EXYU FITNESS FORUM

Trening => ::Ostali sportovi:: => Topic started by: Master ZILE on January 31, 2007, 02:12:05 AM

Title: KUNG FU
Post by: Master ZILE on January 31, 2007, 02:12:05 AM
Kung Fu je krovni naziv za kineske borilacke vjestine. Sam termin je novijeg datuma i populariziran tek u 20. stoljecu - prijasnji naziv je Quan Fa (tehnike sakom).

Okvirno se stilovi Kung Fu-a dijele u 2 skupine:
Wai Jia ili "vanjski", "tvrdi" kung fu. Na primjer stilovi Shaolina, Bogomoljka (Tang Lang), Duga Saka (Cha Quan), Pet Predaka (Wu Ching), Stil obitelji Li (Li Gar) i slicno. Obicno imenovani prema zivotinji, mjestu ili obitelji koja je postala poznata po tome stilu.
Nei Jia ili "unutrasnji", "meki" stilovi. Najpoznatiji su Tai Chi (Velika Beskonacnost?), Ba Gua (Osam Trigrama?) i Xing Yi (Forma i Um). Manje poznati sistemi su Ba Ji (Osam Ekstrema) i Yi Quan (boks namjere). Imenovani su cesto prema kompliciranim filozofskim idejama, upitne su borbene vrijednosti i na zapad ih nosi val komercijalizacije i New-Ageisma. No u povijesti su se pokazali efikasnijim od vanjskih stilova, mada je tajna njihove primjene vjerojatno izgubljena ili nedostupna za javnost.

No, kao sto skoro svatko tko se ozbiljnije pozabavio borilackim vjestinama moze posvjedociti, podjela na tvrde i meke zavarava. Ne radi se o tvrdoci udarca ili tehnika vec o filozofskom pristupu. Tehnike "tvrde" skole mogu biti mekse of onih "meke" skole.

Druga klasifikacija kung fu-a se oslanja na geografske razlike.
Sjeverni u principu koristi duge, niske stavove, mnogo tehnika nogom i opcenito lice necemu sto bi laik prepoznao kao Tae Kwon Do.
Juzni koristi krace, vise stavove, teziste je na brzim i odsjecenim tehnikama rukom. Klasican primjer je Wing Chun.

Nasao sam samo tekst na hrvatskom.

(http://img201.imageshack.us/img201/7838/butterflykicksamuelleebd5.gif) (http://imageshack.us)

Ja treniram Go-Ti stil star 5000 godina , tj prvi oblik kung fu-a , u kome su zastupljeni elementi iz svih ostalih stilova kung fu-a , ali i iz drugih borilackih vestina.
Tj, nesto sto lici na karate+aikido+judo+tehnike slabih tachaka.
Za sada sam samo treci dan  :bruce_h4h
5 treninga nedeljno , poa sat i po , jednom do tri sata .
sada treba da radimo borbe i da pocnemo sa motkama i machevima i formama .
kako kazu ovi treninzi sto mi pocetnici radimo su "informativni" hehe ,ali ipak dosta jaki , biju nas motkama ako ne radimo lepo. ako zakasnimo na tr. 100-200 vezanih sklekova :O
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Antek on February 01, 2007, 09:23:58 PM
too zileee :yahoo:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: ^Eagle^ on February 16, 2007, 12:14:57 PM
ZILE ja treniram Wing Chun "Vecito Prolece" 7 godina imam 4 stepen ucenicki polozen a treniram i Aikido 9 godina i imam polozen 1 kyu ili braon pojas.Iz Panceva sam.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Igy81 on February 16, 2007, 12:25:51 PM
Svaka cast...samo nastavi tako.. :yahoo: :yahoo:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: ^Eagle^ on February 16, 2007, 01:02:20 PM
Wing Chun ili na Kineskom "Vecito Prolece" je relativno mlad stil kung fua nastao je pre 300 godina u hramu Shaolin i stvorila ga je zena monahinja Ng Mui.Sada je Wing Chun popstao jedan od najboljih i najbrzih borilackih vestina u svetu.Koriste ga za obuku raznih specijalnih jedinica kao i za obuku F.B.I.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on February 17, 2007, 12:44:30 PM
ZILE ja treniram Wing Chun "Vecito Prolece" 7 godina imam 4 stepen ucenicki polozen a treniram i Aikido 9 godina i imam polozen 1 kyu ili braon pojas.Iz Panceva sam.
Odlicno mozda ces nam pruziti jos neke korisne informacije sto se ove borilacke vestine tice.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: drzare on February 20, 2007, 08:09:40 PM
 lep tekst za upoznavanje kineskih borilackih vestina... mozes li reci nesto vise o samom treningu...?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Master ZILE on February 22, 2007, 11:37:55 AM
Wing Chun jeste jedan od rasprostranjebijih stilova, medjutim tu se uche samo osnovne stvari. to je tehnika za vrlo blisku borbu. Tesko da je jedna od najboljih vestina ali ipak vrlo popularna.
Eagle , Gde treniras ? Cuo sam da su vecina skola wing chuna u srbiji prevaranti.

E ja radio tehnicku borbu protiv dvojice juche , heheh prebili bi me da je bilo stvarno :D
Title: Odg: KUNG FU
Post by: drzare on February 22, 2007, 10:04:09 PM
 ima li ko da mu je poznat "ruski sistem"?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on February 22, 2007, 10:05:50 PM
ima li ko da mu je poznat "ruski sistem"?

pricaj da se podsetim :) a njima ce biti interesantan
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on February 23, 2007, 03:35:14 PM
.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on February 23, 2007, 03:35:40 PM
.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on February 23, 2007, 03:36:04 PM
.Tae Kwon Do
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on February 23, 2007, 03:36:24 PM
Naravno ovo je Tae Kwon DO
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on February 23, 2007, 03:36:44 PM
.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on February 23, 2007, 03:37:02 PM
.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: drzare on February 23, 2007, 07:03:03 PM

pricaj da se podsetim :) a njima ce biti interesantan


...pricao bih ja o sistemu nago znas i sam da nisam toliko na netu da bih mogao u dovoljnoj meri da pojasnim tu vestinu, a posto vidim nekoliko zaljubljenika u borilacke vestine koji imaju dovoljno strpljenja i znanja za pretragu po netu....
 :respect:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Krule on February 27, 2007, 10:10:04 AM
Ja sam takodje iz Panceva, (mesto je inace odmah pored Beograda) i treniram Wing Chun aktivno zadnjih 6 godina. Sto se tice informacije da su u Srbiji uglavnom u Wing Chun vestini prevaranti, tu ima dosta istine ali na svu srecu ima i izuzetaka. Wing Chun je jos kada sam prvi put dosao u dodir sa njim, a to je bilo `88-me godine u vreme stare Jugoslavije, bila vestina u kojoj je najvise bilo blacenja i pljuvacine izmedju samozvanih majstora i onih koji su to stvarno bili (tu prvenstveno mislim na Zagrebacku skolu - majstora Prosenice, Bagadura i Truntica) koji su ucili kod kineza (tacnije SiFu Leung Tinga), mada je diskutabilno koliko su i oni uspeli da od kineza "izvuku" neko vece znanje. Situacija se u Srbiji u zadnjih nekoliko godina znatno popravila i sada cak imamo nekoliko predstavnika velikih majstora u nasoj zemlji, to su pre svega Nenad Koviljac koji je legitimni zastupnik SiFu Williama Cheunga za Srbiju, SiFu Rudolf Kerekes iz Panceva zastupnik EBMAS organizacije Emina Botztepea i Zorana Popovica koji radi neku svoju sintezu Wing Chun stilova pod nazivom Veng Tsun koja dosta efektno deluje na prvi pogled. Do pre nekoliko godina je "glavni" za Wing Chun bio SiFu Mile Vasiljevic iz Pozarevca koji je zahvaljujuci svojim uticajnim poznanstvima uspeo da stvori Kung Fu Wu Shu savez Srbije i Crne Gore pod cijim okriljem su bile zastupljene i neke vestine pored Wing Chuna (Tai Chi Chuan, Shuai Chiao, Nan Quan, Sanda i jos ponesto) ali se o njemu vec nekoliko godina unazad skoro vise nista ne cuje.
To bi bio neki kratki presek situacije u Srbiji sada kad je Wing Chun u pitanju, ostali stilovi Kung Fu-a i klubovi koje sam uspeo da vidim uglavnom rade potpuno amaterski neke svoje verzije Kung Fu stilova sto u principu nema nikakve veze sa borilackim vestinama (uglavnom je u pitanju povrsna akrobatika i surov kondicioni trening) i to deluje prilicno porazavajuce, sem Tai Chi Chuana koji ima nekoliko vrlo kvalitetnih majstora u Beogradu i Beocinu.
Ukoliko nekoga zanima nesto vise da sazna o samoj vestini, bice mi zadovoljstvo da odgovorim na svako pitanje ukoliko naravno znam odgovor, jer je Wing Chun vestina svakako jedna od vrhunskih kreacija kineske kulture u koje je utkano ogromno znanje i iskustvo i kojoj nema parnjaka u zapadnim borilackim sportovima.
Puno pozdrava od Vladimira iz Panceva.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: drzare on February 28, 2007, 10:11:09 PM


  Sto se tice kineskih borilackih vestina izuzetno ih cenim ali istovremeno sam svestan da "zapadni covek" nije u stanju dovoljno kvalitetno da ovlada istim. Ipak treba imati u vidu da osim u razlicitom poimanju sveta, i sam nacin zivljenja onemogucava kvalitetno izucavanje neke vestine pa kao rezlutat toga imamo priucene instruktore koji pokusavaju da na brzinu izvuku neku korist za sebe, i vezbace koji posle nekog vremena shvataju situaciju i gube interesovanje za dalje usavrsavanje...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Krule on March 01, 2007, 01:11:41 PM
Na zalost Drzare, moram da ti skrenem paznju da nisi u pravu sto se tice tvoje konstatacije da Kung Fu vestina nije po meri zapadnog coveka.
Pre svega Kung Fu vestina nije bila poznata u zapadnom svetu doneadavno iz veoma jednostavnog razloga sto kinezi u proseku jesu narod male visine i slabe fizicke konstitucije te da im je svakako jasno da ta ista vestina u rukama snaznijeg, viseg i masivnijeg coveka, automatski postaje jos efikasnija i ubojitija. (to je uostalom naglasio i jedan od velikana te vestine ali nisam siguran da li je to bio William Cheung ili sam Bruce Lee)
Zbog tog razloga, a i iz razloga sto je Kina i dan danas dosta zatvorena i nepoverljiva prema svim strancima i stranim uticajima (Kinezi u globalu jesu veliki shovnisti a zbog velikih istorijskih nepravdi i ugnjetavanja sa svih strana donekle imaju pravo) i dan danas se van Kine vezba samo mali broj stilova koji jesu pravi Kung Fu.
Nikakva filozofija ili mentalitet druge vrste ne stoji na putu zapadnjaku da savlada bilo koju kinesku borilacku vestinu, jedini izuzeci su "mozda" sledeci stilovi: Tai Chi Chuan, Ba Gua Zhang i Xing Yi, prevashodno sto je za njihovo savladjivanje u borbenom smislu a ne samo koreografskom potreban zaista dugogodisnji sistem treninga i odlican ucitelj koji se ne moze naci van Kine.
Uostalom ja za skoro 20 godina bavljenja borilackim vestinama jos nisam sreo karatistu ShotoKan stila koji bi umeo svoju vestinu da upotrebi u samoodbrani a da nema iza sebe bar 10 godina vezbanja.
To je mozda jedini razlog sto se zapadnjaci, zeljni brzih rezultata pre opredeljuju za borilacke vestine i sportove tipa boksa, hrvanja, a u novije vreme i brazilskog JuJutsu-a (pogotovo onog tipa koji je "trademark" familije Gracia).
Ako te zaista zanima ja cu ti otprilike navesti spisak stilova koje je moguce trenirati van granica Kine i uz malo srece cak naci i dobrog ucitelja (trenera) za isti, to su: prvenstveno Wing Chun stil (koji se cesto moze naci i pod slicnim imenima - Ving Chun, Ving Tsun, Ving Tzun, Yong Chun - sto je u biti ista vestina samo je organizacija i obicno covek koji ju je "doneo iz Kine" neko ko je hteo da ga po necemu razlikuju od drugih), zatim Choy Lee Fut, Nan Quan i Tang Lang Quan odnosno Juzna bogomoljka i Hung Gar sto se tice stilova koji dolaze iz Juzne Kine. Od ostalih stilova (neki ih zovu i Severnokineski)tu su Chang Quan koji je posebno dobra opcija za ljude koji pocinju jer su osnove veoma lako razumljive i dosta su nalik karateu ili taekvondo-u (u Kini ga obicno pocinju sa uzrastom deca pre navrsene desete godine, pa se kasnije specijalizuju u nekom drugom stilu, kao na primer Jet Lee), zatim Tai Chi Chuan (samo forme i Tuishou - neka vrsta takmicenja "slepljenim rukama" gde je cilj izbaciti protivnika iz ravnoteze, jer se na zapadu ne radi borbena varijanta), kinesko rvanje - Chuau Shiao, Heilong Chuan - kineske nindje i Tan Tui.
Naravno, ovo je samo mali delic onoga sto se moze naci u samoj Kini i gde se gaje neki stilovi koji su zaisti i vizuelno i borilacki fantasticni: Pi Kua, Ba Ji, Ying Jow Pai, Fan Zhi, Bok Hok Pai itd.
Jos dve stvari su vredne pomena:
1) Sanda borbe - ili "Kung Fu sa bokserskim rukavicama", najvise lici na zapadni kick boks, ali su jos dozvoljena i bacanja, poluge, gazenja i jos poneke stvari (ne znam tacno sta sve jeste a sta nije) i dosta ljudi na zapadu se odlucuje da trenira bas to, jer se u Kung Fu klubovima obicno pored klasicne vestine u uci i ovaj takozvani sportski Kung Fu. Bilo je cak price da ce Sanda borbe 2004. godine postati Olimpijski sport. Ne znam sta je bilo od toga.
2) Ucenje koje priredjuju Shaolin manastiri zapadnjacima koji to papreno placaju da bi godinu dana ucili od "pravih" monaha i ziveli godinu dana u "pravim" Shaolin manastirima je obicna pljacka i ismevanje glupavih zanesenjaka sa dubokim dzepom. Fakat je: da u Kini ima preko stotinu Shaolin manastira, dok se u pricama o nastanku Kung Fu-a obicno misli na samo jedan i to onaj u Henan provinciji, koji je pre otprilike 300 godina izgoreo do temelja te su ga posle obnovili. Putujuce grupe "isitinskih" Shaolin kaludjera koji svoju vestinu pokazuju po belom svetu nisu nista drugo da opet jedan od prefriganih nacina da se Kung Fu vestina pokaze kao nesto sto nije sa ovoga sveta i za sta trebaju nadljudske moci. Oni su naime u stvari grupica vrsnih akrobata koji znaju pregrst trikova od kojih su neke zaista neverovatne majstorije i kojima je glavni cilj opet namamljivanje sto veceg broja zanesenjaka koji su spremni da potrose citavo bogatstvo samo da bi postali nalik njima, a u stvari sem novca i godine dana zivota (iscrpljujuce godine dana) oni se vrate kuci sa diplomom kojom mogu da ..., kineskim kimonom narandzaste boje, obrijane glave i ogromnim osecanjem nezadovoljstva sobom jer tamo u stvari nisu naucili nista sem da malo imitiraju kojekakve majmune, pijandure i slicne gluposti.

Posle ovog malo opsirnijeg izlaganja Drzare, ja se nadam da sam uspeo malo da ti prikazem stvari u njihovom pravom svetlu. Moguce je i verovatno i sigurno da i ja ponegde gresim, ali sam isto tako veoma siguran u to da bi i ti ukoliko to zelis i ukoliko nemas nekih ozbiljnijih zdravstvenih tegoba mogao uz dobrog majstora veoma brzo (istom brzinom kao i Kinezi) da napredujes u bilo kojoj Kung Fu vestini za koju se opredelis.
Ukoliko si zainteresovan da saznas gde se nalazi neki klub koji nije produkt nekog samozvanog sarlatana vec mesto gde se vezba autenticna vestina, ti mi napisi mesto gde zivis, a ja cu uz pomoc nekih svojih poznastava i poznanstava mog maticnog kluba koja se protezu i van granica Srbije da ti dostavim spisak najblizih mesta i klubova gde bi mogao nakon toga da odes i makar informativno pogledas (da se razuveris u tvoju tvrdnju) i mozda uclanis ako ti se dopadne to sto vidis.

Za kraj da citiram jednog od pravih velikana borilackih vestina:

"A true martial artist is one who's smile will warm the hearts of little children, and who's anger will make tigers cower in fear." - Bruce Lee

Pozdrav do sledeceg puta.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 01, 2007, 01:38:43 PM
Mala ispravka ako dozvolite , Tang Lang quan je severna bogomoljka , Juzna koju su razvili Hakka kinezi koji imaju drugacije etnicko poreklo od ostatka kineskog naroda se zove Jow gar ili Chow gar u zavisnosti kako ko izgovara ime . Inace sem imena ovi stilovi imaju mali cega zajednickog .Ako nekog zanima mogu nesto ukratko da napisem o tome
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on March 01, 2007, 01:40:29 PM
Naravno ako si raspolozen,dosta informacija  sam ja kao laik ovde pokupio..Mislim da je diskusija na dobrom nivou.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 01, 2007, 01:44:43 PM
SEVERNI     STIL     KUNG FU-a       BOGOMOLJKE

Ovaj stil borenja je nastao za vreme drugog dela vladavine Ming dinastije , negde oko 1600. godine . Osnivacem se smatra borac po imenu Vang Lang . Predpostavlja se da je bio patriota Ming dinastije koji je iz rodnog Santunga otisao u Honan provinciju u Saolin manastir  radi unapredjenja svojih borilackih sposobnosti . Tokom ovog boravaka , razocaran svojom vestinom borbe , jednog dana kako legenda kaze , tokom meditacije prisustvovao je borbi izmedju bogomoljke i mnogo krupnijeg cvrcka . Na njegovo iznenadjenje bogomoljka je lako izbegavala napade krupnijeg protivnika i na kraju pobedila . Vang je odneo insekta u manastir i bockao ga slamkom da bi proucavao njegove pokrete . Novosteceno znanje je kombinovao sa 17 drugih sistema pokreta, ubacio rad nogu kung fua majmuna , i dobio  osnovni stil kung fu-a bogomoljke .
Vang Lang je imao tri ucenika i svaki je kasnije tvrdio da je bas on naslednik i saki je osnovao svoj stil . Kasnije su ucenici ucenika takodje osnivali svoje stilove  tako postoji mnostvo stilova i pod- stilova  kung fu-a bogomoljke.  Neki od najpoznatijih stilova su :
- Stil Sedam Zvezda , siroko je rasiren u Sandong provinciji . Luo Gangju je preneo ovaj stil u Hong Kong , inace poznat kao najtezi i najtvrdji stil bogomoljke.
-Tai Ci , takodje znan kao Jang ili Tai bogomoljka . Stil rasiren po Sandong provinciji i provincijama koje se granice sa njom . Taicimeihua  Tanglangkuan   je najpoznatiji podstil ovog stila bogomoljke koji je osnovao Hao Lianju i njegovi sinovi  . Stil je poznat po  dugackom dvoseklem macu i potome sto ima mekse pokrete od stila sedam zvezda.
Udarci se izvode uz koriscenje unutrasnje energije , ubodi prstima su takodje omiljeni u ovom stilu , bolkovi su odbijajuci .
- Stil Osam Koraka . Ovaj stil je kreirao Feng Hunjai i preneo ga svom uceniku Vei Ksiaotang –u koji je vestinu preneo na Tajvan . Ovaj stil u svoj repertoar tehnika ukljucuje tehnike iz ostalih stilova . Koristi se izbegavanje uvek kada je to moguce  , omiljena rucna tehnika je zabadajuca ruka .
-Stil Sest Harmonija .Najmeksi od svih stilova bogomoljke , izneo ga u javnost  Ding Ziceng . Stil ima drugacije setove tehnika u formama od ostalih stilova . Kombinuje tri Jin i tri Jang principa da izbegne i skrene napad . 
- Stl „Tajna Vrata „ . Nadmocan porodicni stil , koristi niske stavove i mnogo uptrebljava udarce laktovima . Kretanje je takvo da koristi varke i pretvaranja da bi se doslo na blisku distancu pogodnu za napad.
- Stil „ Prsten od Zada” . Koristi vrlo cudan sistem kretanja .
- Stil „ Otkrivajucih nogu“. Stil je karakteristican po tome sto ceka da se protivnik priblizi na daljinu  pogodnu za napad , koristi specificne udarce nogama koji su brzi i veoma niski , retko idu iznad nivoa kolena .
-Stil „ Ruka Koja Vuce“ . Koriste se tehnike koje podsecaju na Aikido , udaci se cesto izvode rucnim zglobom , i ima dosta tehnika lomljenja.
-Stl „Duga Pesnica” .Redak stil koji je pod velikim utcajem kung fu stila istog imena .
-Stil Guangban , redak stil o kome nema mnogo podataka
- Stil „ Procvetali Dlan „ . Naglasena strategija udaraca takozvanog „Cvetnog Dlana” , koriste se serije od tri do pet direkt udaraca , pesnica je omiljenija od otvorenog dlana. Inace se ovaj stil smatra za nesto kao pocetni kurs , nema mnogo naprednih tehnika.
-„Prazan „ stil . Ovaj stil dosta podseca na stil juzne bogomoljke , vise oslanja na rucne tehnike od ostalih stilova .
  Veliki broj stilova je nastao zbog vise faktora .Pre svega vrlo retko su se  prktikanti ogranicavali na trniranje samo jedne borilacke vestine , tako dasu kombinovali znanja i tehnike onako kako su smatrali za shodno i to znanje penosili dalje , njihovi naslednici su radili istu stvar i formirali svoje stilove .
  U svojoj najcistijoj formi stil bogomoljke se poducava u manastiru Saolin u provinciji Honan , i sadrzi sve one tehnike koje su se parcijalno rasirile po severu Kine i iz njih nastali ostali „porodicni „stilovi , koji  su naravno siromasniji tehnikama od manastirskog stila koji ukljucuje i koriscenje ci energije . S obzirom da je originalni stil kreiran da tehnikom nadvlada ostale konvencionalne  severne stilove , vestina se u podpunosti prenosila samo najnaprednijim ucenicima , koji su dokazali svoje moralne i fizicke kvalitete .
  Postojanje tolikog broja porodicnih stilova uslovljeno je politickim prilikama polovine 17 . veka . Mancu dinastija dosla je na vlast  1644.godine zbacivsi predhodnu i kod naroda omiljenu Ming dinastiju . Mancu –i nisu poreklom Kinezi  i bili su veoma omrazeni od strane naroda , ne samo zbog porekla vec i zbog politike ugnjetavanja tog istog naroda . Pod takvim uslovima je  nastao i organizovao se pokret otpora koji je jedno od svojih sedista imao u  manastiru u Honan provinciji . Mnoge patriote iz cele Kine dolazile su u manastir dabi se obucili u vestini borenja i vojnoj tehnici i taktici . Tamo su bili poducavani od strane kaludjera razlicitim stilovima borbe , medju kojima je i bogomoljkin stil . Koriscenje ci energije je bila strogo cuvana tajna , a i zahtevalo je mnogo vremena da bi se tom tehnikom ovladalo , tako da to nije ni poducavano  . Ucenici su se kasnije rasirili Kinom i poducavali ono sto su znali , a vremenom su  se stilovi menjali pod uticajem drugih stilova borenja .
 Ono sto je karakteristicno za sve severne  stilove bogomoljke je velika brzina izvodjenja tehnika , i simutane odbrane i kontranapadi .

         JUZNI  STIL KUNG FU-a BOGOMOLJKE

      Kung fu  bogomoljke Banbusove Sume ili juzni sistem bogomoljke  osnovan je od strane Haka Kineza u Kvangsi provinciji . Haka narod su ostali stanovnici ovog dela zemlje oduvek prezirali i smatrali ih strancima tako da su oni bili izolovani i kao manjinska grupapacija bili izlozeni cestim napadima od strane vecinskog stanovnistva .
Iz tog razloga razvili su sopstvenu vestinu borenja koja je bila obavijena velom tajne i stranci nisu mogli biti poducavani , sto je razumljivo jer je vestina pre svega sluzila za samoodbranu i svako odavanje tajni je bilo opasno . Malo se zna o poreklu i nastanku stila , ali je evidentno da postoje elementi Lamaizma , kao i velika odanost jin\jang filozofiji . Postoje de skole ovog sistema  Cu  i Cou , ali su toliko slicne da koriste isto ime – „ Banbusova Suma „  .
     Predpostavlja se da je makar jedan od stilova juzne bogomoljke direktan  rezultat politickog ugnjetavanja  polovinom 19. veka , sto je uticalo na jos vecu tajnovitost organizacija Haka naroda i povlacenja u najdublju ilegalu .
    S obzirom na toliku tajnovitost poznato je svega nekoliko imena vezanih istoriju juznog stila bogomoljke i to samo onih koji su odlucili sami , pred kraj xx veka , da bace malo svetla na istoriju sistema .
    Majstor Lam Sang „ grandmaster” juznog stila bogomoljke pod imenom „Banbusov Hram ‘ tvrdi da je njegov stil osnovao svestenik po imenu Som Dot . Pred kraj XIX veka svestenik Li Siem Si je dosao u Vai Jung provinciju i tamo uzeo za ucenika izvesnog Ceun Jei Cung-a , koga je poveo sa sobom u hrm radi dalje obuke . Posle zavrsene obuke u hramu , pocetkom XX veka Ceung se vraca u Kvangsai i tamo otvara Dit Da ordinaciju – kunf fu kvun Idaje joj ime „ Kvongsai Juk Lum Dji Tong Long Pai „ . Ovo je bio prvi put da se ime stila izosi javno.
     Ceung je za ucenika uzeo Lam Sanga  , a oko 1920. godine on postaje ucenik LI Sim Sia . Tridesetih godina svestenik i Lam Sang da bi izbegli Japansko Kineski rat odlaze u Hong Kong gde su se pridruzili Ceungu.  Tokom drugog svetskog rata Japanci su okupirali Hong Kong i Li Sim Si i Lam Sang su primorani da beze na Makao jer je Ceung bio umesan u neke opasne poslove kkoji se blize ne objasnjavaju. Kasnije tokom rata svestenik savetuje Lam Sanga da se skloni iz ratom zahvacenog regiona , i on odlazu u Englesku . Dok je boravio u Liverpulu tokom rata nasao se na brodu kji su potopili nemci . Nakon nekoliko dana provedenih u vodi spasili su ga Americki mornari i on je ostao na brodu izvesno vreme . Tokom boravka na brodu sklopio je prijateljstvo sa kapetanom i on pise zahtev da se Lam Sangu odobri Americko drzavljanstvo , koje on i dobija i krajem rata se seli u S.A.D.  Tamo je zamoljen od kineske zajednice da radi kao instruktor borilackih vestina ,sto on prihvata i radi sve do svoje smrti 1991. godine.
Praktikanti juznog stila bogomoljke su veoma vesti u Dim Mak tehnikama , koriste niske stavove  , izuzetno mnogo se koriste kolena i laktovi , kao i niski udarci nogama , ne postoje klasicni blokovi vec se napad eskivira ili apsorbuje a odmah zatim sledi kontra napad ,  udarci rukma su kratki i pravolinijski . Praktikanti ove vestine su takodje veliki poznavaci vestine lecenja biljem .

Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on March 01, 2007, 04:24:05 PM
Da postoji jako puno uzaludnosti u Kung Fu-u
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 07, 2007, 10:18:51 PM
Par reci o jednom retkom stilu kung fu-a koji je malo zastupljen u zapadnom svetu , a vrlo je interesantan i prilicno upotrebljiv u samoodbranbene svrhe . Rec je o stilu ,,Bela Obrva" , dosta poularnom u Hong Kongu i na jugu Kine . Inace stil na prvi pogled podseca po malo na neke stilove Wing Chun-a

Bak Mei , takodje poznat i kao Pak Mei ili na mandarinskom Bei Mei, je kung fu stil kreiran od strane taoistickog monaha istog imena.Ne zna se tacno kada je stil nastao , postoje tri predopstavke , prva da je stil nastao 1647. godine tri godine posle dolaska na vlast Mancu dinastije, druga dea je nastao 1723 , a poslednja da je nastao 1750 godine. Bak Mei je imao jednu belu obrvu , ali moze biti da je imao beli pramen kose , pa je po tome dobio ime. Bak Mei je trenirao borilacke vestine u manastiru severni Saolin . Kasnije je putovao u O Mei gde je prosirio svoje znanje o vestini borenja sto se odrazilo na njegovu vestinu , zbog toga majstori ove vestine kazu da je Bak Mei  dete dva roditelja , budistickih i taoistickih borilackih vestina.
  Bak Mei je imao samo jednog ucenika, na koga je preneo svoje celokupno znanje , monaha po imenu Gvong Vai. Ovaj monah je imao tako veliko postovanje prema svom ucitelju da je citav sistem nazvao po njemu .
   Gvong Vai je takodje imao samo jednog ucenika , koji je takodje bio taoisticki monah po imenu Jok Fat Von.
   Jok Fat Von je imao dva ucenika , Li Sang-a koji nije imao ucenika i  Ceung Lai Cuna ( 1880-1964) poznatog majstora borilackih vestina.
   Ceung je vec bio majstor vise stilova kung fu-a : Zmajevog stila koji se pripisuje monahinji Ng Mui ( koja se takodje smatra osnivacem Ving Cuna , Belog Zdrala i jos nekih stilova), Zmajevog stila koji je naucio kod Lam Ahh Hap-a , takodje je isti stil ucio kod Vong Ce Si-a i Lam Ah Juan-a koji je bio ucenik monaha Tai Jok-a. Uceci kod razlicitih ucitelja postao je ekspert Zmajevog sistema kung fu-a. Takodje je bio majstor Li Gar i stila Prosjaka . Ceung je bio veliki borac , i nije izgubio nijednu borbu tokom zivota. Smatrali su ga jednim od tri tigra sa Istocne Reke , a takodje je postao sampion Sedam Juznih Republika . 1949 . godine preselio se u Hong Kong . On je izmedju ostalog bio i kucni ucitelj guvernera Kvantunga , glavni instruktor u 18 skkola, i jedan od instruktora u Vong Poe vojnoj akademiji.
  Ceung je svoje znanje preneo svojim sinovima , Ceung Bing Lam-u i Ceung Bing Fat-u, i Kvon Man Fongu.
    Bak Mei pripada juznokineskim stilovima , odlikuju ga visoki stavovi , brzo kretanje , koraci su kratki i u svim pravcima , odlikuje se takozvanim ,,lovackim koracima ‘’, omiljeni udarac rukom  je „ feniksovo oko”, a omiljeni udarac nogm , takozvani srceprobijajuci udarac, stil je tako koncipiran da se borba vodi na bliskoj distanci , nema mnogo noznih udaraca , velika paznja se posvecuje eskivazama i skretanju protivnickih udaraca . Majstori ovog stila imaju obicaj da kazu : upij udarac kao da si pamuk , zadaj udarac kao da si celik . Bak Mei se moze ubrojiti i u tvrde i u meke stilove , jer nacin i manir borenja je karakterictican za spoljne stilove , ali trening nije kompletan bez aktiviranja i kontrole unutrasnje energije .  Od oruzija se koriste : koplje , stap , leptir macevi i dupla sekira (odnosno dve sekire kratke drske) .Postioji jos jedna komponenta ovog stila koje se retko srece kod drugih borilackih vestina, a to je proucavanje psihologije protivnika i ucenje kako ga isprovocirati  da reaguje onako  kako to odgovara praktikantu Bak Mei stila.
   Po legendi ( kako kazu vezbaci ovog stila , i tvrde da nije istinita) , ili po istorijskim cinjenicama po tvrdnji ostalih , Bak  Mei je bio izdajnik , podkupljen od strane Mancu dinastije i imao je zadatak da se infiltrira manastir Saolin koji je bio jezgro antidinastckog pokreta i da spijunira za njih.On je to uradio i cak spalio mastir pri bekstvu kada je bio otkriven . Takodje posoji prica da je ubio  cetiri monaha da bi testirao svoju novu vestinu I danas neki ucitelji borilackih vestina nece da poducavaju  vestini Severnog Saolina majstore stila Bak Mei . Zanimljivo je to da je pozdrav prakticara Bak Mei stila suprotan uobicajnom pozdravu koji se koristi u Saolinu ( desna pesnica uprta u levi dlan u visini grudi , dok se u Bak Mei stilu koristi leva pesnica uprta u desni dlan ).
  Postoji jos jedna zanimljivost vezana za ovu vestinu . Bak Mei je u jednom periodu bio jako popularan kod trijada u Hong Kongu ( trijade su kriminalne grupe u Hong Kongu i Kini , pandan japanskoj Jakuzi i Italijanskoj mafiji).
  Nekada je poducavanje bilo ograniceno samo  na podrucije Hong Konga i bili su poducavani samo Kinezi . Danas je situacij drugacija i ova vestina se moze naci u S.A.D i Evropi  i poducavaju se svi bez razlike , ali stil i dalje nije stekao veliku masovnost .

Osnivac Pak Mei 1647 ili 1723 ili 1750.
Lineage:
Pak Mei (1622-1722)(1644). Kwong Wai (1722-1822).
Kwong Wai (1722-18220. Jok Fat Won (1822-1914).
Jok Fat Won (1822-1914). Chang Lai Chen (1880-1964)(1949).
Chang Lai Chen (1880-1964). Man Kwong Fong (1941-Present). David Garcia.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chang Bing Lam.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chang Bing Sum.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chang Bing Fat.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chang Bing Fat. Sam Choi.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chang Bing Fat. Wu Nan Jing. Yiu King Wong.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chang Bing Fat. Tang Cho Tak. Dave Stevens.
Chang Lai Chen (1880-1964). Chan Kwok Wah. Lee Ngai Shing.
Chang Lai Chen (1880-1964). Yau Yun Wo. Lau Siu Chun. Rich Diede.
Chang Lai Chen (1880-1964). Li Se Kiong. Jie Kon Sieuw.
Chang Lai Chen (1880-1964). Ng Nam Ging. Cheung Siu Man. Lee Pai. Mike Doucet.
Chang Lai Chen (1880-1964). Ng Nam King. Wong Yeu Quan. Phuong Chang.
Chang Lai Chen (1880-1964). Har Hon Hung (1892-1962).
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Master ZILE on March 08, 2007, 12:28:33 AM
Ja sam takodje iz Panceva, (mesto je inace odmah pored Beograda) i treniram Wing Chun aktivno zadnjih 6 godina. Sto se tice informacije da su u Srbiji uglavnom u Wing Chun vestini prevaranti, tu ima dosta istine ali na svu srecu ima i izuzetaka. Wing Chun je jos kada sam prvi put dosao u dodir sa njim, a to je bilo `88-me godine u vreme stare Jugoslavije, bila vestina u kojoj je najvise bilo blacenja i pljuvacine izmedju samozvanih majstora i onih koji su to stvarno bili (tu prvenstveno mislim na Zagrebacku skolu - majstora Prosenice, Bagadura i Truntica) koji su ucili kod kineza (tacnije SiFu Leung Tinga), mada je diskutabilno koliko su i oni uspeli da od kineza "izvuku" neko vece znanje. Situacija se u Srbiji u zadnjih nekoliko godina znatno popravila i sada cak imamo nekoliko predstavnika velikih majstora u nasoj zemlji, to su pre svega Nenad Koviljac koji je legitimni zastupnik SiFu Williama Cheunga za Srbiju, SiFu Rudolf Kerekes iz Panceva zastupnik EBMAS organizacije Emina Botztepea i Zorana Popovica koji radi neku svoju sintezu Wing Chun stilova pod nazivom Veng Tsun koja dosta efektno deluje na prvi pogled. Do pre nekoliko godina je "glavni" za Wing Chun bio SiFu Mile Vasiljevic iz Pozarevca koji je zahvaljujuci svojim uticajnim poznanstvima uspeo da stvori Kung Fu Wu Shu savez Srbije i Crne Gore pod cijim okriljem su bile zastupljene i neke vestine pored Wing Chuna (Tai Chi Chuan, Shuai Chiao, Nan Quan, Sanda i jos ponesto) ali se o njemu vec nekoliko godina unazad skoro vise nista ne cuje.
To bi bio neki kratki presek situacije u Srbiji sada kad je Wing Chun u pitanju, ostali stilovi Kung Fu-a i klubovi koje sam uspeo da vidim uglavnom rade potpuno amaterski neke svoje verzije Kung Fu stilova sto u principu nema nikakve veze sa borilackim vestinama (uglavnom je u pitanju povrsna akrobatika i surov kondicioni trening) i to deluje prilicno porazavajuce, sem Tai Chi Chuana koji ima nekoliko vrlo kvalitetnih majstora u Beogradu i Beocinu.
Ukoliko nekoga zanima nesto vise da sazna o samoj vestini, bice mi zadovoljstvo da odgovorim na svako pitanje ukoliko naravno znam odgovor, jer je Wing Chun vestina svakako jedna od vrhunskih kreacija kineske kulture u koje je utkano ogromno znanje i iskustvo i kojoj nema parnjaka u zapadnim borilackim sportovima.
Puno pozdrava od Vladimira iz Panceva.

ja sam cuo da je mile vasiljevic prevarant...
i to iz vishe izvora...

inace mislim ad je najbolji stil kung fua Shuai Chiao , tj prvi stil , koji ima jos mnogo imena i dosta se cuva u tajnosti .
Uce ga kineske specijalne policijske jedinice.
I po neki majstor u celom svetu.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 08, 2007, 12:09:12 PM
" I Jugoslavija ima jednog "Grandmastera", jedinog belca sa 9. stepenom na čitavoj planeti ! To je Grandmaster Prof. Mile Vasiljević, Glavni majstor za Jugoslaviju."
  Predhodna izjava je preuzeta sa Miletovog sajta . Na nekim drugim  mestima ima i vise rangove.
  Na ovo nemam nikakav komentar , coveka nisam video i ne znam sta radi , ali reci "jedini" i "citava planeta"  govore same za sebe
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on March 09, 2007, 02:32:11 PM
po meni Vasiljevic zasluzuje postovanje samo kao pionir Kung Fu-a u YU, i stoga ne treba omalovazavato njegov rad na tom polju. Kada je para pocela da kaplje, tu prestaje i moje postovanje o njegovom radu, a licno mislim da se izgubio u Kung Fu-u i stilovima koje je radio.
Sto se tice Shuai Chiao iliti kineskog rvanja, to je zasigurno jedan od naajstarijih borbenih stilova. Samo po sebi je samo skup pravila u borbi, gde je tehnika ogranicena pravilima. Moj prvi ucitelje je Predrag Koviljac koje je na United States International Kuoshu Chanpionship u Baltimoru-Washington DC. USA osvojio dve srebrne medalje u kategorijama Wing Chun forme i Shuai Chiao borbame i pehar za ferplay u kategoriji Lei Tai. Mislim da ti ovo govori o tome da je ovo nacin borbe, u kome mogu da se odmeravaju razliciti stilovi, kao i Sanda.
 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: virludob on March 30, 2007, 07:28:12 PM
Vec sam pitao na temi"BORILACKE VESTINE" kakav je to stil kung-fua GO-TI. Kazite mi koja je najbolja skola u Beogradu u kojoj mogu da treniram kung-fu?Stil mi nije toliko bitan jer se ne razumem mnogo,a slobodno neka me neko uputi i koji je stil najbolji za pocetnika.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on March 30, 2007, 09:27:25 PM
Ono sto ti ja predlazem, a da nije mazanje ociju i prazna prica, znaci kvalitetno i jako je jedino Tradicionalni Wing Chun, sve ostalo zanemari, ako ne zelis da se bavis Tai Chi-jem.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 30, 2007, 10:12:45 PM
Go -Ti je vrsta tradicionalong kineskog rvanja , mada rec rvanje treba shvatiti uslovno , jer vestina poseduje pored tehnika bacana , partera , poluga , i udarce nogama i rukama , blokove ... Inace je Go Ti jedna od najstarijih , a moguce i najstarija vestina u Kini , nastala za vreme tzv" tri kultune horde" oko 3000.godine pre nove ere , i po jednoj od teorija iz ove vestine su se razvile ostale borilacke vestine u Kini favorizujuci neku grupu tehnika . Koliko ja znam u Beogradu radi samo jedan klub kung kung fu-a , i to radi wing chun  ,. Ako si zainteresovan pogledaj na ovom forumu temu wing chun , tamo sam ostavio osnovne podatke i link sajta kluba
pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: virludob on March 30, 2007, 11:19:33 PM
 
   Puno ti hvala na informacijama! Postoji i skola GO-TI stila u Beogradu,pa sam zato i pitao. Znam za jednu skolu Wing Chung stila ali potrazicu jos malo. Koji je stil kung-fua od ova dva po tebi bolji?
Pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 30, 2007, 11:36:54 PM
Ocenjivati vestinu je jako nezahvalno , posebno sto ce se u svakom slucaju neko naci uvredjen , na kraju ne postoji bolja i losija vestina , vec samo bolji i losiji borci . Naravno kad pitas nekoga ko drzi neku skolu borenja on ce je nahvaliti , i izneti njene prednosti  u odnosu na druge borilacke vestine ( naravno to po sopstvenom vidjenju stvari). Dakle ,ja treniram wing chun , ali ne tvrdim da je to najbolja vestina , ili da je bolja od drugih , ja je radim jer meni odgovara , i nasao sam se u tome . Moje je misljnje da treba da probas vise stvari , pa da ocenis sta ti najvise lezi . Naravno ne mogu da ti dam nikakav savet u smislu odabira vestie , zato sto ne znam pre svega razlog zasto hoces da treniras , a opet uspesnost u nekoj vestini zavisi naravno najvise od kolicine rada i posvecenosti , ali i od godina starosti , konstitucije , predhodnog iskustva , i jos gomile stvari . Ako te neka vestina posebno interesuje , tu mogu da ti pomognem sa teorijske strane i da ti dam neke osnovne informacije pa ti na osnovu toga izvuci svoje zakljucke , dalje od toga ne mogu. Ako bi mi rekao razlog zasto pocinjes da treniras i zasto bas kung fu , onda bi mogao da eventualno pomognem nekim savetom.
Evo ti link foruma gde sam nesto malo piso o wing chun-u , nista posebno ali ti mozda razjasni neke stvari i blize te upozna sa to vestinom

http://materialsart.unecopn.org/index.php

podrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: virludob on March 31, 2007, 12:21:36 PM
OK. Puno ti hvala na informacijama. Mislim da si potpuno u pravu kada kazes da treba sve probati da bi video sta ti najvise lezi. Kung-fu mi deluje kao najpotpunija vestina, a mozda me je zainteresovao zato sto nije toliko rasprostranjen kod nas ili mi se bar tako cini. A kakva je vestina Ueci riu. Da li je ovaj stil karatea blizak kung-fu-u? Znam gde se nalazi skola Ueci riu-a Sandiru koju drzi Mario Topolsek.U ovoj skoli moze da se vezba i Thai-chi,"meki" stil. Da li je Thai-chi uopste borilacka vestina?
Pozdrav  :thumbup1:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 31, 2007, 01:34:16 PM
Uechi ryu je izvorno Kineski kung fu , odnosno mesavina stilova tigra , zdrala i zmaja . Kambun Uechi je vestinu ucio kod poznatog majstora toga doba Zhu Zi He-a i jedini je japanac koji ima sertifikat da je majstorirao vestinu u Kini. Ono sto sam ja video , osnova vestine je zdralov kung fu , ima tehnika koje su ocigledno iz tigrovog  stila ( tehnike celicnog dlana , jacanje tela da bude otporno na udarce ) , a sta je iz zmajevog stila ne znam ( mada ja nisam neki strucanjk u ovoj oblasti , pa ako nesto ne vidim neznaci da ga nema ) samo iznosim ono sto se vidi na prvi pogled. Vestina je po mom misljenju jako dobra , i ja sam svojevremeno hteo da je treniram , ali sam dobronamerno bio upozoren od strane jednog prijatelja koji je dve godine trenirao kod topolseka i bio jako zagrejan za uechi karate da tamo ne idem (necu iznositi razloge javno jer ne zelim nikoga da optuzujem za nesto za sta nemam dokaza i nemam licnih iskustava) . Taj moj prijatelj je covek u ciji sud verujem , a informacije koje mi je dao ni malo mi se ne svudjaju.
Tai Chi jeste borilacka vestina i na net-u mozes da nadjes klipove gde se vidi upotreba tai chi-ja u borbi , naravno ova vestina je bolja za ocuvanje zdravalja nego za borilacku namenu ( ne kazem da nije dobar za borbu , vec da je potrebno vise vremena da se dodje do konkretnih rezultata , ali ako ti vreme nije bitno , tai chi je jako lepa vestina , a ako ti je vreme bitno , kreni na boks , tu ces za par meseci da se osposobos za prisojno"sibanje"). E sad ja ne znam koliko ljudi koji rade tai chi kod nas znaju i borilacke aplikacije vestine , ali ih nisam gledao pa ne mogu da ti dam validne informacije , najbolje da licno proveris .
Ako neki slucajem i karate dolazi u obzir mogu da ti preporucim kyokushinkai klub " Mas Oyama" na Banovom brdu .Covek koji vodi klub je bio , ili je jos prvak Srbije , poznaje vestinu , i razume to sto radi ( sto se za vecinu karate majstora ne moze reci) . Evo ti link pa vidi sta rade:

http://www.masoyama.org.yu/

Ako te jos nesto zanima , pitaj 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 02, 2007, 12:22:55 PM
Ako hoces da radis neku borilacku vestinu, vodi racuna da je primenljiva. Pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Master ZILE on April 10, 2007, 07:32:12 PM

   Puno ti hvala na informacijama! Postoji i skola GO-TI stila u Beogradu,pa sam zato i pitao. Znam za jednu skolu Wing Chung stila ali potrazicu jos malo. Koji je stil kung-fua od ova dva po tebi bolji?
Pozdrav

Postoji skola Go-Ti , javi se na pm za dodatne informacije ,pocetni treninzi su na tashmajdanu.
Koja je bolje vestina za tebe, moras sam da procenis.
Ali jedna informacija je da u Wing Chunu postoji 116 udaraca , dok u Go-Ti 1116 :D
hehe , tj mnogo je raznovrsniji stil , koji obuhvata svakakve vrste treniranja , koji nisu karakteristichni samo za borilacku vestinu :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: ketler on April 11, 2007, 01:32:55 AM
Ja sam takodje iz Panceva, (mesto je inace odmah pored Beograda) i treniram Wing Chun aktivno zadnjih 6 godina. Sto se tice informacije da su u Srbiji uglavnom u Wing Chun vestini prevaranti, tu ima dosta istine ali na svu srecu ima i izuzetaka. Wing Chun je jos kada sam prvi put dosao u dodir sa njim, a to je bilo `88-me godine u vreme stare Jugoslavije, bila vestina u kojoj je najvise bilo blacenja i pljuvacine izmedju samozvanih majstora i onih koji su to stvarno bili (tu prvenstveno mislim na Zagrebacku skolu - majstora Prosenice, Bagadura i Truntica) koji su ucili kod kineza (tacnije SiFu Leung Tinga), mada je diskutabilno koliko su i oni uspeli da od kineza "izvuku" neko vece znanje. Situacija se u Srbiji u zadnjih nekoliko godina znatno popravila i sada cak imamo nekoliko predstavnika velikih majstora u nasoj zemlji, to su pre svega Nenad Koviljac koji je legitimni zastupnik SiFu Williama Cheunga za Srbiju, SiFu Rudolf Kerekes iz Panceva zastupnik EBMAS organizacije Emina Botztepea i Zorana Popovica koji radi neku svoju sintezu Wing Chun stilova pod nazivom Veng Tsun koja dosta efektno deluje na prvi pogled. Do pre nekoliko godina je "glavni" za Wing Chun bio SiFu Mile Vasiljevic iz Pozarevca koji je zahvaljujuci svojim uticajnim poznanstvima uspeo da stvori Kung Fu Wu Shu savez Srbije i Crne Gore pod cijim okriljem su bile zastupljene i neke vestine pored Wing Chuna (Tai Chi Chuan, Shuai Chiao, Nan Quan, Sanda i jos ponesto) ali se o njemu vec nekoliko godina unazad skoro vise nista ne cuje.
To bi bio neki kratki presek situacije u Srbiji sada kad je Wing Chun u pitanju, ostali stilovi Kung Fu-a i klubovi koje sam uspeo da vidim uglavnom rade potpuno amaterski neke svoje verzije Kung Fu stilova sto u principu nema nikakve veze sa borilackim vestinama (uglavnom je u pitanju povrsna akrobatika i surov kondicioni trening) i to deluje prilicno porazavajuce, sem Tai Chi Chuana koji ima nekoliko vrlo kvalitetnih majstora u Beogradu i Beocinu.
Ukoliko nekoga zanima nesto vise da sazna o samoj vestini, bice mi zadovoljstvo da odgovorim na svako pitanje ukoliko naravno znam odgovor, jer je Wing Chun vestina svakako jedna od vrhunskih kreacija kineske kulture u koje je utkano ogromno znanje i iskustvo i kojoj nema parnjaka u zapadnim borilackim sportovima.
Puno pozdrava od Vladimira iz Panceva.
Poštovanje Vladimire
Dr.prof. Mile Vasiljević  je Glavni čvek u državi za kung fu.Što znači da nijedan zvanični događaj u kung fu svetu u Srbiji
nemože da prođe bez njega.Osnivač je Kung Fu saveza Srbije i više puta je obišao planetu sa svojim borcima koji su se uvek vraćali sa medaljama.Poznat je i priznat u celom svetu.
Pogledaj www.kungfu.co.yu
Treniram Tradicionalni Wing Chun.Prvo sam učio od SiFu Kecić Milana iz Novog Sada koji sad živi u USA i on me je 1995 god. upoznao sa SiFu Predragom Koviljcem kod kojeg trenutno idem na privatne časove iz Wing Chuna.Spomenuo si Peđinog mlađeg brata Nenada Koviljca koji je skinuo ceo Wing Chun od Predraga,Njih dvojica su veoma opasni borci i spremni na svaki izazov.Poznajem ih oboje trenirali su po ceo dan,usavršili su baš sve.Ako nekog interesuje Wing Chun trebao bi da poseti jednog od Braće Koviljac a posebno SiFu Predraga.Si fu Predrag Koviljac je dovodio Grandmastera William Cheunga četir puta u Sremsku Mitrovicu i on je glavni Predstavnik W.Cheung-ovog Wing Chun-a za Srbiju.
Pogledaj na sajt svetske Wing Chun Asocijacije 
http://www.cheungswingchun.com/g/900/branches.html

Što se tiče škole Wing Chuna u Srbiji mogu ti reći samo za W.Cheung-ovu liniju-

SiFu Predrag Koviljac 5.majstorski nivo Sr.Mitrovica
SiFu Goran Galijaš     5.majstorski nivo Ruma
SiFu Nenad Koviljac   1.majstorski nivo Sr.Mitrovica
SiFu Igor Grujić         1.majstorski nivo Kruševac

Ima još Škola u srbiji vezano za W.Cheungov sistem ali nisu priznate od samog Cheunga.

Gore u tekstu si naveo Zoran Popović i Veng Tsun.Čovek se zove Željko Popović a stil Weng Chun Tong a učitelj mu je samozvani Grandmater Andreas Hoffman iz Nemačke. Hoffman je do pre dve godine radio Chi Sin Ving Tsun, zatim je umiksovao Brazilian Jiu Jitsu koji nezna i Tai Chi i Ving Tsun Chi Sin. Možete Proveriti kod SiFu Siniše Ivanjija Iz Novog Sada koji Poznaje Lično Hoffmana.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: ketler on April 11, 2007, 01:48:38 AM

   Puno ti hvala na informacijama! Postoji i skola GO-TI stila u Beogradu,pa sam zato i pitao. Znam za jednu skolu Wing Chung stila ali potrazicu jos malo. Koji je stil kung-fua od ova dva po tebi bolji?
Pozdrav

Postoji skola Go-Ti , javi se na pm za dodatne informacije ,pocetni treninzi su na tashmajdanu.
Koja je bolje vestina za tebe, moras sam da procenis.
Ali jedna informacija je da u Wing Chunu postoji 116 udaraca , dok u Go-Ti 1116 :D
hehe , tj mnogo je raznovrsniji stil , koji obuhvata svakakve vrste treniranja , koji nisu karakteristichni samo za borilacku vestinu :)
Respect Master ZILE
A L I moram da ti kažem !
Da u Wing chunu nepostoji 116 udaraca a za taj tvoj Go Ti neznam. Pošto vežbam Wing Chun a znam od mog SiFu-a da za jedan dobro uvežban pokret treba oko 100000 ponavljanja trebaće ti jedno šest života da uvežbaš 1116 GO TI udaraca. :boxing:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 11, 2007, 02:49:01 AM
Ne mogu a da ne primetim da pripadnici Cheungove linije Wing Chuna uporno sa nipodastavanjem govore o drugim borilackim stilovima iako navodno tvrde suprotno . Podcenjivati neciji rad i znanje je u krajnju ruku nepristojno . Na zalost ljudi nikako nece, ili ne mogu da shvate da takvim nacinom komunikacije najvise stete nanose sebi . Niko za ozbiljno ne uzima coveka koji uporno tvrdi da je ono sto on radi najbolje , a da je sve ostalo gubljenje vremena.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 12, 2007, 05:21:07 PM
za Zutog
Ne mogu a da ne primetim da pripadnici Cheungove linije Wing Chuna uporno sa nipodastavanjem govore o drugim borilackim stilovima iako navodno tvrde suprotno . Podcenjivati neciji rad i znanje je u krajnju ruku nepristojno . Na zalost ljudi nikako nece, ili ne mogu da shvate da takvim nacinom komunikacije najvise stete nanose sebi . Niko za ozbiljno ne uzima coveka koji uporno tvrdi da je ono sto on radi najbolje , a da je sve ostalo gubljenje vremena.
Sto se mene tice treniraj sta hocees i sta ti je volja. Ja samo mogu da kazem da sto se samog TWC-a i Modifikacije tice postoje velike razlike koje i laici primecuju. Stetu nikako ne mozemo da nanosimo sebi. Upoterbi staru latinsku izreku "Res non verba", tj. "Dela ne reci", a sto se Srbije tice mislim da dela govore u prilog skole i linije koju ja radim. Pored uspeh koje je Ketler izneo, na primer prosle godine, Si Fu Predrrag je osvojio jedno od prva tri mesta(proveri na zvanicnom sajtu) u formama u Baltimoru, njegov ucenik prvo mesto u Suai Shiao, Si Fu Nenad Koviljac je prvak Evrope u Chi Sao borbama iz 2002, a sto se klupskih takmicenja tice kao primet ponovicu Krusevac 2001 kada smo uzeli 14 zlata  i medalje u svim neborbenim kategorijama, posle cega su se ostali ljudi iz saveza malo arogantno(bez ikakvog povoda iz ciste sujete) poneli i doslo je do stanja koje je danas, da svako svakoga "pljuje". Ali preko nekih reci ne vredi prelaziti, kao na primer optuzivati druge da bi prikrio sopstvene mane i reci da Bruce Lee nije bio ucenik Sheung-ov. To su malo drske stvari.
   Niko za ozbiljno ne uzima coveka koji uporno tvrdi da je ono sto on radi najbolje , a da je sve ostalo gubljenje vremena.
Mislim da svi u Srbiji Evopi i svetu bracu Koviljac uzimaju jako ozbiljno. pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 12, 2007, 10:12:08 PM
Vidim d bezrezervno verujes u sve sto Cheung kaze , reci mi samo kako je on zasluzio toliko tvoje poverenje
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 13, 2007, 01:17:48 AM
Koliko vidim, ni jednog trenutka u svom postu nisam pomenuo Grandmastera Cheunga, a tvoj licni problem je ako niai upoznao autoriteta u svojij vestini i ako nemas kome da bezrezervno verujes kada je ona u pitanju. Au prethodnom postu sam nabrajao neke stvari koje samo govore u prilog onoga sto sam govorio o razlikama u radu. Reci mi jednog dobrog borca koeg cela Srbija zna a da je radio Modifikaciju?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 13, 2007, 01:45:46 AM
Iskreno ne znam ni jednog, a za bracu Koviljac jesam cuo , ali o njima znam ono sto si mi ti rekao o njima ,pa ako su dobri kao sto kazes , tim bolje i za njih i za tebe koji radis sa njima , ali to je na kraju izmedju vas i vase organizacije  i u to ne bih ulazio niti komentarisao , tim pre sto ljude ne znam i nisam video kako i sta rade.U jednom si me pogresno razumeo , ne dovodim ja u pitajne Cheungovu vestinu , na kraju ,njegova je i tu je neprikosnoven autoritet , ja dovodim u pitanje neke podatke iz novije istorije za koje nema dokaza. Dalje , Cheung je morao da pobegne iz Hong Konga sa18 godina  , da bi se sklonio od policije ,a i sam je priznao na nekoliko mesta u svojoj knjizi da je policija tragala za njim, a bio je pripadnik maloletnicke bande , e sad on u svojoj knjizi tvrdi da su se oni samo tukli i nista vise , postavlja se pitaje da li bi bas morao da napusta Hong Kong zbog nekoliko tuca , i da li bi ga policija toliko trazila zbog nekoliko tuca da bi morao da se sklanja u inostranstvo . Eto to su razlozi zbog kojih ja ne verujem u ono sto prica , ko napusti zemlju zbog kriminala , pa bio on krivac ili zrtva , taj je u najmanju ruku spreman da ako ne bas slaze ono makar iskrivi istinu , a kad smo kod wing chuna i Yip Manovih ucenika , tu podjednako ne verujem nikome pocevsi od matorog Mana pa preko svih njegovih ucenika
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 13, 2007, 11:31:13 PM
Ne veruj... Videces 21;) Pozdrav.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 15, 2007, 04:05:15 PM
Zanima me da li ima u Beogradu skola Kung Fu-a i gde? :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 15, 2007, 04:20:15 PM
Kung Fu je jako sirok pojam. Koliko znam ima raznih stilova u BG-u...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 15, 2007, 10:48:56 PM
Pa...treniram karate i zanimaju me borilacke vestine, ali ne znam koji stil je najbolji? :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 15, 2007, 11:58:27 PM
Najbolji stil je onaj koji tebi najvise odgovara  :yes:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 16, 2007, 02:08:41 AM
Tradicional Wing Chun zna se;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 16, 2007, 10:19:54 AM
Mozete li da mi kazete gde u Beogradu ima tradicionalni Wing Chun?  :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on April 16, 2007, 10:31:41 AM
Ovo isto sam ti poslala na pm  ;D

KFK "ZMAJ" radi Wing chun kung fu i Hata yogu u Pancevu i Beogradu.

