EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi  (Read 36201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pegasus

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 102
  • Gender: Male
Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« on: February 18, 2009, 12:42:21 AM »
Znam da nije preporucljivo koristiti ove proizvode,ali mi se takodje cini da i nisu tako katastrofalni kao sto je predrasuda kod vecine ljudi.
Malo sam ovih dana istrazivao nutritivne vrednosti mesnih preradjevina i evo spiska sa detaljnim specifikacijama malobrojnih proizvodjaca koji
su ih objavili na pakovanjima(sramota da u Srbiji u 2009god manje od 5% "mesnih" firmi ne objavljuje nutritivni sastav sa kalorijskom vrednoscu!)

Pilece grudi i sunke:
1.Pilece grudi Neoplanta (70% salame je meso pilecih grudi I klase) 83kcal - Protein:16 , UH-2 , Masti-1  (cena je oko 500din/1kg)
2.Pilece grudi  Agroziv    (70% salame je meso pilecih grudi I klase) 77kcal - Protein:14 , UH-3 , Masti-1  (cena je oko 450din/1kg)
3.Pilece grudi  Perutnina (86% salame je meso pilecih grudi I klase) 102kcal- Protein:21 , UH-0 , Masti-2  (cena je oko 800din/1kg)
4.Pilece grudi    Pivka     (?!?! salame je meso pilecih grudi I klase) 102kcal - Protein:16 , UH-0 , Masti-1  (cena je oko 700din/1kg)
5.Svinjski kare Neoplanta(65% salame je meso svinjs. ledja I klase) 84kcal -  Protein:15 , UH-2 , Masti-2  (cena je oko 500din/1kg)
6.Curece grudi IM Topola(?!?! salame je meso curecih grudi I klase)100kcal - Protein:?! , UH-?! , Masti-?!  (cena je oko 550din/1kg)
7.Stisnj sunka  IM Topola(?!?! salame je meso svinjs. ledja I klase) 120kcal - Protein:?! , UH-?! , Masti-?!  (cena je oko 700din/1kg)

Suhomesnati prozivodi:
1.Dimlj. pecenica IM Topola(svinjsko meso I klase,nepoznat% mesa)140kcal - Protein:?! , UH-?! , Masti-?!  (cena je oko 1000din/1kg)
2.Suvi svinj. vrat Podravka (svinjsko meso I klase,nepoznat% mesa)450kcal - Protein:21 , UH-1 , Masti-40  (cena je oko 1300din/1kg)
3.Kulen  svinjski  Podravka  (svinjsko meso I klase,nepoznat% mesa)450kcal - Protein:24 , UH-5 , Masti-37  (cena je oko 1100din/1kg)

Za govedju prsutu Zlatiborsku nigde nisam mogao da nadjem podatke ni na internetu ni po marketima,a vrlo me kopka njen % proteina i masti.
Npr govedja prsuta Zaltiborac koja je jedna od najkvalitetnijih na trzistu,ima vrlo malog belog tj masnog vidljivog sloja,a i po ukus se moze
zakljuciti da je sigurno veci % proteina nego li masti.
Takodje % vode je dosta manji nego li kod pilecih,curecih grudi,stisnjene sunke kod kojih je 80% voda ostalo proteini,masti,malo UH.

Posto sam video da par poznatijih forumasha ponekad koristi doticni prozivod,nadam se da cemo uspeti da odgonetnemo nutritivni sastav govedje
prsute.Takodje nadam se da sam vam pomogao sa spiskom nutritvnih sastojaka mesnih prozivoda koji se mogu kupiti u svim poznatijim marketima u Srbiji





Offline ssijak

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 321
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #1 on: February 18, 2009, 01:17:11 AM »
Hm, tako napisano sad u brojevima mi bas nema logike. Npr i najjeftinija ta salama od pilecih grudi je 450din po kili, za te pare odem u metro i kupim 1.5kg cistog pileceg filea, ne vidim logiku da je salama skuplja toliko. Ajde ok, to je u metrou na popustu ali pileci filei i inace moze da se nadje na puno mesta za 400-450din sigurno, ne vidim zasto bi neko onda uzeo tu salamu, sem ako ga enormno mrzi da za 10min spremi pile.

Offline murija

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 166
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #2 on: February 18, 2009, 04:22:32 AM »
Hm, tako napisano sad u brojevima mi bas nema logike. Npr i najjeftinija ta salama od pilecih grudi je 450din po kili, za te pare odem u metro i kupim 1.5kg cistog pileceg filea, ne vidim logiku da je salama skuplja toliko. Ajde ok, to je u metrou na popustu ali pileci filei i inace moze da se nadje na puno mesta za 400-450din sigurno, ne vidim zasto bi neko onda uzeo tu salamu, sem ako ga enormno mrzi da za 10min spremi pile.
Al bas!
Gubite, odrzavajte, nabacite... Sve na jednom mestu! Klikni Ovde!

Offline Pegasus

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 102
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #3 on: February 18, 2009, 10:59:44 AM »
Naravno da nema logike,industrijska salama je nekvalitetnija od svezeg pileceg filea,dodati su aditivi,skuplja je,ali ponekad za sendvic dobro dodje neka kvalitetnija kao npr Perutnina ptuj sa 21gram proteina.E iz tog razloga ja i pitam za govedju zlatiborsku prsutu kakav je njen sastav,tj dal bi se i ona ponekad mogla uvrstiti u sendvic za poneti sa integralnim hlebom,dosta ella sira i salate?

