EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Apsolutno sve o zelenom caju  (Read 87298 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Apsolutno sve o zelenom caju
« on: January 16, 2007, 12:23:07 AM »


 
KOLIKO JE ZELENI CAJ LEKOVIT?


O pojedinacnim ucincima cajeva do sada je mnogo napisano, ali mi jos uvek ni iz daleka ne znamo sve o stvarnim lekovitim potencijalima njihovih ekstrakata.
Premda posedujemo puno saznanja o narodima koji iskljucivo piju caj, danas znamo da neke oblasti Japana gde se uzgaja zeleni caj, imaju znatno manju smrtnost od raka. Od svih cajeva izgleda najvise lekovitih efekata poseduje upravo zeleni caj, za koji prof dr J. Jankun iz Toleda, Ohajo SAD, tvrdi, na osnovu poslednjih eksperimenata, da prevenira rak jednjaka, dojke i prostate.
Da li je dovoljna jedna soljica jakog caja dnevno?

Soljica caja za dobro zdravlje!

Japanski obicaj pijenja caja nije izvorni; dosao je iz drevne Kine oko 800 godine nove ere! Zapravo sve je pocelo kretanjem budistickih svestenika, koji su se nakon ucenja u Kini vratili na sluzbu u Japan. Vec tada je, a to se vidi na osnovu zapisa i slika, vladalo uverenje da je caj “medicinski” tj. zdravi napitak.
Za vreme ere Kamakure (1191-1333) svestenik Eisai je napisao knjigu pod naslovom “Odrzavanje zdravlja pijenjem caja”.
Kada danas kazemo bolesniku da pije caj i da ce mu biti bolje, to je uverenje koje potice upravo iz tog pradavnog vremena. Osim toga, vladalo je uverenje da je caj carobna biljka, koja cuva zdravlje i produzuje zivot, pa je uzgajanje te biljke zapravo bila kultna stvar.
Drugacije receno, svugde gde se uzgaja caj, dolazi dugi zivot. Zapravo, moze se reci da je caj bio eliksir zivota, sto je i danas za mnoge narode.
Naucna istrazivanja aktivnih supstanci iz caja, koja se poslednjih godina sprovode u celom svetu, daju sve vise dokaza da te rane pretpostavke nisu bile daleko od istine. Ima mnogo vrsta cajeva, pa je jasno da aktivne komponente nisu u svakom prisutne u istoj kolicini.

Zeleni caj je svakako izuzetak vredan paznje.

Ogromna je razlika u potrosnji ove namirnice; tako Engleska uvozi 180.000 tona caja godisnje sto joj osigurava vrlo visoko mesto u potrosnji sa 3,2 kg/godisnje po glavi stanovnika. Amerikanci su desetak puta manji potrosaci (0,34 kg/po glavi stanovnika) a mi smo jos manji.


Moze li caj “izgladneti” opake celije raka?



Odavno je poznato da slobodni radikali spolja i iznutra vrlo nepovoljno deluju ostecujuci celije tkiva i organa, dovodeci do degenerativnih oboljenja i raznih oblika raka. Zbog toga se kao standardno sredstvo za prevenciju preporucuju jaki antioksidansi (E-vitamin, C-vitamin, beta karoten). Tek nedavno je utvrdjeno da su polifenoli iz nekih biljaka jos jaci antioksidansi, a zeleni caj je dosao na glas kao napitak koji ima po jedinici za konzumiranje (soljica) najvecu kolicinu polifenola (300-400 mg) naravno pod uslovom da je caj dovolijno gusto pripremljen, ili strucnije receno, ako ima suve materije od 8-12%. Tako se relativno jednostavno i brzo, doslo do vrlo zanimljivog otkrica da narodi koji piju mnogo zelenog caja imaju najmanju stopu smrtnosti od nekih oblika raka i drugih savremenih oboljenja.
Izgleda da neka od komponenti iz zelenog caja nakon duze upotrebe blokira delovanje enzima urokinaze, koji otapajuci protein iz zivih celija pomaze da se na njihovo mesto nasele celije raka i razvije mehanizam za njihovu prehranu. Famozna komponenta nazvana je u naucnim krugovima epigalokatehin galat (ECGC), a o tome je pisao i poznati casopis “Nature”.
Zapravo, ako se prekine proces prehrane celija raka, one se osudjuju na tiho umiranje od gladi. Otkricu je pomoglo kompjutersko modeliranje sintetskog sredstva za blokiranje urokinaze. Epigalokatehin galat se uspesno moze izolovati iz zelenog caja i u laboratorijskim uslovima on pokazuje svoje dejstvo u blokiranju urokinaze. Ostaje mnogo toga da se uradi pre nego sto se otkrice i prakticno iskoristi, ali nedvosmislena cinjenica jeste da je zeleni caj vrlo zdrav napitak.
To pokazuju i brojna druga epidemioloska ispitivanja sprovedena posebno u Japanu; tako statistike pokazuju da je brzina umiranja od raka znatno manja u oblasti Shizuoka. Izradjene su precizne karte po kojima se doslo do podataka da je osim opsteg smanjivanja broja umrlih od raka i kod muskaraca i kod zena, bitno smanjena pojava raka jednjaka, zeluca i jetre. Oblast je poznata po proizvodnji zelenog caja, koji predstavlja svakodnevni (iskljucivi) napitak. Ono sto je utvrdjeno jeste obicaj da se pravi caj na caj tj. postize se vrlo jaki ekstrakt.
Na Institutu za rak Pekinskog univerziteta, izvrsena su klasicna laboratorijska istrazivanja kod kojih je vestacki izazvan rak jednjaka, zeluca i jetre kod miseva, a potom je polovini dat ekstrakt zelenog caja a drugoj polovini nije. Rezultat je bio vrlo zanimljiv; kod grupe miseva koji su dobili ekstrakt zelenog caja, pojava raka je bila za 50% manja!
Isti ili priblizno slicni rezultati su dobijeni u eksperimentu na univerzitetu u Tokiju, gde se umesto ekstrakta zelenog caja koristio katehin dobijen iz tog caja. Izgleda, po svemu sudeci, da aktivna supstanca zelenog caja (katehin) putem blokiranja enzima urokinaze deluje na oba stepena karcinogeneze tj. na inicijaciju i na promociju, a to se sve do nedavno uopste nije znalo.
Uz pomenuto, ispitivanjem ekstrakta polifenola dobivenih iz listova biljke zelenog caja pokazalo se da smanjuje nivo lipida, triglicerida i holesterola u krvi, a time i opasnost od bolesti krvnog sistema i arteroskleroze. Zeleni listovi caja bogati su i fluorinom koji sprecava stetno dejstvo bakterija karijesa u usnoj supljini. Caj sadrzi i minerale vazne za covekovo zdravlje poput kalijuma, bakra, gvozdja i mangana. Sadrzi malo teo-filina i teobromina. Odavno je poznato da deluje i diuretski, pomaze protiv celulita jer ogranicava apsorpciju masnoce i podstice povrsinsku cirkulaciju. Zaceljuje rane, ekstrakt caja koristi se za negu koze, usne supljine, izraslina na kozi, protiv peruti u kosi, kod opekotina kao i za lecenje akni.
Ukusni napitak moze se piti u bilo koje doba dana i veceri jer tein znatno blaze stimulise mozak nego kofein.


Antivirusno delovanje zelenog caja

Premda se nagadjalo da zeleni caj ima relativno snazno antivirusno delovanje, tesko je bilo to i dokazati. Pomogli su japanski strucnjaci koji su prvi upozorili na zanimljiva iskustva iz uzgoja duvana, koji je jako osjetljiv na tzv. virus mozaicne bolesti. Ako se listovi duvana preliju eksudatom zelenog caja (koncentrisan ektrakt) oni su definitivno zasticeni od pojave ove bolesti. Prof dr Shimamura je utvrdio aktivne supstance iz zelenog caja, a to su katehin i njegov oksidovani oblik teaflavin.
Sprovedeni su eksperimenti na dobrovoljcima, koji su pokazali da se svakodnevnim grgljanjem jakih rastvora zelenog caja moze prevenirati “instaliranje” virusa gripa u grlu u kriticno prolecno vreme.
Na tome se nije stalo pa su sprovedeni ekperimenti i na drugim grupama virusa medju kojima je i virus AIDS-a. Utvrdjeno je, naravno u laboratorijskim uslovima, da katehin usporava njegovo delovanje i sirenje, ali ga ne ubija.
Istrazivanja se nastavljaju!!


Osvezavajuce delovanje – nezamenjivo!