Wing Chun je savrsen za sve one koji traze efikasan nacin samoodbrane.Brzo se uci i nije previse zahtevan sa fizicke strane jer su tehnike tako osmisljene da koriste snagu protivnika.

Hata yoga je osnovna disciplina yogickih sistema koja nas sprema za sve kasnije stupnjeve yoge. Kurs vodi A.Marjan koji se sa fizickim vezbanjem bavi preko trinaest godina.Sa hata yogom se sreo 1998 godine i bio u kontaktu sa vise ucitelja ove tradicije.Pred vama je skup prakticnih znanja ,iskustava i odabranih vezbi koje su u stanju da zadovolje potrebe kako naprednih vezbaca tako i osoba slabog zdravlja i ogranicenih mogucnosti.

Adresa u Beogradu je: Dom "Vera Blagojevic" Ul. 27.Mart br 48 pitati portire za salu.

Wing Chun:

UTORAK 20h - 21h

CETVRTAK 20h - 21h

SUBOTA 15h - 16h

Hata yoga:

UTORAK 19h - 20h

CETVRTAK 19h - 20h

SUBOTA 14h - 15h
Mesecna clanarina je 1000dinara u Beogradu a 700dinara u Pancevu

e-mail: ratnik13@panet.co.yu

Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 16, 2007, 11:04:53 AM
Hvala  :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 17, 2007, 03:38:31 PM
U Beogradu ne postoji Tradicionalni Wing Chun
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 17, 2007, 10:12:07 PM
U Beogradu ne postoji Tradicionalni Wing Chun

nego... :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 18, 2007, 12:12:08 AM
Citava prica oko "Tradicionalnog " Wing Chuna i "modifikacije " je pocela 1973 godine kada je jedan od ucenika Yip Man-a izasao sa tvrdnjom da je samo njemu prenesena originala vestina , a da svi ostali rade tzv modifikovanu verziju koja je losija od originala i tu svoju vestinu nazvao "tradicionalni" wing chun . Istina je da se njegova vestina razlikuje od vestine ostalih ucenika Yip Man-a , ali je moje misljenje da se radi o stilu wing chuna koji je William Cheung naucio od nekog drugog majstora a ne od Yip Man-a , i tu se radi radi o dve potpuno razlicite vestine koje imaju isto poreklo , ali ne onako kako to tvrdi William Cheung . Inace njegovi ucenici Modifikacijom nazivaju apsolutno sve stilove Wing Chuna-a , mada najveci broj njih nema nikakve veze sa Yip Man-om ni sa njegovim ucteljima . Siguran sam da ce Freelander1111 da ima repliku na ovo sto sam napisao i na kraju ce rasprava da izgleda ovako  :wallbash1:  :protest1:  :crazy:  :pissed:  :vertag:
Evo linka foruma gde smo malo opsirnije pisali o ving chun-u

http://materialsart.unecopn.org/index.php?board=1.0
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 18, 2007, 10:06:06 AM
Hvala ti jos jednom na pomoc. A da li se tehnike mnogo razlikuju od onih na karateu? :wallbash1: :ninja_hid   :)


Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 18, 2007, 10:59:00 AM
Hvala ti jos jednom na pomoc. A da li se tehnike mnogo razlikuju od onih na karateu? :wallbash1: :ninja_hid   :)




Ne znam sta podrazumevas pod mnogo , recimo ,i da i ne. Da pocnemo od stavova , Karate ima preko dvadeset razlicitih stavova , wing chun u zavisnosti od stila od tri do pet , mada wing chun stavovi su jako slicni nekim karate stavovima ( ne isti ,ali slicni) . Sto se blokova rukom tice , opet ih karateu ima nekoliko puta vise nego u wing chun-u , i u karateu su blokovi ili tzv. meki odnosno skrecu putanju udarca ( tensho , teisho su najpoznatiji ) ili su tzv tvrdi blokovi koji sluze da razbiju protivnikov napad ( age uke , gedan barai su svakako najpoznatiji)  , naravno mogu se i tvrdi blokovi koristiti kao meki . U wing chunu nema klasicnog tvrdog bloka kao u karateu ,, sve tehnike su koncipirane tako da u vecoj ili manjoj meri skrecu napade i rasipaju dolazecu silu , dok mekih blokova ima ( tensho u karateu je gotovo identican pak sao bloku u wing chun-u).Neki karate stilovi imaju i do pedestak rucnih tehnika odbrane dok ih Wing Chun ima dvadesetak . Rucne tehnike udaraca se prilicno razlikuju , u karateu ih ima u zavisnosti od stila od pedest pa na vise , dok ih u Wing Chunu ima svega nekoliko , racunajuci i udarce laktom nema ih vise od desetak , U karateu svi udarci idu sa kuka ( ima naravno nekoliko izuzetaka) dok u Wing Chunu udarci idu sa sredine tela , sem u nekim situacijama kada idu sa strane tela , u karateu se udarci rade sa rotacijom sake , u Wing Chunu ne . Noznih tehnika opet je nekoliko puta manje u wing chunu nego u karateu , ali je koriscenje nogu mnogo kompleksnije u wing chunu . Kretanja su mnogo komplikovanija nego u karateu , bar na pocetnom nivou , i ima ga svakako vise nego u karateu . I dok se u karateu na pocetku rade linearnra kretanja , a napredna kretanja tek na nekim visim nivoima , u ving chunu vec na pocetku se rade kretanja koja bi mogla da se nazovu naprednim. I mada i u karateu ima blokirajna nogom ono je retko  , dok je to u wing chunu uobicajna praksa . U Wing Chunu blokiranje i udarac idu u isto vreme , simultano , dok se to u karateu jako retko desava . Karate u zavisnosti od stila ima od 12 do 30 kata , wing chun ima tri forme praznih ruku , dve forme sa oruzijem i jednu na drvenom coveku(lutki) .I na kraju Wing Chun je fiziki mnogo manje zahtevan od karatea , i kao vestina je koncipiran tako da fizicki slabija osoba moze da izadje na kraj sa jacom , ne kazem da to nije slucaj sa karateom ali je wing chun kao vestina konstruisan oko tog principa  . Eto , to bi u najkracim crtama bile razlike izmedju ove dve vestine, nadam se da sam makar malo pomogao   :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 18, 2007, 11:05:51 AM
Jesi...Prema tome sto kazes karate je na neki nacin tezi od Wing Chun-a?A da li moze neko da pocne da trenira kad hoce?  :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 18, 2007, 11:16:57 AM
Tezi fizicki , wing chun je komplikovanija vestina od karatea , bez obzira na manji broj tehnika ,ja sam samo uporadjivao tehnike, nista vise, i povukao neke paralele izmedju slicnih tehnika  ,a sto se tice pocetka vezbanja nema ogranicenja , evo link jednog sajta sa gomilom video klipova wing chuna razlicitih stilova , tako ces najbolje moci da vidis o cemu se radi i kolie su razlike u odnosu na karate


http://www.wcarchive.com/html/wing-chun-movies.htm
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 18, 2007, 12:26:12 PM
Hvala jos jednom :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 18, 2007, 01:44:11 PM
Nema na cemu . Pogledaj klipove pa mi reci sta mislis  :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 18, 2007, 03:57:33 PM
http://www.youtube.com/watch?v=0QIzowaI64o
Mislim da ovaj klip govori dosta o razlikama u nacinu izvoljenja tehnika i kvalitetu. Naravno mislim d aje ovo neka druga liga boraca, ali mozda se tu i najbolje vide principi koji se uce u jednoj i drugoj vestini. Takodje ovo je ono sto sam pricao za oskrnavljenu vestinu borenja koja je danas u karateu prisutna. Steta. Bolje ne bi prosli ni Kyo kushin kai ni neki drugi stil karatea iako poseduju pun udarac u borbi.
E sada;)
Citava prica oko "Tradicionalnog " Wing Chuna i "modifikacije " je pocela 1973 godine kada je jedan od ucenika Yip Man-a izasao sa tvrdnjom da je samo njemu prenesena originala vestina , a da svi ostali rade tzv modifikovanu verziju koja je losija od originala i tu svoju vestinu nazvao "tradicionalni" wing chun . Istina je da se njegova vestina razlikuje od vestine ostalih ucenika Yip Man-a , ali je moje misljenje da se radi o stilu wing chuna koji je William Cheung naucio od nekog drugog majstora a ne od Yip Man-a , i tu se radi radi o dve potpuno razlicite vestine koje imaju isto poreklo , ali ne onako kako to tvrdi William Cheung . Inace njegovi ucenici Modifikacijom nazivaju apsolutno sve stilove Wing Chuna-a , mada najveci broj njih nema nikakve veze sa Yip
Ti kao prvo ne raspolazes ni jednim dokazom za ovo sto pricas sem iskaza nemoralnog Thinga(ovo kazem zbog Nemacke, gde je prvi put u istoriji jedan ucenik napao Si Fu-a u demnostraciji). William Cheung nikada nije ucio ni od jednog drugog majstora i ti to znas, samo ne znam sta ce ti ta prica. Ono sto je on uradio je sledece. Uvideo je neke stvari i iskreno mislim da je prilagodio WC
1. prakticnoj primeni, sto se za modifikaciju ne moze reci,
2. "agresivnijem" pristupu u radu, izbacio je baletanski nacin rada
3. Stav koji predaje je 50-50%, ne 70-30 kao u modifikaciji koji smanjuje pokretljivost i nema razumnog logicnog objacnjenja
4. U TWC-u postoji 4 forme golih ruku, forma sa Batterfly swards, sa Zmajevom motkom, i forma Yong na lutki
...
Mislim da se radi o dve vestine koje nalikuju jedna drugoj, ali su prilicno razlicite u nekil osnovnim postulatima
Na primer u TWC nema rotacije na perama, postoji G kretanje, blokovi stite glavu i rade se odsecno i cvrsce(primenljivi su), nozni udarci su mnogo kompleksniji, centralna linija je mnogo bolje postavljena, forme su prakticnije, postoji tehnika dim maka, kontrola presurnih tacaka, Chi Sao je neuporediv...
Kiya zelim ti srecu u radu iako bih ti od sveg srca preporucio TWC.
P.S.Neki karate stilovi imaju i do pedestak rucnih tehnika odbrane dok ih Wing Chun ima dvadesetak .
Necu reci da je ovo sto je napisano smesno, ali ajde...;) Nabroj mi ih molim te.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: H2SO4 on April 18, 2007, 04:13:02 PM
Carl Douglas  :mf_prop:

Kung Fu Fighting Lyrics


Everybody was kung-fu fighting
Those cats were fast as lightning
In fact it was a little bit frightning
But they fought with expert timing

They were funky China men from funky Chinatown
They were chopping them up and they were chopping them down
It's an ancient Chineese art and everybody knew their part
From a feint into a slip, and kicking from the hip

Everybody was kung-fu fighting
Those cats were fast as lightning
In fact it was a little bit frightning
But they fought with expert timing

There was funky Billy Chin and little Sammy Chung
He said here comes the big boss, lets get it on
We took a bow and made a stand, started swinging with the hand
The sudden motion made me skip now we're into a brand knew trip

Everybody was kung-fu fighting
Those cats were fast as lightning
In fact it was a little bit frightning
But they did it with expert timing

(repeat)..make sure you have expert timing
Kung-fu fighting, had to be fast as lightning

Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 18, 2007, 07:13:07 PM
Dobra ti je pesma , sunporna kiselino
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 18, 2007, 09:30:26 PM
Nema na cemu . Pogledaj klipove pa mi reci sta mislis  :)
Nisam odgledala sve ali do sada su veoma dobri.  :)
Znaci trening pocinje sutra u 20h?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 02:24:59 AM
U 20 h. pitaj portira za salu . Mada lako je , udjes u hol stepenicama , skrenes desno na stepenice koje vode dole , sidjes , prva vrata desno , tu je
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 19, 2007, 08:58:01 AM
Hvala na objasnjenju zuti care... :)
i...Freelander1111...mislim da si u pravu (za tehnike odbrane), ali kod karatea mnogi udarci mogu da sluze i za odbranu?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 11:04:26 AM
U karateu postoji nacin odbrane kojim se zove "presretanje". i neutralise protivnikov napad bez koriscenja tehnike blokiranja . Sto se broja tehnika blokiranja tice , samo Sotokan karate ih ima oko ,36-37 , koje se izvode jednom rukom, dodaj tu i blokove koji se rade sa dve ruke pa racunaj . Narvno ,vecina ovih tehnika se izvodi samo u katama . Broju tehnika doprinosi i to sto se pojedine tehnike izvode na razlicite nacine , pa tako imas tri vrste gedan barai  bloka , cetiri ude uke bloka , 6-7 razlicitih tensho blokova...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 19, 2007, 11:17:11 AM
Imas pravo...  ;) Ali sve sto se radi u katama moze i da se koristi i kao posebna tehnika, sto i jeste (na polaganjima te pitaju i tehnike iz kata). :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 11:35:16 AM
Dokle si stigla sa karateom , ako nije tajna
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 19, 2007, 11:38:05 AM
Naravno da nije. Do V3kyu-a, uskoro imam polaganje za 2kyu. Ti?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 11:45:31 AM
Ja sam prosao kompletnu obuku za majstorsko zvanje , ali na zalost nikad nisam polagao . Bilo je to u ono divno vreme devedestih , nisam bas imao mnogo vremena , ni moucnosti da treniram , i eto, tako je to ostalo nedovrseno . Odradim i danas po neku katu , ali to tako lose izgleda da me je samog sebe sramota .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 19, 2007, 11:52:00 AM
Super...steta sto ne nastavis da treniras? Bio bi dobar trener sa dobrim savetima. :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 12:01:05 PM
 Hvala  :blush: .Karate mi je malko fizicki prezahtevan , a i vremena nemam bas previse , i na wing chun , koji je dva puta nedeljno jos nisam stigao na vreme . 'el dolazis veceras ?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 19, 2007, 12:06:02 PM
Da.  :) Ali cu doci pred kraj jer mi se casovi zavrsavaju u 20h. :(
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 19, 2007, 02:16:53 PM
Samo peglaj;). Zuti ne nabroja mi ni jedno od samo dvadesetak tehnika?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 02:54:18 PM
Pak sao, Tan sao, Gan sao, Wu sao , Lap sao, Bong sao, Huen sao, Jum  sao, Jut sao, Tok sao, Fook sao, Gum sao, Kwun sao, Bill sao,Tie sao, Jip sao,Lan  sao,Man sao, Fak sao, Kao sao, Chum sao
 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 19, 2007, 03:22:35 PM
Za Freelander1111

Do sada si mogao da shvatis da ja pricam o stvarima o kojima posedujem odredjeno znanje , i iznosim cinjenice koje se mogu proveriti . Druga je stvar sto se neke stvari o kojima pricam tebi ne svidjaju , tu na zalost ne mogu da ti pomognem . Sto se mene tice , sistem koji radim poznajem odlicno , teorijski deo u svakom slucaju , i ne dozvoljavam sebi da komenarisem stvari o kojima nemam dovljno podataka , iskustva... Ti sa druge strane nisi komletirao ni svoj sistem , a dajes sebi za pravo da komentarises sisteme koje niti si radio , niti poznajes . To je u najmanju ruku nepristojno . Lepo sto sto volis svoj stil wing chuna i sto ga cenis , jer da nije tako ne bi ga radio, ali ima ljudi koji isto tako misle i osecaju za svoje borilacke stilove pa ne vredjaju i ne nipodastavaju tudji rad . Ako zelis da neko postuje to sto ti radis , moras i ti da postujes druge , a ako ides okolo i guras ljdima prst u oko ...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 19, 2007, 11:24:14 PM
Mislim da je vreme prestanemo sa prepucavanjem. Do sada si i ti mogo da shvatis da ja treniram WC i da znam mngo vise od tebe o njemu, pogotovo sto se prakticne strane tice. Istorija jeste lepa prica i treba je znati, ali praksa je otelotvorenje same istine o MWC i TWC. ne zelim vise da ulazim u rasprave tog tipa. Ja mogu da komentarisem druge sisteme i imam pravo na to, jer sam radio sa mnogo vise ljudi od tebe, sto borbe, sto vezbe i znam sta je cija prednost i mana, pogotovo sto se odeljaka u Wing Chun-u tice. Mislim da je sa tvoje strane nepristojno da nipodistavas mojih 10 godina u TWC-u.
Navedi mi jedan momenat na ovom forumu koji si ti doziveo kao napad na tvoju vestinu?
I kao drugo ono sto si naveo kao tehnike su nazivi jednorucnih i dvorucnih blokova. Takodje Jip, Lan, Man ne postoje u TWC-u, bar ne pod tim nazivom. 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 20, 2007, 01:08:45 AM
Ni jedan jedini put nisam nista lose rekao o tvojoj vestini , to moras da priznas , i svakako ne podcenjujem posvecenost koju pokazujes kad je tvoja vestina u pitanju , i naravno imas pravo da komentarisas stvari sa aspekta tvoje vestine , ali ako nesto radite drugacije , to ne znaci automatski da je bolje, a ti svaku razliku potenciras kao prednost TWC-a . Ja ne sporim da je TWC  dobra lepa i lepa vestina i rekao sam par puta da bih je trenirao pord ovog sto radim sada, ali da je bolja od ostalih vestina ,nije , ima mana i nedorecenosti kao i svaka druga , a opet ja sam se uzdrzao komentara , iako mi TWC nije nepoznat ni sa prakticne strane  .Sto se iskustva tice ,  ja se razlicitim borilackim vestinama bavim od 1987 . E ,sad mi nije jasna ona prozivka za blokove , prvo ti je smetao broj , samo mi nije jasno da li mislio da ih ima vise ili manje , a onda kad ih nabrojim , ti kazes da su nabrojani i jednorucni i dvorucni , pa mi nije jasno koje sam trebao navedem .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 20, 2007, 01:48:55 PM
Ti ili ne citas sta ja napisem ili ignorises.
Ni jedan jedini put nisam nista lose rekao o tvojoj vestini , to moras da priznas , i svakako ne podcenjujem posvecenost koju pokazujes kad je tvoja vestina u pitanju
Ni jednog trenutka te nisam doziveo kao napad na moju vestinu niti sam se ja branio. TWC je sam po sebi odbrana.
naravno imas pravo da komentarisas stvari sa aspekta tvoje vestine
\Wing Chun je moja vestina, vestina koju treniram, tako da mogu da komentarisem sve njene orginalne i modifikovane strane, stilove koji su se javili kao podstilovi i ostalo.
ali ako nesto radite drugacije , to ne znaci automatski da je bolje, a ti svaku razliku potenciras kao prednost TWC-a
Ne kazem ja nego praksa u kojoj nemas bas neka iskustva.
ali da je bolja od ostalih vestina ,nije , ima mana i nedorecenosti kao i svaka druga , a opet ja sam se uzdrzao komentara
Meni je najbolja;)
iako mi TWC nije nepoznat ni sa prakticne strane
Iskreno nema sta;)
E ,sad mi nije jasna ona prozivka za blokove , prvo ti je smetao broj , samo mi nije jasno da li mislio da ih ima vise ili manje , a onda kad ih nabrojim , ti kazes da su nabrojani i jednorucni i dvorucni , pa mi nije jasno koje sam trebao navedem .
Kao sto rekoh, da procitas ono sto napises mozda ne bi uspeo da slazes samog sebe, tj. da zaboravis sta si i sam napisao, ali hajde pojasnisu tvoje reci tebi:)
U wing chunu nema klasicnog tvrdog bloka kao u karateu ,, sve tehnike su koncipirane tako da u vecoj ili manjoj meri skrecu napade i rasipaju dolazecu silu , dok mekih blokova ima ( tensho u karateu je gotovo identican pak sao bloku u wing chun-u).Neki karate stilovi imaju i do pedestak rucnih tehnika odbrane dok ih Wing Chun ima dvadesetak .
Ovo si napisao. Kao prvo, ako se toliko bavis vestinama, valjda si skontao razliku izmedju bloka i tehnike. Tehnika je sklob blokova, kretanja i udaraca i niza elemenata koji se rade prilikom izvodjenja tehnika, kojih u TWC-u sigurno kao ni u Modifikaciji nema 20-ak. Tacnije ima ih neogranicen broj. Ipak kao da ne poznajes onoliko za cega se predstavljas. Pozdrav iz SM

Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on April 20, 2007, 01:58:00 PM
Dobar avatar! Uvecaj to malo  ;D
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on April 20, 2007, 02:58:44 PM
Mislim da je vreme prestanemo sa prepucavanjem. 

I ja mislim. Citajuci vase postove ovde i na drugim forumima vidim da imate dosta znanja o vestinama kojim se bavite..Meni je licno drago sto imam vas dvojicu ovde i znam da ce biti jos vise interesenata da se ova diskusije dobije na kvaliteu..Sada to samo zavisi od vas samih i nacina kako cete prezentovati ljudima..Ja sam vam dao odresene ruke... ;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 20, 2007, 03:12:18 PM
 Za Freelander1111
Nikako mi nije jasno odakle ti znas kakvo je i koliko moje prakticno iskustvo , pa uporno tvrdis da ga nemam dovoljno , ja svoje iskustvo nigde nisam  pominjao ,jer smatram da je nepristojno pricati o sebi , sem u slucaju da to neko izricito trazi , a i tada treba proceniti situaciju i mesto , i truditi se da se ne izadje iz okvira lepog ponasanja , a odakle si ti zakljucke izvkao , ne znam . Sto se terminologoije tice , uobicajna praksa je da se u borilackim vestinama terminom" tehnika "nazivaju kako pojedninacni , blokovi , udarci , bacanja , tako i kombinacija blokiranja , udaraca kretanja  s' tim sto se to posebno naglasi ako se to iz konteksta price ne moze shvatiti  , dalje ,termin "tehnika" se koristi  da oznaci kompletan nacin borenja ili neki poseban aspekt borenja nekog stila , vestine, evo i primera  da bi se izbeglo pogresno interpretiranje:
1."Karate tehnika borenja "ili "tehnika borenja karata"  oznacava kompletan sistem borenja u pomenutoj vestini
2. "Rucna tehnika karatea" ovo oznacava sve ono sto se u karateu izvodi rukom
3"Karate tehnika udaraca ili udarca " ovo oznacava udarce u karateu , i na kraju
4. "Tehnika Mae Te "ovo oznacava jedan od udaraca rukom u karateu
 . Ako tvoj stil , koji je samo jedan od mnogo stilova wing chuna , ima drugacuju terminologiju , i nacin izrazavanja , to je vasa stvar , ja cu se i dalje drzati uobicajnog nacina izrazavanja .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 20, 2007, 03:43:11 PM
Evo osnovnih podataka o jednom lepom i retkom kung fu stilu

FAN    TSI    KUNG    FU    ORLOVE    KANDZE

 Fan  tsi  orlova  kandza  pripada  severno-kineskim  stilovima  kung fu-a. Sistem borenja orlovom kandzom inspirisan je velikom snagom i brzinom orla u lovu . Tehnike su uglavnom hvatovi i pritisci na nervne zavrsetke koji izazivaju razlicite senzacije, pocevsi od bola , preko paralize do smrti.Takodje se koriste pritisci na krvne sudove kao i pritisci na  odredjene akupunkturne tacke radi blokiranja ci energije . Da bi se uspesno koristile ove tehnike potrebna je ne samo velika snaga sake i prstiju vec i dobro poznavanje anatomije coveka i tradicionalne kineske medicine . Od tehnika se jos koriste pravolinjski udarci rukama , i udarci nogama koji su dosta specificni i zahtevaju veliku fizicku pripremu i ogromnu elasticnost zglobova i vezivnog tkiva u istima. Takodje se koriste poluge i bacanja koje se obicno nadovezuju na tehnike hvatova i pritisaka.
  Stil borenja orove kandze nastao je za vreme ,,Sung „  dinastije, ali pravu popularnost dozivljava za vreme ,,Ming” dinastije. Ovaj stil borbe pripisuje se generalu Ngok Fei-u koji je nemu poducavao  svoje vojnike. Istorijski dokumentovan razvoj ove vestine tekao je na sledeci nacin :budisticki monah Lai Cin koji je bio veliki majstor stila Fan Tsi i nadaleko poznat borac , zainteresovao se za tehnike borbe orlovom kandzom. On je proveo dosta ujedinjujuci ta dva stila borbe , eliminsuci nedostatke i unapredjuci postojece tehnike , sto je rezultiralo novim sistemom borenja koji se sada zvao Fan Tsi Orlova Kandza kung fu. Lai cin je svoje znanje preneo monahu Tao Caig-u , a ovaj dalje svom uceniku , monahu, Fat Singu. Do tog doba vestina se prenosila iskljucivo monasima i nije bila poznata velikom broju ljudi .Na kraju ,, Sung” dinastije Fat Sing je napravio presedan i za ucenika uzeo coveka koji nije monah , radi se o izvesnom Lau Si Cun-u iz Hunbei-a. Lau Si Cun je proveo tri decenije naprno trenirajuci . On je u Pekingu postao veoma poznat borac kortisteci Fan Tsi Orlovu Kandzu , takodje je bio veoma poznat borac dugim stapom ( dai gong gi). On je pod ,, starie dane” dobio ime ,,Dai Gong Gi Lau „ zbog svog neverovatnog umeca u koriscenju dugog stapa u borbi. U svojim poznim godinama on je preneo svoje celokupno zananje svom sestricu Lau Sing Yau, koji je zna-nje preneo svom trecem sinu Lau Kai Man i svom sinovcu Can Tzi Cengu. Can Tzi Ceng je imao reputaciju nepobedivog borca , nikada nije izgubio borbu , i nikada nije koristio vise od tri tehnike da zavrsi borbu. On je svoje znanje preneo preneo Ng Vai Nungu , a on  svojim sinovima Ng Kuan Pok-u i Ng Kuan Bic-u. Lau Kai Man je svoje znanje preneo na svog sestrica Lau Fat Meng-a sedmog po redu ,, grandmastera”  Fan Tsi Orlove kandze.
Pocetkom dvadesetih godina XX veka Can Tzi Ceng i Lau Fat Meng odlaze u Sangaj da poducavaju svoj stil borbe u ,,Cin Vu Asocijaciji” , poznatoj skoli borilackih vestina osnovanoj od strane Huo Yuen Ya-a , koga je Chan Tzi Ceng veoma cenio. U ovoj skoli se od ucenika zahtevalo da znaju 10 formi Cin Vu sistema : Tam Teui, Gung Lik Kuen, Da Gin Kqen, Sahp Gi Gin Kqen, Tuen Jien, Kuan Jeung Kuan, Toa Kuen , Bat Kua Do, Jit Kun ,Ng Fu Con. Posle toga ucenici su mogli da uce jedan od pet stilova kung fu-a koji su se poducavali u skoli. Vremenom  Lau Fat Meng  je postao glavni asistent instruktor  Can Tzi Cenga . 1924. godine Cin Vu Asocijacija je otvorila ogranak  u Hong Kongu. Asocijacija je htela da glavni instruktor u Hong Kongu bude iz centra u Sangaju , i odluceno je da tamo ode Can Tzi Ceng . Lau Fat Meng  je ostao u Sangaju i postao glavni instruktor  u Cin Vu skoli . Dve godine kasnije asocijacija otvara ogranak u gradu Fut San-u na jugu Kine , i Lau Fat Meng je poslat tamo kao glavni instruktor.  1929 . godine Can Tzi Ceng se vraca na sever Kine tako da Cin Vu Asocijacija ostaje bez glavnog instruktora za orlovu kandzu . Ova  situacija omogucila je Lau Fat Mengu da dodje u Hong Kong i preuzme mesto glavnog instruktora u Cin Vu Asocijaciji. U to vreme u Hong Kongu rade tri izuzetna majstora i ucitelja borilackih vestina , Kan Tak Hoi , Jip Jue Ting , i Lau Fat Meng . S obzirom dav su ova tri majstora poreklom iz istog sela – Huibei, i da su bili veoma vesti u svojim stilovima borenja, zajednica majstora borenja u Hong Kongu ih je zvala ,,Tri Heroja Huibei-a”.  Ova tri majstora su bila privatno veliki prijatelji , i dosta vremena su provodili zajedno .  1931 . godine  Lau Fat Meng dobija poziv da preuzme mesto glavnog instruktora u Jung Nam Asocijaciji Borilackuh Vestina , gde on predaje narednih par godina. 1933 . godine dobija poziv da bude glavni instruktor Guang Dung Armije , i on prihvata poziv , ali nedugo zatim on prestaje da poducava vojsku i vraca se u Hong Kong. Tamo je otvorio sopstvenu skolu u kojoj je poducavao sdvoj sistem borenja . Nedugo po otvaranju skole Japanci su izvrsili invaziju na Kinu , i Lau Fat Meng odlucuje da brani domovinu i zatvara skolu i pord toga sto ima veliki broj ucenika. Sve vreme rata borio se na prvim linijama fronta . Posle rata seli se u Guang Cou .
  1949. seli se sa porodicom u Hong Kong , i tamo ponovo otvara svoju skolu orlove kandze . U to vreme dobija poziv od Hong Kong  Kvolung Unije Restorana  da drzi demonstracije Severnokineskog  kung fu stila.
  1954. godine, Lau Fat Meng , Li Jen Cen, I Dong Jing Kit , dobili su poziv da sude prvi Lei Tai mec u Hong Congu .  Can Fut Hu , majstor stila Beli Zdral izazvao je na borbu Ng Gung Ji-a majstora  Ng Tai Ci kung fu-a. Mnoge filmske zvezde i bogati ljudi prisustvovali su ovom dogadjaju.  Tokom ovog dogadjaja Lau Fat Meng i Dong Jing Kit zamoljeni su da izvedu jednu sparing demonstraciju. Ovo je izazvalo vece interesovanje od samog meca , zato sto su demonstraciju izvodili dvojica ,ako ne najpoznatijih majstora borenja u Hong Kongu toga doba, onda svakako medju nekoliko najboljih . Sva zarada od ove borbe je bila data u dobrotvorne svrhe.
  Nesto kasnije Lau Fat Meng se razboleo od upale pluca i povukao se na jedno ostrvo u blizini Hong Konga, gde je tokom oporavka poceo da pise knjigu pod naslovom  Saolin Fan Tsi Orlova Kandza I 108 tehnika Cin Na . Kasnje je knjigu zavrsila njegova najstarija cerka Lily.
     Posle dvogodisnjeg oporavka Lau Fat Meng se vraca u Hong Kong i ponovo otvara skolu u kojoj radi do svoje smrti .
  17. marta 1964. Lau Fat Meng je umro u 62. godini zivota . Njegovu vestinu su nasledili njegova deca i ucenici koji su presli da rade u S.A.D.