Offline Bare

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 308
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #4 on: February 18, 2009, 12:21:30 PM »
Ja bi ti to preporucio samo za logorovanja i planinarenja, dakle kad ne mozes da spremas.
Inace sve sto ima aditive opterecuje jetru, pa to posle ide ciklicno, a svinjsko meso jedm samo kad moram, ne volim ga  a i neije neki kvalitet.

Offline Pegasus

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 102
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #5 on: February 18, 2009, 12:30:13 PM »
Ja bi ti to preporucio samo za logorovanja i planinarenja, dakle kad ne mozes da spremas.
Inace sve sto ima aditive opterecuje jetru, pa to posle ide ciklicno, a svinjsko meso jedm samo kad moram, ne volim ga  a i neije neki kvalitet.

Svinsjko meso takodje nikom ne preporucujem,ali ne znam dal' govedje meso dolazi u ozbir(teletina znamo da je ok).
Ono sto je prednost kod govedje Zlatiborske prsute u odnosu na industrijske salame je da nema aditiva,sojinih belancevina,itd, vec su samo usoljene i dimljene.

Offline Bare

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 308
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #6 on: February 18, 2009, 12:36:50 PM »
Svinsjku meso takodje nikom ne preporucujem,ali ne znam dal govedje meso dolazi u ozbir(teletina znamo da je ok).
Ono sto je prednost kod govedje Zlatiborske prsute u odnosu na industrijske salame je da nema aditiva,sojinih belancevina,itd, vec su samo usoljene i dimljene.


Preporucujem ti da ustekas 50-100€ i sa ortacima pravac Sjenica, pa od seljaka da kupis, to nije neizvodljiva misija. Cim grane prolece.
A za Zlatiborac, pa ne verujem nikome, ne verujem da je bas 100% bez aditiva, suvo meso mora da je tvrdo ko kamen i slano ko djavo da bi stojalo godinama kako je to nekad bilo u C.Gori i Dalmaciji. Ovo sad sve nekako vodenjavo.
Govedina i ako ima belog, no frks, zdravo je to meso. I to je za ljude pomalo, pogotovo ovcije belo mljac , mljac, mljac.....
Govedja mast ko i ovcija je polu "plemenita", jer su ti prezivari i dobri su za coveka da se koriste u ishtrani.

Offline Pegasus

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 102
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #7 on: February 18, 2009, 12:55:08 PM »
Ja ipak izbegavam bilo koje meso koje ima masnog tj belog,najvishe zbog kalorijske vrednosti,a i uvek bih radije dodao vishe maslinovog ulja u ishranu umesto tog zivotinjskog belog.
Zlatiborac govedja prsuta ili Cajetina bude nekad primeraka kad bukvalno nema ni 1mm belih strafti,tako me je i zaintrigiralo koliko one imaju proteina a koliko masti na 100grama,ali nigde se na netu ne moze pronaci takav podatak,a proizvodajci ne stavljaju nishta od nutritivnog sastava na ambalazu...

Offline Bare

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 308
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #8 on: February 18, 2009, 02:27:29 PM »
^
Onda to mora da je dobro, ja jedino zazirem od aditiva koji se stavljaju da bi se duze odrzalo.
Sto ih ne pozoves telefonom?

Offline Pegasus

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 102
  • Gender: Male
Odg: Govedja prsuta,pecenica i ostali slicni proizvodi
« Reply #9 on: February 18, 2009, 04:33:40 PM »
Evo nasao sam u tablicama na forumu za sirovi govedji file nutritvne vrednosti:
105kcal - Protein:16  UH:0  Masti:4.6

NA josh jdnom mestu na netu sam nashao drugaciji podatak(koji mi deluje relaniji barem za kolicinu proteina)
135kcal - Protein:20  UH:0  Masti:5


Zlatiborska govedja prsuta se pravi od govedjeg filea koji je vrlo malo masan,pa si iz ovog moze izvuci zakljucak da ukupan odnos proteina i masti i gotovog dimljenog prozivoda ima isti odnos,pitanje je samo koliko vode izgubi u procesu susenja pa da znamo onda tacnu kolicinu proteina i masti na 100grama.

To znaci da bi ako se na ustrb vode,poveca suva materija(proteini,masti i dodata so) npr za 15grama,sto je po meni realno s obzirom na tvrdocu prsute,onda bi se dobio otprilike sledeci rezultat:

187kcal - Protein:30  UH:0  Masti:7.5  So:2

Sta misle iskusniji forumasi,da li bi ovo moglo biti priblizno tacno?


Znam da ce nekom biti smesne sve ove racunice,ali josh jednom ponavljam velika je sramota,sto proizvodjaci mesa ne stavljaju ove podatke na ambalazu,kao sto  to rade skoro svi proizvodjaci mleka,jogurta,sira,slatkisa,grickalica,pirinca,testenina,zamrznutog povrca,kostunjavih plodova,sokova,kecapa,majoneza....