavis metalnu cetku sa sirokim otvorima, u nju stavis prvo povrce koje se najteze bari, pa tako redjas po slojevima sve do onog povrca koje se najlakse bari. Na taj nacin se najmanje izgubi vitamina i svega ostalog sto sadrzi povrce.
Izgleda komplikovano i kao da se na taj nacin nikada nece povrce obariti, ali bude gotovo za isto vrema kao i klasicno kuvanje u vodi.
Isto tako i meso je zdravije bareno, nego peceno, samo sto njega ne mozes bariti na pari, ili bar nisam probala.
 :blowkiss:
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Aca

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 96
  • Gender: Male
    • Mislilac
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #2 on: April 05, 2008, 06:55:57 PM »
A kako je dobro da se pripremaju belanca?

Da li je bolje da se umute ziva sa necim pa da se pojedu ili da se iprze na teflonu???

Offline Svemirac

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 567
  • Gender: Male
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #3 on: April 05, 2008, 06:58:05 PM »
da se prze da nebih naleteo na salmonelu...

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #4 on: April 05, 2008, 07:33:52 PM »
A kako je dobro da se pripremaju belanca?

Uzmes i kuvas ih u tvrdo
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline Aca

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 96
  • Gender: Male
    • Mislilac
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #5 on: April 05, 2008, 10:05:26 PM »
Joj sad mi otac video Elite whey i procitao na njemu da ga uvazi neka vojvodjanska firma,pa poceo da mi prica kako zna tu firmu drzi neki Celik koga su tri puta hapsili zbog proizvodnje proteina,pa poceo da mi prica kako je to sve hemija kako se trujem...

Je l' zna neko tri dobra razloga da mu kazem da bi shvatio da je protein u prahu dobar.? :help: :help: :help:

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #6 on: April 05, 2008, 10:10:35 PM »
Pronadji onaj clanak od Sarvceva ja mislim..tamo imas sve objasnjeno ...ili ako ga ja najdem,dacu ti link
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol:

Offline Ma$ter

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 368
  • Gender: Male
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #7 on: April 05, 2008, 10:33:30 PM »
Imas temu gde je cronaldo imao slican problem evo ti link http://www.exyu-fitness.com/forum/index.php/topic,3520.0.html
Kad pocnes da tones...pokusaj da se izvuces,mlataraj rukama...ako nemozes da se izvuces padni na dno i onda se odbaci nogama.
I isplivaj jaci nego ikada..

Offline Svemirac

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 567
  • Gender: Male
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #8 on: April 05, 2008, 11:02:27 PM »
neka procita ovo:Jedan zanimljiv clanak Milosa Sarceva koji je postovao na forum.bodybuilding.com u sekciji Teen Bodybuilding. Nista sto vec ne znamo, ali moze pomoci klincima koji imaju ˝tvrdoglave˝ roditelje. Preveo sam sa engleskog, nadam se da nema mnogo gresaka.

------------------------------------------------------------------------------------

Milos: Ovaj clanak sam napisao za FLEX. Nadam se da ce vam biti interesantan.

Gospodja:
Dragi gospodine. Obracam vam se u nadi da cete uspjeti da ubjedite mog 13godisnjeg sina da u tim godinama nije dobro da dize tegove.
Da bi stvari bile jos gore - on jede ogromne kolicine proteina a sada pije i nekakve suplemente u prahu.
Moj muz je doktor medicine i on mu je vec rekao da trening moze da mu sprijeci daljnji prirodni rast i razvoj i da ekstremno velike kolicine proteina mogu da naskode njegovim bubrezima.
Ovi suplementi me mnogo plase jos od kad sam citala da su neki klinci sa koledza u Americi umrli nakon sto su konzumirali velike doze suplemenata.
Moj otac koji ima 65 godina trenira zajedno sa mojim sinom i on ga cak nagovara i podstice da postane profesionalni bodibilder.
Ne mogu uticati na misljenje svoga oca (star pa tvrdoglav) ali sam mnogo zabrinuta za svog sina. Mnogo cita bodybuilding casopise i sigurna sam kada bi od vas cuo isto ovo sto mu i mi govorimo, napokon bi shvatio da je to sve istina. Unaprijed hvala.

Milos:
Postovana gospodjo. Zao mi je ali cu vas morati razocarati. Cak cu ici protiv vase rijeci i savjetovati vasem sinu: nastavi sa treningom momak. Konzumiraj sto vise proteina (ako mozes priustiti) i kupi mnogo korisnih suplemenata!
Ne zelim da omalovazavam vaseg supruga, ali zelio bih da ga izazovem tako sto bi mi pokazao bar jednu studiju koja je pokazala da visok unos proteina skodi bubrezima kod zdravog covjeka (sa zdravim bubrezima). Stavise, u zadnjoj deceniji je uradjen veliki broj studija kod sportista koji su dugo vremena konzumirali velike kolicine proteina. Rezultati su bili: svi su svi imali i dalje zdrave bubrege i normalna ocitanja. Istrazivanja su se nastavila u raznim zemljama sirom svijeta i tako je razbijen mit koji kaze da visok unos proteina skodi bubrezima odnosno covjeku koji ima zdrave bubrege.
Sportisti a pogotovo bodibilder imaju potrebu za visokim unosom proteina, zato nemojte da brinete zbog vaseg sina, on je to vjerovatno naucio od osobe koja zna o cemu govori: od vaseg vlastitog oca. Vidim zivite u Evropi. Koliko starijih ljudi u vasoj zajednici izgleda i osjeca se kao vas otac? Ako sada trenira u toj dobi onda sam siguran da je trenirao veliki dio svoga zivota. Da li je on zdrav, aktivan, jak i snazan?
Jos uvijek se sjecam takmicenja na kojem sam ucestvovao 1991. godine IFBB Niagara Falls Pro Invitational. Albert Beckles, 61godisnji gospodin je pobijedio na takmicenju. Svaki takmicar je mogao da bude njegov sin (ili cak unuk) i naucio nas je lekciju. On jos uvijek trenira i izgleda nevjerovatno dobro u svojoj 73. godini. Jos jedna legenda bodybuildinga Bill Pearl (isto godiste kao Albert) je jos jedan sjajan primjer kako trening i adekvatna ishrana (abeceda bodibildinga) mogu da se odraze na pojedinca.
Tvrdim da mi (bodibilderi) imamo najzdraviju ishranu i spreman sam da odbranim svoj stav.
Ali prije nego to uradim nesto bih vas pitao: da vas sin jede gomilu nezdrave hrane (kao sto to rade tinejdzeri) da li bi i tada bili zabrinuti?
Za mene je nevjerovatno to da roditelji dozvoljavaju, cak i gore: hrane svoju djecu smecem: cheeseburgeri, hot dogovi, pice, slatkisi i ko zna sta jos.
To je gomila zasicenih masnih kiselina, prostih secera, preradjene hrane itd. Neko kao vas suprug (doktor medicine) i ostali roditelji bi dozvolili ovakvu ishranu svojoj djeci, a kad neki tinejdzer koristi proteinske suplemente ili ostale zdrave dodatke ishrani ljudi se odmah uspanice?!
Moja 5gosidnja kcerka svaki dan pije proteinske shake-ove! Ona ih obozava, vjerovatno zato sto joj je dodat whey protein izolat u njeno mlijeko kad je bila stara mjesec dana. Ja se pobrinem da ona dobije sve potrebne nutrijente u adekvatnim kolicinama a nakon toga moze pojesti i neki junk food cisto da malo okusi. Danasnji tinejdzeri su strasno preuhranjeni najvise zbog krivice roditelja ili zbog neznanja o ishrani.

Sada mi dozvolite da vam objasnim nacin ishrane nas bodibildera.
Mi smatramo da je nase tijelo nas biznis, zato da bi ono bilo uspjesno moramo mu dati sve sto ono trazi i treba.
Pridajemo veliku vaznost svim osnovnim nutrijentima koje nase tijelo treba da bi normalno funkcionisalo. Ti osnovni nutrijenti znace da ih mi moramo izvana unijeti kroz ishranu i dodatke ishani svakdnevno jer nas organizam nije u stanju sam da ih proizvede. O ovome prosjecna osoba bas i ne razmislja.
Nasa ishrana je formirana individualno u zavisnosti od nasih fizioloskih i metabolickih potreba. Mozemo izracunati nase energetske potrebe i odabrati zdrave izvore hrane koji ce nas snabdjevati energijom (to su uglavnom slozeni ugljikohidrati i nezasicene masne kiseline). Unos proteina je svakako veci nego sto je to preporuceno prosjecnoj osobi, ali nase potrebe su takodjer mnogo vece – zbog intenzivnih treninga i ostvarivanja naseg cilja (povecanje misicne mase).
Imamo mnogo manjih obroka (5-10) tokom dana, koji osiguravaju neprestano snabdjevanje nutrijenata svim nasim dijelovima tijela.
Proteinski izvori hrane sa malim procentom masti (bjelanca, riba, crveno meso, nemasni mlijecni prozvodi i visokokvalitetni proteinski praskovi) konzumirani tokom cijelog dana osiguravaju konstantan protok aminokiselina (gradivni blokovi proteina) kroz nas krvotok. Dakle, kad god imamo potrebu za njima imamo ih na raspolaganju.
Mnogi ljudi su zbunjeni kad je rijec o potrebi proteina u smislu da ih samo bodibilderi trebaju da izgrade misicnu masu. Proteini su potrebni za mnoge druge stvari. Svaki organ, svako vlakno i celija, svi hormoni, enzimi, krvne celije, kosti, koza, kosa: sve je to izgradjeno od proteina. Ako je potreban protein da bi se nesto obnovilo ili snabdjelo a nemamo protein na raspolaganju, nase tijelo bi moralo otici u katabolizam da bi se snabdjelo potrebnim proteinom.
Nakon sto utvrdimo potrebe za proteinom takodjer moramo izracunati dnevnu energetsku potrosnju i u skladu sa  kalorijskim potrebama odabrati kolicinu ugljikohidrata i/ili masti koje cemo koristiti. Svaki dan moze biti razlicit, tako da cemo jesti hranu koja se koristi za energiju u skladu sa nasim dnevnim aktivnostima. Logicno, koristili bi vise ugljikohidrata ili masti prije fizicke aktivnosti (ili u aktivnom dijelu dana).
Kada se ne izlazemo mnogo fizickim aktivnostima mozemo smanjiti kalorijski unos da ne bi unosili pretjeranu kolicinu kalorija koje nase tijelo jednostavno ne treba u tom trenutku.
Kao sto svi znamo, mnogi jedu najvise kalorija navece, za vrijeme vecere tik prije spavanja. Sta mislite sta se desi sa svim tim kalorijama kada spavate?
Takodjer odabiremo ˝dobre masnoce˝ (riblje ulje, laneno ulje, maslinovo ulje, avokado i sl.) jer su one potrebne za nase zdravlje i opste dobro.
Na kraju, mi unosimo sve mikronutrijente (mikroelemente – vitamine i minerale) i sto je jos mnogo vazno: mnogo vode.
Sada, kao majka – sta mislite sta bi vas sin trebao slijediti: prosjenu nezdravu ishranu (nutriciozni deficiti vode do pojave brojnih bolesti) ili jedan dobar prosjecan plan ishrane jednog bodibildera?
Takodjer bih volio da vam razjasnim da ti suplementi u prahu koje vas sin koristi su zdravi i sigurni i imaju mnogo dobrih ucinaka.
Proteinski praskovi su veoma hranljivi jer su ekstraktovani iz prirodnih izvora (mlijeko, jaja, soja, sirutka). Obicno su nemasni i sadrze vitamine i minerale, pa tako korisnik iz njih dobija sve ono sto mu i treba (protein) bez nezeljene masnoce.
I na kraju bih zelio da pitam vaseg supruga jos jedno pitanje.
Da li moze da nam da naucno profesionalno objasnjenje koje objasnjava kako je fizioloski moguce da trening sa tegovima negativno utice na prirodni rast i razvoj tinejdzera?
Dizanje tegova moze samo da stimulise razvoj i ne moze nikada biti kontraproduktivno! Nase tijelo konstantno dopunjava i obnavlja ono sto se izgubi i to procesom superkonpenzacije sto znaci da stvara u vecoj mjeri nego sto je to prije bilo moguce. Druga rijec za to je rast! Osim toga, dva vrlo mocna anabolicka hormona se oslobadjaju i povecavaju tokom treninga sa tegovima (hormon rasta i testosteron) i ako se sjecate anabolizam znaci izgradnja!
Interesantna cinjenica je da je najpoznatiji bodibilder svih vremena Arnold Schwarzenegger poceo sa treninzima u istoj dobi – kada je imao 13 godina.
Ako ste gledali ijedan film gdje on glumi vidjeli ste da je prilicno visok (nemojte ga pomijesati sa Danny De Vitto-m). Vjerujem da je visok oko 6˝2´ (186-187cm).
Sada, ja cu reci i to da tinejdzeri ne treba da pocinju odmah sa intenzivnim i teskim treninzima u teretani. Trebaju polako da se adaptiraju i fokusiraju na konekciju izmedju uma i misica radeci veci broj ponavljanja kako bi osjetili misice – a ne da pokusavaju da postignu svjetski rekord.
Nakon par godina, kada njihovo tijelo bude spremno mogu dovesti trening na jedan slozeniji nivo. Nadam se da nisam unistio vas dan. I zasto ne pitate svog muza da izazove vaseg oca ili svog sina na obaranje ruke? Samo se pobrinite da mu kazete da malo umanji alkohol par dana i da je zabranjeno pusenje! preuzeto sa:x3m foruma

Offline Tanor

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 4135
  • Gender: Male
Odg: SPREMATE HRANU
« Reply #9 on: April 06, 2008, 01:31:16 AM »
@Svemirac

To je to sta sam mu rekao  :yes:
Pajseras, de mi rec kad si ti zadnji pu upao u katabolizam :D !

Pre neki dan kad nisam imao ellu .. :/ jbg desi se ..
A inace, post Pajserasa u kome kaze da je pao u katabolizam kad nije pojeo ellu mi je ulepsala vece  :wow: :lol:
Jeste brate , ja kasno ustajem i ono , nisam jeo jedno 13 sati tad minimum...

a da,natural sam :rolleyes01: :rolleyes01: :rolleyes01:

pio sam bcaa posle sexa...bez zajebavanja  :lol: