EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: PIVSKI KVASAC  (Read 63629 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline medena

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 1145
  • Gender: Female
PIVSKI KVASAC
« on: September 02, 2007, 02:44:25 PM »
Osim što je nezamenjiv u kulinarstvu, kvasac jača imunitet, ublažava posledice stresa, snižava nivo šećera u krvi, poboljšava rad srca i pravi je melem za blistavu kožu

NIŠTA BEZ KVASCA

Pivski kvasac koristi se u prevenciji ateroskleroze, zato lekari savetuju srčanim bolesnicima da ga češće koriste u ishrani. Potpomaže i pri varenju

Delujući blago alkalno, pekarski kvasac neutrališe kiseline u krvi i tkivima kao što to čine voće i povrće i po tome se razlikuje od mesa, jaja, sireva, ribe i kikirikija koji stvaraju kiselost u krvi i tkivima.

Iako su postupak pečenja hleba s kvascem Egipćani i Vavilonci poznavali stotinama godina pre nove ere, na ostale delove sveta proširio se mnogo kasnije. Egipćani su fermentaciju smatrali mudrošću i milošću boga Ozirisa. Sve do 17. veka neobični proces bio je misterija, a onda je Levenhuk izumeo mikroskop i ustanovio postojanje mikroorganizama u kvascu. Luj Paster potom je otkrio čestice pomoću kojih testo "raste".
Kvasac je industrijski počeo da se proizvodi 1800. godine. Najčešće upotrebljava za dizanje testa, a osim hleba i peciva, od dizanog testa se prave i omiljeni kolači "iz bakine kuhinje" kao što su: štrudle, kuglofi, uštipci, krofne i druge poslastice. Od njega se pravi i boza - omiljeno tradicionalno piće.
Osim pekarskog, postoji i pivski kvasac koji je nešto bogatiji nutrijentima. Suvi pekarski kvasac sadrži veće količine belančevina, masti, ugljenih hidrata, vlakana, minerala (osim cinka) i vitamina.

PEKARSKI KVASAC

Pekarski kvasac je sivkasto-bela, vlažna smesa koja se sastoji od čiste kulture kvasnica. Gljivice su žive i pretvaraju (fermentiraju) skrob u šećer, a šećer u alkohol i ugljen-dioksid (CO2). Na tržište se isporučuje u svežem stanju ili osušen. Kao dodatak ishrani i dijetetski proizvod može se kupiti u kapsulama obogaćenim vitaminima.
Uz makronutrijente pekarski kvasac je veoma bogat izvor minerala i vitamina.
Zbog visokog sadržaja belančevina i vitamina B grupe, naročito folne kiseline, upotrebljava se kao dodatak u ishrani kada ovi sastojci nedostaju organizmu.

Lekovitost

Kao lek i dijetetsko sredstvo sveži kvasac bio je poznat Hipokratu i Dioskoridu. U njihovo vreme suvi kvasac se koristio pri lečenju mnogih bolesti, npr: skorbuta, gonoreje, bolesti ženskih polnih organa, akni, očnih bolesti...
Poznato je da se sveži pekarski kvasac u ishrani može koristiti neprerađen. Pri lečenju deluje na više načina jer obiluje raznim zaštitinim i lekovitim elementima, naročito vitaminima B grupe (B1, B2, B5, B6, B12), zatim esencijalnim aminokiselinama, gvožđem, selenom, cinkom, magnezijumom, kalcijumom, fosforom, kalijumom, cinkom, selenom i folnom kiselinom.
Delujući blago alkalno, kvasac neutrališe kiseline u krvi i tkivima kao što to čine voće i povrće i po tome se razlikuje od mesa, jaja, sireva, ribe i kikirikija koji stvaraju kiselost u krvi i tkivima.

ANTRFILE5;DOZE I NAČIN UZIMANJA

Pekarski kvasac se uzima na prazan želudac, najčešće između obroka, 1-3 puta dnevno po 1-2 kašičice, rastopi se u malo vode ili mleka, a može da se jede i presan. Ne sme se uzimati zajedno sa voćnim sokovima ili sokovima od povrća, jer u tom slučaju izaziva fermentaciju čiji je krajnji produkt alkohol. Obolelima od čira na želucu ili dvanaestopalačnom crevu savetuje se da dnevno pojedu 5-6 kašičica svežeg kvasca na dan.

PIVSKI KVASAC

Pošto se kvasac ranije koristio samo u proizvodnji piva, uz ime mu je dodata odrednica - pivski. Međutim, kada je otkriveno njegovo lekovito dejstvo, postao je neophodan dodatak jelima. U svoj meni uvrstili su ga vegetarijanci i svi koji zbog dijete u organizam unose manje količine vitamina i belančevina, zatim osobe koje tokom posta ne jedu jaja, meso, mleko, sir i druge mlečne proizvode.
Kvasac sadrži mnoge materije neophodne za normalan rad organizma: belančevine, nukleinske kiseline, ugljene hidrate, minerale, posebno selen, hrom, cink i vitamine grupe B.
Vitamini grupe B regulišu rad nervnog sistema, pa je pivski kvasac dobar za ublažavanje posledica stresa, snižava nivo šećera u krvi, "jača" jetru. Pivski kvasac bi trebalo uzimati uvek kada se stomak optereti jakom hranom, neki lekari, čak, smatraju da je delotvoran pri otklanjanju smetnji izazvanih cirozom. Vitamini B grupe utiču na zdravlje očiju, pomažu srcu da dobro radi, a neophodni su i za normalan rast i razvoj. Stoga, deci treba davati pivski kvasac jer povoljno utiče i na fizički i na mentalni razvoj. Vitamini iz pivskog kvasca, uz sve navedeno, predupređuju malokrvnost, jačaju imunitet (tome doprinosi i selen, poznati antioksidans), a smanjuju i rizik od prevremenog porođaja.

Pivski kvasac koristi se u prevenciji ateroskleroze, zato lekari savetuju srčanim bolesnicima da ga češće koriste u svojoj ishrani. Pomaže pri varenju, otklanja zatvor i pojačava apetit.

************************************************************

Za sportiste
Kvasac obiluje esencijalnim aminokiselinama, vitaminima, mineralima i oligoelementima, a te supstance su od ključnog značaja za zdravlje ćelija, naročito ako se izlažemo povećanom fizičkom naporu. Osim toga, lako se vari i ne sadrži mnogo masnoća i ugljenih hidrata.

U trudnoći
Kvasac organizmu obezbeđuje supstance koje su mu neophodne da bi se izborio sa stresom i preopterećenošću, a uz to je bogat i vitaminom B9, poznatim i pod nazivom folna kiselina. Ovaj vitamin sprečava anemiju, koja se često javlja kod trudnica, i podstiče stvaranje novih tkiva i razvoj nervnih ćelija fetusa.

Za dijabetičare
Pošto sadrži vrlo malo natrijuma i šećera, idealan je za osobe koje pate od dijabetesa i hipoglikemije. Osim toga, sadrži hrom, koji jača dejstvo insulina, i cink, element koji može da snizi nivo šećera u krvi.

Protiv stresa
Zahvaljujući vitaminima iz grupe B, kvasac deluje direktno na nervni sistem: produžava život nervnih ćelija i jača omotač nervnih vlakana. Takođe, poboljšava prenošenje nervnih impulsa, naročito onih zaduženih za nevoljne radnje, kao što su srčani otkucaji i širenje i skupljanje zenica, bronhijalne muskulature i krvnih sudova. Supstance iz kvasca blagotvorno deluju na koncentraciju i ublažavaju umor i nervozu.

Za mršavljenje
Zahvaljujući kvascu, organizam će dobijati dovoljno vitamina i minerala i dok smo na dijeti. Takođe će popraviti narušenu ravnotežu crevne flore, koju redukovana ishrana može da poremeti.

Za zdravu jetru
Jetra je jedan od najopterećenijih organa, pošto mora da preradi sve hranljive materije. Kvasac joj pomaže na dva načina: tako što podstiče izbacivanje otrova i sprečava taloženje masti u tom organu.

u svetu postoji JEDNO CARSTVO!

Offline nokidude

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 516
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #1 on: December 03, 2007, 07:46:57 PM »
Ljudi gde kupujete pivski kvasac? Kakave su cene?

Offline vuksa

  • Eraser
  • *
  • Posts: 2861
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #2 on: December 03, 2007, 09:19:12 PM »
ja nigde
al se nekad dobro jelo

Offline Kosuta

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 2705
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #3 on: December 03, 2007, 09:36:17 PM »
ja prvi put cujem da je on zapravo toliko koristan, secam se kada sam bio mali da su mu pricali da je dobar, ali nisam znao ni koliko je dobar ni nista :) a koliko ja znam nije nesto skup

Offline gamby

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 107
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #4 on: December 03, 2007, 11:52:29 PM »
Tablete su nesto skuplje ali naravno bezukusne kad ih se pije, a sto se tice kvasca u prahu, eee to je dozivljaj koji se mora probati :)

Offline leDu

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #5 on: December 04, 2007, 11:52:31 AM »
Ma kakav crni kvasac, nista bez dobrog hladnog LAV piva subotom uvece  :evillaugh:

Offline nokidude

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 516
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #6 on: December 04, 2007, 09:17:26 PM »
Tablete su nesto skuplje ali naravno bezukusne kad ih se pije, a sto se tice kvasca u prahu, eee to je dozivljaj koji se mora probati :)
Gde imaju da se kupe te tablete. Ja sam inace kupio u delta citiju 200g pivskog kvasta i bio je oko 200din. Ima dosta amino kiselina!

Ma kakav crni kvasac, nista bez dobrog hladnog LAV piva subotom uvece  :evillaugh:
Uh ial bi ja rado popio kojeg lava al Ne smem :nonono: :wallbash1:

Offline dushe

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 559
  • Gender: Female
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #7 on: December 04, 2007, 10:48:49 PM »
ja bih se plasila uzimati kvasac,sve imam osjecaj da bih se ugojila :dunno:

Offline Kosuta

  • Pocasni Clan
  • *
  • Posts: 2705
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #8 on: December 04, 2007, 10:51:04 PM »
Gde imaju da se kupe te tablete. Ja sam inace kupio u delta citiju 200g pivskog kvasta i bio je oko 200din. Ima dosta amino kiselina!
Uh ial bi ja rado popio kojeg lava al Ne smem :nonono: :wallbash1:

200g=200din, da nije skupo ? :P ako mene pitash onda je mozda bolje kupovati izlovane amino kiseline ?

Offline gamby

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 107
  • Gender: Male
Odg: PIVSKI KVASAC
« Reply #9 on: December 05, 2007, 11:38:56 AM »
200g=200din, da nije skupo ? :P ako mene pitash onda je mozda bolje kupovati izlovane amino kiseline ?

Nije ista stvar, vrati se gore na tekst pa usporedi pivski kvasac i izlovane aminokiseline.