Genealogoja majstora Fan Tsi Orlove Kandze
General Ngok Fei
Monah Lai Chun
Monah Tai Chaig
Monah Fat Sing
Lau Si Chun
Lau Sing Yau
Chan Tsi Cheng - Lau Kai Man
Lau Fat Meng

Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 20, 2007, 11:38:02 PM
Za tikicu
Ne znam da li se poruka sa avaratom odnosila na mene, ai poslacu u ovom postu neke slike, pa i ako nisu trazene;)
Za Lazica
Hvala na odresenim rukama. Ali mislim da je nacin na koji se nas dvojica ophodimo jedan prema drugom krajnje ok. Ni jedne lose reci ni ruzne nismo uputili niti cemo(bar to mogu da garantujem sa moje strane, ali mislim da je i Zuti ok lik). Cilj samog foruma i jeste razmena misljanja, ma kakva ta misljenja bila.
Za Zutog cara
Bez ljutnje druze, sam si rekao da nemas nikakvog iskustva u borbama u Wing Chun-u, a da sa TWC-om imas kontakt pteko knjige, tako da si to sam za sebe rekao. ponavljam ti citaj sta napises a neamoj piskatati nesto po svaku cenu. Sto se blokova i tehnika tice mislim da jos nisam cuo da neko kaze na primet Tan sao tehnika ili Fook sao tehnika kada je to jedan od blokova. No sto ljudi sto cudi, a vidim da si ti svasta cuo;). Radio si nekada borbe? Kakve? Eto sada te pitam za prakticno iskustvo. A takodje sam ti to nabacio jer treniras WC negde oko godinu dana koliko sam skontao, kad se sve sabere. To je zaista malo iskustvo u poredjenju sa mojim, bez ljutnje.
Ako tvoj stil , koji je samo jedan od mnogo stilova wing chuna , ima drugacuju terminologiju , i nacin izrazavanja , to je vasa stvar , ja cu se i dalje drzati uobicajnog nacina izrazavanja .
Moj stil koristi uobicajan nacin izrazavanja koji je prihvacen u svim svetskim federacijama, kako Cheung-ove, Thingove tako i svih ostalih federacija. E sada da li je Bon Sao, ili Bong Sao to jesu razlike ali nerelevantne.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 12:45:29 AM
Evo nekih slikica, zao mi je sto moram ovako post po post, ali nema veze.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 12:50:20 AM
Nesto :wallbash1: to sa sparinga...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 12:53:05 AM
Chi Sao... :bow:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 12:54:34 AM
More lightsparing :yahoo:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 12:57:02 AM
Gang;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 12:58:57 AM
Si Fu i ja u Chi Sao rollingu
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 21, 2007, 01:01:00 AM
za  Freelander1111
'el si dobio privatnu poruku?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:04:29 AM
Si Fu, and my block :boxed:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:08:16 AM
Avatar :innocent:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:09:45 AM
Ekipa iz PA, Bora i BG i ja
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:11:53 AM
Blind eye Chi Sao fight :respect:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:14:41 AM
Old days :rolleyes01:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:17:44 AM
Also :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:19:45 AM
Radeci neku tehniku :clap:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:21:23 AM
Ekipa iz PA i ja
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 21, 2007, 01:23:41 AM
And for end Bruce Lee is doing TWC...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 21, 2007, 10:18:37 PM
Super su ti slike... ;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 22, 2007, 08:37:20 PM
Hvala Kiya
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 23, 2007, 05:56:02 PM
... :)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 23, 2007, 06:29:10 PM
Imas li ti neke slicice, kao i ostali, sto ne biste stavili.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: kiya on April 24, 2007, 03:21:46 PM
Nemam nijedne dobre slike  :(
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 24, 2007, 03:42:17 PM
Nemoguce, svako je na slici lep;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on April 24, 2007, 03:47:10 PM
Hoces li ovo da izdvojimo i da se stavi u slike forumasa..
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 24, 2007, 04:07:41 PM
Ne moras ako nije neko pravilo, jer ove slike su vise vezane za Wing Chun Kung Fu, a ne za mene. Ako je pravilo foruma da se slike ne stavljaju na sam forum onda ih skloni, jer ne zelim da protivrecim nikome. Pozdrav iz NS-a
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on April 24, 2007, 04:17:08 PM
Na forumu su..Meni ne smeta..
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 24, 2007, 05:36:59 PM
Ok
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Tikica on April 25, 2007, 10:31:44 AM
Odlicne fotke  :clap:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on April 25, 2007, 01:58:54 PM
Hvlala to je samo mali deo kolekcije;) i to je samo slika. ;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Master ZILE on May 09, 2007, 11:47:00 PM
Au ja pocheo sa vishe od jednog treninga dnevno...mozda i sad odem na nocni trening...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on May 10, 2007, 12:06:32 AM
Dakle ,Master ZILE, navuk'o si se opasno . Kad budes poceo da treniras po ceo dan i odradjujes prosecan mesecni trening svaki dan (5-7000 osnovnih tehnika dnevno) to ti je poslednji stadijum , i trebace ti dosta stipova i svih vrsta fantastike , sto u pisanom ,sto u video formatu , da bi se skinuo .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: hawk on May 10, 2007, 12:59:56 PM
da li ste ikad imali prilku da upotrijebite vase znanje na ulici ili negdje drugo,,,,jedno pitanje a jackie chan ima li on neki svoj novi stil,,super mi je njegov  jedan stari film drunken master zove se nesto kao napije se pa se bori pravo ludo
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on May 10, 2007, 01:38:42 PM
Na zalost, bio sam nekoliko puta prinudjen da se branim , kao i svi ostali predpostavljam .Sto se tice Jackie Chan-a on je pitomac kineske opere , i tamo se ljudi pripremaju da postanu vrhunske akrobate   kaskadri i glumci , borilacke vestine koje tamo izucavaju su u kontekstu nastave i koncepcije skole i ne postoji neki odredjeni stil , istu skolu je zavrsio i Jet Lee . "Drunken" kung fu je tvorevina Saolin monaha i nije vezana za neki odredjen stil vec se poducava u sklopu vise razlicitih stilova borenja.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on May 10, 2007, 03:23:40 PM
Eh sto ne mogu a uploadujem clip gde Jackie radi prvih 6 sekcija drvene lutke radjenih po Wing Chunu.
Primena? Pa razni turniri i razne ulicne situacije(od kojih se uglavnom sklanjam, jer nije poenta trositi snagu i opamecivati svaku ulicnu budalu). Od turnira su sve uglavnom Sanda borbe koje su izuzetno tvrde i dosta su priblizne ulici(pogledajte ih na you tube-u).
Pijani stil je samo jedan od stilova kung Fua, kao i Wing Chun. Pijanim pokretima se maskira kretanje i stvara opustenost protivnika, ali se istovremeno nalazi najbolja situacija za napad.
Pozdrav svima
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Master ZILE on June 19, 2007, 07:42:57 PM
EEE, da li ste chuli za Mladju?
 :respect:(pitanje za panchevce)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on June 20, 2007, 05:48:46 PM
I ne rece nam ko je i sta je uradio?;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Master ZILE on June 20, 2007, 09:38:53 PM
Ono je bilo dovoljno reci za one koji ga znaju.
pozz
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on June 23, 2007, 12:08:22 AM
Zanimljivo....
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 14, 2007, 10:02:17 AM
                        Rangiranje u kung fu-u
Nacina rangiranja i obelezavanja stepena ima koliko i kung fu stilova . Svaki stil ima specifican nacin obuke , poreklo , filozofsku i tehnicku osnovu , pa iz toga proizilazi i nacin napredovanja i obelezavanja tog napretka. Neki stilovi koriste  marame razlicitih boja za obelezavanje ranga( marame inace sluze za pridrzavanje pantalona) , neki stilovi nemaju nikakva obelezja , neki stilovi su presli na rangiranje koje je identicno sa Japanskim borilackim vestinama , neki  koriste  odela (kimona ) razlicitih boja  ,negde se koriste jin-jang simboli razlicitih boja itd . Inace je u vecini stilova rangiranje zasnovano na strukturi hijerarhije tradicionalne kineske porodice , pa iz toga proizilaze kod vecine zvanja i titule .
Kod muskaraca su sledeca zvanja:
SI  JO    - osnivac sistema
Si Tai Gung  - veliki majstor , obicno naslednik osnivaca
Si Gung    -  majstor
Si Bok – stariji instruktor
Si Fu – instruktor
Si Suk –mladji instruktor
Si Hing –stariji ucenik
Si Di – madji ucenik
Sing San – prijatelji i simpatizarei vestine koji ne treniraju ali im se ukazuje veliko postovanje

Zvanja kod zena su sledeca
Si  Jo    - osnivac sistema
Si Tai Po - veliki majstor ,  naslednik osnivaca
Si Po -  majstor
Si Di Go –stariji instruktor
Si Fu – instruktor
Si Go Mui –mladji instruktor
Si Je –stariji ucenik
Si Mui – madji ucenik
Sio Mo – prijatelji i simpatizarei vestine
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 15, 2007, 04:02:51 PM
Iscrpno,nema sta  :clap: Ja sam do sada cuo samo za Si gung i Si Fu.

A da li postoji neki slican sistem rangiranja u filipinskim vestinama,npr. Kali?
Ako nije problem da mi kazes.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 17, 2007, 07:00:14 PM
Sistem rangiranja u filipininskim borilackim vestinama mi je nepoznat , ali ako iskopam nesto , pisem
Title: Odg: KUNG FU
Post by: virludob on July 17, 2007, 09:06:19 PM
Cao svim kung-fuovcima.Hteo sam da vas pitam da li neko od vas zna gde se nalazi kung-fu klub u Boru?Ovo pitanje se prvenstveno odnosi na Frilendera,posto sam njega video na slikama sa Boranima.Ja sam iz Zajecara,a posto studiram ovde u Beogradu sam preko cele godine,ali sada preko leta idem u Zajecar,pa mi je ovaj Borski klub veoma blizu.Hajde,molim vas ako neko zna  adresu ili bilo sta o klubu neka mi nesto napise.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 18, 2007, 12:02:48 PM
evo jednog primera rangirana u filipinskim borilackim vestinama
STUDENT RANKINGS
(1 year)

YAKAN ISA
Foundation Footwork
Doce Methodos 1-2
Basic Daga y Daga

YAKAN DALAWA
Doce Methodos 3-4
Basic Mano y Daga

YAKAN TATLO
Doce Methodos 5-6
Basic Mano Mano/Pangamut


FIGHTER RANKINGS
(2-4 years)

LAKAN ISA
Doce Methodos 7
Doble Doce Methodos 1-6
Intermediate Daga y Daga

LAKAN DALAWA
Doce Methodos 8
Doble Doce Methodos 7-9
Intermediate Mano y Daga

LAKAN TATLO
Doce Methodos 9
Doble Doce Methodos 10-12
Intermediate Mano Mano/Pangamut/Sikaran

LAKAN APAT
Doce Methodos 10
Advanced Daga y Daga

LAKAN LIMA
Doce Methodos 11
Advanced Mano y Daga

LAKAN ANIM
Doce Methodos 12
Advanced Mano Mano/Pangamut/Sikaran/Dumog

INSTRUCTOR RANKINGS

LAKAN GURO Instructor (5 years+)
Doce Methodos 1-12/Basic Contradas
Doble Doce Methodos 1-12
Advanced Daga y Daga/Doble Daga
Basic Espada y Daga
Malayo Sibat/Bankaw

GURO Full Instructor (7-9 years+)
Advanced Contradas system of all weapon categories
Advanced Flexible/Projectile Weapons
Advanced Combat Methods

MATAAS na GURO Master Instructor (10 years+)
Personal Instruction/Certification by Grand Tuhon Leo T. Gaje, Jr.

MAGINOO
Elder of the Pekiti-Tirsia Kali system

TUHON
Master of the Pekiti-Tirsia Kali system

MATAAS na TUHON
Supreme Grandmaster of Pekiti-Tirsia Kali
GRAND TUHON Leopoldo Tortal Gaje, Jr.


The PTGO Traditional Ranking System is the original ranking structure instituted by Grand Tuhon Gaje in 1972 and is recognized worldwide. The system curriculum listed with each rank is the minimum requirement for certification. Time designations for rank are approximate – rank is awarded based upon demonstrated knowledge, understanding, and skill. All certified instructors are authorized to promote students up to the level below their respective rank. All Instructor rank certifications are forwarded directly to Grand Tuhon Gaje for approval and archived.

Koliko sam video u Filipininskim borilackim vestinama vlada prilicna konfuzija u sistemu zvanja i titula , tako da razliciti instruktori iste vestine imaju razlicite sisteme zvanja, ima skola koje imaju samop ucenike i majstore bez drugih nekih oznaka i stepena , dok kod drugih postoji komlikovan i zamrsen sistem zvanja  , mada sam primetio da svi polako prelaze na uobicajni sistem rangiranja koji je svojstven karateu ili djudou i siroko je rasprostranjen i prihvacen u zapadnom svetu  .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 20, 2007, 02:56:51 PM
Wow!
 :wow:
Hvala.
Cuo sam nesto o tim Grand Tuhonima,ali nisam znao detalje.Zanimljivo.

Hvala jos jednom!
  :clap:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 20, 2007, 03:11:57 PM
E,sad...

Zanima me da li je neko mozda kojim slucajem ikada u zivotu cuo za Pangainoon sistem?
Navodno,radi se o borilackoj vestini koja kombinuje 'tvrdi' i 'meki' nacin vezbanja i kineska je.
Kao jedan od ucitelja te vestine se pominje Dzou Cu Ho ili tako nekako.

Poznato mi je i to da oni koji vezbaju uechi karate pricaju kako je njihova vestina u stvari to.
Ja za takvu tvrdo-meku vestinu nikada nisam cuo.Posto me zanima kung fu,voleo bih da mi neko kaze o cemu se zapravo radi.Koliko ja znam, kung fu i akrate tesko da su slicna,a kamoli i sta stvar.
Ako je moguce,neka mi neko kaze i da li postoji neka takva skola u bgd.

Fala.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 20, 2007, 03:22:31 PM
Zaboravio sam jos jednu stvar da pitam.Da li mogu da posaljem privatnu poruku na forumu?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 20, 2007, 04:04:21 PM
Privatne poruke mozes da saljes , sto se tice panganoon stila tice , ro jeste uechi ryu karate , a tim imenom je kambun ueci nazivao svoju vestinu koju je doneo iz kine, a njegovi ucenici suposle njegove smrti  nazvali po njemu tj . uechi ryu . Mislim  da pangainoon u prevodu znaci nesto kao kineski stil ili nesto slicno . Inace karate je direktan potomak nekih kung fu stilova . Uechi ryu je nastao iz stilova tigra zdrala i zmaja, goju ryu je nastao mesavinaom najmanje dva stila belog zdrala , juzne bogomoljke , ima primesa wing chuna , i jos nekih stilova . Karate stilovi potekli iz tomari-te i shuri -te skole su pod velikim uticajem severnokineskih stilova kung fu-a koji poticu iz manastira shaolin , i naravno pod uticajem stilova belog zdrala . Treba imati na umu da su prvi dodir sa kineskim borilackim vestinama okinavljani imali jos u periodu tang dinastije (7-9 vek) i da su od tada pa nadalje dolazili u dodir sa razlicitim stilovima borenja iz kine koji su se i sami jako menjali tokom vremena  , i da je karate vestina derivat nastao mesanjem znanja i razlaicitih vestina tokom vise od jednog molenijuma , da bi na kraju dobio oblik koji ima danas. Ovde mislim na karate skole koje se vise -manje drze tradicionalnog nacina shvatanja i treniranja karate vestuina , a ne na razne novotarije koje se danas prodaju pod tim imenom
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 21, 2007, 02:12:33 AM
Hvala na informacijama. :clap:

Otkada sam postovao pitanje,i ja sam malo istrazivao.Naime,pronasao sam neki snimak
iz bas tog uechi ryu dojoa.Snimak je vrlo los i crno-beo je,ali se vidi sta rade.E sad...
ispostavilo se da je jedan moj dobri drugar vezbao pomenutu vestinu u nekom klubu gde kazu da oni poducavaju tu izvornu vestinu koju si pomenuo.Moj drugar kaze da su tu vestinu oni promenili pre nekoliko godina,ispricali neku pricu kako je to ipak bila neka preradjena varijanta itd.Snimak to potvrdjuje.Najvise me je zbunilo to sto je moj drugar prestao da vezba uechi karate u tom klubu i ispricao mi je neke stvari koje su me odbile od vezbanja kod njih,a i od te vestine uopste :shocking:.Izgleda da nije uvek sve jasno u borilackim vestinama i skolama... :hug:

Ja inace ucim kung fu,ali sam bio vrlo zainteresovan i za ovu vestinu.Nisam mogao da dobijem od ljudi koje poznajem bas puno informacija o uechi karateu,pa reko da pitam ovde...drzacu se ja kung fua.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 21, 2007, 02:33:03 AM
YI QUAN-vestina bez forme

Vestinu je stvorio Wang Xian Zhai,poucen iskustvom vestina Tai Chi Ch'uan,Ba Gua a pogotovo Xingyiquana.
Wang Xian Zhai je,uocivsi prelazak na silu kod praktikanata kung fua,stvorio vestinu koja se zasniva na pozicijama Zhan Zhuang.To su cetiri stajace pozicije koje imaju za cilj da nateraju praktikanta da se potpuno opusti i da pokrene svoju vitalnu energiju (Chi).Zanimljivo je da je Wang izbacio Tao Lu-formu,odredjeni niz pokreta koji predstavlja povezane tehnike(ekvivalent kati u karateu).Objasnjenje je jednostavno:u pravoj borbi nema ni otvaranja ni zatvaranja forme,tako da nam ne treba ni forma.Ono sto se uci u Yi Quanu su tehnike i brojne vezbe za generaciju explozivne sile,kao i druge vezbe.Sama vestina inkorporira mnoge aspekte Xingyiquana,kruzno kretanje iz Ba Gua,principe 'prilepljivanja' i pracenja iz Tai Chija i neke principe iz raznih Shaolin stilova.
Wang je smatrao da forma nema znacaj kada su u pitanju borilacke vestine,vec da su bitne volja,um i namera.
Da ovo nije preazna prica potvrdjuju i brojne borbe praktikanata Yi Quana sa majstorima mnogih drugih vestina.Do borbi je doslo pre svega zahvaljujuci pozivu Yi Quanaca ostalim majstorima da,ko je raspolozen,testira njihovu vestinu.Zbog nekarakteristicnog pristupa su morali da potvrde primenljivost svoje vestine,te su se upustali u borbe,u kojima su najcesce izlazili kao pobednici.Time je Yi Quan stao u istu ravan sa najsmrtonosnijom borilackom vestinom,Tai Chi Ch'uanom.


Evo malo informacija o ovoj neobicnoj vestini.Postoji negde klub u Hrvatskoj gde se ovo 'chudo' moze uciti.Vestina je mlada i nepoznata,mada se cini da polako postaje popularna.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on July 21, 2007, 10:18:57 AM
Zaboravio sam jos jednu stvar da pitam.Da li mogu da posaljem privatnu poruku na forumu?
mozes samo da primas PP, dok ne steknes 20 poruka na forumu u temama kojima se  broje poruke, a to su sve strucne teme, u offtopiku  se ne broje
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 21, 2007, 01:08:23 PM
Hvala. :wow:
Nov sam na forumu,pa bas i ne znam pravila,a cini mi se da ovo oko PP ne pıse u Pravılnıku.

Hvala jos jednom. :clap:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 21, 2007, 04:50:17 PM
@car Taizu
  I ja imam neke informacuje koje mi se bas ne svidjaju , i to za organizaciju Maria Topolseka , postoji jos jedna skola uechi ryua kod nas , mislim da je vodi Vladimir Popovic pod imenom shohei ryu, ali o njima nemam nikakvih informacija pa necu davati komentare . Na zalost , danas se pod firmom borilackih vestina   radi sve i svasta i zaista treba biti oprezan , jer ima skola borenja koje su paravan za razlicite istocnjacke verske organizacije ( citaj sekte) .Sto se same vestine tice , posle smrti kambun uechi-ja , njegovi ucenici su osnovali organizacija , i svaka ima neko svoje vidjenje i interpretaciju originalne vestine .
Inace osnivac I-chuan stila je imao preko 1000 borbi i nijednu nije izgubio i imao samo dva ili tri neresena meca , borio se bez razlike protiv svkoga ko je prihvatio izazov , i protiv domacih boraca , i protiv japanaca i protiv evropljana . Ovo prakticno iskustvo mu je pomoglo da uoblici jedan efikasan sistem borenja .
Nego ne rece koji stil kug fu-a treniras
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 21, 2007, 06:51:45 PM
Ja  sam pitao majstora kako se zove ovaj nas stil,a on mi je rekao da se zove Pet Predaka.Rekao mi je da mogu i da kazem da vezbam Wu Shu.E sad,kako mi je on objasnio(a i jedna devojka koja vezba sa mnom,a ona je apsolvent kineskog),Kung fu se odnosi na bilo koju vestinu.Ako ti znas da sviras tamburu,to je tvoj kung fu.Ako ja znam da npr. pravim pivo od djumbira ili bozu ili shtagod,to je moj kung fu.I zato je bolje reci wu shu,jer se to odnosi na kung fu borenja. :)
Samo da napomenem,mi ne radimo akrobatiku i nismo gimnastichari i nemamo nikakve veze sa modernim wu shuom.Moj majstor bas i ne gleda na njih sa odobravanjem,koliko sam mogao iz njegovih reci da zakljucim.On je rekao da cim ti malo kung fu modifikujes i izbacis neke vrlo vazne aspekte,to vec nije to.
Nisam ga detaljno ispitao oko porekla vestine,ali cim budemo imali trening sa njim opet pitacu ga.Koliko ja znam,Pet Predaka je vestina koja ima u sebi aspekte pet drugih vestina.Po jednima su to vestine:juzni Beli Zdral,Majmun,Luohan Quan,vestina cara Taizua(po kome sam uzeo nick ;) ) i metod Da Mo 'chelichne kosulje'.Po drugima, umesto jednog od pomenutih predaka(ne secam se koga) je Ng Mui(valjda je Ng?).To ima smisla,jer su deo naseg treninga i 'lepljive ruke'.
Sto se tice tvog odgovora o uechi ryuu,moj drugar je bas radio sa Topolsekom lichno.Zuti care,ne zelim da te pritiskam niti trazim da opanjkavas bilo koga,ali bih ti bio zahvalan ako bi mi makar kao PP poslao te informacije koje si cuo.Ja sam bio na treninzima kod njih i delovalo mi je ok.Ako ne zelis da mi kazes,razumecu.Samo mi je neverovatno to sto sam cuo,pa bih voleo da proverim,da nisam pogresno procenio ljude.Nije mi cilj da kazem da je nesto tako i nikako drugacije,pa bih zeleo da uporedim te tvoje informacije i ovo sto mi je drugar ispricao.Verujem ja njemu,ali ne bih voleo da imam lose misljenje o bilo kome samo zato sto mi je jedan covek ispricao neka svoja losa iskustva.Znacilo bi mi ako bi mi rekao o cemu se radi.Nikome ne bih rekao,jer se to drugih i ne tice.
A sto se tice Yi Quana,jedan moj drugar je ozbiljno zagrejan za to,i kuka mi svaki dan sto ne postoji neki klub ovde u Beogradu koji se time bavi.Neki Wing Chun klub je organizovao seminar Yi Quana u,cini mi se,Subotici u junu,a on ga je propustio.Od tada mi se zali. :lol:Deluje mi kao jako lepa i efikasna vestina,samo mi se cini da treba mnogo strpljenja za to,posto je statichki trening glavna stvar kod njih,ako sam dobro razumeo.

Valjda sam ti dao zadovoljavajuci odgovor oko Pet Predaka.Ponavljam,nisam stigao da ispitam majstora oko porekla vestine i oko jos mnogo toga,posto nam je pokazivao gomilu stvari.Posebno nam je tada demonstrirao kako je opusten blok efikasniji od 'snaznog' bloka,Dok mi nije pokazao,nisam mu verovao,a kada mi je pokazao opet nisam mogao da verujem :clap:.A to je samo delic onoga sto je pokazivao pre nego sto sam ja poceo da treniram u toj ekipi.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 21, 2007, 07:37:40 PM
Kolega care pogledaj pp .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 21, 2007, 08:05:06 PM
Pogledo.
Pa,vec sam naslutio o cemu se radi. :crazy:
Odgovorio bih ti na PP,ali sam debil i ne vidim opciju za odgovor na PP :boxed3_h4h:

Ajde mi i to objasni,molim te,pa da ne pisem na temi o tehnikalijama,bojim se da me ne banuju.

Jesam li ti dao zadovoljavajuci odgovor o vestini kojom se bavim?
To mene brine ovog jutra :lol:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 21, 2007, 10:22:42 PM
Ako nisi video opciju za odgovor na pp , ili treba da pogledas ponovo , ili je nemas pa vidi sa administratorom
 Legenda o pet predaka je jedna u nizu patriotskih prica iz vremena otpora Kineskog naroda prema Mancu okupatorima . U najpoznatijioj verziji  pet  predaka ili staresina su Ng Mui( Wu Mei) koja je osnovala Wing Chun stil , mada je za osnivaca proglasavaju i neki stilovi zmaja , hung kuen , wu mei stila , i mneki stilovi belog zdrala,Izdajnik Bak Mei ( Pak Mei ,Bei Mei) koji je osnovao stil koji se zove po njemu, Fong Doe Duk osnivac Bak Fu Pai ( belog tigra) , Jee Shin Sim Si( chi sim) po jednoj verziji suosnivac Wing Chun-a , po nekima ucitelj osnivaca stilova porodica  Hung, Lau, Choy, Lee, and Mok;  i stila  Hakka Kuen,a opet po nekim izvorima spasio od zaborava stari saolinski metod borenja i preneo ga svojim ucenicima  . Peti predak je Miu Hin (Mew Hing) , koji je po nekim izvorima imao udela u stvaranju wing chuna -a  po drugima osnivac stila 18 taoistickih dlanova .Ovo su legendarne licnost i nema cvrstih dikaza da su stvarno postojali , mada verovatno neki jesu .  Evidentno je da su stilovi wing chun, hung gar , bak fu pai ,bak mei , 18 daoist palms , slicni i u koncepciji i u tehnickom pogledu i verovatno je da poticu iz istog izora.Da Mo je jedno od kineskih verzija imena kojim su nazivali Bodidarmu , osnivaca Zen budizma , koji je dosao u manastir saolin(po nekim verzijama osnovao manastir saolin) oko 500 godine nove ere , kada se sklonio u kinu od politickih progona na tibetu.
Sto se tice stila kojim se bavis ,nisam do sada bio upoznat sa njim pa bih bio zahvalan na jos nekim informacijama , kakve su vam forme ( da li imate forme snage , disanja i  brzine , odvojeno ili su kombinovane) , koje tehnike koristite( niski ili visoki nozni udarci , kraki ili dugi rucni udarci , pravolinijski ili kruzni) , kakvi su stavovi ( niski ili visoki), da li koristite i koliko tehnike bacanja i chin na tehnike .Interesuje me jos gde trenirate , koliko su treninzi , koliko vas je ...
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 12:07:06 AM
 :wow:
Zanimljive informacije.
Samo,ja sam znao za tih pet predaka.Ovde se radi cisto o stilu koji je mesavina vise,pa se zbog toga zove Pet Predaka.

Na engleskom jeziku se ovaj stil zove Five Ancestors,a tvojih pet predaka se zovu Five Elders.Eto koliko je nas jezik zapravo siromasan :lol:

Sto se tice Pet Predaka(ne Pet Starih),stil je juzni,po pinyin transkripciji se zove wu zu chuan,a po minnan transkripciji ngo cho kun.Sto se tice aspekata vestina od kojih je nastao,stvari stoje ovako:
-ruchne tehnike i mekoca iz Fujian Belog Zdrala
-agilnost i rad nogu(izbegavanje) iz Majmuna
-preciznost i efikasnost putanja iz Car Taizua
-stav i dinamichka snaga iz Luohan Chuana
-disanje i 'chelichna kosulja'  Da Moa(odn. Bodidarme)
Navodno su Pet Predaka uticali na razvoj godju ryu karatea.

Eto.To pise na Wikipediji.E sad,ja nemam bolji izvor jer smo na treninzima vise pricali o tehnickim stvarima nego o poreklu vestine.Ja rekoh,kada budem video majstora pitacu ga.

Sto se tice tehnika,stvari stoje ovako:
-do sada smo radili osnovne blokove,koji se svi rade opusteno,kao kada pruzas ruku da das nekome nesto
-radili smo odbrane od kruznih i direktnih noznih udaraca,udarci rukom se rade u zavisnosti od tvoje konstitucije:ako se krakat,sutiraces i ici ces direktno na malo vecoj distanci;ako si mali ici ces sa strane i u bliski kontakt.zavisi od tebe lichno
-od udaraca smo vezbali samo udarac pesnicom,ali na razlicite nacine
-radili smo tehnike blokiranja,sklanjanja i uzvracanja udarca povezane,tako da su
blok,sklanjanje i udarac jedan pokret
-posebno radimo kretanje,iako ga vezbamo i u nekim tehnikama
-sve vreme si savrseno opusten.udarac se izvodi pruzanjem ruke,dakle udaras tetivom
-udarci nogom se vezbaju u pocetku,ali se u principu ne koriste,jer se vrlo lako blokiraju sa vrlo pogubnim posledicama(video u praksi)
-meni se za sada cini da su tehnike tako smisljene da se mogu slobodno kombinovati,naravno,kada ih dobro savladas
-na treninzima se ne forsiramo i bitna je opustenost
-forme postoje,ali se one ne rade na pocetku vezbanja

Kluba nema.Da li ce ga biti,ne znam.Ne mogu da odgovorim na to pitanje.Ako to znaci da mi se ne moze verovati da vezbam,ok.Ja tu ne mogu nista. :dunno:

A sad pitanje.Ja sam cuo da je William Cheunga jednom na seminaru izazvao Turchin koji je Wing Chun uchio u Nemackoj,od ucitelja Yip Manove linije(znam da je i Cheung od Yip Mana,ali je njegov pristup znatno drugaciji).Naime,Cheung je rekao da moze ko hoce da ga izazove bilo kada i da ce ga pobediti.Ovaj Turchin je to uradio.Cheung se u pocetku neckao,ali je na kraju pristao.I Turchin ga je umlatio kao vola u kupusu.Cheung se posle pravdao svojm ucenicima.Da li je neko mozda nesto cuo o ovom dogadjaju?Da ne govori mozda ova zgoda neshto o 'tradicionalnom' Wing Chunu Williama Cheunga?
Sta mislite?Ne drzim stranu,samo me zanima.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 22, 2007, 01:11:56 AM
imas na youtube snimak te tuce samo ukucaj "emin vs cheung fight" a imas i na ovom sajtu

http://www.wcarchive.com/html/wing-chun-movies.htm

Turcin je Cheunga napao sa ledja , to se jasno vidi , a nema coveka koji moze da se odbrani od takvog napada , a preko svega , Cheung je vec bio mator , a turcin klinac u naponu snage, nije tu bilo nikakvog izazova , vec podmukao napad , da bi se osramotio Cheung , a iza svega stoji Leung Ting i njegova organizacija ,a kad je turcin dobio vise publiciteta nego sto je planirani izbacili su ga iz organizacije , pogledaj snimak pa oceni sam .
Sto se prevoda Five Ancestors ili Five Elders  nije nas jezik siromasan Prvi termin se odnosi na davne pretke a drugi oznacava staresine ili poglavare neke zajednice i bez obzira na prevod radi se o istim licnostima .Za stil ngo cho kun sam cuo , samo nisam znao da se o njemu radi.
Wikipedija nije bas uvek najbolji izvor informacija , ja sam se u to uverio vise puta , i ne sumnjam da treniras niti sumnjam u podatke koje iznosis , niti je moje pitanje trebalo da te isprovocira na bilo koji nacin , samo sam radoznao
 pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 04:12:05 AM
A,ne.Nisam bio isprovociran.Samo mislim da je neuobicajeno to sto mi vezbamo kao grupa entuzijasta,free of charge.A ljudi su uglavnom nepoverljivi,po mom iskustvu.
Ajde,cim budem video majstora pitacu ga za istorijat vestine,da se ne pozivam na on line izvore.Pogotovo to sto na wiki moze da pise nesto sasvim levo.Moj drugar(onaj Yi Quan fanatik) mi je poslao link za sajt gde pise da je trening u ngo cho kun klasicni 'tvrdi' body conditioning sa sve udaranjem cekicem i mazanjem uljima,kao sto je dit da jow.Mi to ne rabimo,bas naprotiv.I kako sad ja ljudima da objasnim sta ja to vezbam i kako?

Ponavljam,nisam se naljutio ili bilo sta slicno.A,ako sam dobro razumeo,ti vezbas Traditional Wing Chun.Je li tako? ;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 05:11:17 AM
E,pogledao sam film. :lol:

Moji utisci su sledeci:
-prvo,film je tako loseg kvaliteta da sam morao da ga pogledam jedno 5-6 puta da bi mi bilo sta bilo jasno
-drugo,u ono malo filma sto sam uspeo da razaznam,nisam video da je Emin napao Cheunga s ledja.tesko da bi ga iko ozbiljno shvatio da se tako borio,izmedju ostalog.jedino sto sam sigurno video je da na youtube jedan komentar kaze da je snimak los i da mu se cini da je Emin napao s ledja.
jednostavno,snimak je toliko los da sam samo uspeo sigurno da razaznam da je Emin jadnog Williama bacio u zrak i unakzaio ga u parteru.Uostalom,kad je William takav majstor sto se nije odbranio?Ja sam video gomilu tehnika kojima se brani od napada s ledja.Kako to da jedan vrhunski majstor Wing Chuna(za koga Cheung vazi) ne zna bar jednu takvu tehniku?Pod pretpostavkom da je to zaista bio napad s ledja,sto ja zaista ne mogu sa sigurnoscu da kazem.
-trece,godine nemaju nikakve veze sa majstorstvom.to moze samo da posluzi kao izgovor.ja sam se licno uverio da to sto je neko mator,a majstor je bilo kog kung fua,moze samo da znaci da je ubojitiji od nekog mladjanog Turchincheta ;)Pokojni Yip Shui,Sigung Chow gar shkole,je svojoj 80 i nekoj godini u tramvaju unakazio 8 pljachkasha,pa ti vidi.To je prica coveka koga ja lichno poznajem,a koji je ucio u njegovoj skoli i koji zna sta je sve Yip Shui bio u stanju da uradi(iskusio je na sopstvenoj kozi).
-cetvrto,video sam Cheungovu demonstraciju rada sa lutkom i Yip Manovu demonstraciju rada sa lutkom,kao i neke Leung Tingove demonstracije.Yip Man upadljivo mekshe radi s lutkom,dok je Cheung ipak malo 'siluje'.Leung Ting je mozda malo 'pozapadio' Wing Chun,time sto je napravio reklamu,ali on nije sarlatan.to se vidi.svi udarci su mu opusteni,bas kao sto bi i trebalo da bude(po mom skromnom misljenju).Ne vidim nijedan nacin na koji bi on kompromitovao Cheunga,ako je bolji od njega.
-peto,video sam i Eminove demonstracije 'lepljivih ruku'.Pa taj chovek gleda u stranu i zmuri dok radi.i stalno dobija partnera.A partneri su zapinjali iz sve snage,sto se da videti.To me je podsetilo na neke demonstracije primene tai chija.Ne bih ga otpisao tek tako.Kazem ti,onaj snimak je suvise mutan da bi se bilo sta moglo reci sa sigurnoscu,osim da je Cheung leteo kroz vazduh :lol:
-sesto,ne napadam ja bilo koga,kao sto sam vec rekao u prvom postu.Samo me je zanimalo sta ljudi na forumu znaju o ovome.Posto sam vec cuo za taj hepening,reko da proverim.Nikad se ne zna.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 05:30:59 AM
A upravo sam nasao googlajuci da je William Cheung zaista uputio izazov sredinom osamdesetih u nekom casopisu tvrdeci pri tome da je 'najopasniji covek na svetu'.Emin je odgovorio na izazov i dosao na seminar kako bi ga izazvao.

Koliko ja znam,u Wing Chunu postoje tehnike kojima se stitis od hvata kakav je izveo Bocepe.Kako to da Cheung nije upotrebio bar jednu takvu tehniku?Mozda majstorstvo ipak ne lezi samo u poznavanju tehnika...

Ako je Cheung zaista tako veliki majstor,onda je ceo snimak montaza?

Ne bih rekao.

A na sajtu skole njegove grane u Torontu pise da je on 'an expert in Meridian, Pressure Points and Meditation dealing with internal energies.'
To ti je sa sajta www.torontowingchun.com,pa ti se uveri da to prichaju za Cheunga.

I kako onda on da izgubi od takvog prevaranta,zgubidana i vucibatine kakav je Emin?

Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 05:35:06 AM
A na Wikipediji imas drugaciji opis borbe,a po onome sto sam ja video on je i verovatniji.
Idi pa procitaj.Samo nemoj opet da mi kazes da na Wikipediji stalno lazu.
Cheung je cak sam rekao da je snimak isechen i montiran,kao i to da je pao zato sto se okliznuo(?!!)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 22, 2007, 11:06:27 AM
Ja ne treniram Cheungovu verziju Wing Chuna nego Tingovu . E sad , iz cele te price oko napada Bozetpe-a na Cheunga je sigurna jedna stvar , dobili su neverovatnu reklamu , i svi su iz toga profitirali . Danas Cheun i Ting sede zajdno na skupovima i vecerama po Hong Kongu , dok njihovi sledbenici sirom svetra dokazuju cija je vestina bolja i originalnija . Evidentno je da i jedan i drugi zgrcu ogromne pare na onome sto rade .Poseti oficijelni sajt i Cheunga i Tinga i videces jednu te istu stvar , obojica pokusavaju da naplate i vazduh koji se dise u njihovoj blizini Sto se Cheungovog stila tice , moje je misljenje da on to nije naucio od Yip Man-a , vec je u pitanju jedan drugi , manje poznat pod- stil wing chuna , a da je Man-ovo ime upotrebio u reklamne svrhe , Kao sto je i Man tvrdio da je ucio od  Leung Bik-a , a ne postoje pouzdani podaci da je takva licnost uopste postojala , a sasvim sigurno nije bila u Hong Kongu u vreme kad je stari ucetelj  tvrdio da jeste. Kad je u Pitanju Wing Chun koji je potekao od Yip Man-a u pitanju ja ne verujem nikom nista , pa sve da sam ocevidac na licu mesta . Ja tu pricu pratim vec neko vreme ( nekih 16-17 godina) , i znam kako su se ljudi i price menjali , nekad u roku od par meseci . Za wikipediu sam rekao da nije uvek najbolji i najtacniji  izvor informacija , ne da su sve same gluposti , samo da uvek treba proveriti jos neki izvor podataka , koliko da covek bude siguran . E sad , sto se tice godina , to je prilicno vazna stvar u borenju , ne presudna, ali vazna , prilicno mi je neverovatno da neko ko ima debeo staz u penziji moze da uradi nesto protiv mladjih napadaca ,pogotovo ako ih ima vise . Mozes da pogledas snimke moriheja ueshibe kako sa preko 80 godina radi aikido , ali je istina i to da ga ljudi sa kojima radi paze kao kristalnu casu . Mnoge su legede i netacne price prihvacene kao cinjenice kada je borenje u pitanju , pocevsi od pristupa borenju , fizickih mogucnosti boraca , tehnika koje se koriste , nacina treninga  , da ne idem dalje . Tragicna je cinjenica da borilacke vestine i borenje samo imaju malo dodirnih tacaka , a najgora stvar koja je mogla da se dogodi borilackim vestinama je da pocnu da se vezbaju kao sport . Vestina ce ti biti takva kako je vezbas , Kyokushinkai karatista ce sasvim solidno da se snadje u ulicnoj tuci , Shotokan sporista ce uglavnom da dobije batine , radi se samo o pristupu trerningu .Naravno ovo nije pravilo , i razliciti ljudi se razlicto snalaze u stresnim situacijama . E da , to sto radite kao grupa entuzijasta , bez finasijskog elementa u vezbanju , to je toliko neverovatno za nase prilike , da mi je stvarno tesko da poverujem da postoji covek koji je spreman da podeli znanje bez naplate , i to mi mnogo govori i o coveku koji vodi treninge i ekipi oko njega . Zaista je pravo osvezenje cuti tako nesto , samo nastavite , punom parom.
pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 02:25:02 PM
Ok.Sto se tice Wing Chuna,verujem da si upuceniji.Na kraju,ako je istina da oni danas prijateljski caskaju,onda ta cela prica o izazovu zvuci simnjivo.Ali,ako je tacno da je Emin stekao publicitet veci od Leunga,moguce je da je on samoinicijativno izazvao Cheunga,pa ga je Leung shutnuo jer mu je dirao kolegu i sto je postao poularniji.A to da su i William i Ting dobili savrsenu reklamu,to je evidentno.Pa i Bocepe sada drzi neke seminare,master classove itd.Meni je samo sporna tvrdnja da ga je napao s ledja,posto ja to zaista nisam mogao da vidim.Moguce je i da su se stvarno izgruvali.A to da su godine bitne,mozda to zavisi od vestine do vestine.Ako ti ides na snagu tesko da ces iste stvari koje si radio u 30. godini moci da radis i u 80. godini zivota.Cak ni fizicka sprema nije pravi pokazatelj sposobnosti,sto sam se uverio licno na treninzima.A to da borilacke vestine i borenje imaju malo dodirnih tacaka mislim da jednostavno nije tacno.Sto se tice Yip Shuija,on je vise puta bio primoran da brani svoju poziciju Sigunga,posto kod njih postoji obicaj da onaj ko zeli moze da izazove Sigunga.Njegovi ucenici takodje znaju da primene u obicnoj ulichnoj tuci svoju vestinu.Treba imati u vidu da su tehnike Juzne Bogomoljke vrrrlo opasne,sto mi je i pokazao jedan momak koji je uchio Chow gar u inostranstvu.Znas,ako ti neko pocepa kozu na vratu ginger fistom,tesko da ces biti u stanju da se gicas onako kako se Cheung gicao.Poenta u Chow garu(a mogu da kazem i u mojoj vestini) je da se protivnik onesposobi jednim udarcem.A pod 'onesposobljen' se racunaju mnoge stvari:odrana koza na vratu i licu,naprsla rebra,slomljena rebra,slomljena bilo koja kost,udaren vagus,ukljesteni,zavrnuti itd. testisi,probijeno oko,oboren krvni pritisak,ostecen mozak itd.Sve to se uci,sve sto ti treba je neko ko to zna.I poenta nije da ti budes 'najopasniji covek na svetu',vec da radis na sebi,a borilacke vestine su samo jedan nacin.Uostalom,sigurno ces nauciti kako da se odbranis od napada a da ne povredis napadaca,ako to ne zelis.Slomljena vilica je teska telesna povreda i za to se ide u zatvor.

A propo reklamiranja,mislim da je pravi nacin vezbanja kada si ti nezainteresovan za reklamu i kada gledas svoja posla.To ne kazem zato sto ja tako radim.Na kraju krajeva,ni moj majstor(u cije sam se sposobnosti neposredno uverio) nije rekao da on zna wu shu,vec su neki ljudi to sluchajno provalili,pa su ga namolili da pochne da poduchava.A cela stvar je bas onakva kakvom sam ti je opisao,mi placamo samo prostoriju u kojoj vezbamo.
Ustrucavao sam se da pomenem svoju vestinu,ekipu i majstora zato sto:
-bi ljudi bili skepticni prema meni jer znam vrlo malo o tome sta vezbam.Ja to mogu da pokazem,ali ne i teoretski da potkrepim
-je free of charge.Pa ko u Srbiji radi besplatno?Bas nasuprot,ljudi ovde zele da uzmu sto vece pare za sto manje rada i truda.I kako bi mi neko poverovao,pogotovo sto nemamo klub?
-sam ja u tu pricu usao po preporuci,i mislim da je glupo da na nekom forumu pricam
i pravim reklamu koja,za sada,nije potrebna(a mozda ni pozeljna)
-je isto glupo da me potencijalno zainteresovani zapitkuju gde da dodju i kada,a ja da im kazem da je to,barem za sada,closed to the public

Sto se tice njegove volje i volje njegovih asistenata da pokazu,to nikako ne mogu da osporim.Kada krenu da pokazuju vrlo se tesko zaustavljaju,jer zele da podele znanje.A kada vide da je to previse informacija,onda stanu i objasne da se to radi kaznije,ali za pocetak mozemo to da vezbamo ovako,ovako i ovako.

Eto,sad sam ti potanko objasnio.

A sada pitanje za tebe.Da li si vezbao lepljive noge?Ja to mogu jedino tako da nazovem,jer sam samo video.Ti i partner stojite na jednoj nozi i drzite se jedan drugom za rame,a drugom nogom radite 'lepljive ruke'.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 22, 2007, 02:46:36 PM
U Wing Chun-u se to zove chi gerk i u zavisnosti od skole radi se u sklopu tehnika prve forme , odnosno pri kraju obuke za program prve forme ili kasnije i vezbaci se ne drze jedan drugom za ramena , vezba izvodi u mestu ili u pokretu , a moze i da se kombinuje sa chi sao vezbama ili nekim drilovima  , ali to je malko komplikovanija varijanata
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 02:49:54 PM
Aha! :wow:

Video sam neke fotke nekog Scott Bakera i Jeffa Timcoata kako to vezbaju.Takodje su pokazivali i neku exlozivnu varijantu tih tehnika,pa su radili i explozivno forme sa butterfly machevima i tako...pricali su i o posledicama loseg izvodjenja Sil Num Tao forme.Jel ti to poznato?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 22, 2007, 03:12:28 PM
Siu Nim Tao je specificna vrsta vezbanja koju ljudi uglavnom ne umeju da objasne kako treba ,
prva sekcija forme , koja je i najvaznija , je u stvari nacin uspostavljanja kontriole i kanalisanja chi energije , i sadrzi praksu disanja preuzetu iz indije preko budista koji su dosli u kinu . Dakle radi se o abdominalnom nacinu disanja koji se nalazi u sanchin kati , vezbi koju je Bodidarma osmislio za monahe iz manastira Saolin i originalno se zove 18 pokreta Lo Han-a , danas imamo prilican broj verzije te vezbe ali je disanje uglavnom isto , sem u goju ryu karateu i stilovima na koje je goju ryu izvrsio uticaj . Dalje forma se izvodi u potpuno opustenom stanju misica sem sto se kontrahuje anus i jezik se prilepi uz nepce . Ostale dve sekcije forme imaju edukativni karakter i uce osnovnim tehnikama i principima ving chuna . Dakle , ako se forma izvodi uz normalno disanje i bez potpune opustenosti , to je samo jedan skup pokreta , ili kung fu forma ali nikako ne utice lose na zdavlje , problem nastaje ako se forma izvodi sa greskama u disanju , kontrakciji , jednostavno ako se neki od elemenata lose izvodi , onda dolazi do poremecaja chi-ja i to moze da se lose odrazi na zdravlje .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 22, 2007, 03:28:10 PM
E,pa da. To su ova dvojica i rekli da su videli.Neki 'majstor' je svoje uchenike naucio da rade pogreshno,pa su se svi tresli i preznojavali.A on im je objasnio da tako treba,posto se i on trese.Strashno!


Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 22, 2007, 06:46:36 PM
Par reci o jednom starom kung fu stilu

Hsing i je jedan od najstarijih kineskih stilova  borenja koji je pretrpeo malo promena ,tako da se i danas vezba u svom originalnom obliku, a posluzio je kao osnova za razvoj nekoliko kasnijih stilova kung fu-a . Po legendi ,osnivac ovog stila borenja je cuveni general Yue Fei ( Yeuh Fei, Ngok Fei)(1103-1141) . Yue Fei je rodjen u mestu T’sang Yin u provinciji Hunan . Kao mlad bavio se izucavanjem cuvenog dela generala Sun Cu-a “Umetnost ratovanja” i vezbanjem borilackih vestina . Njegov ucitelj je bio cuveni majstor tog vremena Chou Tung . Na samom pocetku sukoba sa tatarima on je na celu odreda od 500 konjanika  porazio silu od  100 000 tatrskih ratnika sto mu je donelo slavu i reputaciju vestog stratega . Kasnije je sluzio kao porucnik u carskoj vojsci da bi nedugo potom dobio generalski cin za zasluge  i  sposobnost koje je pokazao na bojnom polju .  Inace se Yue Fei smatra osnivacem nekoliko razlicitih stilova kung fu-a. Kung fu orlove kandze je osmislio za proste vojnike , a Hsing I za oficire . 
  Ji Long Feng rodjen je u Shanxi provinciji pred kraj vladavine Ming dinastije. Posle polaganja ispita za drzavnog cinovnika , na kome postigao tako briljantan rezultat da je odmah postavljen na mesto visokog zvanicnika u Shenxi –u. Na tom mestu nije ostao dugo , jer je utvrdjeno da je ucestvovao u nekim nelegalnim poslovima koji su ukljucivali i korupciju drzavnih cinovnika , tako da je najuren iz sluzbe. Posle ovih nemilih dogadjaja  odlucuje da putuje Kinom. U jednom hramu u Xsian-u koji je posvecen generalu Yue Fei-u on navodno nalazi u pukotini na generalovoj statui knjigu pod nazivom Yue Fei-ev Hsing i , i kasnije majstorirao vestinu opisanu u knjizi. Ne postoje podaci koliko je ucineka imao.
Cao Ji Wu je bio brigadni general u Ying Yuan-u u Shenxi provinciji kada je postao ucenik i naslednik Ji Long Fenga. Cao Ji Wu je imao samo jednog ucenika Dai Lung Bang-a poznatog po velikoj fizikoj snazi, koga je privatio tek nakon odlaska u penziju. U ovom periodu on vestinu naziva Liu He Hsing I Chuan.
Kljucna figura za moderni Hsing I je Li Luo Neng  kojimje ziveo i radio polovinom devetnaestog veka i imao je mnostvo ucenika od kojih poticu danasnji stilovi Hsing  I vestine . Zanimljivo je to da se on kao mlad nije bavio borilackim vestinama vec je poceo u srednjim godinama . Njegov ucitelj je Dao Lung Bang  koji ga je primio na intervenciju svoje majke koja je sticajem okolnosti poznavala  LioLuo Nenga .
Wong Yen Chai (1885-1963) rodjen je u selu Veilin u Hebei provinciji. Njegov ucitelj je bio majstor Guo Yun Shen. 1907 godine Wong je krenuo na putovanje po kini trazeci majstore borenja sa kojima bi u borbi testirao svoju vestinu . Nakon nekoliko godina odlazi da zivi u Peking, i radi kao instruktor borenja  u vojnoj jedinici pod imenom „ Yuan Shi Kai’ . 1918 . godine nastavlja putovanje kinom trazeci najbolje borce kako bi se oprobao sa njima . U ovom periodu ucestvuje u preko 1000. borbi i ni jednu nije izgubio.
 Na osnovu ovih iskustava on je oformio novi stil borenja koji je nazvao I Chuan . 1947 Wong je otvorio svoju skolu u Carskom Hramu Predaka u Pekingu . Tri godine kasnije komunisticke vlasti ga postavljaju za upravnika Sve- Kineske sportske federacije.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 23, 2007, 09:03:34 AM
LIU HO PA FA

Chen Tuan  je cuveni taoisticki monah koji je ziveo na planini Hua , jednoj od pet svetih planina Kine u okrugo Sensei , tokom Sung dinastije ( 960 -1280) .On je kreator stila Liu Ho Pa Fa( sest harmonija i osam metoda) , takode je razvio sistem razvoja i usmeravanja chi energije koji je danas poznat kao Tai Chi vladar , sastoji se iz 24 sekcije i osnovna namena mu je da spreci oboljenja izazvana promenom godisnjih doba.
 Chen Tuan je veoma rano pokazao veliki talenat za matematiku i tumacenje knjige promena i pisanje poezije, tako da su mu sa petnaest godina studenti ukazivali veliko postovanje . Treba napomenuti da su studenti u to doba bili posebna povlascena klasa koju je kasnije cekala drzavna sluzba koja je nosila pored novca i vlast .Njegova karijera kao visokog drzavnog funkcionera je dosta kratko trajala , s obzirom da je pao na drzavnom ispitu. Ovaj dogadjaj je je mladog studenta naterao na razmisljanje i on odlucuje da se povuce na svete planine i  tamo provede zivot proucavajuci Taoizam.
  Posle nekoliko godina dobio je savet od jednog Taoistickog ucitelja da ode na Stenu Devet Soba na Wutang planini kako bi usavrsio svoju vestinu . Tamo je unapredio vestinu Chi Kung-a i vestinu hibernacije. Iako se povukao iz svetovnog zivota njega reputacija sposobnog i talentovanog coveka je ostala . Zbog toga je car Shh Tsung  sumnjao da on ima aspiracije da preuzme carstvo ili makar njegov deo i da se monah  izoluje u svom stanistu na 100 dana .Kada se posle nekoliko meseci vladar interesovao za stanje monaha  ,straza ga je izvestila da je on jednostavno zaspao . Car je tada shvatio da monah nema nikaku zelju za vlascu i slavom i podigao je opsadu .
  Vremenom je postao toliko cenjen da su vladari dolazili kod njega na savetovanja . Tokom posete drugog cara dinastije Sung  dobio je titulu Chen Hsi I sto znaci „redak medju ljudima” .Postoji anegdota koja govori da je na insistiranje cara da suprotno svojim zeljama napusti planinu i dodje u Peking da mu bude savetnik , Chen ne zeleci da direktno odbije vladara ( a verovatno da nije ni smeo) predlozio je da odigraju partiju saha koja ce odluciti da li ostaje na planini ili ide u Glavni grad .Car je prihvatio izazov i partiju izgubio , a Chen je ostao na svojo planini , gde je nastavio sa poducavanjem borilackih vestina i taoizma , kao i tumacenje knjige promena . Moderni interpretatori Knjige promena svoju vestinu baziraju na njegovim ucenjima . Interesantno je da postoje neki podaci koji kazuju da je Chenov uceneik Huo Lung bio ucitelj Chan San Fenga –legendarnog osnovaca Tai Chi-a.
 Vu Yik Fan (1887-1961) . Majstor Vu je poreklom sa severoistoka Kine ali je kasnije ziveo u Pekingu. Potice iz porodice drzavnih cinovnika , tako da je dobio dobro obrazovanje , pokazao je veliki talenat za ne samo za borilacke vestine vec je bio izvanredan kaligraf i dobar slikar , uzivao je da putuje i da se druzi .
1896 njegov otac dobija sluzbu u Pienliang-u i on prelazi tamo . Tu je poceo sa borilackim treningom , vezbajuci razlicite vestuine,    Liu Ho Pa Fa , Tri pozicije dvanaest stavova kao i ci kung. Dve godine kasnije pocinje trening kod majstora Chen Kuang Ti-a gde je znacajno unapredio svoje borilacko umece.
1905 majstor Vu je upisao vijnu akademiju u Boadingu. Vikendom je posecivao hram „Boginja Milosrdja” gde ga je majstor Chen Huolu upucivao u finese borilackih tehnika.
  1928 majstor Vu je poceo da predaje borilacke vestine na „South Senior High School” u Sangaju . Sledece godine prelazi u Shuvei javnu skolu .
1932 je pozvan u YMCA kao upravnik skole borenja.
1936.zauzima znacajno mesto u Nacionalnoj Asocijaciji Borilackih Vestina u Nankingu . kad je Japan napao Kinu , on je otisao u Vijetnam na poziv vijetnamske vlade da demnstrira borilacke vestine .
1945 posle zavrsetka sukoba vratiu se u Sangaj gde je otvorio skolu borenja . Od tada pa do svje smrti 1961. radio je na popularizciji borilackih vestina i imao mnogo ucenika iz svih delova Kine , takodje je dosta putovao i sirom sveta demonstrirao svoje umece .
 Koliki je majstor bio govore i reci osnivaca I-chuan-a Wong Heng Chai –a , coveka koji je imao preko 1000 borbi i nijednu nije izgubio . citat:”Putovao sam po celoj zemlji i borio se sa preko 1000 ljudi , ipak sam sreo samo dva i po coveka koji poseduju pravo borilacko umece, Dai Tit Fu, Vu Yik Fan i jedan majstor belog zdrala iz Fukiena (na njega se odnosi ona polovina).
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 24, 2007, 12:20:17 AM
              PA   KUA   KUNG  FU

   Osnivac Pa Kua stila  je Dong Hai-Chuan(1796-1880). Rodjen je u jednom malom gradicu u Hebei provinciji na severoistoku Kine. U mladosti je trenirao nekoliko razlicitih stilova kung fu-a, Lo Han severni saolin , Ba Faquan ,Hung Guan xsing, i Men quan , koji su bili siroko rasprostranjeni u to doba . Bio je poznat kao vest i iskusan borac. Prica dalje govori da je krenuo na putovanje po po planinama Da Ba i Jinsau Anhui Zhei koje se nalaze u provincijama Secuan i Sanxi , gde je, kako se predpostavlja postao clan taoisticke sekte „ Kompletna istina Quan Zhena”. Pripadnici ove sekte su imali specifican nacin molitve , oni su hodali po krugu, koji su nazivali „zhuan tian zun”, izgovarajuci jednu ili dve mantre ,i na taj nacin odavali postu nebesima . Inspirian tim kruznim kretanjem , a na osnovu svog ranijeg iskustva i onoga sto je naucio od monaha Dong Hai – chuan je kreirao potpuno novi borilacki sistem koji je nazvao Pa Kua.
 Kasnije se Dong zaposlio kao sluga na dvoru prica Shu-a , gde je primecena njegova vestina kretanja izmedju stolova i ljudi za vreme banketa . Posle demonstracije svoje vestine princ je Donga zaduzio za obuku carske garde. Dva najpoznatija Dongova ucenika su Chang Chan Kuei(1859-1940) i Chen Ting Hua(?-1900)
Chang Chuan Kuei je rodjen u selu Ho Hung Yan u Hebei provinciji. Rano je poceo da trenira stil po imenu Yen Chen Fist . Zbog svog talenta dobija poseban tretman od svog instruktora i trenira odvojeno od ostalih ucenika. Kasnije, Chang postaje lovac na ucene,i u to vreme srece cuvenog Pa Kua majstora Chen Ting Hua. Buduci da su iz istog mesta ,dva coveka brzo postaju prijatelji , a nedugo potom Chen Ting Hua odvodi svog novog prijatelja kod svog ucitela Dong Hai –chuan-a radi obuke.
  Ova dva borca su bila u svoje vreme veoma poznata po borbama na platformama koje su predstavljale neku vrstu ringa . Ove borbe su bile jako popularne i brzo su proslavile dvojicu prijatelja koju su se pokazali kao vrsni borci . Jednom prilikom je Chang udavio konja stezuci ga samo jednom rukom , a takodje je pobedio nekoliko Japananskih boraca.   Njegov najpoznatiji ucenik Chiang Jung Chiao (1890-1971) . On je takodje iz hebei provincije i vrlo rano je poceo da se bavi borilackim vestinama . Poceo je da trenira sa svojim ocem i stricem . Od svog prijatelja Tang Shin Lin-a je naucio tai ci , a kasnije je putovao u Tandjin da bi od njaboljih majstora tog doba ucio Hsnig i. Takodje je ucio kod njpoznatijeg macevaoca tog dog doba Li Cching Lina . Tokom 1920-ih pocinje da pise knjige o borilackim vestinama ,da bi ih na kraju napisao 25 sto ga cini jednim od najplodnijih pisaca svoga vremena .
  Pa kua je jedan od najkompleksnijih borilackih  stilova uopste. Zasniva se matematicko misticnim simbolima trigrama i heksagrama koji su osnova knjige promena ‘ji Djing” . Ime Pa Kua znaci boks osam trgrama . Pronalazak ovih simbola se pripisuje caru Fu –Hi-u . Postoji osam trigrama koji sematski pokazuju promene Jina i Janga . Ako se dva trigrama sastave dobija se heksagram kojih ima 64 , koliko ima i osnovnih pozicija u Pa Kua stilu.  Kretanja su veoma slozena i podsecaju na balet , zastupljeni su uglavnom kruzni pokreti. Majstori mogu rotacijom tela bez promene polazaja da izbegnu udarac . Pored udaraca rukom i nogom koriste se i tehnike bacana i poluga . Postoje dva stila Pa Kua vestine , ito Pa Kua Chuan koja koristi zatvoren dlan odnosno pesnicu i Pa Kua Chang  koji ne koristi pesnicu uopste vec se udara otvirenim dlanom . Inace ovaj stil je tipican predstavnik mekih odnosno unutrasnjih skola kung fu-a .Ipak i pred sve svoje mekoce ovaj stil ima realnu upotrbnu vrednost.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 24, 2007, 05:41:17 PM
Ima upotrebnu vrednost,to je sigurno.Bas kao i Tai Chi,Liu He Ba Fa,Xingyi...

A nisi napisao nista o ucescu nekih Haichuanovih uchenika u Pobuni boksera. :evillaugh:

Aj napishi,leba ti. :clap:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 24, 2007, 11:41:01 PM
                        KUNG     FU    BELI     ZDRAL
 

Kung fu Belog Zdrala oznacava pet stilova borenja koji imitirajau pokrete ove ptice . Postoji nekoliko prica koje govore o nastanku vestine Beli Zdral . Jedna govori o tome kako se   veliki zdral  spustio i poceo da prozdire pirincano zrnevlje koje je devojka po imenu Fang Ci-Niang ostavila pred ulazom u hram da se susi . Iznervirana devojka je zgrabila stap i pokusala  da otera pticu . Iako prilicno vesta u borilackim vestinama devojka nije uspela ni da dotakne pticu koja je sve njene napade skretala krilima , i kljucala stap sve dok nije pukao. Impresionirana vestinom ove ptice devjka ju je uhvatila i nastavila da proucava njene pokrete , tako daje na taj nacin nastala vestina Beli Zdral .
    Druga prica govori o tome kako su devojci istog imena razbojnici ubili oca i ona se zaklela na osvetu . Iako je vredno trenirala nikako nije mogla da dostigne zeljeni nivo vestine da bi mogla da izvrsi osvetu . Ocajna devojka , vec spremna da napusti treniranje, jednog dana je gledajuci kroz prozor svoje kuce videla zdrala kako se bori sa majmunom , i kako ptica vesto izbegava napade sisara . Devojka je uzela pticu kod sebe i pocela da proucava njene pokrete . Imitirijaci pokrete ptice devojka je uspela da aktivira unutrasnju C’I enegiju  , i dozivela neku vrstu prosvetljenja , shvatajuci sta je nedostajalo njenom predshodnom vezbanju.
     Treca verzija govori da je Fang Fei-Ce , otac Fang Ci-Niang je bio pitomac  hrama  sa planine Devet Lotosovih cvetova iz Fukien  ili Fudjian provincije .Devojka je bila krhke telesne gradje , pa iako vrdan ucenik svog oca , nije mogla da postigne dovoljnu snagu udaraca i cvrstinu blokova .  Da bi prevazisla svoje nedostatke ona je razvila tehniku ekstremno preznih udaraca koji su napadali ranjive delove tela , a kretanje prilagodola tako je izbegavanje napada lako moguce . U to vreme se kod trniranja borilackih vestina mnogo paznje posvecivalo jacanju muskulature , i to umeri da telo postane otporno na udarce . Fang Ci-Niang je shvatila da neki delovi tela jednostavno ne mogu biti jaci nego sto jesu ( oci , grlo , genitalije , nervni zavrseci , itdse ne mogu ojacati) . Ovu cinjeniu je iskoristila kao polaznu osnovu za kreiranje svoje vestine , koju je koncipirala tako da se oslanja na preciznost  a ne na  snagu . Devojka je tesko mogla da izadje na kraj sa tezim i visim protivnoko u dirktnom sukobu tako da je odbrana koncipirana tako da nema direktnih  takozvanih „tvrdih „ blokova ,vec se koristi strargija kontra-napada . Kada protivnik do kraja razvije svoj napad prvi se korak u stranu da bi se on izbegao i plasira se kontra udarac , takodje se koristi povlacanje kako bi se apsorbovali napadi , a onda se iznenada skracuje distanca i napada iz neposredna blizine .
 - Stil”  Zdral Koji Skace „ , nastao je za vreme Mancu dinastije tokom vladavine cara Tong Si-a (1862-1874) . Osnivac je Fang Sipei , rodjen u Fukian provinciji , ucio je borilacke vestine u hramu Tan Ziu gde je proveo 10 godina . Njegov glavni naslednik je bio Lin Cinan i pet generala iz Fudjian provincije- Fang Jonghua, Cen Jihe, Ksiao Kngpei, Cen Daotian , i Vang  Lin. Oni su kasnije rasirili vestinu Skakajuceg Zdrala.
  - Stl” Zdral Koji Place” , nastao pri kraju vladavine Mancua . Majstor Li Siksian poducavao je svoje umece u  Fuzhou , njegov naslednik  je bio Pan Juba koji mje vestinu sirio dalje . Dok je vestina dosla do zabavljca Ksia Conksijang-a pretrpela je mnoge promene . On otvara klub i ustanovljava novi stil „ Zdral Koji Place’
-Stil „ Zdral Koji Spava” . Osnovao ga je Lin Cuanvu iz Fuzhoa . On je pet godina ucio borilacke vestine kod monaha Jue Kinga u manastiru Simen. Kasnije se vratio u Fuzhou i otvorio svoju skolu borilackih vestina.
 -Stil”Zdral Koji Jede”. Ne zna se tacno ko je osnovao ovaj  stil . Prvi majstor koji se pominje je Fang Suiguan ali se ne zna kod koga je ucio vestinu koja je vec nosila ime „Zdral Koji Jede” . Njegov naslednik je Je Saotao koji dalje prenosi vestinu Zu Zihe-u , majstoru kod koga je ucio Kanbun Ueci  osnivac Ueci karate stila .
- Stil „Zdral Koji Leti”. Sredinom vladavine Mancu dinastije Zeng Ji  treca generacija majstora  Jongcun Belog Zdrala  naucio je vestinu Zdral koji leti od majstora Zeng Li-a.
On je bio veoma poznat borac na jugu Kine , imao je jos tri generacije ucenika i njegova vestina se trenira i danas .
   Stl borena Beli zdral je veoma uticao na formiranje Okinavljanskog karatea , posebno na stari Naha Te stil  iz koga je nastao Godju karate stil .
 

Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 25, 2007, 05:00:27 PM
KUNG  FU  CRNI  ZDRAL


      Ovaj stil , drugi poredu u Saolinskom stilu pet zivotinja , vodi poreklo jos iz Han dinastije ,kada je hirurg  Hua To kreirao serije pokreta koji imitiraju pokrete zivotinja radi odrzavanja zdravlja .  Medju zivotinjama ciji su pokreti „skinuti” bila je i ptica.
      Po legendi , starac je posmatrao borbu izmedju zdrala i  majmuna , majmun je napadao snaznim direktima koje je ptica skretala krilima i protivnika ubadala kljunom , tako da je majmun na kraju ostao bez oka i zaradio jos povreda . Starac je uzeo majmuna i izlecio ga , a na osnovu iskustva iz ove borbe nastao je stil Crni zdral .  Evidentno je da stil Crni Zdral potice od ranijeg pticijeg stila koji je kombinovan sa tehnikama stila Tigra I  Zmije. Inace ovaj stil je mnogo stariji od stila Beli Zdral.
     Uticaj na tehniku Crnog Zdrala  Izvrisla je vestina C’ in Na , kojoj su za vreme Ming dinastije bile poducavane snage civilne policije .Inace je ovaj sistem borenja koji se zasniva na hvatovima polugama i bacanjima u vecoj ili manjoj meri inkorporiran u sve kung fu stilove .Krajem Ming dinastije C’en Juan-ping je putovao u Japan da poducava C’in Na i izvrsio tako veliki uticaj Dju djucu stilove koji se i danas vezbaju .
 Crni Zdral je vestina koncipirana za borbu na bliskim rastojanjima i veoma je pogodna za niske borce , sadrzi veliki broj tehnika bacanja i poluga , ali izbegava komplikovane forme pa je veoma laka za ucenje i primenljiva za samoodbranu.Rad nogu je takav da obezbedjuje lako izbegavanje napada , koriste se i napadi na vitalne tacke protivnika.
   Moderna verzija ove vestine , reorganizovana od strane Saolinskih majstora poslednji put 1968 , ima tehnike dodate iz stila Beli Zdral , a originalnih 20 formi je prvo smanjeno na 8 , dok se danas treniraju samo 4 forme.


Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 26, 2007, 12:37:34 AM
                          KUNG   FU    ZMAJA


Zmaj predestavlja  u kineskoj kulturi mitsku zivotinju pozitivnih osobina , takodje predstavlja dva  drevna alhemijska elementa elementa – vodu i zemlju i u svojoj pojavi krije njihovu snagu . za taoiste predstavlja perosinifakiciju samog Tao-a . Budisti su ga dozivljavali kao prosvetljucu istinu , koja se moze osetiti ali nikako shvatiti i zadrzati. Takodje je simbol dugovecnosti . U ranom periodu istorije kine zmajevima su bili nazivani ljudi koji su doziveli zavidnu starost , a bili su vicni tradicionalnoj medicini ( akupunktura i lecenje biljem) , drevnim znanjima , i kung fu-u . I danas se moze videti veza izmedju tradicionalne Kineske medicine i borilackih vestina  ,jer ne mali broj stilova svoje borbene tehnike zasniva na poznavanju ljucke anatomije i akupunkture , vec se u okviru  same vestine izucava trdicionalna medicina kao takva .
Ne zna se tacno kada je iva vestina nastala . Analizom nekih tehnika vidi se da da vestina vuce poreklo od Bodidarme i njegovih  vezbi uspostavljenih u manastiru Saolin. Pisani tragovi  o vestini nalaze se prvi put 1576. godine , ali osnivaci ostaju nepoznati . Postoji vise legendi od kojih dve vredi pomenuti. Prva govori da je osnivac vestine budisticka monanjiha Vu Mui , koja je kreirala vestinu koristeci pokrete koji zbunjuju protivnika .Druga govori o monahu  Mui Fa Sa Jangu koji je nakon dugog vremena treninga i meditacije  imao viziju zmaja u pokretu i inspirisan tme oformio vestinupod imenom Jov Kuen Mun. Vestina je bila doradjena i unapredjena od strane staresine manastira Tit Jang Su Si-a . Obe price smestaju poreklo vestine u Saolin manastir u Honan provinciji. Stil je se vremenom razvio u prvo dva osnovna stila –severni i1680, i juzni1565. Kasnije su se ova dva stila podelila na vise porodicnih stilova , mada tehnike koje ovi stilovi poseduju nisu kompletne , jer njihovi osnivaci su vestinu prenosili onako kako su je ucili u manastiru ali je malo ko uspeo da je savlada u celini. Poslednja sistematizacija i  reorganizacija ovog stila se desila 1972. godine
  Kung fu zmaja spada u unutrasnnje , „meke” stilove , mada pocetni trening vise lici na spoljne „tvrde „ stilove . Ucenici prvo ojacavaju telo i uce da pravilno izvode tehnike ,pravilno zauzimaju stavove, i pravilno se krecu , svaki pokret se dovodi do perfekcije .Kada se ovo savlada na pravi nacin , ucenici su u stanju da se krecu na nacin koji je karakteristican za ovaj stil , a opisuju ga kao fluidano. Ovakav nacin kretanja pomaze da se maskira napad i cini veoma teskim odbranu od ovakvih napada. Kada se zavrsi sa ovim cisto fizickim delom treninga , uci se kontrolisinjanje unutrasnje energije , sto se postize specijalnim metodama disanja . Jedna od osnovnih karakteristika ovog stila je izbegavanje protivnika dok se sasvim ne umori , jer praktikanti prvo napornim fizickim treningom a zatim i kontrolom unutrasnje energije sticu neverovatnu izdrzljivost i kondiciju . 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 26, 2007, 10:37:34 PM
                       BELI TIGAR KUNG FU ( BAK FU PAI)

Jedan od najpoznatijih , ako ne i najpoznatiji stil tigra , osnovan od strane jednog od pet monaha( koji se nazivaju pet predaka ili pet staresina) koji su preziveli razaranje manastira Saolin od strane Mancu dinastije polovinom 17. veka. Ime tog monaha je Fong Doe  Duk. Poreklom je iz porodice koja je generacijama davala visoke oficire , neretko generale , koji su slavu i imetak stekli sluzeci vladare Ming dinastije . Obicaj u to doba  je zahtevao da porodice privilegovane da sluze direktno pod komandom cara ,  svoje naslednike , bilo da su sinovi ili cerke, adekvatno pripreme i obuce kako bi mogli da nastave porodicnu tradiciju i naslede polozaje svojih rodilteja . Otuda proistice lojalonst caru  visokih drzavnih i vojnih  zvanicnika . Kao rezultat tog obicaja mladi Fong Doe Duk je poslat na skolovanje u manastir Saolin , kako bi mogao dostojno da nasledi mesto koje je generacijama pripadalo njegovoj porodici . U to doba   u manastiru se osim borilackih vestina proucavala jos i matematika , istorija , vojna taktika i strategija , tradicionalna medicina , filozofija , kaligrafija , knjizevnost , poznavanje biljaka , poznavanje i koriscenje ki energije , akopunktura , akopresura , i nauka o prirodnim silama . Kao sto se moze videti , skolovanje u manastiru nije bilo nimalo lako, obuhvatalo veliki broj oblastii davalo jedno siroko znanje potrebno vojnim zapovednicima i drzavnim cinovnicima. Fong Doe Duk je u manastiru upoznao dvojicu svojih kolega Mev Hing-a i Ji Sin Sim Si-a ,koji su zajedno sa Bak Mei-em i Ng Mui jedni preziveli razaranje manastira . inace ovo petoro mladih ljudi , kasnije monaha , bili su vodje pobune protiv    Mancu dinastije.
  Posle desetogodisnjeg skolovanja ovi mladi ljudi su se vratili svojim porodicama i zauzeli visoke polozaje u vojsci – po predanju odmah su dobili generalske cinove , sto je malo verovatno . Vremenom su , vodeci mnogobrojne vojne operacije , postali iskusne vojskovodje i stratezi.
 1644. godine dolazi do pada Ming dinastije i na vlast dolazi dinastija Mancu koja ce vladati Kinom sve do 1911. godine . Cetvorica  prijatilja da bi spasili zivote beze u manastir Saolin i primaju monaski zavet . Odmah po dolasku u manastir oraganizuju pokret otpora i osnivaju tajno drustvo pod imenom,, Nebo i Zemlja „ koje u jednom momentu ima i milion  sledbenika , a sam manastir postaje centar pobune.
 Novi vladari Kine , uz pomoc evropskog najmodernijeg oruzija  tog vremena , sravnili su manastir sa zemljom i tako unistili centar pobune . Po jednoj verziji , Bak Mei je izdao svoje saborce u momentu kada su konacno napravili strategiju za svrgavanje Mancu-a koja nije mogla da omane.
  Pet napred pomenutih monaha je prezivelo bombardovanje hrama i razislo se svako na svoju stranu . Da bi potpuno zameli svoje tragove oni postaju taoisticki monasi i potpuno se predaju novom nacinu zivota .  Svako ponaosob nastavlja treniranje i dalji razvoj vestina koje su poneli iz manastira i svako osniva svoj stil borenja . Fong Doe Duk  osniva stil  ,, Beli tigar ’’   koji prenosi svojim rodjacima , i ovaj stil ostaje u familiji Duk  sve do druge polovine XX veka kada pocinje javno da se poducava.
 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on July 26, 2007, 11:41:02 PM
Ja sam video kako izgleda ovaj stil.Stav je visok,gledas pravo napred i povijes se u ledjima.Slican je Bak Mei stilu.Koriste i 'cvrste' metode jachanja tela:lupaju se po rukama i nogama,a onda mazu Dit Da Jow.
Imaju i neke chi vezbe,to nisam video.Video sam samo taj stav,neku formu i to udaranje ruku i nogu.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 27, 2007, 09:05:01 AM
Gledao sam i ja nekpg cicicu koji radi Bak Fu Pai forme , deda je bio toliko brz da nisam bas upeo da uhvatim sve pokrete , i gledao sam kako taj isti cica gasi svecu tako sto uperi prst u nju  sa nekih pola metra. Inace svi stilovi koji svoje poreklo vezuju za pet predaka su jako slicni , Bak Mei ,Bak Fu Pai i 18 Daoist Palms , Wing Chun i Hung Gar .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on July 29, 2007, 08:51:36 AM
                       Lee  Gar  Kung Fu



Familija Li je poreklom iz Lanzhou-a  iz provincije Gansu , a stil borenja familije Li je jedan od pet najpoznatijih stilova sa juga Kine . Jedan od najpoznatijih clanova porodice Li je Li Sao( po drugoj verziji se zvao Li Pu) , koji je zajedno sa Ceuh Juan-om i  Pai Ju Fong-om u trinaestom veku , reorganizovao Saolinski sistem borenja i ucestvovao u stvaranjau stila „pet zivotinja” koji se i danas vezba u gotovo neizmenjenom obliku .Li Sao je bio majstor vise specificnih tehnika koje je naucio od nekog clana svoje porodice . Te tehnike su bile :”Bozanski besmrtni dlanovi, Vibracioni Dlan , unutrasnji Gvozdeni Dlan,Spiralni Dlan, Pamucni Dlan „.Ove tehnike su preneli porodici Li Taoisticki monasi sa Wudang i O Mei planina , i one su posluzile kao osnova  za jedan specifican deo trenin ga  Saolinskog stila  Pet zivotinja . Vestina je prenosena kroz generacije isklucivo clanovima  porodice , i mada se danas poucava otvoreno , nema poularnost i masovnost pout nekih drugih stilova iz grupe „pet porodica „ ,  kao recimo Hung Gar
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on August 01, 2007, 05:25:55 PM
Ajde malo podataka o Luohan Quan-u,ja znam neshto,ali me bash zanima stil.tu bese ima ona pricha o statuama,pa ih kao imitiraju,jel tako?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on August 16, 2007, 09:08:24 PM
                              LAU GAR KUEN


Lau gar kuen je stil koji je nastao iz stila borenja koji se praktikovao Kuei Ling  hramu koji se nalazio u provinciji Guangxi na zapadu Kine . Osnivac stila je Lau Sarm Ngau, po kome je stil dobio ime , lovac na tigrove , koji nosio nadimak Trooki  Lau , jer je imao ogroman oziljak preko cela koji je iz daljine posecao na oko. Lau je naucio vestinu od jednog monaha iz pomenutog hrama . Vestinu je u xx vek doneo Yau Luk Sau koji poce da trenira sa 13 godina kod majstora Tang Hoi Ching –a kod koga je ostao devet godina pre nego sto je dobio dozvolu da otvori svju skolu. Posle obuke kod majstora Ching –a on odlazi na usavrsavanje kod majstora Wan Goon Wing-a kod koga ostaje sest godina . Posle smrti majstora Wan Goon Wing-a , Yau Luk Sau se vraca u Kowloon , svoj rodni grad gde nastavlja sa treniranmjem I otvara svoju skolu . Lau Gar je spoljni-tvrdi stil borenja , predvidjen za borbu na bliskim distancama , tehnike se baziraju na tehnikama pojedinih stilova zivotinja- Tigar , Zdral ,Zmaj, Zmija i Leopard . Rucne tehnike su kratke , brze I pravolinijske , koriste se I poluge, bacanja , razvijen je parter , koriste se tehnike chin na I napada na vitalne tacke. Blokiranje je slicno karateu .

   Genealogija

Lau Sarm Ngau. Tang Hoi Ching. Wan Goon Wing. Yau Luk Sau. Jeremy Yau.

Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on August 16, 2007, 09:10:51 PM
FUT GAR KUEN




Fut Gar ili Budisticki dlan je juzni stil kung fu-a koji se karakterise niskim noznim udarcima , brzim i „agresivnim” radom nogu , blokovi su kruzni i tvrdi i meki, stil se odlikuje tehnikama koje koriste protivnikovu energiju protiv njega samog , udarci rukama su raznovrsni i dosta se koristi unutrasnja strana dlana kao udarna povrsina. . Fut Gar Kuen bi mogao da se prevede kao Monaski boks ili vestina porodice monaha. U principu svaki stil borenja koji upraznjavaju budisticki monasi moze da se nazove Fut Gar Kuen . Fut Gar Kuen koji se praktikuje medju monasima na jugu Kine i o kome je ovde rec potice iz manastira Juzni Saolin u Guandong provinciji, kao i stilovi pet porodica : Lau Gar, Lee Gar, Mok Gar, Choy Gar i Hung Gar. Legenda govori da su monasi koji su bili majstori pomenutih vestina naparavili selekciju i objedinili najefikasnije principe i tehnike u jedan efikasan i praktican stil borenja . Monasi su svaku pojedinacnu tehniku analizirali i prakticno probali i eleminisali sve sto nije zadovoljavalo njihove kriterujume efikasnosti i efektibvnovsti , tako da su u circulum novog stila usle iskljucivo najefikasnije i u borbi dokazane tehnike .Ovo je kasnije postao” Shaolin Fut Gar Kuen „kung fu . U svakom slucaju, ovaj stil borenja i na prvi pogled odaje zajednicko poreklo sa stilovima pet porodica . Stil je postao jako popularan posle Stephen Chow-og filma „Kung Fu Hustle”, gde je glavni junak majstorirao fut gar kuen , uz uobicajno preterivanje karakteristicno za kinematografiju Hong Konga .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on August 21, 2007, 03:03:53 PM
E,nije me bilo neko vreme.Imao sam posla.
Ok,lepo je to o Fut Gar.
A shta bi sa Luohan Quan?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on August 21, 2007, 03:56:14 PM
Nista , o Luohan Quan-u znam samo ono sto sam procitao na wikipeda-i , pa ne bih da prepisujem   :dunno:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: car Taizu on August 24, 2007, 06:15:08 PM
pa dobro...
ja sam chuo da oni imaju neki sistem vezbi sa lupkanjem,ali osim toga...

Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on August 28, 2007, 10:26:28 AM
KUNG FU MAJMUNA


Ovaj stil kako mu i ime kaze imitira pokrete majmuna . Ovaj stil borbe , Tai Sing Pek Kvar osnovao je Kau Ce za vreme Mancu dinastije , Mnogi drugi stlovi kung fu-a majmuna postoje mnogo duze , ponekim podacima jos od Sung dinastije ( 960-1280 g . n. e.) .Ovaj stil se odlikuje mnogim akrobatskim pokretima koji su jako teski za izvodjenje, mnoge tehnika se izvode onda kada je vezbac na kolenima, cuci, ili se kotrlja . Takode je veoma zastupljen trenig razlicitim vrstama oruzija .
Pokreti su takvi da izgledaju veoma zabavno za posmataranje , ali su i veoma zbunjujuci za protivnika . Ispustanje cele palete krikova i vristanja sluzi za deskoncentraciju i zbunjivanje protivnika.
Jedan od njpoznatijih stilova , ako ne i najpoznatiji iz ove grupe vestina je svakako „Pijani Majmun” , gde se praktikant treneira da se suprotstavi vecem broju protivnika dok je na izgled totalno pijan . „ Pijane ‘ tehnike nisu vezane samo za ovaj stil vec se mogu naci i u drugim kineskim boralicakim stilovima . Postoje stilovi pod imenom
„ Kameni Majmun „ gde praktikanti veliku paznju poklanjaju snazi udarca i ocvrscavanju udarnih povrsina , teloje tako ojacano da su gotovo neosetljivi na udarce
„Drveni Majmun „ najagresivniji od svih stilova majmuna
„ Stojeci majmun” ,koristi se vise tradicionalnih stavova i manje akrobatike.
„ Izgubljeni majmun” koristi neprekidno kretanje u svim pravcima i neprekidno menjanje stavova
Stil Majmuna mnogo duguje Budistickoj prici „ Putovanje na zapad „ koja je ukomponavana u njegovu didakticku pozadinu. Ova prica se ponekad pojavljuje u obradama akcionih filmova iz Hong Konga , i cesto izvodi kao pozorisna predstava
putujucih pozorista .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on August 29, 2007, 10:19:03 AM
KUNG FU ZMIJE


Ne postoji mnogo podaka o vrermenu nastanka ovog stila mada se predpostavlja da je to jedan od prvih kodifikovanih stilova . Ovo se moze predpostaviti na osnovu toga sto se u mnogim drugim borilackim sistemima mogu naci ne samo pojedinacne tehnike vec celi setovi tehnika inkorporirani u te sisteme . Najpoznatiji stilovi kung fu-a koji sadrze tehnike kung fu-a zmije su Pa Kua i Tai Ci Cuan , takodje pocetak trece forme u ving cunu sastoji se iz tehnika preuzetih iz ovog stila. Danasnji kung fu zmije nastao je spajanjem starijih stilova poznatih kao stil Kobre , stil Pitona , i stil Otrovnice ( Guje) . Karakteristika ovog stila su napadi na na meka tkiva , nervne zavrsetke i krvne sudove kao i na akupunkturne tacke. Udarci se uglavnom izvode ukrucenim prstima sake , koja se cesto savija da bi se dobio pravi udao za napad na pojedine ciljeve , ova vrsta udaraca se srece i u Wing Chun-u .Postoje dve varijacije ovog stila : juzni koji koristi visoke stavove , i severni „ Fukien” koji koristi niske stavove , i to bila osnovna razlika medju njima,dok su ostale tehnike uglavnom iste .