Dobri poznavaoci zelenog caja kazu da nijedan napitak a jos manje njihova mesavina, ne moze tako dobro osveziti telo kao sto to moze jaki zeleni caj. Sadrzaj kofeina je po pravilu veci nego u kafi, a kad se kombinuje sa katehinom, ucinak je nezamenjiv!
Miris tog napitka nezne zelene boje i kiselkastog ukusa podstice pozitivne misli, krepi celo telo, umiruje, opusta i prociscava organizam.
Nesumnjivo da takav napitak otklanja pospanost i prisiljava coveka na aktivnost te podize nivo raspolozenja. Pitanje doziranja caja je isto kao kod kafe; svako ima drugaciji “arsin” ali je isto tako sigurno da ne valja preterivati. Opste prihvatljiv princip je 2-3 soljice dnevno, premda ima delova sveta gde se koristi i dvostruka doza. Samo posebno osetljive osobe mogu imati nesanice ako zeleni caj piju navece odnosno u jako koncentrisanom obliku.
Osvezavajuce delovanje zelenog caja prosecno je duze od onoga na koji smo navikli kod kafe,sto se takodje pripisuje kombinovanom delovanju aktivnih supstanci. Iz toga se moze naslutiti da je za neke profesije (piloti, vozaci) bolje koristiti caj nego kafu. Ova cinjenica se svakako vec i komercijalno koristi; umesto da se pije topli caj za osvezenje, uzimaju se tablete zelenog caja!
I tako eto; od “carobne” formulacije do otkrica stvarnog lekovitog delovanja, prosli su vekovi.
Svako ko podcenjuje delovanje cajeva, a posebno zelenog – vara se!




Neki aspekti delovanja zelenog caja na zdravlje



Zeleni caj moze ublaziti stetna dejstva pusenja cigareta! :

Postoje dva razlicita istrazivanja, jedno iz Pekinga u Kini, a drugo iz Indijanapolisa u severnoj Americi, koja se bave uticajem zelenog caja na oksidativni stres, poremecaj ravnoteze u antioksidacionom stanju celije, koji se javlja usled toksina iz cigareta prilikom pusenja.
Ovi poremecaji antioksidacionih mehanizama mogu da prouzrokuju ili da ucestvuju u razvoju nekih bolesti, od kojih je jedna i tumor.
Istrazivaci tvrde da kada pusaci dnevno piju zeleni caj, i to u kolicini od vise soljica, njihovi organizmi trpe 40-50% manje ostecenja prouzrokovanih oksidacionim stresom.
Ovo smanjuje rizik pojave tumora, emfizema, srcanih i drugih bolesti.


Zeleni caj moze prevenirati rak usne supljine :

Na simpozijumu u Vasingtonu, 1998, grupa kineskih naucnika je pokazala rezultate istrazivanja, koji otkrivaju da konzumiranje zelenog caja moze da ima preventivan efekat kada je u pitanju oralni tumor.
Ispitivanje je izvrseno na 32 pacijenta, 20 muskaraca i 12 zena, 23-28 godina starosti, koji su imali pocetni stadijum oralnog tumora. Tokom sestomesecnog perioda, pacijenti su pili tri solje zelenog caja dnevno i takodje ispirali usta miksturom zelenog caja i glicerina.
Kao rezultat, kod 38% pacijenata se umanjila kancerozna povrsina u ustima za 30 i vise procenata. Kod 59% pacijenata nije bilo nikakvih promena.
U isto vreme, ucestalost pojave novih celija tumora se znacajno umanjila.
Iako su i velicina uzorka i vreme terapije bili ograniceni, rezultati su ohrabrujucii i predstavljaju direktan dokaz o preventivnim efektima zelenog caja kod ljudskih malignih oboljenja.


Zeleni caj i reumatoidni artritis:

Medicinski istrazivaci iz sa Univerziteta iz Klivlenda su u aprilu 1999 godine publikovali studiju, u kojoj se govori da upotreba 4 ili vise solja zelenog caja dnevno moze da spreci pojavu reumatoidnog artritisa i da ublazi tu bolest kod onih koji od nje vec pate.
Studija je sprovedena na misevima sa indukovanim artritisom slicnom onom koji se razvija kod ljudi. Misevi koji su dobijali zalani caj, razvijali su artritis u manjem procentu od miseva koji su dobijali obicnu vodu. Takodje, oni misevi koji su dobijali zeleni caj a ipak razvijali reumatoidni artritis, razvijali su ga u mnogo slabijoj formi.
Zakljuceno je da antioksidansi prisutni u zelenom caju ne poseduju samo anti-kancerogena svojstva vec i anti-inflamatorna dejstva. Reumatoidni artritis je inflamatorno (zapaljenjsko) oboljenje koje izaziva bolove, oticanje, ukocenost i ispade funkcija zglobova. Supstance iz zelenog caja mogu prevenirati ili umanjiti ove simptome.


