EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Kako se odlučiti za dijetu? Da li ići kod nekog trenera? Pitanja početnika  (Read 6012 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Ljudi izvinite ako smaram, ali ja sam sad skroz sluđen. Na ovoj temi sam već pitao za sprave za kardio kod kuće, jer hoću da smršam. Posle bih onda da radim definiciju i mišiće, ali to je druga priča.
Međutim, ne mogu da se odlučim ni za jednu dijetu koju nađem, jer ne znam koja bi meni odgovarala. Čitao sam nešto na blogu Đorđa Kolundžije o raznim dijetama i u svakoj ima oko 9 Omega3 kapsula dnevno (a u apoteci mi kažu max. koji treba uzimati dnevno je 3), i maltene 1kg mesa i gomila koštunjavog voća i 8-9 jaja... i to mi deluje da je baš mnogo (iako ja imam oko 90 kg), a i poskupa rabota na kraju krajeva. Onda sam uzeo i pozvao njegov studio da pitam koliko košta izrada programa za vežbe kod kuće i ishranu za mene lično, da vidimo šta meni treba i reče čovek 50e. E sad, pošto sam ja skroz nov u ovome, ne znam da li je to mnogo ili je ok i da li mi to uopšte treba... i gde mogu otići da mi se izmeri telesna mast i koliki mi nivo kardio opterećenja treba u odnosu na max. puls? Gde da počnem? Kako?

Na kraju sam kupio kros trenažer i sad čekam da mi ga sutra isporuče i da vidim to za dijetu, režim vežbanja... dakle da li odrediti sam na osnovu raznih dijeta na netu, otprilike, ili treba izmeriti sve i dati stručnjaku da odredi šta je baš meni potrebno, i da li je 50e mnogo za to?

Hvala i izvinite na smaranju :D

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Zaboravio sam da napišem da mi je naravno bitan i zdravstveni aspekat dijete, pa da i zato pitam da li da idem kod profija da mi odrede sve.


Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Hvala, čitao sam to već, ali opet sam u frci da li ću raditi kako treba i tako, haha.

Offline Lazic

  • Administrator
  • *
  • Posts: 21979
  • Gender: Male
    • EXYU FITNESS
pa i da uzmes trenera, on je sa tobom 60-90 minuta, veci deo dijete je sve na tebi
Suplementi prodaja Srbija - link
Uz svaki kupljeni preparat besplatan ONLINE strucni savet i konsultacije - link
Najbolji popusti i pokloni na webu - link 
BESPLATNA DOSTAVA ZA KUPOVINU PREKO 6000 din

EXYU FITNESS NA YOUTUBE-u - link
https://www.exyu-fitness.com/   forum sitemap  webshop sitemap

Offline crni gruja

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 34
Hvala, čitao sam to već, ali opet sam u frci da li ću raditi kako treba i tako, haha.

Pa procitaj dva-tri puta i osnove si savladao. Tamo ces da dobijes zdravo za gotovo i na duze staze nista nisi uradio. Citaj, petljaj, pitaj, ekspreminetisi, gresi i nauci ces nesto.  :yes:

Offline Milan

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 7406
  • "Sloga bice poraz vragu"
Cisto sumnjam da i on jede toliko.
Na papiru je sve sjajno, treba jesti 1.5kg mesa i 30 belanaca i 8 merica wheya, ali nisam naleteo jos na nekog da to konstantno radi na duze staze.
Izracunaj po uputstvu koliko ti kalorija treba, vidi koji su ti dozvoljeni izvori hrane i kad sta jedes sa cime. Uzmi da imas 80kg, pa ako ne mrsavis kilo nedeljno smanji dnevni unos.
Samo prati uputstvo koliko ti kcal treba i vodi se tablicama hrane koliko sta cega sadrzi.
Rabota je skuplja, ali preracunaj koliko para si dao na koka kolu do sad i koja je razlika izmedju nje i nemasnog mesa.

Daj ovde primer neke ishrane od 4-5 obroka pa cemo da korigujemo. Imas mnogo tema gde ljudi pisu jelovnike, samo prilagodi kolicine sebi.
Quote
Powerlifting,strongman,weightlifting su direktno povezani sa nasom urodjenom teznjom da budemo jaki i spremni i prevazidjemo sve poteskoce i kao takvi su daleko prirodniji ,jer izviru iz kolektivnog secanja celokupne civilizacije,znaci ,imaju veoma duboke korene u nasim istinskim teznjama.

sledeci cilj:SQ 400  BP 190 DL 380

Offline Andjela74

  • Iskusni rekreativac
  • *
  • Posts: 49
  • Gender: Female
Zdravo MTanic, mozda ja mogu da pomognem malo, bar kao podrska.. Ja sam pocela da se hranim u skladu sa datim uputstvom pocetkom maja i uopste nije tesko. Kad preracunas koji je to broj kalorija koji ti treba i iz cega mozes da uzmes kalorije treba ti desetak dana da prestanes da vagas i da se naviknes na redovne unose hrane.
Posto vidim da radis puno, nemoj da mislis da treba puno vremena da izdvojis za pripremu hrane jer se sve spremi izuzetno brzo i lako.
Meni licno najbolji dio je sto nemas nikakav pad energije i sto mozes da vezbas normalno... Valjda kako naucis da unosis konstantno hranu tako ti ni energija ne varira.
Puno srece  :)

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
Hvala vam ljudi svima na odgovorima.
Moj osnovni problem je opsesija da sve mora da bude tačno po PS, a onda mi to stvori stres jer ne mogu da postignem/ne umem/nemam vremena i nerviram se.

Milane, jeste, u pravu si, uopšte ne računam koliko ću uštedeti na izdacima za koka kolu, fast food i tako, ali mi opet deluje na prvi pogled kao puno novca, razumeš već.

Moram da vidim sutra prvo s Capriolom nešto oko trenažera koji sam kupio, deluje mi kao da mu pulsmetar ne radi kako treba... pre treniranja izmerim negde 73-80... i onda jedno tri minuta ili manje radim, osećam kako mi srce lupa sto na sat (jer setite se, kondicija 0)... uhvatim se za merač - kaže 65... i onda postepeno raste. Nešto mi tu ne štima. I nerviram se što nemam kondicije ni za 3 minuta treninga kako treba. Izgleda da ću morati prvo to postepeno da gradim, a u međuvremenu moram da vidim za taj merač da li je to ok ili ne i koji vrag mu je i onda da odredim zonu treninga (računam na mojih 32 godine max. da je 188 (ako idemo onom najkraćom formulom), da vidim na jedno 70 % ili malo manje da držim za početak dok se ne razradim pa da dižem do 85 %... e, zbog svega ovoga sam mislio da li mi je potreban trener da mi odredi puls za trening, intenzitet itd... zbog 0 kondicije itd itd...

Krenuću ovih dana postepeno s lakšom ishranom za početak (a zdravom), da ne bude preveliki šok, a onda ću sastaviti neki jelovnik pa ću vam postaviti.

U svakom slučaju hvala svima mnogo!

Offline MTanic

  • Rekreativac
  • *
  • Posts: 28
  • Gender: Male
@Lazic:

Sad videh još jednom Vaš predlog ishrane na temi o ishrani, predložene obroke, i ima tu dosta da se lako kombinuje. Meni svi sede na glavi da jedem ovsene pahuljice, a ja ne volim ništa s mlekom (ne volim mleko, nisam ga nikad pio, još otkako sam bio klinac), ali mogu eto s jogurtom, ili vodom. A vidim može i müsli... Videću sebi nešto tu da iskombinujem. Riba, piletina itd.

Inače, da li sme faširano meso? Da se peče bez ulja, na električnom roštilju?

I evo sad sam računao na nekom sajtu BMR i TDEE (sa uračunatim planiranim vežbama)... BMR mi je 2081 kalorija, a TDEE 3226, i kaže za mršanje treba 500 kalorija manje od TDEE da unosim... dakle 2726? Da li to može da štima? Deluje mi kao da je mnogo. 32 godine, 185cm i večeras izmerih 94.8 kg.

I da, postoji li neka formula koliko kalorija mora da se sagori u toku dana kada čovek hoće da smrša?