KUNG FU OTROVNICE


Za ovaj stil su karakteristicni udarci u vitalne tacke, posebno na krvne sudove na donjem delu tela. Zastitni znak ovog stila je udarac sa dva prsta koji pogadja krvne sudove i cilj mu je da povredom istih dovede protivnika do gubitka krvi .



KUNG FU PITONA


Karakteristika ovog stila su tehnike hvatova na koje se nastavljaju tehnike lomljenja . Dosta su zastupljene poluge kojima se protivniku ne dozvoljava da se pomeri dok se u isto vreme radi tehnika gusenja.Omiljena tehnika je leopardova kandza koja se koristi za napade na pojedine tacke ali i lako prelazi u hvat.





KUNG FU KOBRE


Karakteristika ovog stila su napadi na vitalne tacke , posbno nervne zavrsetke na gornjem delu tela . Nema tehinke koje su daju lako raspoznati . Koristi iznenadne udarce prstima i bridom dlana. Karakteristicna tehnika je otvoren dlan sa palce savijenim ispod njega.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on August 31, 2007, 09:15:19 PM
KUNG FU TIGRA

Tigar ima veoma znacajno mesto u Kineskoj istoriji i mitologoji , i odlikuju ga snaga , izdrzljivost , okrutnost , kao i mudrost i inteligenicija .
Koreni ove vestine , odnosno skupa vestina koje nose ime tigra , mogu se naci jos za vreme Han dinastije u delu doktora Hua To-a koji je imitirajuci pokrete tigra razvio vezbe za ocuvanje zdravlja . Jedan od „predaka” ove vestine je Burmanska drevna vestina Bandasilat . U Saolinu je tigar jedan od obaveznih stilova jer ukljucuje sve aspekte golurukog borennja i borenja razlicitim vrstama oruzija, i sastavni je deo stila pet zivotinja .
Stil tigra se odlikuje velikom snagom i pogodan je za ljude koji su prirodno jaki i krupni . Velika paznja se posvecuje jacanju muskulature . Postoje posebni sistemi vezbi kojima se jacaju kosti i misici, kao i posebne vezbe kojima se otupljuju nervni zavrseci u kozi . Ovako ojacano telo je neosetljivo na bol i otporno na mehanicke povrede, tako da je moguce ne samo primiti udarac protivnika bez posledica vec je moguce i primiti udarac nekim vrstama oruzija, takodje bez posledica . Isto tako, ovako ojacani ekstremiteti mogu povrediti protivnika samom blokadom udarca .Ovaj stil ima nekoliko podstilova , i izvrsio je uticaj na nekoliko drugih kug fu stilova od kojih su najpoznatiji: stil zmaja , Bak Mei , Orlova Kandza, Pa Kua , stil leoparda , stil krabe , stil majmuna , itd. Stil tigra je jedan od tri stila kung fu-a koje je trenirao Kambun Ueci , osnivac Ueci karate stila. Inace Stilova Tigra ima nekoliko , najpoznatiji su : bak fu pai , hong tigar , shu tigar , carcki tigar ,Snezni tigar , shantung tigar , siu lam crni tigar , fu yov pai(tigrova kandza),tosian crni tigar(fak fu pai) . Postoji jos nekoliko stilova tigra, ali se oni nikada nisu poducavali javno pa o njima nema mnogo podataka
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on September 01, 2007, 10:58:45 AM
STIL CRNOG ZMAJA VU PORODICE


Ovaj stil zmajevog kung fu-a je prema tvrdnjama porodice Vu osnovao Vu Cen Pai 714 godine n.e. Crni Zmaj je bila jedna sekta monaha iz manastira severni Saolin u Honan provinciji i oni su imali ulogu cuvara manastira i okolnih naselja .Navodno je sekta Crnog zmaja postojal i u istoimenim hramovima u Fukien i Kvantung provinciji. Tradicija je bila da se najstariji sin porodice Vu salje u manastir da bi se zamonasio . Vestina se van manastira prenosila clanovima porodice Vu sve do 1937 godine kada je Vu Han Su emigrirao u S.A.D poceo da vestinu javno poducava. Genealogija majstora crnog zmaja prema tvrdnjama clanova Vu porodice izgleda ovako:
Wu Chen Pai(osnivac) 714-762 Honan
Wu Mai (zena) 762-780
Wu Ho 780-792
Wu Peng 792-827
Wu Chen-Wu 827-859
prekid



Wu Hng-Tan 872-898
Wu Tai 898-920
Wu Cho-Pu 921-968
Wu Hng 968-991
Wu Ti (female) 991-994
Wu Li 994-1023
Ho Li 1024-1076
Wu Pak Fu 1078-?
prekid

Wu Bin Lun 1120-1142
Wu Su-Lo 1142-1160 Fukien
Wu Jan-Fat 1160-1181
Wu Bin-Lo 1181-1212
Wu Tu-Rui 1212-1214




Wu Han-Ti 1214-1242
Wu Han-Li 1214-1251


Wu Ji 1251-1276
Wu He 1277-1301
Wu Chen-Mi 1301-1330 Fukien


WuFat 1330-1352 Fukien
Wu Han-Po 1335-1361 Kwangtung


Huang Chen 1352-1380 Fukien
Wu Mao-Su 1361-1394 Kwangtung
Wu Chen-Li 1380-1412 Fukien

Wu Fat 1412-1442
Period koji nedostaje

Wu Ping 1523-1576 Kwangtung
Wu Bin-Bai 1576-1578
Huang Jing-Lun 1578-1601
Bei Shang-Huan 1602-1643
Wu Bai 1643-1684
Wu Yi-Kuang 1685-1693 Vietnam
Wu Man-Kou 1693-1742 Vietnam
Period koji nedostaje



Wu Too-Rong 1791-1801 Kwangtung
Wu Chen-Mai 1801-1842
Wu Chen-Lee 1843-1891
Wu Cheng-Fu 1891-1923
Wu Han-Su 1923-1987 USA
Ike Bear 1987-t USA
S ozirom na to da su se podaci prenosili uglavnom usmeno , a da pisnih podataka o kung fu-u zmaja nema pre 1570 godine , napred iznete podatke i tvrdnje treba prihvatiti sa rezervom .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on September 05, 2007, 10:15:54 AM
         Choi Li Fut

 Iako je poznat  kao juzni stil ,Choi Li Fut je “dete” I juzno kineskih I severnokineskih stilova  kung fu-a. Osnivac ovog stila je imao tri ucitelja , dva sa juga I jednog sa severa . Stil kombinuje rucne tehnike juznih stilova i nozne tehnike i rad nogu juznih stilova .
Choi Li Fut  je osnovan 1836 godine od strane Chan Heung-a , poznatog borca iz tog perioda . Takodje poznat i kaoDin Yin i Dath Ting Chan Heunmg je rodjen  23 Avgusta 1806 . godine , u selu King Mei u provinciji Guandong. Borilackim vestinama je poceo da se bavi u sedmoj godini , kada je presao da zivi kod strica , Chan Yuen Woo-a . Yuen Woo je bio poznati majstor koji je vestinu ucio u manastiru Saolin u Fudjianu . Chan Heung  je pokazao veliki talenat u ucenju i sa petnaest godina je bio toliko dobar u vestini Juznog Saolina da nije imao konkurenciju u nekolko okolnih sela iako je bilo mnogo starijih i iskusnijih boraca , i veoma lako je dobio sve borbe. Sa nepunih sedamnaest godina je zavrsio trening kod strica koji ga salje kod svog prijatelja , takodje majstora Juznog Saolina  , Li-Yau San-a . Kod ovog ucitelja je ostao cetiri godine , i za to vreme je kopletirao vestinu Juznog Saolina. Li-Yau San je predlozio mladom uceniku da bi trening bilo najbolje da nastavi kod budistickog monaha  Choi Fook-a koji zivi na Lau Fu planini , Jedini problem je u tome sto monah ne zeli da prima ucenike , vec da bude ostavljen na miru kako bi mogao da se potpuno posveti Budizmu . Noseci pismo preporuke od Li-Yau San-a , Chan Heung-u je bilo potrebno prilicno vremena da pronadje monaha , koji je inace imao opektinu na glavi koja je ostavila ruzne oziljke , pa su ga zvali monah sa ranjenom glavom . Chan Heung je monahu predao pismo svog predhodnog ucitelja i bio jako iznenadjen i razocaran kada ga je monah odbio. Bilo potrebno prilicno upornosti i preklinjanja da bi ga monah primio za ucenika , i to samo da ga poducava budizmu , ne i borilackim vestinama . Tako je Heung preko dana dobijao lekcije iz budizma , a nocu vezbao . Jednom je Heung bacao kamenje u vazduh i razbijao ih nogom pre negom sto padnu na zemlju ,  monah zainteresovan po prvi put za ono sto Heung trenira , pitao ga je da li je to najbolje sto moze , a zatim mu pokazao kamen od preko trideset kilogra i rekao da ga sutne cetiri metra daleko . Heung je uspeo da sutne kamen jedva cetiri metra i pri tome jako povredio nogu . Umesto da ga pohvali , monah zavukao stopalo pod stenu i bez bna[pora ga podigao u vazduh . Ponovo je Heung molio monaha da ga uzme za ucenika , i ovaj pristao , tako da je Heung tu ostao narednih devet godina . Posle zavrseniog treninga Heung se vratio u svoje rodno mesto i naredne dve godine proveo kombinujuci vestine sva tri ucitelja .
Novu vestinu je nazvao Chi Li Fut , po imenima svojih ucitelja , i osnovao je skolu u porodicnom hramu u rodnom selu 1836. godine . Kako je njegova reputacija rasla , bukvalno stotine ljudi su  dolazile na obuku.
Nedugo po osniovanju skole , izbilim su opijumski ratovi koji su opustosili Kinu . Kao pravi patriota Heung je otisao u dobrovljoce , da brani zemlju od Britanaca. Posle poraza Kine 1842 on se vratio svojoj porodici. Suprotstavljajuci se Mancu dinastiji ,izmedju 1847 i 1850.godine nastaje veliki broj tajnih drustava koje se sa vise ili manje uspeha bore protiv korumpirane valde i administracije koja je doprionela porazu Kine. Pod vodjstvom Hong Xiu Quan-a , pobunjene trijade su do nogu potukle carsku vojsku u Guanxi-ju 1850. godine, i narednih dvadesetak godina je trajalo uspostavljeno kraljevstvo Tai Ping Tian Guo. Tokom pobune Heungovi ucenici su ga molili da se prikljuci pobunjenicima , ali ih je on kao ubedjeni budista odbio , ipak nikome nije muskratin obuku u borilackim vestinama .Kada su carske trupe vrsile nasilnu mobilizaciju u Ghuandongu kako bi okupile trupe za borbu protiv pobunjenika , Chan Heung je napustio svoje selo zajedno sa poroicom . Konacno , kada vise nije bilo izbora on uzima ucesce u pobuni i osniva veliki broj Choi Li Fut skola  na jugu Kine . Te skloe su posluzile kao jezgro iz koga su se dalje sirile revolucionarne ideje.
Kada je Tai Ping Tian Guo kraljevina propala , heung napusta Kinu i ostaje u inostranstvu naredne cetiri godine . Kasnije se vratio u svoje rodno mesto , gde je preminuo u 69.godini.
Vestinu su nasledila njegova dva sina ,Chan On-pak I Chan Koon Pak , koji su takodje bili izuzetni majstori i borci .
Chan Heung je origilnao imao devetnaest asistenata koji su kasnije osnovali svoje skole sirom Kine i popularizovali Choi Li Fut
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Chlenobot on September 05, 2007, 10:51:08 AM
Trebalo mi je mnogo da iscitam sve, ali odlicna tema, svaka cast Zuti Care :clap:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on September 05, 2007, 12:15:35 PM
 hvala  :blush:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: sifu Rudolf Kerekes on September 06, 2007, 01:20:41 PM
Da se vratimo malo na Wing Tzun...
Vidim da ste pominjali skoro Emina Boztepea...
U dogadjaj koji ste navodili ne bih zalazio,,,,
samo bih pruzio par informacija zainteresovanima.
2006 sam upoznao Emina i usao u EBMAS. Proslih godinu dana trajao je period prilagodjavanja za prelazak mog kluba u rad po EBMAS sistemu. Od Avg.2007 i zvanicno sam postao zastupnik za sifu Emina Boztepea za teritoriju Srbije, a moj klub u Pancevu je prvi klub u Srbiji koji radi pod EBMAS-om. Ovog meseca ce se odrzati prvi EBMAS seminar u Srbiji pred sifu Levai Peter-om instruktorom koordinatorom za istocnu Evropu. Seminar je iskljucivo za grupu starijih ucenika iz naseg kluba. Do nove godine ocekuje se jos jedan seminar ali sa svim clanovima EBMAS Srbije.
Tokom leta ili jeseni 2008 ocekujemo i prvi seminar sa Eminom Boztepeom u Srbiji.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: sifu Rudolf Kerekes on September 06, 2007, 01:25:20 PM
Jos nesto///
U toku je okupljanje svih zainteresovanih sa teritorije Beograda koji zele da uce EBMAS Wing Tzun i Eskrimu i postanu deo EBMAS organizacije...
Ocekujemo da ce se ubrzo otvoriti i poceti sa radom i u novom klubu u Beogradu....
Pozdrav svima....

jos informacija na: EBMAS Wing Tzun-Eskrima forum na Krstarici kao i na
sajtu nase sportske organizacije `BUDO`....http://budo.kkm.co.yu
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Igor Wing Tzun on September 06, 2007, 04:51:33 PM
Zuti vidim i ovde si se bacio na pisanje knjiga  :)  :)  :). Pozdrav sifu Rudi ;)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on September 07, 2007, 02:18:15 PM
pa vidis da su ljudi zainteresovani , a ja  znam po nesto ,pa ,eto, po malo pisem
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on September 12, 2007, 12:00:21 AM
evo jednog zanimljivog sajta

http://www.angelfire.com/ny/kungfu123/MegaSite.html
Title: Odg: KUNG FU
Post by: sifu Rudolf Kerekes on October 06, 2007, 07:07:34 PM
Svim zainteresovanim... na temi EBMAS WING TZUN/ESKRIMA mozete procitati izvestaj o odrzanom prvom internacionalnom EBMAS WING TZUN KUNG FU seminaru u Srbiji 28-29 Septembra 2007...

pozdrav svim Kung Fu-istima
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on October 11, 2007, 08:57:31 AM

                              KUNG   FU   LEOPARDA


Po predanju ovaj stil borbe osnovao je Mot , veliki majstor Coj Li Fut kung fu-a.. Po drugoj verziji stil osnovao izvesni Jueyuan uz pomoc Yufeng-a i Li Sou-a.  Sam stil je svakako stariji i nastao je na jugu Kine , i odlikuje se velikom brzinom i snagom. Pesnica se formira na takav nacin da u svakom momentu moze da udari ,gurne , ogrebe , slomi  , ili uhvati svaku povrsinu sakojom dodje u kontakt . Omiljeno mesto za napad su rebra , zglobovi i sva mesta mesta koja se daju lako povrediti. Skokovi su cesti i iznenadni i i cesto su uvod u udarac . Danas se ovaj stil vezba u okviru stila pet zivotinja .
Snezni leopard je pod stil ovog sistema borenja i odlikuje se uptrebom laktova i kolena , kako za napad tako i za odbranu . Stil je nastao na  Tibetu .

Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on October 15, 2007, 02:26:04 PM
KUNG FU PANTERA


Ovaj stil se danas vezba u okviru jedne verzije stila pet zivotinja . Karakterisu ga kruzno kretanje oko protivnika , koristi se veliki zamah za izvodjenje udaraca , a prsti ojacani dugim treningom su savijeni tako da podsecaju na panterovu sapu , ove tehnike bukvalno sluze za cepanje protivnikove koze i misica . Inace, ovaj stil sadrzi sve tehnike kung fu-a leoparda , smatra se njegovom visom formom , i koristi trecu formu ( katu , sastav) leopardovog stila. Rad nogu je pozjmljen iz kung fu-a tigra .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Pavle ze mun on November 27, 2007, 02:57:25 PM
   U masi raznih stilova i majstora tesko je naci ucitelja koji ce ti pokazati pravo znanje vestinu...Pokusavam da pronadjem u Beogradu stil kung fu-a koji mi odgovara i majstora koji moze da mi pokaze bar donekle originalnu kinesku vestinu...Moji motivi nisu da nucim da se bijem,vec da ovladam vestinom koja ce me dovesti do stanja ovladavanja sobom...Pa bih te pitao o klubu koji pominjes-gde se nalazi i kad da dodjem...hvala
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on November 27, 2007, 03:53:25 PM
Kome je pitanje postavljeno
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Igor Wing Tzun on November 28, 2007, 10:21:38 AM
Nekome jeste :lol:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: makac on November 29, 2007, 10:23:38 PM
jel znate nesto o sandi,treba da pisem seminarski?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Lazic on November 29, 2007, 10:27:20 PM
nemas potrebe da pitas u svakoj temi, ako neko nesto zna odgovorice ti
Title: Odg: KUNG FU
Post by: makac on November 29, 2007, 10:31:48 PM
ja pojma nemam,na koje sam slao,i kako to na sve teme
Title: Odg: KUNG FU
Post by: makac on November 29, 2007, 10:33:17 PM
slabo se snalazim,malopre sam se registrovao
Title: Odg: KUNG FU
Post by: sifu Rudolf Kerekes on January 23, 2008, 03:54:34 PM
Mala informacija vezana za Kung Fu u Srbiji....

U Beogradu radi Wing Tzun Kung Fu klub kao deo medjunarodne EBMAS federacije. Treninzi su dosad bili Subotom 11.30-13.30 a od 1. Febrauara uvodi se jos jedan termin Cetvrtkom od 20.00-22.00 u prostorijama KUD Cvetkovic na adresi Milosa Pocerca 10 - 2 sprat.

Uskoro se ocekuje i prvi medjunarodni EBMAS Wing Tzun seminar sa majstorom Eminom Boztepeom u Srbiji. Pored kluba u Beogradu postoji i klub u Pancevu koji je i sediste Ebmas organizacije u Srbiji.

                    :clap:                 :innocent:               :yes:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on February 14, 2008, 10:38:25 PM
                                        SAOLIN   MANASTIR


    Nezaobilazna tema  u razvoju borilackih vestina , kako  u tehnickom , tako I istorijskom  kontekstu, je manastir Saolin.   Sa ovog mesta je vrsen velikui uticaj na kulturni i duhovni razvoj Kineskog naroda , ako I uticaj na druge sfere zivota , jer manastir je bio I ostao sediste Ch’an Budizma  I  mesto gde je ovaj religijsko –filosofski pravac  rodjen I odakle je poceo svoj pohod na Kinu I  ostale zemlje dalekog istoka. 
   





       Dinastija    Severni Wei, 495 ne

Prema Istorijskim spisima manastira Saolin  , manastir je izgradjen  19 godine vladavine cara Xiaowen (北魏孝文帝,Taihe) iz dinastije Severni Wei , 495 godine . Manastir je izgradjen za budistickog monaha Ba Tuo-a I njegova dva kineska ucenika Weiguang-a i Weineng-a . Ba Tuo se kao ortodoksni budista Hinayana skole  nije interesovao za borilacke vestine , ali je doneo metode buditicke meditacije koji su kasnije inkorporirani u borilacki system Saolina. Takodje su njegovi ucenici bili poznati majstori borilackih vestina

..
        Bodhidharma (DA MO), 527 ne.

Bodhidharma (DA MO) 达摩  je osnivac  Zen budizma , I smatra se da je on postavio temelje borilackih vestina u manastiru. Iako je njegovo postojanje uvek dovodjeno u pitanje , sledece informacije su prihvacene kao istorijske cinjenice . Bodidarma je rodjen kao pripadnik vladarske porodice u Juznoj Indiji negde oko 440. Godine n.e. Bio je ucenik 27 . patrijarha Indijskog Budizma under Prajnatar-e . On je dao svom uceniku ime Bodidarma , preneo mu celokupno znanje , I na kraju ga  proglasio svojim naslednikom , 28. Patrijarhom Indijskog budizma. Prajnatara je nalozio Bodidarmi da svoje ucenje prenese u Kinu I on je odputovao istocno Guangzhou (Kwang Chou) , Juzna Kina, 528. Godine. U prvo vreme je bio dobro docekan od Kineske vlade I uspeo je zakaze prijem kod cara Wu Di-ja 梁武帝 iz Liang dinastije. Car nije shvatio sustinu Bodidarminog ucenja I on je napustio dvor I krenuo na sever , ppresao reku Yangce I na kraju stigao u Saolin manastir.Tokom zivota Bodidarma je ijma svega nekoliko ucenika , od kojih su samo trojica zabelezena u istorijskim spisima . Svoje celokupno ucenje I zvanje patrijarha je preneo na Hui-k'o –a , I nedugo zatim dostigao stanje nirvana . Preminuo je u 洛阳龙门 Longmen, Luoyang 536 .godine



Postoje mnoge price koje se ticu Bodidarminog boravka u Saolin manastiru . Najpoznatija je prica koja govori o njegovoj dvetogodisnjoj meditaciji u pecini na steni u blizini manastira . Tu je proveo devet godina sedeci na jednom mestu I gledajuci u zid , kada je na kraju devete godine doziveo prosvetljenje , njgov lik se ocrtao na zidu pecine u koji je gledao , I koji se I danas moze videti.  Jednom prilikom , tokomk devetogosnje meditacije , paznja mu je opala I on je zaspao . Kada se probudio , bio je toliko ljut na sebe zbog svoje slabosti , da je odsekao ocne kapke I bacio ih ispred pecine . Njegovi ocni kapci su se pretvorili u biljke caja.
Posle devetogosnje meditacije , bodidarma je upoznao monahe Saolin manastira sa novom formom budizma – Ch,an (Zen) Budizmom .U isto vreme , bodidarma je uveo nov  nacin upraznjavanja meditacije , poznat kao 18 pokreta Lo Hana , ili sanchin kata.
Nekoliko godina posle njegove smrti , Zvanicnici su prijavili susret sa bodidarmo na planinama u centralnoj Aziji. Navodno on je isao I nosio stap na kome je bila okacena jedna sandala , a na pitanje gde se zaputo , odgovorio je da se varca kuci u Indiju. Njegovi sledbenici su posle ovih prica otvorili njegovo grob , kojni je bio prazan , sem jedne sandale koju su tamo nasli. Bodidarma je dao veliki doprinos Kineskoj civilizaciji , kao prvo dao je osnovne koncepte Zen Budizma , a kao drugo , integrisao je fizicki I mentalni trening I tako borilacke vestine podigao na jedan , do tada neslucen nivo



       
Chou (Zhou) Dynasty, 570 AD

Vlada je bila zabrinuta zbog sirenja nove verzije budizma I pok carevom ukazu manastir je zatvoren I tako je ostao trideset godina.       


Sui Dynasty (581-618 AD)

Pri kraju Sui Dynastije (581-618), Li Shimin, kralj provincije Qin, borio se protiv samoproglasenog cara Zheng provincije , Wang Shichong-a. Shaolin monasi, Zhi Cao, Hui Yang, Tan Zong I deset drugih monaha zauzeli su stranu  Li-a I pomogli mu da pronadje I otme protivnokovog bratanca, Wang Renze-a,I prisile samoproklamovanog cara na predaju. Kada je Li Shimin-u ukazana zasluzena cast od strane prvog vladara Tang dinastije , on je otkrio ko su bili njegovi pomagaci I kakva je bila njhova uloga u borbi I kolika je bila njihova pomoc. Manastir je dobio na poklon 600 jutara zemlje , kao I carski ukaz koji im dozvoljava da se bave borilackim vestinama kako bi mogli da brane manastirki posed. Od tog doba postoje monasi ratnici - Seng Bing

Od 600. Do 1600 . godine , borilacke vestine su se razvijale u saolin manastiru , dok nisu postale  najkomletniji system borenja u Kini ,a I sire.

       
Song Dynasty(960-1278 AD)

Zhue Yuen , monah manastira Saolin je putovao Kinom kako bi proucavao sisteme borenja u drzavi I nacin njihovog treniranja . Tokom svojih putovanja , on je sreo  borce poi menu Lan Zhou, Bai Yu-Feng I Bai-jeovg sina , I kao izuzetne borce  uspeo je daih nagovori da podju sa njim u manastir . posle deset godina  Bai Yu-Feng se zamonasio I dobio ime  Qiu Yue Chan Shi  . Po zapisima manastira Saolin , Qiu Yue Chan Shi   je bio ekspert u golorukom borenju I koriscenju dugog maca. On je 18 pokreta Lo Hana prosirio na 173 pokreta I napravio osnovu stila koji je danas poznat kao stil pet zivotinja . ovo je naravno jedna od verzijea nastanka stila pet zivotinja , postoji jos nekoliko verzija koje se razlikuju I po datiranju I po licnostima ukljucenim u kreaciju stila ,

Yuan Dynasty
1312., Da Zhi, a Japanski monah  je dosao u Saolin da uci postavke Zen Budizma , I uz put je naucio tadasnj u verziju manastirskog sistema borenja  . Posle 13 godima boravka u manastiru 1324 AD,  on se vratio u Japan I sirio ideje Shaolin Manastiera.
1335., Shao Yuan, jos jedan  Japanski monah je dosao u Saolin I tokom svoga boravka majstorirao kaligrafiju , slikanje , Zen I borilacke vestine  . Vratio se u Japan 1347 I postao jako postovan od starne Japanskog naroda.        


Qing Dynasty ( 1644-1911)
U ovom period manastir je prvo zatvoren , a potom I spaljen do temelja iz straha od pobune . borilacke vestine su bile zabranjene svima , sem vladajucoj klasi I zvanicnim vojnim I policijskim snagama . Monasi su borilacke vestine prenosili svima koji su zeleli da uce , I poducavali su  u tajnosti .Ovaj period je znacajan zbog toga sto su borilacki soistemi menjani I prilagodjavani za brzo ucenje  I efikasnu upotrbu .

       
1900-1945- republika Kina


1928, se desilo poslednje spaljivanje manastira od strane  trupavojnog gospodara Shi You-San . Vatra je gorla 40 dana I sve glavne zgrade su izgorele.

. Ovaj period je poznat po ponovnoj popularizaciji Saolin manastira , a borilacke vestine izlaze iz tajnosti pocinju da se poducavaju javno bez straha od represalija.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 05, 2008, 08:36:49 PM
Manastir Juzni Šaolin        


Juzni Saolin je sagradjen odprilike uisto vreme kad  I manastir u Henan provinciji
oko 650 godine  nove ere , I postao poznat kao “drugi Saolin’ . Sagradjen je u provinciji Fukien I predstavljao je u pocetku ispostavu manastira I Henan provincije , I sluzio kao drugi glavni cenrtar Zen Budizmma , a u vremenima kada je severnom manastiru zabranjivan rad , bio okupiran , ili razaran , preuzimao je njegovu funkciju glavnog sedista Zen Budizma.  Juzni Saolin je bio mnogo veci nego nego severni imenjak . Vremenom je postao mesto gde sus se okupljali  penzionisani generali I visoki drzavni cinovnici koji su se posvetili Budizmu , pa je slava Juznog Mnastira rasla , I on je postao mesto poznato ne samo po borilackim vestinama , vec kao mesto znanja I nauke . Kako je slava manastira rasla ( I severnog I juznog ) postali su mesta gde su se okupljali najumniji ljudi toga vremena radi razmene znanja I iskustava , jer su budisticki monasi znanja sirili otvoreno , bez ogranicenja , I svi zainteresovani su bili poducavani vestinama I znanjima za koje bi pokazali interesovanje . Takodje su I severni I juzni manastir slali svoje monahe sirom zemlje u potragu za novim znanjima I ljudima koji ta znanja poseduju.



Vremenom je manastir u Fukine provinciji postao mesto gde su se skolovali poripadnici vladajuce kalse u Kini , pa su I cuvenih pet predaka , bili pitomci manastria pre nego sto su preuzeli svoje duznosti na dvoru , a takodje su se povuklji u manastir kao monasi kada je dinastija Ming svrgnuta od strane Mancua , I odatle organizovali otpor . Manastir juzni Saolin je srusen po nekim izvorima 1647 u saradnji sa engleskim trupama, a po drugim se njegovo razaranje pomera gotovo 150 godina kasnije . Interesanrtno je  da je  u Kini postojao jos nekoliko manstira pod istim imenom(Saolin)  , jedan u Kvantung provinciji, I bili sedista Budizma , iakomse nisu bavili borilackim vestinama u obimu u koje se to praktikovalo u dva najpoznatija .

 
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on March 05, 2008, 08:37:22 PM
Hung Ga ( Hung Kuen  ili Hung Gar)  pripada juznim stilovima kung fu-a  , poreklom iz manastira juzni Saolin .

Luk Ah Choi

Luk Ah Choi  je bio sin Mancu  zvanicnika u provinciji Guandong . Posle smrti roditelja presao je da zivi kod strica  . Sa dvanaest godina  ,bezi od strica kako bi se sklonio od konstantnog zlostavljanja. U toku bekstva srece monaha Lei Baak Fu-a , majstora juznog Fa Kuen stila I postaje njegov ucenik . Posle sedam godina treninga monah ga salje u Saolin manastir u Fukien provinciji , gde Luka Ah Choi postaje ucenik jednog od legendarnih pet staresina , Jee Sin Shim Si-a . Posle razaranja manastira on se  vraca u Guandong provinciju, gde ostaje sve do svoje smrti u 68-oj godini, I tamo se posvecuje borilackim vestinama I tradicionalnoj Kineskoj medicini

Hung Hei Guen

Hung Hei Guen –ovo pravo prezime je bilo Jiu . Njegov deda je bio visoki sluzbenik u vladi Ming dinastije , sto je njegovoj porodici donelo prestiz i bogastvo . hung je bio po zanimanju trgovac cajem pre nego sto je otisao u manastir severni Saolin  , gde je postao ucenik  Jee Sin Shim Si-a odprilike u isto vreme ili malo pre Luk Ah Choi –a , ali su u svakom slucaju jedno vreme treniralim zajedno . Posle zavrsene obuke  on je promenio ime I nazvao se po prvom vladaru Ming dinastije Jiu Hung Mo-u , jer je njegova porodica bila poznata kao  pristalica Ming dinastije , takodje je svoju vestinu nazvao hung Gar odnosno vestina porodice Hung kako bi prikrio pravo njeno poreklo I sakrio vezu sa Saolin manastirom koji je u to vreme bio unisten  kao centar pobune protiv Mancua I bilo je opasno otvoreno  pokazivati bilo kakvu vezu sa manastirom I pobunjenicima.
Posle spaljivanja manastira u Fukienu Hung je upoznao Fong Wing Chun , ucenicu Ng Mui , majstora stila Beli Zdral , sa kojom se ozenio i presao da zivi u grad Fa gde je ostao do svoje smrti u 90-oj godini.Postoje zvanicni pisani podaci da je Hung  u tuci ubio coveka jednim udarcem . Ovaj spis sluzi kao dokaz da ova licnost zaista postojala I svedoci o njegovoj izuzetnoj vestini . Prica se da deset ljudi sa stapovima nije moglo da pomeri Hung Hei Guen-a kada bi stao jahaci stav . Vestinu je nasledio njegov sin  ili bliski rodjak Hung Man Ding , ali ostaje nejasno kome je on dalje preneo vestinu .

Wong Kei Ying (?-1886)

Postoje razlicite verzije o istoriji treninga Wong Kei Ying-a . Po jednoj  verziji on je kao decak bio ukicni zabavljac gde ga je primetio i za ucenika uzeo Luk Ah Choi  , a po drugoj , on je vestinu prvo ucio od svog oca Wong Taai –a  kojim je bio ucenik  uzeo Luk Ah Choi  -a , a kasnije otisao kod starog ucitelja da usavrsi vestinu.
Kako bilo on je kasnije postao instruktor  pesadijske regimente u Guandongu i postao poznat kao jedan od deset tigrova Guandonga . Imao je nebrojeno izazova i  nijednu borbu nije izgubio , a najpoznatija borba je bila sa Wong Yam Lum –om , majstorom tibetanskoog stila borenja Lavlja Kandza i takodje clanom deset tigrova Guandonga .
Wong Kei Ying je bio i cuveni doktor koji putovao Kinom u kako bi nabavio potrebne sastojke za svoje lekove . Tokom ovih putovanja , on je sreo mnoge majstore borilackih vestina . Jednom prilikom je lecio coveka koji je povredjen prilikom ulicne kung fu predstave . Ime ovog coveka je bilo Lam Fuk Sing koji je bio ucenik cuvenog majstora Tiet Kiu Sam-a cije pravo ime bilo Leung Kwan i koji je bio ucenik Kwok Yan Sin Si-a koji je takodje ucio u manastiru Saolin kod Jee Sin Shim Si-a . Lam Fuk Sing jje iz zahvalnosti Wong Kei Ying-a i njegovog sina naucio cuvenu “unutrasnju” formu  Hung Gar sistema .

Wong Fei Hung( 1850-1933)


Wong Fei Hung je ziivo burno i njegov zivot je posluzio kao inspiraCija za mnoge knjige i kasnije filmove . Vestinu je naucio od oca Wong Kei Ying-a i trenirao je zajedno sa vojnicima u Guandongu . Zenio se cetiri puta  , Prva zena mu je umrla tri meseca posle venacanja , sledece dve su mu rodile po dva sina , ali nisun dugo zivele . Presao je da zivi u Hong Kong gde je imao velikih problema sa kriminalcima sa kojima je bio konstantno u sukobu . Ovaj sukob je kulminirao ubistvom njegovog najstarijeg sina  Hwan Sum-a , sto je navelo Wonga da ostale sinove ne uci borilackim vestinama kako bi ih zastitio. Imao je mnogo ucenika medju kojima su najpoznatiji : Lam Sai Wing , Tang Fong, Lueng Foon i Ling Wan Gai , a  njihovi ucenici su rasirili Hung Gar po svetu .
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on June 02, 2008, 01:58:55 PM
Evo malo klipova za gledanje. Mnoge tehnike ovde su vrlo napredne, poznavaoci ce uociti

http://www.youtube.com/watch?v=HtzxYTETerA
Wing Chun seminar under Si fu Nenad Koviljac in Sremska Mitrovica, Serbia, 23.03.2008. Seminar about Speed in Wing Chun, theory and practise

http://www.youtube.com/watch?v=Smb1UbiRbb8
Serbia Sremska Mitrovica under GM William Cheung lineage, si fu Nenad Koviljac. demonstration

http://www.youtube.com/watch?v=zWUwKtpBmA8
Si fu Nenad Koviljac, instructor in TWC club Dragon in Serbia - Sremska Mitrovica-izvodi tehnike

http://www.youtube.com/watch?v=42rVni43qX0
Wing Chun Kung Fu, Si fu Nenad Koviljac demonstration in Belgrade 1999 on the Chinese Spring festival. Multiple attackers.
Kinesko prolece. Secate se ovoga, nadam se.

http://www.youtube.com/watch?v=eWwOZ8Sph08
camp avgust 2006 in Sremska Mitrovica - Serbia, under Si fu Nenad Koviljac.
Odlicni letnji treninzi pored Save

http://www.youtube.com/watch?v=IuJgoHmE7V0
Chum Kill form Si fu Nenad Koviljac

http://www.youtube.com/watch?v=nmuZJTfEvKs
Si fu Nenad Koviljac in Serbia 2001. Sremska Mitrovica, Wing Chun Kung Fu club "Dragon"....wooden dummy wing chun
Prezentacija u pozoristu posle seminara Grandmastera William-a Cheung-a 2001. Licno meni jedan od najjacih klipova gde se radi drvena lutka

http://www.youtube.com/watch?v=jzzDpnmI0cA
Grandmaster radi lecenje koristeci masazu presurnih tacaka

http://www.youtube.com/watch?v=lJGCM1XDFOU
Si Fu Jelavac Arsenije u akciji u Le Tai borbama

http://www.youtube.com/watch?v=ovnc5LvzRo8
Klip sa seminara u Novom Sadu, koji je odrzao Si Fu Nenad Koviljac

http://www.youtube.com/watch?v=u2SNs6yIzIg
Jedan Chi Sao dril, koji izvodimo Djumic i ja

http://www.youtube.com/watch?v=zHRTgJD-syA
Seminar Grandmastera 2004

http://www.youtube.com/watch?v=rWDqClG0qwA
Si Fu Arsenije Jelovac radi tehnike na prezentaciji 2001

http://www.youtube.com/watch?v=C242B99U_C4
Seminar u Makedoniji 1999. Odbrana od tri napadaca. Izvodi Grandmaster

http://www.youtube.com/watch?v=qFBkCoySSiQ
Chi Sao koji radimo Si Fu Nenad i ja. Jos se secam upale

http://www.youtube.com/watch?v=FLvAEj7p67I
Ko bi zaboravio lupanje dzaka na 37 stepeni


Eto toliko za sada. Nadam se da ce vam komentari pomoci da vidite ono sto zelite. No nisam bas neki komentatorOcekujemo "profi" kamermana da konacno baci seminar na dvd, pa ce Si Fu verovatno upload-ovati jos klipova. Neke od ovih ste videli neke ne, ali lepo je uporediti rad. Pozdrav svima
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on June 02, 2008, 02:02:28 PM
Evo malo klipova za gledanje. Mnoge tehnike ovde su vrlo napredne, poznavaoci ce uociti

http://www.youtube.com/watch?v=HtzxYTETerA
Wing Chun seminar under Si fu Nenad Koviljac in Sremska Mitrovica, Serbia, 23.03.2008. Seminar about Speed in Wing Chun, theory and practise

http://www.youtube.com/watch?v=Smb1UbiRbb8
Serbia Sremska Mitrovica under GM William Cheung lineage, si fu Nenad Koviljac. demonstration

http://www.youtube.com/watch?v=zWUwKtpBmA8
Si fu Nenad Koviljac, instructor in TWC club Dragon in Serbia - Sremska Mitrovica-izvodi tehnike

http://www.youtube.com/watch?v=42rVni43qX0
Wing Chun Kung Fu, Si fu Nenad Koviljac demonstration in Belgrade 1999 on the Chinese Spring festival. Multiple attackers.
Kinesko prolece. Secate se ovoga, nadam se.

http://www.youtube.com/watch?v=eWwOZ8Sph08
camp avgust 2006 in Sremska Mitrovica - Serbia, under Si fu Nenad Koviljac.
Odlicni letnji treninzi pored Save

http://www.youtube.com/watch?v=IuJgoHmE7V0
Chum Kill form Si fu Nenad Koviljac

http://www.youtube.com/watch?v=nmuZJTfEvKs
Si fu Nenad Koviljac in Serbia 2001. Sremska Mitrovica, Wing Chun Kung Fu club "Dragon"....wooden dummy wing chun
Prezentacija u pozoristu posle seminara Grandmastera William-a Cheung-a 2001. Licno meni jedan od najjacih klipova gde se radi drvena lutka

http://www.youtube.com/watch?v=jzzDpnmI0cA
Grandmaster radi lecenje koristeci masazu presurnih tacaka

http://www.youtube.com/watch?v=lJGCM1XDFOU
Si Fu Jelavac Arsenije u akciji u Le Tai borbama

http://www.youtube.com/watch?v=ovnc5LvzRo8
Klip sa seminara u Novom Sadu, koji je odrzao Si Fu Nenad Koviljac

http://www.youtube.com/watch?v=u2SNs6yIzIg
Jedan Chi Sao dril, koji izvodimo Djumic i ja

http://www.youtube.com/watch?v=zHRTgJD-syA
Seminar Grandmastera 2004

http://www.youtube.com/watch?v=rWDqClG0qwA
Si Fu Arsenije Jelovac radi tehnike na prezentaciji 2001

http://www.youtube.com/watch?v=C242B99U_C4
Seminar u Makedoniji 1999. Odbrana od tri napadaca. Izvodi Grandmaster

http://www.youtube.com/watch?v=qFBkCoySSiQ
Chi Sao koji radimo Si Fu Nenad i ja. Jos se secam upale

http://www.youtube.com/watch?v=FLvAEj7p67I
Ko bi zaboravio lupanje dzaka na 37 stepeni


Eto toliko za sada. Nadam se da ce vam komentari pomoci da vidite ono sto zelite. No nisam bas neki komentatorOcekujemo "profi" kamermana da konacno baci seminar na dvd, pa ce Si Fu verovatno upload-ovati jos klipova. Neke od ovih ste videli neke ne, ali lepo je uporediti rad. Pozdrav svima
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on October 10, 2008, 04:50:47 PM
Pozdrav svima, evo nakon odredjenog vremena zelim da vas obavestim o pocetku tada Wing Chun Skole u Novom sadu na novoj lokaciji. Saobracajna skola "Pinki" na Podbari.

Treninzi su tri puta nedeljno i to
ponedeljak od 19:30h
cetvrtak od 19:30h
subota od 20h

Uslovi treninga su odlicni, obezbedjene su svlacionice i tusevi, kao i izvanredna sala.

Detalje mozete dobiti na e-mail radoslavsm@gmail ili doci licno u salu.
Pozdrav svima
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Swat on October 10, 2008, 08:13:50 PM
jel kasno poceti sa treniranjem bilo koje borilacke vestine u 20-toj godini.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: vuksa on October 11, 2008, 12:44:09 AM
jeste da je preporucljivo da se krene malo ranije...ali ima ljudi koji su sa 22-23godine poceli da se bave sa borilackim sportovima a u 29 osvajali evropske medalje.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on October 11, 2008, 01:42:45 AM
Apsolutno nije kasno:)
Moji treneri su krenuli dosta kasno da se bave Wing Chun-om i postali su svetski sampioni. Pozdrav
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on February 16, 2009, 12:27:02 PM
Najava za seminar

Wooden Dummy Seminar (Mook Yan'Yong) 22. Mart 2009.

U Sremskoj Mitrovici 22 marta 2009 godine bice odrzan Seminar Drvene Lutke
pod vodjstvom Si fu Nenada Koviljac, sa asistetima sifu Radoslavom i Si fu Arsenijem.
Ne seminaru ce se raditi sama forma i bice oko 5 - 6 lutki u sali,
i radice se primena sa partnerom. Forma ce se raditi na prazno i na lutki.
U svakom momentu ce 5 - 6 ljudi raditi na lutki i uvezbavati pokrete, stavove,
kretanja, uglove, same blokove i udarce, i formu, dok ce ostali raditi primenu i tako u krug.
Radice se dva puta po 4 sata taj dan sa pauzom za rucak od sat vremena.
Posto je zainteresovanost velika molim da se svi pravovremeno jave svom si fu ILI NA TELEFON 062/567-551
Pozdrav,
Wing Chun Serbia.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Remic on February 26, 2009, 03:55:39 PM
Moze li mi neko reci koji stilovi imaju da se treniraju u Beogradu i nesto kratko o svakom stilu... Posto ja ne znam nista a voleo bih da naucim nesto vise pre nego sto krenem da treniram...
 :help:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: vuksa on February 26, 2009, 10:12:38 PM
ne znam dal je neko gledao na diskaveriju bilo je sinoc..ona dva lika sto idu po svetu u potrazi za borbom :) isli u kinu..na kung fu..dobili batine samo tako :lol:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Remic on February 27, 2009, 03:36:51 PM
Procitao sm svih 11 stranica vezane za kung fu. oci su mi ispale
Ali isplatilo se, ima dosta zanimljivih informacija.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: mikic67 on February 28, 2009, 05:27:36 PM
Majstor Bozidar Gabersek

http://www.youtube.com/watch?v=ocVf8z153AE

Majstor David Cheung

http://www.youtube.com/watch?v=u58IlJtd9SA
Title: Odg: KUNG FU
Post by: mikic67 on March 02, 2009, 12:44:28 AM
U Beogradu ponovo otvoren upis za drugu grupu studenata u Tradicionalnom Wing Chun Kung Fu Klubu "Beograd"
Kontakt: Igor Sucevic 064 2589 756
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 05, 2009, 09:15:09 PM
Chin Na

Chin Na je vestina  kontrole protivnika koriscenjem  poluga  , putem hvatova I pritisaka na vitalne tacke koje obuhvataju nervne zavrsetke , krvne sudove I akupunkturne tacke , I putem posebnih tehnika kojima se napadaju  misici I meka tkiva. . Termin Chin Na u Kineskom jeziku  oznacava  metod borenja koji  potpuno  neutralise  protivnika koriscenjem napred navedenih tehnika. Tehnike Chin Na se mogu naci u gotovo svim kineskim stilovima borenja , negde u veceoj , negde u manjoj meri . Neki stilovi su poznati po svojoj  chin na tehnici , kao Hung Gar , ili neki stilovi Bogomoljke ,  Pan Nam-ov Wing Chun, dok neki stilovi svoj repertoar borbenih tehnika u potpunosti zasnivaju na tehnikama Chin Na , kao Fan Tsi orlova kandza , Stil Crnog Tigra , stil Crnog zdrala  I mnogi drugi. Stil Fan Tsi Orlove Kandze  ima kompletan sistem Chin Na  koji se sastoji iz 108 tehnika  .
Tehnike Chin Na su podeljene  na nekoliko kategorija
-Tehnike  poluga  na  zglobovima  ,  I uopsteno postavljanje delova skeletal u neprirodan polozaj kako bi se protivnik onesposobio
-tehnike   kojima se onesposobljavaju  misici  I  ligamenti
-Tehnike  kojima se onemogucava disanje . Ovde se ne radi samo o raznim tehnikama gusenja vec  I napadima  na misice koji okruzuju pluca  I onemogucavanjem njihove kontrakcije.
-Tehnike  napada na vitalne taceke ili Dim Mak
-Tehnike  kontrole  I  imobilizacije protivnika  protivnika  , ove tehnike se mogu zavrsiti udarcima ili lomovima  zglobova I kostiju.
Chin na se u velikoj meri oslanja na  tradicionalnu kinesku medicinu , jer je potrebno veliko poznavanje,  pre svega  , anatomije  coveka ,Akupunkture kao  I  funkcionisanja ljuckog organizma  uopste , kako bi se  osmislile I efikasno aplicirale tehnike  ovog sofisticiranog sistema borenja . Tehnike se sastoje iz razlicitih vrsta poluga  , bacanja , hvatova  , udaraca nogama I rukama . Postoji 36 osnovnih pozicija koje se apliciraju na 72 nacina kroz 108 tehnika  .

Kreiranje sistema chin na se pripisuje legendrannom generalu Yeuh (yue, ngok) Fei –u , koji se smatra osinavecem jos nekoliko stilova borenja od kojihe je svakako najpoznatiji Hsing I  .Prema legendi  Yeuh Fei je u Saolin manastiru naucio  stari stil borenja  poznat kao stil slona od monaha  Zhu Tong-a  , po drugoj legend ovaj stil je naucio pre dolaska u manastir  . Kombinujuci ovaj stil sa drugim stilovima borenja kreirao je stil pod imenom  Yibai Lingba Qinna  (108 tehnika poluga) .

Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on April 06, 2009, 10:17:03 AM
                            JOW           GAR 

Jow Ga (aka Chow Gar, Chow Ka, Chau Ka, Zhou Jia, Chou Gar, and Jow Gar) je stil osnovan od strane Jow Lung-a koji je rodjen 1891, jedanaestog dana treceg lunarnog meseca u selu Sa-Fu u Canton Provinciji.
Jow familija je  generacijama zivelau Sa Fu  selu I bavili su se poljoprivredom . Jow Lung je imao ujaka po imenu Jow Hung, koji je bio majstor Hung Gar Kung Fu-a, I nezvanicno bio najboljui borac Sun Wui okruga. Jow Lung I njegova braca Jow Hip, Jow Bill, Jow Hoy i Jow Tin trenirali Hung Gar kod ujaka . Jow Lung je bio najbolji ucenim svog ujaka I vrlo brzo napredovao zbog veoma teskog I rigoroznog nacina treniranja koji mnogi nisu mogli da izdrze , ni ficki ni psihicki. Jow Hung je planirao da mladog necaka proglasi svojim zvanicnim naslednikom, i  ubrzao je  trening mladog Lunga i preneo mu ostatak ucenja jer se njegovo zdravstveno stanje jako pogorsalo pa je zeleo da prenese kompletan sistem . Nepunih mesec dana posle zavrsetka ucenja Jow Hung je umro.
Posle ujakove smrti Jow Lung je nastavio treniranje Kung Fu-a. On je otputovao u okrug Siu Hing gde je  Choy Kau osnovao skolu Choy Ga Kung Fu-a. Uceci kod majstora Choy Kau-a, on je veoma brzo majstorirao Choi gar stil . Jow Lung  je vrlo brzo shvatio d ace njegov borilacki potencijal biti povecan ako pomesa aspekte vetina koje je do tada trenirao , pa je iz Hung Gar sistema preuzeo snagu i cvrstinu a iz Choi Gar sistema sofisticiran rad nogu i princip izbegavanja direktne sile napadaca.
Sa 19 godina JowLung,je zbog teske materijalne situacije otisao u Kuala Lumpur u Malaysia kako bi nasao posaotokom svog boravka u Maleziji jednom prilikom je bio napadnut od strane kriminalaca i u tuci je smrtno ranio jednog napadaca . Iako nije imao razloga za bekstvo, buduci mlad i u stranoj zemlji , on se skrivao nekoliko dana izbegavajuci naseljena mesta i hranio se samo divljim vocem . Vec na izmaku snage on je naisao na budisticki manastir i zatrazio utociste. Staresina manastira koji je bio kinez je prihvatio mladica i prikljucio ga bratstvu manastira. Posle nekoliko maseci , Staresina manastira je poceo da Jow Lunga poducava vestini Severnog saolina i ohrabrio ga da kombinuje to znanje sa stilovima koje je ranije ucio .

1915 General Lee Fook Lam iz  Cantona trazio instruktora za svoje trupe. On je napravio otvoreni konkurs na koji se javilo preko 100 kandidata .Prijavljeni su podeljeni u deset grupa i napravljeno je takmicenje eliminacionog tipa na kojem je Jow Lung pobedio, i dobio mesto glavnog instruktora. Kako bi mogao da u potpunosti odgovori zahtevima zadatka koji je dobio on je poslao po svoju bracu koje je postavio za asistente i zajedno sa njima usavrsio i rafinisao tehniku svog stila . U dogovoru sa bracom stil su nazvali Jow Gar i bili su poznai kao “pet tigrova Jow Gara”

1919. Jow Lung  se prehladio ali buduci fizicki jak nije potrazio lekarsku pomoc niti je prestao da radi , tako se za kratko vreme prehlada pretvorila u upalu pluca . Kada je zatrazio pomoc , bolest je vec bila toliko uznapredovala da je bila izvan moci tadasnje medicine da pruzi bilo kakvu pomoc. Jow Lung je ubzo umro sa samo 29 godina.

Posle smrti Jow Lunga porodica je izabrala  Jow Bill da preuzme mesto glavnog instruktora sistema . Grandmaster Jow Bill je dao ostavku na mesto u vojsci poceo da promovise Jow Gar Kung Fu. Za godinu dana je osnovao  14 Jow Ga sirom Kine , za nekoliko godina taj broj se povecao na 80 . 1936  je osnovana prva skola uHong Kongu. Skola Hong Kong je dala nekoliko prominentnih majstora ovog stila.

Founded by Jow Lung in 1910 or 1915.
Lineage:
Jow Lung (1891-1919)... Jow Bill (1899-1961).
Jow Lung (1891-1919)... Jow Hoy (1899-1947).
Jow Lung (1891-1919)... Jow Hip (1893-1941).
Jow Lung (1891-1919)... Jow Teen (1902-1971).
Jow Lung (1891-1919)... Leung Kiem Xuong.
Leung Kiem Xuong... Lam Tu Luan.
Lam Tu Luan... Lee Ngai.
Lee Ngai... Sam Chan (1975-Present).
Jow Bill (1899-1961)... Chan Man Cheung (1929-Present).
Chan Man Cheung (1929-Present)... Dean Chin (1947-1985).
Chan Man Cheung (1929-Present)... Hoy K. Lee (1948-Present).
Dean Chin (1947-1985)... Troy Williams (1968-Present)(1982).
Dean Chin (1947-1985)... Richard Chin.
Dean Chin (1947-1985)... Raymond Wong (1956-Present).
Dean Chin (1947-1985)... Hoy K. Lee (1948-Present).
Dean Chin (1947-1985)... Hon Lee.
Dean Chin (1947-1985)... Deric Mims (1954-Present).
Dean Chin (1947-1985)... Derek Johnson (1967-Present).
Dean Chin (1947-1985)... Reza Momenan.
Dean Chin (1947-1985)... Randy Sullivan Bennett.
Dean Chin (1947-1985)... Mustafa Maurice Gatdula.
Dean Chin (1947-1985)... Abdur Rahim Muhammad.
Hoy K. Lee (1948-Present)... Charles Middleton (1957-Present).
Raymond Wong (1956-Present)... Ronald Wheeler.
Jow Bill (1899-1961)... Lau Hoe Lurng.
Lau Hoe Lurng... Lau Kim Churng.
Lau Kim Churng... Patrick Luong.
Lau Kim Churng... Quyen Luong.
Lau Kim Churng... Lun Joy Lum.
Lau Kim Churng... Jung Gong Seng.
Lau Kim Churng... Ley Yiu Gwun.
Lau Kim Churng... Lam Tu Luan (1988)(2001)(2003)
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Losmi on July 24, 2009, 09:55:29 PM
Da li ima neki klub u Zrenjaninu?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Fokica on August 02, 2009, 06:47:26 PM
Imam jedno pitanje...
Da li je za Kung-Fu potrebno odredjeno godiste, od koliko mozes da pocnes da treniras?
Title: Odg: KUNG FU
Post by: mikic67 on August 10, 2009, 04:40:04 PM
Najava seminara Majstora Dejvida Cheunga u Slovackoj, azatim i Srbiji i Makedoniji.

http://www.kungfuklub.sk/wp/
Title: Odg: KUNG FU
Post by: DareZmaj on November 16, 2009, 09:00:14 PM
Majstor Bozidar Gabersek

http://www.youtube.com/watch?v=ocVf8z153AE

Majstor David Cheung

http://www.youtube.com/watch?v=u58IlJtd9SA

Objasnite im treneru sta je wing chun ustvari ovo sto pisu nema veze sa zivotom narocito ono da nije upotrebljiv za ulicnu borbu :lol:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: DareZmaj on November 16, 2009, 09:02:02 PM
Imam jedno pitanje...
Da li je za Kung-Fu potrebno odredjeno godiste, od koliko mozes da pocnes da treniras?
Nije bitno godiste bitna je samo dobra volja :thumbup1:
Title: Odg: KUNG FU
Post by: virludob on December 11, 2009, 09:29:23 PM
Da li u Beogradu jos uvek moze da se trenira kod sifu Rudija i gde ako jos uvek postoji klub?Procitao sam sve o tom EMBAS sistemu i deluje veoma interesantno.A gde moze da se trenira taj tradicionalni wing chun?Veoma malo znam o kung fu-u pa se izvinjavam zbog gresaka u pisanju naziva.Moze li se primeniti wing chun u nekim realnim situacijama,na ulici na primer ako te neko maltretira i smara?Imam dosta knjiga o kung fu-u, jednu je napisao sam William Cheung " Moj zivot sa Wing Chunom " pa ako nekoga mozda interesuje mogu da je iskopiram ili da mu dam da procita.Lako je dogovoriti se.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: mikic67 on January 10, 2010, 02:07:46 PM
Da li u Beogradu jos uvek moze da se trenira kod sifu Rudija i gde ako jos uvek postoji klub?Procitao sam sve o tom EMBAS sistemu i deluje veoma interesantno.A gde moze da se trenira taj tradicionalni wing chun?Veoma malo znam o kung fu-u pa se izvinjavam zbog gresaka u pisanju naziva.Moze li se primeniti wing chun u nekim realnim situacijama,na ulici na primer ako te neko maltretira i smara?Imam dosta knjiga o kung fu-u, jednu je napisao sam William Cheung " Moj zivot sa Wing Chunom " pa ako nekoga mozda interesuje mogu da je iskopiram ili da mu dam da procita.Lako je dogovoriti se.

Ako si zainteresovan za treniranje wing chuna u Beogradu, trenutno imas 4 kluba Tradicionalnog wing chuna, Rudi vodi klub u Pancevu, javi se na pp, pa cu ti dati njegov telefon. Inace pomenutu knjigu sam ja stampao i osim nje postoji jos jedna dobra knjiga o wing chun-u,, Shao Lin Wing Chun koju je napisao Bozidar Gabresek. Sto se tice prakticne primene, wing chun i jeste skrojen kao ratnicka vestina i svaki pokret je primenljiv u praksi. Nema suvisnih pokreta kaou drugim stilovima kung fu-a.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: zuti car on November 08, 2010, 01:36:32 PM
Treće Wushu Igre jugoistočne Evrope održaće se 13.11.2010 u S.C. "Šumice" od 15.00h do 17.00h. Na igrama će učestvovati 17 klubova kinskih borilačkih veština: wushu, Tradicionalni wing chun, weng chun, Ving Tsun, EBMAS Wing Chun, Tai Chiu chuan i prikaz sanda borenja. Ulaz je besplatan, dobro nam došli.
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Skebo on March 04, 2011, 10:01:41 PM
Ako neko zeli da trenira Kung Fu, sada to moze i u skoli "Laohu" u Novom Sadu a od nedavno i u Zrenjaninu.
Pozivam ovim putem sve zainteresovane da dodju i da nauce nesto lepo :)
Vise informacija:
www.wushuworld.info

Cekamo vas!
Title: Odg: KUNG FU
Post by: Freelander1111 on July 06, 2012, 12:04:09 PM
Wing Chun Kung Fu Klub "Kuen" Novi Sad
www.wingchun-novisad.com (http://www.wingchun-novisad.com)