Prevencija raka zelenim cajem? :

Kontinuirana istrazivanja o blagotvornim uticajima zelenog caja na ljudsko zdravlje su proizvela nekoliko novih zapazanja.
Najzanimljivija je studija japanskih istrazivanja sa Saitama Instituta za istrazivanje raka koja se odnosi na odlaganje i/ili usporavanje kancerogeneze uz pomoc zelenog caja. Studija pokazuje da se rane faze raka dojke sporije razvijaju kod zena koje imaju istoriju redovnog konzumiranja zelenog caja. Kao rezultat, stopa remisije kod ovih zena je snizena i postoji duzi period bez bolesti.
Posto je za epigalokatehin galat (EGCG), katehinu pronadjenom jedino u zelenom caju, dokazano da ubija kancerogene celije u kulturi bez nanosenja stete okolnom zdravom tkivu, zeleni caj bi mogao biti koristan ne samo u prevenciji raka vec i u tretmanu i prevenciji drugih bolesti.



Priprema zelenog caja


Prilikom pripreme savrsene soljice zelenog caja treba imati na umu nekoliko vaznih stvari:

Kvalitet vode
 -Dobar kvalitet vode je od esencijalnog znacaja za dobru solju caja. Generalno gledano, gradska voda jednostavno nije dovoljno dobra.
Iako je u Srbiji voda bakterioloski ispravna, uglavnom je previse tvrda za pravljenje caja.
S'toga je bolje koristiti flasiranu vodu ili vodu dobijenu iz specijalnih filtera za vodu.

Temperatura vode-
Ovo je kriticno!
Sa temperaturom vode se najcesce prave greske. Ako je voda previse vruca odnosno provrela, vas caj ce postati gorak i izgubice najveci deo svojih lekovitih svojstava!
Zeleni caj treba pripremati sa temperaturom vode izmedju 75 i 80 stepeni po Celzijusu. Posto voda vri na 100 stepeni, treba je ili ohladiti dodavanjem malo sveze hladne vode ili prekinuti zagrevanje kada je vrenje blizu (pojavljuju se sitni mehurici koji sa dna posude krecu ka povrsini)
Provrelu vodu mozete hladiti i prerucivanjem iz jedne posude u drugu ili jednostavno sacekati minut ili dva..
Najbolje je u pocetku koristiti termometar i vezbati dok se ne ovlada tehnikom i stekne dobar osecaj kada je postignuta prava temperatura vode.


Pre stavljanja caja u vodu…

-Zagrejte posudu (cajnik) u kojoj cete pomesati caj sa vodom. U tako zagrejanu posudu stavite caj da stoji nekoliko minuta.
Ovaj proces priprema caj za njegovo mezanje sa vodom. Pomirisite aromu koju caj ispusta u ovim trenucima a zatim ulijte vodu u cajnik!


Vreme pripremanja:

Jos jedan kritican element u procesu pripremanja zelenog caja je vreme koje cete ga drzati u vodi!
Dva do tri minuta je sve sto je potrebno. Duze drzanje caja u vodi proizvesce prejak i gorak ukus. Takodje je jako vazno ne mesati i ne muckati caj dok stoji u vodi jer ce u suprotnom caj biti mutan a to ce uticati na ukus.


Ostavite caju prostora da se prosiri tj. nabubri !!!

Zeleni caj je kompaktan i u vodi se siri te mu za to treba prostora. Caj je zbog toga najbolje spremati u kineskim ili japanskim cajnicima koji su dizajnirani sa ovom cinjenicom na umu. Takodje, ovi cajnici su napravljeni od pecene gline sto je najbolja okolina za pripremu dobrog caja.
Kada sipate caj u solju videcete sicusne trunke caja koje plivaju svuda po njemu i koje se na kraju istaloze na dnu. To je normalna pojava… to zelite. Ispijte i to.
Na kraju, pre prvog gutljaja osmotrite boju caja, pomirisite karakteristicnu aromu. Sa vremenom i iskustvom, naucicete da razlikujete dobar od manje dobrog caja, samo po njegovom mirisu.

Uzivajte!






« Last Edit: January 31, 2007, 10:16:15 AM by Tikica »

Offline dushe

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 559
  • Gender: Female
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #1 on: January 31, 2007, 10:01:53 AM »
Ja volim zeleni caj,i zaista puno pijem.
Hvala na ovim informacijama ;)

Offline N_e_z_n_a_l_i_c_a

  • Clan
  • *****
  • Posts: 1507
  • Gender: Male
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #2 on: January 31, 2007, 04:07:54 PM »
Prije nisam nikad znao sto da pijem u kaficu dok nisam otkrio zeleni caj,sad je moja omiljena narudzba sam malcice meda...bolje od bilo kojeg Nes Coffe-a koji je cudomix...

Hvala na textu jako zanimljivo i informativno!!!
Član više foruma, al počeci se nikad ne zaboravljaju :)

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #3 on: January 31, 2007, 04:25:14 PM »
U kaficu ti je caj u kesicama koji se mnogo razlikuje od pravog zelenog u rinfuzu!
Nemoj da budes lenj, bolje kupi taj i spremi ga kod kuce i popij pravi zeleni caj!
Daleko je zdravije i sadrzi mnogo vise korisnih sastojaka. Ono sto je u kesici zapravo ni ne vidis sta je!
Mozda malo nane,malo zalfije + zeleni... to se nikad ne zna!
Rinfuz ti je najbolja varijanta!   :beer:  :dir_bye1:

Offline dushe

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 559
  • Gender: Female
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #4 on: January 31, 2007, 06:59:29 PM »
Da,ima u prodavnicama zdrave hrane da se kupi.
Puno je bolji od ovog iz kesica

Offline Deni

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 151
  • Gender: Female
  • I'm back :)
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #5 on: March 22, 2007, 11:51:40 PM »
Obozavam zeleni caj i pijem ga u enormnim kolicinama (2 - 3 litre dnevno), medjutim pripremam ga onako kako meni odgovara. Probala sam na razlicite nacine, ali sam se zadrzala na ovom. U cajnik (1.5 litra) stavim 2.5 kasicice caja (koristim Vijetnamski, jer najvise odgovara mom ukusu) i prelijem vodom sa oko 90 stepeni (taj deo merim prema kuvalu za vodu). Listice uvek ostavljam unutra, jer zbog kolicine koja je relativno mala, caj ne moze da dobije gorak ukus.

Cula sam da je jedan od dobrih nacina za pripremu zelenog caja da se listici umute i izmrve sa malo vode na takav nacin da se dobije gusta smesa. Nisam probala (previse maltretiranja za kratkotrajni ugodjaj), ali prema recima osobe na taj nacin zeleni caj mozemo da osetimo na najbolji nacin.

Offline Igy81

  • Ponosni vlasnik
  • *
  • Posts: 5034
  • Gender: Male
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #6 on: March 22, 2007, 11:53:20 PM »
Nije zdravo piti toliko zelenog caja  :nonono: :nonono: :nonono:
"Strpljenje je cesto sve sto treba da znas o pobedi...."

Offline Deni

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 151
  • Gender: Female
  • I'm back :)
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #7 on: March 23, 2007, 01:07:28 AM »
Zasto to mislis?

Hmmm ... sa vecinom ljudi sa kojima sam pricala, rekli su mi da ne postoji neka posebna mera, ali da je nacin na koji ga ja pijem (2 kasikice na litru i po vode) blag i da sasvim sigurno nema stetno dejstvo.

Offline Tikica

  • Global Moderator
  • *
  • Posts: 4019
  • Gender: Female
    • ExYu fitness
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #8 on: March 23, 2007, 01:13:28 AM »
Sto se tice zelenog caja bitna je koncentracija koju uneses u toku dana! mozes da popijes 2 caja-2 kesice, ili napravis meru za dve solje, a mozes i tu istu meru namenjenu za 2 solje da sipas u flasu od 2l!
znaci ne vise od 2 mere, a koliko vode ces da stavis na to to je tvoja stvar!

Offline Deni

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 151
  • Gender: Female
  • I'm back :)
Odg: Apsolutno sve o zelenom caju
« Reply #9 on: March 23, 2007, 01:35:16 AM »
Pa da, to je negde to, jer po pravilu 2 kasicice idu na solju.

Iskreno, stvarno sam mislila da zeleni caj ne moze da skodi (bar su me tako obavestavali), u svakom slucaju dobro je da ste mi skrenuli paznju.  :blowkiss: