EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Pljeskavice  (Read 21752 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kano

  • ExYu sampion-JUNIOR
  • *
  • Posts: 412
  • Gender: Male
Pljeskavice
« on: July 22, 2008, 09:57:39 PM »
koliko u 100 grama pljeske ima proteina, imam u zamrzivacu par kg pa danas jedem kao lud. Bar 15 gr?
Insulin has been called "Anabolicus Maximus" by some gurus of the bodybuilding world. Insulin can give you greater gains than you have ever had using anabolics alone. Insulin, in combination with androgens and resistance exercise, may trigger maturation of satellite muscle cells (small, more or less useless cells that are held in reserve, which do not contribute to muscular strength) into mature muscle cells that do contribute to muscular size and strength. How freakin cool is that.

Offline malojaci

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 269
  • Gender: Male
  • potpis
Odg: Pljeskavice
« Reply #1 on: July 22, 2008, 09:58:52 PM »
Ja sam davao pljeskavice psu pa je jadan uginuo od povisenog kolesterola. :lol:
...na kraju svake priče ti ostanu lijepi snovi,
maštovite priče o lovi i sijećanja na lijepe dane,
ja rušim zidove iz glave i gledam život sa strane,
posmatram stare jarane koji pucaju kao grane...

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: Pljeskavice
« Reply #2 on: July 22, 2008, 10:16:25 PM »
sve zavisi ko je pravio pljeskavice...ti ili neki mesar...ako je pravio mesar onda verovatno je to ostatak svog mesa sto je ostalo u mesari i od toga su napravljene pljeskavice  :)
al se nekad dobro jelo

Offline Kano

  • ExYu sampion-JUNIOR
  • *
  • Posts: 412
  • Gender: Male
Odg: Pljeskavice
« Reply #3 on: July 22, 2008, 10:21:35 PM »
PA jedna od boljih mesara, ne ocekujem da su bb aproved ali masti mi ne smetaju samo da ima dovoljno P
Insulin has been called "Anabolicus Maximus" by some gurus of the bodybuilding world. Insulin can give you greater gains than you have ever had using anabolics alone. Insulin, in combination with androgens and resistance exercise, may trigger maturation of satellite muscle cells (small, more or less useless cells that are held in reserve, which do not contribute to muscular strength) into mature muscle cells that do contribute to muscular size and strength. How freakin cool is that.

Offline MilosM

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1046
  • Gender: Male
  • \ ______
Odg: Pljeskavice
« Reply #4 on: July 22, 2008, 10:25:45 PM »
Kad jedem pljeskavice poslednje na sta mislim je to koliko ima proteina... hahhahaahahaha

 :lol: :lol: :lol:
Have you ever been alone at night,
Thought you heard footsteps behind,
And turned around and no-one's there ?
And as you quicken up your pace,
You find it hard to look again,
Because you're sure there's someone there!

Offline Kano

  • ExYu sampion-JUNIOR
  • *
  • Posts: 412
  • Gender: Male
Odg: Pljeskavice
« Reply #5 on: July 22, 2008, 10:51:05 PM »
Kad jedem pljeskavice poslednje na sta mislim je to koliko ima proteina... hahhahaahahaha

 :lol: :lol: :lol:

Da ti znas sta ja mislim, srecan sam samo kad mnogo jedem, cak kad vidim na tv-u kako u Kini jedu pse pomislim da mi je da sam Kinez ne bi bilo zime  :axe:...Mada sad sam miran, bio sam kod bakute pa je ostala bez cca 60 jaja, piletine, jos neke mesine...
Insulin has been called "Anabolicus Maximus" by some gurus of the bodybuilding world. Insulin can give you greater gains than you have ever had using anabolics alone. Insulin, in combination with androgens and resistance exercise, may trigger maturation of satellite muscle cells (small, more or less useless cells that are held in reserve, which do not contribute to muscular strength) into mature muscle cells that do contribute to muscular size and strength. How freakin cool is that.

Offline Vojkan

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 444
  • Gender: Male
Odg: Pljeskavice
« Reply #6 on: July 23, 2008, 12:05:10 AM »
srecan sam samo kad mnogo jedem

Takodje  :yes: :yes: :yes:

Mislim da pljeska nema ni toliko grama proteina,a zavisi od i cega je napravljena,mada mislim da moze biti samo manje ako je losije meso,ako ima soje itd  :nonono:
" Lisica mnoge varke zna, divlji vepar jednu, ali vrednu. "

Offline aca3330

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 793
  • Gender: Male
Odg: Pljeskavice
« Reply #7 on: July 25, 2008, 12:08:28 AM »
Mleveno mesano meso meso   210   18.8   0   15.4

znaci 18.8gr na 100gr... aj da kazemo da su nesto malo dodali sa strane... pa ima oko 14-15gr  :)


Offline munja

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 294
  • Gender: Male
  • Live to ride-Ride to live
Odg: Pljeskavice
« Reply #8 on: July 25, 2008, 12:56:41 AM »

   Svako mljeveno meso kupljeno u mesnici(pljeskavice,čevapi isl) :thumbdown :thumbdown,osim ako ćeš nešto sam kupiti i iskombinirati. :yes:

Offline majkena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 179
  • Gender: Female
  • Sreća se dogodi kad je najmanje očekuješ!
Odg: Pljeskavice
« Reply #9 on: July 28, 2008, 02:46:17 PM »
Samo se ti ostavi pljeskavica, pogotovo tih kupovnih jer u njima ima baš svašta... :rolleyes01: