EXYU FITNESS FORUM

Author Topic: PMS i ishrana  (Read 7687 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Tijanica

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 67
  • Gender: Female
PMS i ishrana
« on: April 07, 2008, 03:05:14 PM »
Celog meseca se pridrzavam nacina ishrane i nimalo mi ne pada tesko.. Ali onda dodje tih famoznih par dana pred pocetak menstruacije i imam utisak da bih mogla pojesti kamion sladoleda, jednu omanju pekaru i bukvalno sve sto mi padne pod ruku..  :nonono:

Interesuje me da li ima jos devojaka koji imaju slican problem i kako se izboriti s tim...  :dunno:


The deeper you dive into the ocean, the deeper you dive into your self...

Offline Maja the bee

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 129
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #1 on: April 07, 2008, 10:59:45 PM »
Ima.. Jednostavno, shvatis da je sve u tvojoj glavi i da hormoni upravljaju tobom.. ili, udri po sargarepi kad god hoces da gricnes nesto :) Mene tada uhvati manija grickanja, a ne bude mi do odredjene hrane...
When there is a will - there is a way!

Offline Iness

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 92
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #2 on: April 08, 2008, 07:15:51 AM »
Jesdnostavno, ne razmisljam o hrani.

Offline Tijanica

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 67
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #3 on: April 08, 2008, 09:51:38 AM »
Znaci, samo snaga volje pomaze  :)
The deeper you dive into the ocean, the deeper you dive into your self...

Offline ica-beograd

  • Pocasni clan
  • *
  • Posts: 973
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #4 on: April 08, 2008, 11:08:23 AM »
PMS je termin koji obuhvata citav niz simptoma koje zena moze da oseca najcesce desetak dana pred menstruaciju (nakon ovulacije), a neke zene ih jos uvek osecaju i prvog i drugog dana ciklusa. Kada govorimo o ovim simptomima treba imati na umu da je svaka zena “svet za sebe”, pa se tako i simptomi razlicito ispoljavaju, sa obzirom na njihovu brojnost. Sto znaci da simptomi koji se javljaju kod jedne osobe, ne moraju obavezno biti primeceni i kod neke druge. Do sada je utvrdjeno preko 150 simptoma koji se mogu pripisati PMS-u, ali oni koji se najcesce javljaju su sledeci:
Psihicki:
- ceste promene raspolozenja
- nervoza
- napetost
- osetljivost
- teskoce u koncentraciji
- paranoja
- depresija

Fizicki:
- slabost
- umor
- glavobolja
- vrtoglavica
- oticanje zglobova
- bolovi u krstima
- bolovi u abdominalnom delu
- osetljivost grudi
- nadutost
- povecan apetit, narocito potrebe za slatkisima
- pojava akni
- diareja i sl.

Dok neke zene uopste ne osecaju PMS simptome, za druge su ovi simptomi veoma realni. Oni su povezani sa hormonalnim promenama (promene u nivou hormona estrogena i progesterona), koje se desavaju nakon ovulacije, odnosno pred samu menstruaciju, tako da sa pocetkom nove menstruacije i izjednacavanjem nivoa hormona, i PMS simptomi nestaju.



Kako da pomognete sebi
Iako ovi simptomi izgledaju kao nuzno zlo, ne mora uvek biti tako. Postoji vise nacina da se ublaze, ili cak u potpunosti otklone tegobe izazvane PMS-om:
- Strucnjaci pre svega preporucuju fizicku aktivnost koja povecava nivo estrogena (aerobik, dzoging, plivanje, voznja bicikle i sl.),
- Ishrana je takodje veoma bitna, pa je stoga preporucljivo da se izbaci iz upotrebe ili smanji unos secera, soli, kofeina, alkohola i masnoce, ali se preporucuje uzimanje namirnica koje u sebi sadrze visok nivo vitamina B, kao i kalcijuma i magnezijuma,
- Pozeljno je da se zena vise odmara, a mogu se primeniti i neke metode relaksacije, kao sto je meditacija ili joga,
- Izbegavajte stres,
- Preporucljivo je i dodatno uzimanje vitamina: vitamin B, C, D, E, a narocito vitamina B6, kao i dodatno uzimanje gvozdja, kalcijuma i magnezijuma,
- Setajte sto vise, a narocito na svezem vazduhu jer smanjuje napetost i obogacuje organizam vitaminom D,
- Dobro se ispavajte,
- I pre svega verujte u sebe. :)



Ako vam svi ovi saveti ipak ne pomognu, obavezno se obratite svom lekaru radi dodatnih saveta, ili eventualne terapije.

 :blowkiss:
"Optimista i u problemu vidi sansu, a pesimista i u sansi problem."

Offline Tijanica

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 67
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #5 on: April 08, 2008, 11:54:11 AM »
@ Ica-beograd

hvala na tako detaljnom objasnjenju  :blowkiss:
The deeper you dive into the ocean, the deeper you dive into your self...

Offline ninocka

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 55
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #6 on: April 08, 2008, 04:34:17 PM »
Tijanice, stisni zube tih par dana i ne jedi junk. Kao sto je rekla @Maja the bee, sve je u glavi.

Dok sam se ja u tim danima pretrpavala slatkisima i testom, organizam mi je nenormalno zadrzavao vodu, stomak rastao, a pantalone na butinama stezale.
Kad sam izbacila slatkise (kojima sam navodno ublazavala nervozu i tugu koja se javljala tih dana kao klasicni sindrom pms) i smanjila so i masnoce, nema vise nadutosti, nema otecenih i bolnih grudi, nema zadrzavanja vode. I najbolje od svega..... nema nervoze!

Dobro.... mala nervoza je ostala, ali to je zbog ispita ;)

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #7 on: April 08, 2008, 04:57:41 PM »
Ranije sam imala problema da u " TIM " danima jedem vise hrane, ali to je zato sto sam mnogo obracala paznju na te dane i podsvesno podsticala organizam da trazi da unesem visak. Jednostavno vise ne obracam paznju, mada nekada se desi da unesem vise slatkisa nego sto treba, ali i to drzim pod kontrolom.
Najbolje je kada osetis tu potrebu da jedes uzmes neko voce i u njemu ima secera, ali je bar zdrav, pojedes jednu " Bonzitu " . Ona je i sama znas dosta slatka, ali i zdravija od drugih slatkisa i to je to. Jednostavno kazes sebi : " Unela sam dosta slatkisa, podmirila dnevne potrebe, a sve sto budem unoslila preko te mere je visak. "
Ako mislis da ce ti organizam tokom celog dana traziti slatko kao sto se meni desavalo, grickaj jednu " Bonzitu " u odredjenim razmacima, ali polako da se rastopi u ustima, kako bi sto duze osetila tu slast, jer samo taj osecaj slasti te i tera da unosos slatko, vise nego potreba organizma. I sto vise mislis o slatkisima vise ce ti ih organizam traziti.
Ja inace imam uzasne bolove 7 dana pre ciklusa, traju nekih 5 min. a posle toga kao da se nista nije desilo. To je najsigurniji simptom PMS koji se kod mene javlja, mada kada pijem jogurt, tih bolova nema, jer mi ih ublazava.
Само јаки можемо све, буди јака

Offline Tijanica

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 67
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #8 on: April 08, 2008, 06:53:23 PM »
Ja na svu srecu stvarno nemam bolove, i desava mi se cak i da se iznenadim da su ti dani vec stigli... Jedino po cemu mogu da prepoznam je pojacana zelja za slatkisima, a inace ih nesto narocito ni ne volim..tj. najnormalnije mogu bez njih..
 
Dopada mi se ova ideja sa Bonzitom...definitivno cu to poceti da praktikuje... Jedna do dve bonzite mesecno, valjda nece toliko naskoditi mojoj liniji  :)

 :blowkiss:
The deeper you dive into the ocean, the deeper you dive into your self...

Offline Tijana

  • Domacin foruma
  • *
  • Posts: 438
  • Gender: Female
Odg: PMS i ishrana
« Reply #9 on: April 08, 2008, 06:55:02 PM »
 ;) Naravno da nece, nije to mnogo.  :yes:
Само јаки можемо све, буди јака